Jump to content

Препоручена порука

Време је поста и желео бих да испробам ово да видим да ли ми одговара. Занима ме на који начин, које методе  користити у исихазму? Чуо сам да су то монаси са Свете Горе који већину живота проводе усамљени у ћутању и молитви. Да ли то може да се ради и код куће рецимо, сат времена издвајања на неко мирно место у молитви и тишини? Такође, користе се созерцањем, па бих овом приликом питао на који начин се то ради. Да ли има неке сличности са медитацијом где се мора ускладити нормално дисање у овом случају током молитве? 

 

Како је пост, чини ми се да ме некако ђаво више куша, јер сам постао од јуче нервозан, кад год ме неко нешто пита знам да загаламим, посвађао сам се већ, у свима видим лоше особине, поготово код девојке, чак размишљам о раскиду јер ми ''не одговара'' како ми каже глас у глави, па не знам ко је ко, да ли сам ја, ђаво или Бог. Унео сам немир у себе, па бих на овај начин хтео да смирим своју душу, разазнам шта је шта, ко је ко и одбраним се од кушања. 

 

Хвала. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чини ми се да ме некако ђаво више куша

 

E ovo ti je batac, odgovor na sva pitanja! :)  

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

 

Znaš šta, uvek postoji šansa da, kad kreneš da ćutiš sat vremena i da sozercavaš (ja ne znam kako to izgleda u praksi, doduše), da samo još više kreneš da ruminiraš, tj. da "vrtiš" u glavi negativne misli. Možda bi bolje bilo da se posavetuješ sa svojim duhovnikom koji te poznaje i kome veruješ, da ti preporuči adekvatnu praksu za post.

A što se tiče kušanja đavola baš u toku posta, moje je mišljenje da je to po dopuštenju Boga; npr. danas sam otišla u pekaru da kupim nešto posno, pa videla još i neke baš ukusne posne stvarčice, hoću-neću, pa stomakougađanje, ovo-ono, i naručim ih ja, i kad se vratim na posao da doručkujem, vidim da mi ih prodavačica uopšte nije ni spakovala :D samo ono što sam prvobitno tražila. Bog lepo zna slabosti i snage svakog od nas 4869

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ovo ti je batac, odgovor na sva pitanja! :)

 

Знам, али мене занима како исахисти то раде, које методе користи, како се молити, како созерцати и слично.

Ђаво ме стално куша, а ово хоћу да испробам баш сад током поста када најјаче делује, а и касније исто. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hm! Ovo sada  što ću napisati nije ni malo prijatno, ali može koristiti, zato praštaj za tu neprijatnost!

 

Imam osjećaj da si malo prenaglio! Zašto misliš da si dostojan jedne takve molitve!!? Ni neki monasi koji cijeli svoj život provedu u tihovanju ne mogu dostići taj nivo molitve, a da o tebi (meni) i ne govorimo! Pogotovu u današnjem svijetu, kad svega ima i sve ti skreće pažnju. Ne zanosi se time! Nego se moli Bogu "najobičnijim" molitvama! 

Shavatam ja tebe, ali mislim da si malko prenaglio sa time......opusti se! :);)

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Време је поста и желео бих да испробам ово да видим да ли ми одговара. Занима ме на који начин, које методе  користити у исихазму? Чуо сам да су то монаси са Свете Горе који већину живота проводе усамљени у ћутању и молитви. Да ли то може да се ради и код куће рецимо, сат времена издвајања на неко мирно место у молитви и тишини? Такође, користе се созерцањем, па бих овом приликом питао на који начин се то ради. Да ли има неке сличности са медитацијом где се мора ускладити нормално дисање у овом случају током молитве? 

