Jump to content

Uloga ikona u Hriscanstvu


Препоручена порука

Постављена слика

Пресвета Богородица мозаик

Постављена слика

Пресвета Богородица - Деисус

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Постављена слика

  Пресвета Богородица -  Одигитрија

Постављена слика

  Образ  Пресвете Богородице - Казањска икона

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Пресвета Богородица

Постављена слика

Пресвета Богородица

Постављена слика

Пресв. Богородица  Виљемско-Остромбска

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Гости

Јединствена икона Казанске Богородице враћена у Русију

Постављена слика

Католици Немачке су свечано вратили РПЦ икону Казанске Богородице. Веома поштована икона је у време Великог Отаџбинског рата била однета у Немачку, те се последњих година чувала у једној опатији у Баварији. Предаја иконе је одржана 16. августа у време богослужења у храму, посвећеном икони Богородице Радост свих унесрећених у улици Велика Ординка у Москви.

Без обзира на то што није реч о најстаријој реплици те иконе, већ о икони нађеној тек у 16. веку, за Русију и руско православље је она јединствена и нема вредности. Казанска икона Богородице је једна од најпоштованијих у РПЦ. Према предању, она је била на чудесан начин нађена у Казању 1579. године. Према легенди, управо она је помогла ослободити Москву од пољске интервенције. У складу са црквеним предањем, 1612. године, када су пољски освајачи путем преваре заузели Москву, Патријарх Хермоген је активно позивао народ да брани отаџбину. Онда је народна војска на челу са кнезом Дмитријем Пожарским добила из Казања чудотворну икону Свете Богородице. Добровољци су три дана постили, те су се обратили Господу Исусу и Светој Богородици молитвом о помоћи. Молитва је била услишана – 4. новембра 1612. године руске снаге су ослободиле Москву од пољских освајача. Та је победа свршила са Немирним доба у историји руске државе – интервенцијама, духовно-моралном кризом, низом националних велеиздаја и грађанских конфликата. За успомену о свршетку немирног доба на Црвеном тргу у Москви је 1612. године био ударен темељ Казанској саборној цркви. 1930-х година 20. века је она била срушена. Скоро 300 година пре револуције тај се празник обележавао у Русији као народни.

У време Другог светског рата икону је нашао на рушевинама Мценска Орловске области немачки војник Јозеф Бертрам. Он је однео икону у Немачку и касније предао бенедиктинској опатији близу Минстера (Баварија). Немац је замолио да би она била обавезно враћена РПЦ. Почетком 2008. године је немачка страна испунила духовни тестамент Јозефа Бертрама и упутила писмо патријарху Московском и све Русије Кирилу с молбом да је прими. Почасни настојатељ опатије Минстершварцах отац Фиделис Руперт предао је икону председнику оделења за спољне црквене везе архиепископу Волоколамском Илариону. Враћамо у Русију свету икону Богородице коју је изнео у време рата Јозеф Бертрам, који је дошао у ову земљу као непријатељски војник. Међутим, он је био верник, те је ова икона постала за њега веза између његове вере и вере људи у Русији. Тиме је она постала за бившег војника симбол кајања и примирја, — истакао је католички свештеник. Примајући икону, архиепископ Иларион је истакао да ратови могу бити освајачки, а могу да буду и праведни када народ брани своју земљу од агресора. Поштујемо успомену на наше војнике који су дали свој живот бранећи отаџбину у време Другог светског рата. Међутим, пред лицем Божијим војници, који су гинули са обе стране, испуњавајући своју дужност, били су жртве политичке ситуације тог времена.

Та је икона напаћена. Она није само светиња, већ носилац успомене на људе који су пострадали у то страшно доба – време Другог светског рата.

Знамо да су многи немачки војници и официри у време рата односили уметничке вредности из Русије. Међутим, Јозеф Бертрам као верник, видећи ту икону међу рушевинама, хтео је да је спаси. Да није је однео у Немачку, не зна се шта би јој се десило. Уверен сам да ова икона има духовну вредност не само за Русију, већ и за читав свет. Можда су молитве пред том иконом подстакле сина тог војника да постане монах и посвети свој живот Богу, — закључио је архиепископ Иларион.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.spcbl.org/galerija/images/000007_ramww_9.jpg

Јерусалимска Богородица

  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.svetisava.net/uploadedimages/Bogorodica1.jpg

Богородица са Христом

  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.ikonopisanje.com/Images/bogorodica2.jpg

Богородица Одигитрија

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://days.pravoslavie.ru/Images/ib2433.jpg

Богородица "Чаша која се не испија"

  • Волим 1

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...