Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ja znam da to nije tvoja teza.

Ода данас се не зовеш Волим Сина Божијег него: Волим да збуњујем људе, поготово попове!  :cheesy3: Јесте да је име мало дуже, не као Бик који седи или Велизар са седме царине, али је одговарајуће :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 995
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ода данас се не зовеш Волим Сина Божијег него: Волим да збуњујем људе, поготово попове!  :cheesy3: Јесте да је име мало дуже, не као Бик који седи или Велизар са седме царине, али је одговарајуће :))

Pa kad si prvi potrcao da mi odgovoris :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Секса, на основу Писма изгледа да неће бити, а то у мени изазива искушење да пређем у ислам. Расправљало се о томе у отаца да ли ћемо имати сексуалне органе, јер као они неће имати функцију. Као главни контрааргумент у томе се користило: Па онда нам не требају ни обрве (нече ти се сливати зној), ни трепавице (нема прашине да ти улази у очи), ни руке (не треба да једеш, да се чешеш), тако да се схватило да ће том логиком да се отпише тотално човечија форма, па су благоразумно оци рекли како ћемо са нашим другарима и другарицама да васкрснемо (мисли се на сексуалне органе).

Да ли ће бити секса из задовољства, а не ради продужења врсте? То не знамо. Можемо само да фантазирамо. Никакво писамско или предањско упориште у корист тога немамо. Живи били па видели.      

 

Само да нагласим ово мишљење. Требало би да је ту кључ проблема.

 

Сада, да ли по Писму, секса неће бити, или то пак не знамо? Не може бити одговор и једно и друго.

 

Будући да је сексуалност повезана са нечим суштинским и да је девственост начин живљења будућега века, све док се саплићемо по том питању не можемо бити удостојени оног разумевања о коме говори свети Максим Исповедник. Наш свети Николај лепо је дао једно егзистенцијално питање:

 

Нова је дилема обешена на капији живота; прочитајте је ви, који улазите. Свечовек или сексуалност.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само да нагласим ово мишљење. Требало би да је ту кључ проблема.

 

Сада, да ли по Писму, секса неће бити, или то пак не знамо? Не може бити одговор и једно и друго.

 

Будући да је сексуалност повезана са нечим суштинским и да је девственост начин живљења будућега века, све док се саплићемо по том питању не можемо бити удостојени оног разумевања о коме говори све Максим Исповедник. Наш свети Николај лепо је дао једно егзистенцијално питање:

 

Нова је дилема обешена на капији живота; прочитајте је ви, који улазите. Свечовек или сексуалност.

Питање ти је добро, без обзира што је мој пост био шаљиво конотиран. Но, то излази из ове теме и о томе не бих хтео да сада расправљам (нити времена имам, али заиста) и оставио бих за теме сексуалности о којима имам намере да говорим, а покренуо сам са текстом о Онану. Када то мало уобличим, ако будем жив, онда ће имати места да разговарамо. Свако добро! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У реду за шалу. Само реците, да ли дозвољавате добру могућност да сексуалност постоји у Есхатону?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У реду за шалу. Само реците, да ли дозвољавате добру могућност да сексуалност постоји у Есхатону?

Види, пријатељу, све што ме тренутно интересује је да преживим јер смо у беспарици у туђем свету. Не пада ми секс на памет тренутно ни у овом свету, а камо ли за есхатон. Нашао си ме на левој нози...   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам ја започео то питање. Само сматрам да је ипак важно.

 

Сматрам да је питање полности повезано са неким од најдубљих теолошких тема. И да је важно нагласити да полности и сексуалности у будућем веку неће бити.

 

Дакле, није реч о моралу и сл. Може се доћи до сржи теологије кроз то питање.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам ја започео то питање. Само сматрам да је ипак важно.

 

Сматрам да је питање полности повезано са неким од најдубљих теолошких тема. И да је важно нагласити да полности и сексуалности у будућем веку неће бити.

 

Дакле, није реч о моралу и сл. Може се доћи до сржи теологије кроз то питање.

Onda ćemo u tom eshatonu biti nekompletne ličnosti ili da upotrebim Avin izraz krnje.Ili možda bolje rečeno sakate ličnosti.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није тема о томе, иако бисмо могли кроз причу да заокружимо и о томе. Оставио бих то другом приликом.

 

Само бих нагласио то да лично сматрам, као и многи свети Оци, да будући век подразумева укидање домостроја стварања чему припада и сексуалност. Са друге стране, личносни однос не може бити ограничен сексуалним односом, шта више, потребно је на крају превазићи тај степен домостроја, благослова, који у садашњем веку има одређену сврху.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onda ćemo u tom eshatonu biti nekompletne ličnosti ili da upotrebim Avin izraz krnje.Ili možda bolje rečeno sakate ličnosti.

То је одлично мишљење. Мало да вас насмејем, јер сам сасвим исцрпљен а Миланче ми не верује. Међутим, ти си ме подсетио на једно моје искуство.

Елем, Ава дође у Перуђу да учи у 3 месеца италијански (на крају је било 2 и 10 дана), где је био смештен у једној салезијанској гимназији, а тамо је само дивни цио Манди (стриц, а поп, Мандија) знао енглески. На факсу је учење ит било само на ит. и весели ава је морао да пропева на ит за две седмице. И како се пројави у латинској земљи авина необична интелигенција, декан му даде одмах у задатак да пријављује Кинезе и Кореанце у Квестуру (као код нас у полицију за пасоше) и да се брине о њима. А цио Манди му даде у задатак да залива биљке на тараси од 50так метара у 2 реда. Ава све то радио у смирености анђелској, и трпео једног кинеза који је причао као навијен, а другог хватао за руку да не убацује 5 комада пилића у тањир јер није било после за црнце који су имали различит распоред, па су могли да једу само кромпириће и зелену салату. Ава је овога назвао Кокодрило, тј. крокодил, јер је тај могао и бивола да поједе за ручак. И тако је ава спасио јадне црнце3 који су лењији од лењиваца, јер лукави Латини када су видели способности авине, они му дадоше у задатак и да црнце обучи да чисте по згради и да заливају биљке, али је то била немогућа мисија.

