Jump to content

Све што сте хтели да знате о феминизму...

Оцени ову тему


Juanito

Препоручена порука

За почетак, шта заиста јесте, а шта није феминизам?

 

Које групе и подгрупе феминизма постоје данас? Које су најприхваћеније и најзаступљеније?

 

Од тих силних група, које јесу, а које нису компатибилне са православљем?

 

И на крају, да ли нам је феминизам заиста неопходан као дефинисани покрет или је пак довољно бити само православац?

 

Или зар није довољно залагати се да сваки човек и жена буду потпуно слободни да раде шта год им је воља све док не угрожавају друге људе својим поступцима (неки то зову либерализам)? Зар то не обухвата како равноправност жена, тако и равноправност свих других група?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За почетак, шта заиста јесте, а шта није феминизам?

 

Које групе и подгрупе феминизма постоје данас? Које су најприхваћеније и најзаступљеније?

 

Од тих силних група, које јесу, а које нису компатибилне са православљем?

 

И на крају, да ли нам је феминизам заиста неопходан као дефинисани покрет или је пак довољно бити само православац?

 

Или зар није довољно залагати се да сваки човек и жена буду потпуно слободни да раде шта год им је воља све док не угрожавају друге људе својим поступцима (неки то зову либерализам)? Зар то не обухвата како равноправност жена, тако и равноправност свих других група?

 

Hvala :D

 

Ja ću redom, pa ko se priključi.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За почетак, шта заиста јесте, а шта није феминизам?

 

To pitanje je slično pitanju "šta je hrišćanstvo?"

 

Možeš pristupiti dvojako: ili priznati za feministe sve koji se tako deklarišu i formirati sliku na osnovu toga (onda su hrišćani i neonacisti koji nikad nisu pročitali ni Novi Zavet), ili uzeti neke seminalne tekstove i vodeće ideje tokom istorije i eliminisati one koji se ne slažu sa njima iz "reprezentativnog uzorka". 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Које групе и подгрупе феминизма постоје данас? Које су најприхваћеније и најзаступљеније?

 

Од тих силних група, које јесу, а које нису компатибилне са православљем?

 Najzastupljeniji su liberalni feminizam, socijalistički feminizam, i radikalni feminizam.

 

Svaki od njih je donekle kompatibilan sa nekim vidovima pravoslavlja.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

И на крају, да ли нам је феминизам заиста неопходан као дефинисани покрет или је пак довољно бити само православац?

 

 

 

Ako se vratimo tome koliko je komplikovano definisati i šta je feminizam i šta je pravoslavlje, onda je odgovor "da i ne".

 

Ono što ja doživljavam kao istinsko pravoslavlje je sasvim dovoljno, i kad bi bilo primenjivano, kad bi svi ljudi na svetu itd., nijedan drugi sistem vrednosti ne bi bio neophodan.

 

Ali pravoslavlje mnogima znači "žena da ćuti i sluša i ispunjava svoj jedini priziv, a to je odgoj dece i kućni poslovi".

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Najzastupljeniji su liberalni feminizam, socijalistički feminizam, i radikalni feminizam.

 

Svaki od njih je donekle kompatibilan sa nekim vidovima pravoslavlja.

znas dje ti je kompatibilan feminizam sa pravoslavljem, jedino u zenskom manastiru, ali to ej monaski zivot, feminizam je ideologija koja oce da promjeni normalni zivot

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Или зар није довољно залагати се да сваки човек и жена буду потпуно слободни да раде шта год им је воља све док не угрожавају друге људе својим поступцима (неки то зову либерализам)? Зар то не обухвата како равноправност жена, тако и равноправност свих других група?

 

Kada postoji sistemska nejednakost koja je duboko usađena u kulturu, ovo nije dovoljno. Crnci u SAD su po pravima i slobodama izjednačeni sa belcima. Nije dovoljno, postoje, Bogu fala, anti-rasističke organizacije koje vode crnci.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

znas dje ti je kompatibilan feminizam sa pravoslavljem, jedino u zenskom manastiru, ali to ej monaski zivot, feminizam je ideologija koja oce da promjeni normalni zivot

 

Monahinje i najradikalnije feministkinje su po mnogim stvarima vrlo slične. Kad upoznaš dovoljno i jednih i drugih, ne možeš da se otmeš tom utisku više nikad.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Monahinje i najradikalnije feministkinje su po mnogim stvarima vrlo slične. Kad upoznaš dovoljno i jednih i drugih, ne možeš da se otmeš tom utisku više nikad.

da, ali to nema veze sa normalnim zivotom, porodicama i brakom... problem je sto feminizam ne moze da se uklopi  u mormalan zivot jer gazi mnogo toga... ne postoje u ovoj nasoj prirodi slucajno muska i zenska bica , da je bozija volja bila neka ravnopravnost polova ondak bi svi mi bili hermafroditi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zene su dosta spremnije za revoluciju od muskaraca, ne sjecam se koja je to poznata licnost rekla ali se slazem sa time, ali mi bas nije jasno cemu mnoge teze da budu jednake sa muskarcima, da me ubijes ne mogu to da prokljuvim, znam samo da ja nisam nikad pozelio da budem ko zena, to mi ne pripada na pamet

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da, ali to nema veze sa normalnim zivotom, porodicama i brakom... problem je sto feminizam ne moze da se uklopi  u mormalan zivot jer gazi mnogo toga... ne postoje u ovoj nasoj prirodi slucajno muska i zenska bica , da je bozija volja bila neka ravnopravnost polova ondak bi svi mi bili hermafroditi

 

Mešaš biološki pol i nametnute rodne uloge.

