Jump to content

Све што сте хтели да знате о феминизму...

Оцени ову тему


Juanito

Препоручена порука

пре 2 минута, Ћириличар рече

Али да ли су биолошки узроковане, онда када их има?

Која је биолошка основа интересовања? Како и због чега је неко заинтересован за математику? Имамо ли неки рачунарски модел (неурални или симболички) интересовања за математику на основу кога можемо да претпоставимо механизме? Кад на то одговоримо, онда гледамо мушке и женске мозгове и видимо има ли разлике у релеватним регионима мозга. Без тога је сваки експеримент потпуно ирелевантан за одговор на твоје питање. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Branka62 рече

Veliki broj studija pokazuje da dečaci i devojčice imaju podjednako interesovanje za matematiku i prirodne nauke ali da se  dečaci u tome podržavaju a devojčice retko.

https://www.nytimes.com/2015/02/07/upshot/how-elementary-school-teachers-biases-can-discourage-girls-from-math-and-science.html?smid=tw-share&abt=0002&abg=1&_r=1

Овдје истраживање не каже да дјечаци и дјевојчице имају подједнако интересовање, него да несвјесне предрасуде позитивно подстичу дјечаке а негативно утичу на дјевојчице у односу ка математици и сл. Дакле може однос бити и неједнакост у итнересовању заједо уз овакве силе дјеловања. Други линк у чланку води до другог чланка о истраживањима тих несвјесних предрасуда, гдје су мушкарци иако мање компетентни били боље оцјењивани када би им име стајало у пријави ( што је свакако најчвршћи доказ за несвјесне предрасуде, амда опет и ту се треба пазити о којој се пословној области ради, јер разлози за такву дискриминацију могу бити неке не тако злокобне природе можда? )

Дакле нигдје нема потврде за тврдњу да се "подједнако интересујемо" у приложеноме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Branka62 рече

Nisam sigurna na šta misliš ali mi se čini da smo, na forumu, o ovome već pričali - razlika je toliko mala da je ispod "greške merenja".

Овај урадак:

 

Дакле, ако има неко добру критику документарца, добро би ми дошло. Овако до сада ми изгледа поприлично солидно аргументован, углавном што не иде у крајности или детаље гдје је ко бољи или гдје су конкретне разлике - него се држи најопштијих ствари.

Плус, појављује се Боратов брат :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Снежана рече

наравно да је глупост јер хришћанство није никакав културни образац, и даље не разумеш, хришћанство не ограничава и не намеће.

Даа, дааа, ни брак не псотоји ван цркве и такве ствари.

Ван вјерске и догматске и теолошке приче - хришћанство је пуно културних образаца и темељ је многима од њих. 

Културни образац - нешто што се константно ради у друштву, форма дјеловања. Монаштво је форма дјеловања јер се живи на одређени начин. Стриктно технички речено.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Juanito рече

Зато што ти начини очигледно јесу углавном узроковани хормонима. Прилично ми је очигледно да брдо тих пословних жена из петних жила покушавају да имитирају мушкарце у свему уместо да најбоље од својих особина ненаметљиво наметну околини. То ми је потпуно еквивалентно овим мојим мекушцима од колега који сваки дан једу сендвич за ручак, а то никад нису радили док нису дошли у Хлебенландију.

Na osnovu čega smatraš da je to uzrokovano hormonima? Nisam sigurna da imamo dovoljno dokaza za to, posebno posle Testosterone Rex Kordelije Fajn. Ono što jeste očigledno je da se ljudi često slučajno ili namerno aklimatizuju, pokušavaju da se uklope u očekivanja, pokušavaju da imitiraju sredinu u kojoj žele da budu ne bi li bili što uspešniji u snalaženju u njoj. Svakako ljubav prema sendvičima nije biološki uzrokovana ni kod Holanđana ni kod došljaka.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ћириличар рече

Даа, дааа, ни брак не псотоји ван цркве и такве ствари.

па и не постоји, у Цркви је ти Света тајна, изван Цркве је регистрација.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ћириличар рече

ако има неко добру критику документарца, добро би ми дошло

Ево једне фундаменталне критике одмах (што не значи да ништа из документарца није тачно). Каже да је Норвешка једна од најслободнијих земаља, земаља са најмање родних предрасуда, бла бла. То се вероватно здраво за готово узима и за Холандију, Шведску и остатак те екипе која из неког разлога обожава маркетинг да су најбољи на свету у ______________ (дописати по потреби). Јесте, ал мало сутра. Кад мало загребеш испод површине, видиш да то и није баш тако сјајно и бајно, а неке од ствари су чак незамисливе и за балканске стандарде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Paradoksologija рече

Ja mislim da se ovde nismo razumeli. Kad kažem 'briga o velikom detetu' mislim na odevanje, hranjenje, razgovor sa detetom između 2 i 6 godina, koje može da obavlja roditelj bilo kog pola. Ne mislim na kuvanje i pranje punoletnom čoveku, to mi ni na umu nije bilo. Eto šta su kulturne razlike i njihov uticaj :D

