Jump to content

Насиље у породици

Оцени ову тему


Препоручена порука

Strašno je to što koliko god živeli fizički u 21-om veku mentalitetom smo negde daleko u prošlosti.
postoji toliko vidova zlostavljanja da je to strašno.
godinama o tome tupim po netu..
Jedno od najtežih je psihološko i emotivno zlostavljanje jer je i najteže dokazivo.
parole- To nije moja stvar
- Ćuti i trpi
-Sa tobom nešto nije u redu su sramne i bezumne

Svake godine zivoti zena (i muskaraca) bivaju izmenjeni ili unisteni od strane neke osobe koja ih zlostavlja. Emotivni oziljci, fizicki oziljci, i unistenje koji su rezultat toga su ocigledni u drustvenim i kriminalnim statistikama. Zlostavljanje moze biti otvoreno, besramno i direktno u lice. Medjutim, zlostavljanje moze takodje biti suptilno i izokola. Ono moze da eksplodira na sceni ili da se postepeno uvuce u odnose. Iako su zene glavne zrtve zlostavljanja, muskarci takodje mogu biti zrtve zlostavljanja.

Jedan od prvih koraka resavanja problema zlostavljanja jeste njegovo prepoznavanje. Veoma cesto je tesko prepoznati ga, zato sto moze da se manifestuje u razlicitim oblicima. Evo kratkog pregleda razlicitih vrsta zlostavljanja:

EMOTIVNO ZLOSTAVLJANJE je koriscenje mentalnih strategija ili igranje necijim umom. Ovo podrazumeva stvari kao sto su ljutnja, agresivnost, ponizavanje, zastrasivanje, proganjanje, strah, moc i kontrola. Cilj je da se nanese emotivna steta drugoj osobi.

• FIZOČKO ZLOSTAVLJANJE podrazumeva koriscenje delova tela ili oruzja radi pretnje, kazne, dominiranja, sprecavanja, kontrolisanja ili povredjivanja druge osobe.

• SEKSUALNO ZLOSTAVLJANJE je koriscenje prisilnih seksualnih radnji kojima se dominira, manipulise, preti, povredjuje, kvari ili kontrolise druga osoba.

• DRUŠTVENO ZLOSTAVLJANJE podrazumeva druge oblike zlostavljanja radi dominiranja, manipulisanja ili kontrolisanja drustvenih odnosa neke osobe.

• FINANSIJSKA ZLOUPOTREBAje koriscenje novca ili drugih stvari povezanih sa finansijama radi dominiranja, pretnje ili kontrolisanja. Ovo se radi da bi se nanela steta drugoj osobi ili radi finansijskog iskoriscavanja te osobe.

• DUHOVNO ZLOSTAVLJANJE je kontrolisanje religioznih interesa ili obreda druge osobe. Duhovna steta moze biti naneta kritikovanjem religioznih ubedjenja neke osobe ili njihovo pogresno prikazivanje iz religioznih razloga.

Iako zlostavljanje moze biti razlicitih oblika, cesto su prisutni zajednicki elementi. Na primer, cesto je prisutna teznja da se okrivi zrtva zlostavljanja.Zeni ce savetnik ili prijatelji mozda reci da se „potcini” ili „da se vise moli za svoj brak.” Cesto se zene vracaju vezama u kojima su zlostavljane, ostavljajuci mnoge u cudu zbog toga. U ovom clanku cemo pokusati da pruzimo neke odgovore i pravu sliku ovih vaznih pitanja.

Razlike između zlostavljača u seoskoj i gradskoj sredini su male - jedina prednost palanke je što se tamo sve brzo sazna

  • Волим 1

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 378
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Lazarice 0409_feel  8084.gif

Olivera dušo, niej sve do Boga, nešto je i do ans

On nam daje prilike, da li ?emo ih iskoristiti naša je slobodna volja i sloboda izbora

najstrašnije što može da se desi kod psihi?ki zlostavljanih osoba je da se užive u svoj bol, da po?nu da vole da pate

To se ne sme raditi

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Drago mi je da je toliko toga izašlo iz tvoje duše...Zato što znaš da smo iskreno uz rebe i ti uz nas. Zato što znaš da sam iskrena, da i mene boli koliko i tebe. Hrabre me tvoje pametne reči, i iskreno ti kažem, volela bih da ostaneš sa nama. Ovde nema licemerja, laži. Jer mnoge od nas su to preživele. Ovde je samo ljubav i neko ko će te saslušati i  srceerazumeti i voleti.  srcee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

verom, nadom i Ljubavlju

PUT

Lutala sam prostranstvima tame, obavijenim maglom koja se lepila za moju dušu kao testo.Nisam videla svetlo,  tamni  oblaci su dugu zaklanjali, pa sam pomislila da je duga nestala.

