Jump to content

"Ateistima nedostaje empatija, a vernicima inteligencija"

Оцени ову тему


Juanito

Препоручена порука

"Ateistima nedostaje empatija, a vernicima inteligencija"

Ako ne verujete u boga, ili barem “višu silu”, verovatno ste lukavi i manipulativni, pokazuju rezultati jedne nove studije.
 
209189866856f3b3312b59c791547761_v4_big.
 
Ateisti pokazuju više osobina svojstvenih psihopatama u odnosu na religiozne ljude, tvrde naučnici. 
 
Međutim, ni vernici nisu pošteđeni kritika: studija je pokazala da su oni manje inteligentni u odnosu na “bezbožnike”. 
 
Ipak, religiozne osobe bile su brižnije prema ljudima i istraživači veruju da će na osnovu ovakvih rezultata objasniti zašto su žene, koje su sklonije empatiji, uglavnom i religioznije. 
 
Stručnjaci Kejp Vestern univerziteta u Ohaju i Babson koledža u Masačusetsu smatraju da konflikt između nauke i religije ima svoje poreklo u strukturi ljudskog mozga. 
 
Skeniranjem mozgova ispitanika i posebim eksperimentima utvrđeno je da mozak ima dve “mreže” koje se aktiviraju kada razmišljamo: jedna je analitičko-kritička, a druga socijalno-emocionalna. 
 
Verovanjem u “višu silu” ljudi potiskuju mrežu koja se koristi za analitično razmišljanje, a forsiraju mrežu zaduženu za empatiju. 
 
U seriji od osam eksperimenata od kojih je svaka uključila između 159 i 527 odraslih osoba, istraživači su ispitali vezu između verovanja u boga ili duha i analitičkog razmišljanja i moralnog obzira. 
 
U svih osam eksperimenata pokazalo se da su religiozne osobe mnogo brižnije od ostalih, kao i da ateistima nedostaje saosećanja za druge ljude. 
 
Novo istraživanje objavljeno je u onlajn časopisu Plos One. 
 
Istraživači ističu da empatija ne podrazumeva obavezno da osoba ima negativan odnos prema nauci, ali može umanjiti sposobnost pojedinca da razvije analitičniji pristup društvu i moralu.
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa udruženjem Ateista Srbije smo na sajtu imali dijaloge, organizovana je i tribina. Možda su bolji ljudi, zgodniji, lepši  , ali po obrazovanju i intelektu su inferiorniji debelo. Religioznih ljudi, bilo koji oblik religioznosti, ima mnogo više od ateista, ali, neki manji broj pravoslavne tvrde struje i dominantan broj ateista, koji je dolazi kod nas na sajt, pokazuju antisocijalni poremećaj ličnosti, sociopatiju. Isti je slučaj i sa Islamskom tvrdom strujom koja je kod nas dolazila. To su ljudi koji svoju veru ili neveru utemeljuju na anti..antiteizam, antiateizam i sl. Neverovatna je sličnost ljudi iz ove tri grupe, kao da ih je ista majka rodila i vaspitala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bih rekla obratno, ateistima nedostaje  inteligencija, a vernicima empatija...

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam koliko su verodostojna ovakva ispitivanja, i na koji nacin utvrdjuju nedostatak empatije ko odredjene osobe.

Mislim da se cak i pojam "religiozne osobe" razlikuje ovde i negde na zapadu (mislim pre svega na upucenost u svoju religioznost).

U globalu gledano mozda i jeste ovako kao sto pise u tekstu, ko ce ga znati... Ali treba tome dosta detaljnije pristupiti :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam koliko su verodostojna ovakva ispitivanja, i na koji nacin utvrdjuju nedostatak empatije ko odredjene osobe.

 

Вероватно на основу броја твитованих и фејсбукованих #jsuisXYZ хаш тагова. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вероватно на основу броја твитованих и фејсбукованих #jsuisXYZ хаш тагова.

Na to sam otprilike i mislio.

Hocu reci uzmi vernika i ateistu da rade odredjen test sa "empaticnim" pitanjima. E sad, e sad moguce je da ce vernik odgovarati manje iskreno, pokusavajuci da uskladi svoje razmisljanje sa onim sto njegova religija uci o necemu. Dok ateista ne mora imati takvih nedoumica. Zato i ne znam koliko je to moguce utvrditi kad ljudi cesto ubede i sebe u nesto sto nisu, kamoli druge...

#jesuisserbia

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6zydtj.jpg

 

 

#evolucija

 

#gejevi

 

#izbori u Srbiji (#volimsasuradulovica)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

АТЕИСТА НИКАД НЕЋЕ КО ВЕРНИК ДА БУДЕ !!!

 

АТЕИСТИ ВОЛЕ КЛИНТОНА И АКО ЈЕ ОВАЈ БИЈО ЖЕНА И НИЈЕ СЛУЖИО ВОЈСКУ !!!

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam za ateiste  i vernike ali ja sam i inteligentnan i empatican... a da vidite tek sto sam sexy  :sunce:

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da i medju vernicima ( bilo koje vere)  ima i te kako psihopata, mozda i vise nego medju ateistima. a uostalom nije vernik svako ko veruje u " visu silu" ...

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...