Jump to content

Зоран Ђуровић: Чудо св. Нектарија Егинског у забаченом селу на Васкрс

Оцени ову тему

Препоручена порука

Чудо св. Нектарија Егинског у забаченом селу на Васкрс

Пре неколико година, становници једног од планинских села у Егина су остали без свештеника, а нови није именован. Дошао је Велики поста када се у Грчкој молитвени живот интензивира, тако да остати у овом периоду без свештеника била је страшна ствар.

Након саветовања, сељаци су се одлучили да напишу писмо владици у коме га моле да им пошаље свештеника да би барем током Страсне недеље и Васкрса имали службе.

Владика је прочитао писмо па је на првом епархијском састанку питао свештенике који би да оде, али се сваки од присутних изговорио зашто није у стању да иде. Писмо је тако пало у заборав због осталих васкршњих припрема које су га затрпале.

Коначно је дошао велики дан Васкрсења, службе обављене, а владика доби ново писмо од сељана у коме му се захваљују што им је за празничне дане послао свештеника са којим су се молили са невиђеним жаром.

На првом епархијском састанку епископ је питао ко је од свештеника отишао у село из којег је стигло писмо. Сви су ћутали, нико се није јављао. Због радозналости по први пут је у ову забит владика дошао са свитом. Народ га је с радошћу дочекао и одвео до мале цркве.

У цркви је био деловодни протокол и владика га је отворио да би видео ко је служио за Страсну седмицу. Писало је: Нектарије, митрополит Пентаполиса! Кад је то видео, владика паде на колена. Тако су и људи пали на колена, ширили руке, певали, плакали и благодарили Богу и Св. Нектарију. Господ није заборавио своје верне овце тако да је послао Нектарија из свог Царства. Целе недеље је Свети Нектарије, који је преминуо 1920., у телу служио овом побожном народу. Икона Св. Нектарија је била у њиховом храму на почасном месту, али га нико од њих није препознао.[1]

relikwie_nektarios.gif?itok=mjn1nu-M

Мошти св. Нектарија

РАСУЂИВАЊЕ

Мотив појаве св. Нектарија је јасан. Оно што представља мотив дивљења и чуђења је његова појава у телу. Овде смо већ говорили о јављању светаца и телу.[2] То тело може да буде само лично, васкрсло тело. Нигде Писмо не говори да душе умрлих могу да узимају привремена тела, а овде је јасно да се Нектарије није јавио као утвара или приказа. Утваре не могу да преносе путир, да каде и сл. Овде се срећемо са свиме што знамо на основу Писма о Васкрслом Христу. Телесан је, али га не препознају. То је довело Јеховине сведоке до тога да верују како Исус није телесно васкрсао, него је имао привидно тело зато што је право морао да остави ђаволу као откуп.

Дакле, колико год да се то коси са нашом логиком, овде имамо још један пример који доказује да су свеци већ сада у васкрслим телима.

Зоран Ђуровић

Рим, 13. 11. 2015  

[2] http://www.pouke.org/forum/topic/40205-%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D1%92%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B0-%D1%83-%D0%B5%D1%81%D1%85%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8%D0%BC-%D1%82/

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Подели на овим сајтовима

Дакле, колико год да се то коси са нашом логиком, овде имамо још један пример који доказује да су свеци већ сада у васкрслим телима.

Vec zive u vecnosti, i projavljuju se u nasem prostor-vreme kontinuumu po milosti Bozjoj? 

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Подели на овим сајтовима

Moram reci da me je uvek zanimalo po kom kriterijumu nase molitve bivaju uslisene. Znam da zvuci glupo i suvoparno, ali mi nije poznato pravoslavno i/ili hriscansko objasnjenje...

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Подели на овим сајтовима

Мени расуђивање оца Зорана има смисла, сад колико се оно (не) коси и у којој мјери са нечим "светоотачким" или "догматским" није моје да расправљам, а и расправљало се већ на форуму и превише.

Оно што мене мучи, је што имам проблем да повјерујем у иницијалну причу. Нарочито што је увијек у оваквим случајевима "једно село", "један брат", "једна сестра", "тадашњи владика", "једне године о Васкрсу". А ево барем овдје би могли постојати и писани докази, и име села, и ко је у то вријеме био владика, па и сама писма... Знам да је ово моје маловјерје, али не знам како га превазићи. Ваљда се плашим да, ако се докаже да прича није истинита у смислу да се заиста десило него да је нпр нека алегорија која служи да укаже на дубљу духовну поуку, ће и моја вјера тиме бити пољуљана.