Ааа, а ја овдје мислим на моју мајку која и данас крене да ме грди што "ништа не једем" што ми је хладно, шт ово, што оно, а сви ми из фамилије говоре да истрпим јер "мајке су такве" :0212_rolleyes: А жена стварно има јак мајчински нагон и одрасла у породици која то уопште није ничим ограничавала јер "жене су такве" :D

И тако ја морам сваки пут када крећем за Београд да се свађам са њом јер она хоће да ми испржи 6 шницли да имам "за пута и кад дођем да једем" иако имам пун фрижидер у стану и тако то... :0212_rolleyes:

Мислим да је очигледно колико је ово често са њом да сам прво помислио на такав сценарио :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Ево једне фундаменталне критике одмах (што не значи да ништа из документарца није тачно). Каже да је Норвешка једна од најслободнијих земаља, земаља са најмање родних предрасуда, бла бла. То се вероватно здраво за готово узима и за Холандију, Шведску и остатак те екипе која из неког разлога обожава маркетинг да су најбољи на свету у ______________ (дописати по потреби). Јесте, ал мало сутра. Кад мало загребеш испод површине, видиш да то и није баш тако сјајно и бајно, а неке од ствари су чак незамисливе и за балканске стандарде.

Meni je vilica do poda bila za neke stvari u Holandiji, a tek od devojke iz Švajcarske - znači :unbelieveble:

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Снежана рече

па и не постоји, у Цркви је ти Света тајна, изван Цркве је регистрација.

У контексту Цркве. У ванцрквеном контексту - постоји. Као што у контексту Цркве хришћанство не намеће и не тражи, али и ванцрквеном контексту итекако намеће и итекако тражи.

Не причамо о истоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Paradoksologija рече

Na osnovu čega smatraš da je to uzrokovano hormonima?

То је опште познато. Нпр, тестостерон утиче на агресију, самопоуздање (често несразмерно реалном знању и могућностима) и (често рационално потпуно непотребну) компетитвност, све оно што карактерише савремени корпоративни свет. С друге стране, жене су хормонски ролеркостери које ће у одређеним данима да буду повређене најобичнијом небитном глупошћу и можда и да заплачу (рецимо на састанку или током презентације), а унеким другим ће имати оне претходно наведене тестостеронске особине. Нема ничег лошег признати да су жене такве и створити окружење у компанијама које ће с тим стварима да живи, баш као што и у породици морамо да живимо с тим, а не да потискујемо. Уместо да терамо жене да стално буду у тестостеронском расположењу, иначе сматрамо да нису довољно добре.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Juanito рече

Ево једне фундаменталне критике одмах (што не значи да ништа из документарца није тачно). Каже да је Норвешка једна од најслободнијих земаља, земаља са најмање родних предрасуда, бла бла. То се вероватно здраво за готово узима и за Холандију, Шведску и остатак те екипе која из неког разлога обожава маркетинг да су најбољи на свету у ______________ (дописати по потреби). Јесте, ал мало сутра. Кад мало загребеш испод површине, видиш да то и није баш тако сјајно и бајно, а неке од ствари су чак незамисливе и за балканске стандарде.

Е сад на шта се мисли када се каже "најмање родних предрасуда". Је ли у култури или у правном систему, запошљавању итд.? Стварно, овдје само тако уопштено кажу "Норвешка је најравноправнија!", а то може да значи свашта.

Но, мислим да се најприје мисли овдје на државну и социјалну помоћ женама, добро радно законодавство и сл. , тј. да су уклоњене све препреке које жене имају као жене, те да су остале само препреке које су заједничке свим људима О.о Наравно, увијек ће ту бити "несвјесна пристрасност", "културно охрабривање на СТЕМ" итд. што је увијек тешко конкретно доказати или оповргнути тек тако. На културном пољу мислим да се не разликују превише од Балканаца. Чак напротив, мислим да смо можда бољи од њих у неким пољима ( оно, Енглези се поносе са Флоренс Најтингејл, медицинском сестром, као "храбром женом која иступа из класичне женске улоге", а ми са друге стране имамо Милунку Савић, одликованог војника ).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Paradoksologija рече

Meni je vilica do poda bila za neke stvari u Holandiji, a tek od devojke iz Švajcarske - znači :unbelieveble:

Да бре. Мени је у ствари најближе овим твојим виђењима моје село и како су баба и деда живели и понашали се. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ћириличар рече

ми са друге стране имамо Милунку Савић, одликованог војника

Eto šta izrodi patrijarhat :ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ћириличар рече

Е сад на шта се мисли када се каже "најмање родних предрасуда". Је ли у култури или у правном систему, запошљавању итд.? Стварно, овдје само тако уопштено кажу "Норвешка је најравноправнија!", а то може да значи свашта.

У култури. А култура код њих игра стотину пута већу улогу него у инаџијском друштву попут српског.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...