 

Za uspešno rađanje dece uglavnom je potrebno dvoje ljudi koji su jasno muškog i ženskog pola (mada se i neke interseks osobe mogu razmnožavati).

 

Za uspešan zajednički život u porodici i odgoj dece potrebna su dva ljudska bića koja su relativno psihički zdrava i imaju dobru nameru da sarađuju i međusobno se vole i podržavaju - kogod tu više ili manje mazio decu, spremao hranu, zarađivao, menjao pelene.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајд и ја да се убацим  :)))

 

 

Шта су "таласи феминизма"? Често помињеш први талас, други талас, итд. Па реко ајде да питам...

 

 

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zene su dosta spremnije za revoluciju od muskaraca, ne sjecam se koja je to poznata licnost rekla ali se slazem sa time, ali mi bas nije jasno cemu mnoge teze da budu jednake sa muskarcima, da me ubijes ne mogu to da prokljuvim, znam samo da ja nisam nikad pozelio da budem ko zena, to mi ne pripada na pamet

 

Pa što bi hteo da budeš kao žena kad znaš kako prolaze, šta se o njima misli, kako se tretiraju, i šta se od njih očekuje?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mešaš biološki pol i nametnute rodne uloge.

 

Za uspešno rađanje dece uglavnom je potrebno dvoje ljudi koji su jasno muškog i ženskog pola (mada se i neke interseks osobe mogu razmnožavati).

 

Za uspešan zajednički život u porodici i odgoj dece potrebna su dva ljudska bića koja su relativno psihički zdrava i imaju dobru nameru da sarađuju i međusobno se vole i podržavaju - kogod tu više ili manje mazio decu, spremao hranu, zarađivao, menjao pelene.

ne mjesam ja nista neg ti mjesas, svodis sada feminizam na banalne stvarcice, sto nema veze sa istinom, nisam se ja pokorio feminizmu ako sam pospremio nered u kuci za sobom ili nekim drugim, to je vise stvar kulture zivljenja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje tri grane:

 

1) liberalni feminizam - prvi se pojavio, trazio jednakost zena sa muskarcima. Ovo je ok feminizam i on je zapravo resio 90% stvari u svetu, dakle zahvaljujuci njemu danas su zene ravnopravne sa muskarcima pred zakonom. Pre toga nisu bile, cak ni u zapadnim zemljama. 

 

2) esencijalisticki (radikalni) feminizam - reakcija na liberalni; smatraju da liberalne feministkinje prihvataju musku igru i pravila. Npr. liberalne prihvataju slobodno trziste, dok esencijalisticke kazu: Pa cekajte, to nije fer, jer na trzistu dominiraju muskarci sa svojim pravilima koja su oni kreirali vekovima ranije. Muski na trzistu imaju prednost, svuda je imaju. Gledaju drustveni kontekst. Liberalne ne. One gledaju samo da zene budu jednake u javnoj sferi, pred zakonom. Esencijalisticke zalaze u privatnu. Npr. u privatnoj sferi imamo domacice i sad one mogu da se zalazu da domacice primaju platu, jer domacica je muska konstrukcija, zena koja rmbaci ni za sta. 

 

3) antiesencijalistiki (postmodernisticki) - ovo je najbezveznije i verovatno najnejasniji (barem meni ti postmodernisti nisu bas jasniji jer pisu shumanito). Reakcija na esencijalisticki, ali i na liberalni. Svuda okolo je muska dominacija, gde god pogledas vidis muskarca, pogledas u monitor tu je muskarac jer ga on izmislio i stvorio. Traze ukidanje rodova, znaci nema musko zensko vec sam sebi odredjujes identitet i svi ima to da postuju. Ako kazes da si dzedaj, ima da te ceo svet zove dzedajom a ne muskarcem jer ti tako hoces i ko to ne radi on je netolerantni manijak. Izjednacavanje javne i privatne sfere. Sve sto je privatno je javno, i obrnuto. Znaci nema drzave, zakona koji odredjuju nesto jasno jer to onda odredjuje neke identitet tipa gradjanin, a to je 1) musko 2) nametanje neceg sto nisi (jer ako si dzedaj ima te zovu dzedajem a ne gradjaninom, sama ''drzava'' te mora zvati dzedajom). Nesto na tu foru, kazem ni meni nije bas jasno. 

 

 

Ovo se moze izvesti iz dihotomije javno-privatno (drzava-drustvo). Liberalne gledaju javno, kakve su zene pred drzavom, da li imaju ista prava, da li zakoni ostecuju zene itd. Esencijalisticke gledaju i privatno, dakle kakve su stvari u drustvu. Ok, u Americi su zene jednake pred zakonom, ali u drustvu nisu, jer je drustvo konzervativno, vrednosti su takve da je zenama mestu u kuhinji. Znaci tu nema nasilne prinude da neko zatvori zenu u kuhinju, nego je kultura takva da tera zenu u kuhinju. Zato traze menjanje drustva, obicno preko drzave. E postmoderne se sa ovakvim menjanjem ne slazu jer je drzava muska tvorevina u kojoj muskarci dominiraju. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...