Можда ја и јесам род зли и прељуботворни који тражи знак, а неће му се дати деруги знак осим оног пророка Јоне, али зашто се, барем у оваквим случајевима када је то сигурно могуће, овакве ствари не поткрепљују чињеницама? 
Можда то и није потребно, али ако јесте, колика је кривица цркве због тога? 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Подели на овим сајтовима

Vec zive u vecnosti, i projavljuju se u nasem prostor-vreme kontinuumu po milosti Bozjoj? 

Да, а више има у мом линкованом тексту о њиховим јављањима...

Подели на овим сајтовима

Зоран Ђуровић Рим, 13. 11. 2015

Oče, da li ima još neki izvor ovog dogadjaja i da li ima još neko sagledavanje, koje naravno ne mora da ide u pravcu vašeg zaključka sa kojim se ja uveliko već i dobrano poistovetim. A to je, da verujući u ovako opisane događaje, nema sumnje da bi u tom slučaju moglo vrlo potkrepljeno govoriti da ta tela jesu vaskrsla i da se projavljuju, tj. deluju u svoj sili vaskrslog Hrista. To nisu hologrami, to nisu duhovi i to sigurno nije ni sam Hristos, no je svetitelj u Hristu.

toliko za početak. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Подели на овим сајтовима

Мени расуђивање оца Зорана има смисла, сад колико се оно (не) коси и у којој мјери са нечим "светоотачким" или "догматским" није моје да расправљам, а и расправљало се већ на форуму и превише.

Нисам имао времена да се бавим историјом овог догађаја. За моју тезу је довољно и то што ово постоји као идеја у кршћанској свести. Чак и да је измишљена прича, она се добро уклапа у Писмо. 

Подели на овим сајтовима

Нисам имао времена да се бавим историјом овог догађаја. За моју тезу је довољно и то што ово постоји као идеја у кршћанској свести. Чак и да је измишљена прича, она се добро уклапа у Писмо. 

Nekome ni Pismo ne pomaže, jer je daleko i postoji samo kao Istorija haha...

Tipa,  ma to se desilo samo apostlu i to zna samo apostol. Pa se ja pitam, otkud onda apostol to nama govori opšte i odakle mu pravo da to svedoči i današnjoj generaciji, kao da je Boga  video sunce mu poljubim... :))

Подели на овим сајтовима

Nekome ni Pismo ne pomaže, jer je daleko i postoji samo kao Istorija haha...

Tipa,  ma to se desilo samo apostlu i to zna samo apostol. Pa se ja pitam, otkud onda apostol to nama govori opšte i odakle mu pravo da to svedoči i današnjoj generaciji, kao da je Boga  video sunce mu poljubim... :))

:))  sHa_sarcasticlol  :cheesy3:

Подели на овим сајтовима

Овде има више чуда св. нектарија. У једном се помиње како служи литургију и исцељује једну жену (у сну видела).

http://www.fatheralexander.org/booklets/russian/saint_nektarios_egina_r.htm

Подели на овим сајтовима

VSB, ako ti je ovo odgovor na moje pisanje, onda me nisi dobro razumio, nisam rekao ni da ne vjerujem u ovo čudo, a kamoli Pismu i apostolima, tako da nema potrebe za ismijavanjem. I malovjernima je potrebna ljubav, a mi ispovjedamo onoga koji ljubav jeste, bar bi se ti trebao složiti sa ovim, zar ne?

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Подели на овим сајтовима

Сјети се само благодати Божије и вјеруј да је православље истина, немој се мучити и замарати многим питањима. :)

Da li pod pravoslavljem podrazumevaš i veru u privremeni sud duši nakon smrti?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Подели на овим сајтовима

VSB, ako ti je ovo odgovor na moje pisanje, onda me nisi dobro razumio, nisam rekao ni da ne vjerujem u ovo čudo, a kamoli Pismu i apostolima, tako da nema potrebe za ismijavanjem. I malovjernima je potrebna ljubav, a mi ispovjedamo onoga koji ljubav jeste, bar bi se ti trebao složiti sa ovim, zar ne?

Goku zaista nije na tebe poslat moj odgovor Zoranu. Oprosti mi sto ti nisam to razjasnio u samom odgovoru. Ali povukla me je brzina i to da o.Zoran zna na koje pisanije od ranije mislim.

Prastaj goku.

Подели на овим сајтовима

lep tekst.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Подели на овим сајтовима

VSB, no problem. Praštaj ti što se uvrijedih bez razloga.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...