Jump to content

Uloga ikona u Hriscanstvu


Препоручена порука

  • Одговори 2.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

>>Оно што је поодавно престало да се употребљава код браће Јелина јесте такође у релативно новијој пракси уведено „освештање крста, иконâ, црквених сасуда и одежди“, пракси коју је већ поменути митрополит кијевски Петар Могила увишестручио. Изостављање тих молитвословља из овог превода Оца Јустина уредник темељи и образлаже одлуком Св. Отаца Седмог васељенског Сабора, у којој се између осталог каже, као одговор иконоборцима: „Много ствари од оних које су код нас прихваћене као освештане не потребују свештену молитву, јер саме од себе, од самога Имена испуњене су освећењем и благодаћу“ (ту Св. Оци наводе крст, иконе, свештене сасуде, одежде). У Атинској Архиепископији и древним Патријаршијама Истока то „освећење“ се обавља једноставном литургијском употребом (одежде, сасуди) или „литургисањем“ – уношењем у олтар (иконâ) да би се Св. Литургијом освештале. Уредник је оставио у Молитвослову само једно опште „освећење икона“, ради ненаметљивог уважења новијег обичаја, при томе указујући на то да тих чинова није било у ранијим штампаним и рукописним српским Молитвословима, као ни чудног обичаја молитвеног помазивања икона св. миром.<<

АЕМ Амфилохије НОВО ИЗДАЊЕ ВЕЛИКОГ МОЛИТВОСЛОВА -ВЕЛИКОГ ТРЕБНИКА часопис Светигора

Link to comment
Подели на овим сајтовима

63325614.jpg

Ову икону сам купила прошле године у манастиру Раваница, и монахиња ми је све објаснила о њој, али сам ја заборавила... crvenilo Чини ми се да рече да је румунска или тако нешто...

Јел` зна неко? .please.

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ову икону сам купила прошле године у манастиру Раваница, и монахиња ми је све објаснила о њој, али сам ја заборавила... crvenilo Чини ми се да рече да је румунска или тако нешто...

Јел` зна неко? .please.

s.o.s.

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...