Tragala sam, tražila sam nekoga koga sam davno zakopala u ledenu tamnicu srca.Tragala sam za devojkom veselih očiju, lica prekrivenog osmehom, sa verom jačom od života.

Negde u dubini sećanja čula sam njen zvonak smeh i jecaj njene duše isprepletane u jedno ,u nemom pozivu u pomoć.

Grabila sam kroz grotlo samoobmane, sujete i taštine, tuđih laži i svoje imaginacije, kopala zamrznutim prstima po ledenoj kori onoga u šta se pretvorio moj život.

Nisam mogla pronaći svoj život koji se zagubio u tuđim životima.

Zaboravljen putnik na stanici života, očekujući voz koji nikada neće stići.

Očekujući onaj zamišljeni, ja propustih mnogo vozova.

Negde u milionima lica drugih zaboravljenih putnika ja ugledah jedan par nasmejanih očiju sa dugom u njima.

Poslednjim atomima snage, pozvana njenom ljubavlju ja se spojih sa njom.

Gledasmo se u čudu.

Živele smo jedna u drugoj udaljenije nego početak i kraj vremena.

Nismo se prepoznavale.

Ja sam joj zavidela na onome što je ona, ona je prezirala ono što sam ja.

Dugo smo stajale zagrljene.

Bila je jača od mene, jer je imala više ljubavi od mene, jer je imala više vere od mene.

Njena ljubav i njena vera su me iznele na svetlo dana.

I tada sam pogledala sebe u  ogledalu.

Nije mi se dopalo ono što sam ugledala.

A ugledala sam istinu.

Ogledalo mi je pokazalo istinu, ništa više i ništa manje od toga.

Istina je ponekad surova, ali je bolje živeti i u surovoj istini, nego u blagonakolnim lažima.

kad napokon spoznamo istinu o sebi, tek onda možemo krenuti da menjamo sebe.

Ili se vratiti i zauvek živeti u imaginaciji imaginacije.

Ja sam izabrala Istinu.

Silaskom u dubine sebe, suočavanjem, najteže je krenuti na put, posle sve ide samo od sebe samo pustite Gospoda da vas vodi srcee

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Lazarice, iskreno, u kojoj sam fazi od ovih? Iskreno, makar me zabolelo...i smatras li me, iskreno, izgubljenom...patnje nisu opravdanje.Ne zaboravi da sam ja sebi najveći sudija, ali kad mi to neko drugi kaže, kao da sam od stakla...Dakle, hrabro, istinito, kao što bi rekla nekom drugom, reci meni...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Strah satire Um

sa strahom se morate suočiti, On će vas nositi

nisam ja kompetentna da dajem svoje mišljenje, ali bez vere u Boga nikada sama ne bih izašla iz tame u koju sam zakoračila

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čovek je sklon da govori- ja bih, ja ne bih

Mogu samo da kažem - mislim da bih, jer ne znam, dok se ne nađem u situaciji

Svi smo pametni kada ej tuđa koža u pitanju, svi smo jaki na rečima, ali dela, na delima uglavnom padamo

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Лазаице, мислим да не разумеш. То није самосажаљење, далеко од тога, много је комплексније. Ја се, лично, уопште не самосажаљевам. То је грубо поједностављивање ствари. Борим се свом снагом, сваким атомом да успем.И мој одговор није био у смислу да се жалим нити то намеравам. Причала сам о односу околине, то је све.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???????, ?????? ?? ?? ???????. ?? ???? ????????????, ?????? ?? ????, ????? ?? ????????????. ?? ??, ?????, ?????? ?? ?????????????. ?? ?? ????? ????????????????? ??????. ????? ?? ???? ??????, ?????? ?????? ?? ?????.? ??? ??????? ???? ??? ? ?????? ?? ?? ????? ???? ?? ?????????. ??????? ??? ? ?????? ???????, ?? ?? ???.

?

Olivera pisala sam uopšteno, ni jednog trenutka nisam pomislila na tebe 0409_feel

?injenica je da takvi postoje, i to je to

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...