Би ту и неки кинески поп, а ава је био задужен за тумача. И за време једног ручка зби се да овај пожеле да наздрави овим калуђерима салезијанцима, па поче: Ви сте особе много импотентне... Кад скочише стари калуђери: Шта кажеш, гаде кинески, ми импотентни!? Ава улете у гужву: Станте људи, он је мислио да каже особе важне, импортантне, а не ово! Тек тада се смирише духови. 

Видите како је и калуђерима битно да су потентни? Иако су матори, иако не практикују никакве сексуалне активности.

Ето, то је наук да треба да нам је драг наш другар, а не да га се тек тако одричемо. Не мора да се користи, али да је ту. Од вишка глава не боли.

Толико о овоме. А било је сјајних епизода. Пита ава Кинеза смора над сморовима, за време ручка: Да ли је истина да ви једете кучиће? - Наравно, мој брат има месеру која је специјализована за то месо. - Мало ме је подишла језа...

Би и једно чудо. Јер где је ава... Кад је ава имао послушање за заливање биљака у саксијама, заливао је и једну на сметлишту. Суву, која је била бачена да се спали. После 2 месеца, долази дон Мандија и каже: Мираколо! Како је могуће да је ова биљка процветала!? Ко ти је уопште рекао да заливаш суво дрво? - Ава му одговори: Нико, али ја сам пробао... Мандија је тада пророковао да ћемо ја и моја госпа велике ствари урадити. Али, он је католик, то је сигурно лажно пророштво... :)             

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За децу није битно којег су пола. За њихов свет могло би се рећи да су бесполни као анђели.

 

,,Заиста вам кажем, ако се не обратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.''

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За децу није битно којег су пола. За њихов свет могло би се рећи да су бесполни као анђели.

 

,,Заиста вам кажем, ако се не обратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.''

Пријатељу, нећу да ти пишем јавно. Али, ово је више него црвено светло. Ово што си ставио је сасвим ок., али мораш да поразговараш са неким. Неће на добро да изађе. Пошаљи ми приватну поруку. Можда могу да будем од користи.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сексуалност је везана за хемију и испрограмираност организма. Испрограмирана је и тако да сама себе штити, да тера организам да је сачува и по цену живота. Много тога што мислимо да смо ми и да од своје воље размишљамо и процењујемо, условљено је нашим хормонима и нашим генетским кодом и има своју јасну сврху. Да је секс обавеза, људска врста би изумрла. Да је у питању обично задовољство као и друго, половина људи за то не би имала времена због других обавеза и других планирања, као што ни сада неће ићи на летовање, ако тај новац може да испланира за кречење стана. То мора да буде задовољство над задовољствима и приоритет над приоритетима. Главно животно питање у неким мало озбиљнијим годинама није имаш ли факултет или посао, него јеси ли се "бар" оженио. То је нужност. Због полности се животиње боре на смрт, људи ратују и пропадају и један од највећих људских страхова је насилно уклањање полности. А и то је одбрамбени механизам, како би и у најризичнијим ситуацијама људи рефлексно пре бранили полне органе него главу. И са оштећеном главом гени се могу пренети на следећу генерацију, али са оштећеним полним органима то је крај и једини си у линији својих предака од почетка времена који неће оставити потомке и пренети гене.

 

Да је људска сексуалност испрограмирана као код већине сродних животиња, да сексуална жеља постоји у жене само онда кад је у овулацији, а код мушкарца само кад је у њеној у близини, ствари би биле једноставније. Да је сама сексуалност баш толики део људске личности, не бисмо је сматрали толико неприкладном за децу, нити би деца осећала толику одбојност према њој. Не бисмо штитили децу од ње, а сама деца се не би гадила и имитирала повраћање кад на њу налете у медијима или филмовима. Прича о сексуалности у есхатолошким телима, жао ми је што ћу ово рећи, равна је питању хероинског зависника хоће ли у есхатону бити шприцева допа. А опет, незгодно је то говорити људима, јер не разумеју. Посади ти сад обичног, здравог и вишом памећу неоптерећеног човека преда се и реци му да ће у Есхатону бити бесполан, попут анђела. Неће замислити анђела, него ће замислити кастрираног евнуха и потрчаће ономе који му обећава седам девица, а од овог анђеоског живота побећи ће главом без обзира. Срећа је што људи заправо и не верују у будући свет нити о њему размишљају.

 

Ми сами се и у овом телу радикално мењамо, што својом вољом, што мимо ње. Нешто желимо, цркли би за тим, прође време па нам буде глупо. Неког волимо до лудила, прође време и љубав се испува, не остане чак ни ваљано сећање на сам осећај. Кад смо млади, маштамо боље младима умрети него бити у остарелим телима, после остаримо, па опет ваља живети и у трошним телима, не омрзне нам. Поменух у претходној поруци, док се секс не догоди, на секс смо спремни и мислимо о њему и месецима ако треба, исте секунде кад се догоди и заврши, на идеју поновног секса колутамо очима... док се не поврати енергија. Ни у овим телима не знамо шта ћемо у ком тренутку пожелети, кад се хормони мимо наше воље поиграју реакцијама тела, а камоли да мислимо о телесним функцијама и жељама неких будућих тела за која не знамо ни каква су.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...