 

Како је пост, чини ми се да ме некако ђаво више куша, јер сам постао од јуче нервозан, кад год ме неко нешто пита знам да загаламим, посвађао сам се већ, у свима видим лоше особине, поготово код девојке, чак размишљам о раскиду јер ми ''не одговара'' како ми каже глас у глави, па не знам ко је ко, да ли сам ја, ђаво или Бог. Унео сам немир у себе, па бих на овај начин хтео да смирим своју душу, разазнам шта је шта, ко је ко и одбраним се од кушања. 

 

Хвала. 

 

Dragi brate, Palama tebi treba duhovnik, imaš puno pitanja koja su pogrešna,jer potiču iz pogrešne namere. Ne postoji instant isihast, jednokratni, da probaš dali će ti se svideti.Ili jesi ili nisi isihast u srcu, ne postoji da probam. Ili veruješ ili ne veruješ. Isihazam nisu tehnike niti znanja to stav srca, to je posvećenje. To je stil života! Ne postoji nikakva tajna molitva ili ne daj Bože magična, već postoji jednostavna molitva srca: najjenostavnija je: Isuse, sine Davidov, Pomiluj me grešnog! A što se tiče da li može kod kuće, sat vremena? Svaki hrišćanin treba da odvaja najmanje sat vremena za molitvu i razgovor sa Bogom svaki dan,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako vec zelis da se ozbiljnije bavis isihazmom, prvo i osnovno ti je da nadjes dobrog i iskusnog duhovnika. Nikako bez toga.

 

Sto se tice tvojih namera da se molis sat vremena dnevno Isusovom molitvom, rekao bih da je to pogresno (premda odmah da kazem da nemam pojma koliko si i sam iskusan u praktikovanju molitve). Isusova molitva zahteva visok stepen koncetracije, te bih ti zato preporucio da krenes sa necim manjim. Recimo, ako se molis uz pomoc brojanice, pokusaj da ujutru, u toku dana i uvece "izvrtis" po jedan krug. Svakako, moze se desiti (i to se najcesce i desava) da ce ti se na pocetku ciniti da bez problema mozes da izdrzis da se molis sat vremena i vise. Ipak, ne verujem da bi duze vremena izdrzao tako. Al' opet, kazem, osnovno je da nadjes dobrog duhovnika (ako ga vec nemas) i da sa njim popricas o svemu.

  • Волим 1

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Палама, 

ја бих ти препоручио књигу „Школа за молитву“ (на македонски је „Училиште за молитва“) од Митрополита Антонија Блум.

Али боље би било да прво научиш на памет све јутрење и вечерње молитве (читајуќи их ујутро и увеќе), Псалтир, Акатист Пресвете Богородице и Акатист Иисусу Сладчејшему, па тек затим да кренеш озбиљно да се бавиш исихазмом. А за исихазам потребан ти је и искусан духовник исихаст, који је веќ научио да се моли. 

Код нас у Македонији, многе су кренули на пут да симну ума у срцу, али на тај пут су и ума изгубили... 

  • Волим 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Palama

 

Bez blagoslova niko se ne bavi isihazmom i umnom molitvom. To ti je odgovor...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врло једноставно се постаје. Одеш лепо и пријавиш се неки тежи посао где ћеш се преморити па када дођеш кући једина мисао поред Бога ће ти бити кревет, ем што ђаво неће имати толико времена да те куша, ем што ћеш све време бити сам у созерцавању.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hm! Ovo sada  što ću napisati nije ni malo prijatno, ali može koristiti, zato praštaj za tu neprijatnost!

 

Imam osjećaj da si malo prenaglio! Zašto misliš da si dostojan jedne takve molitve!!? Ni neki monasi koji cijeli svoj život provedu u tihovanju ne mogu dostići taj nivo molitve, a da o tebi (meni) i ne govorimo! Pogotovu u današnjem svijetu, kad svega ima i sve ti skreće pažnju. Ne zanosi se time! Nego se moli Bogu "najobičnijim" molitvama! 

Shavatam ja tebe, ali mislim da si malko prenaglio sa time......opusti se! :);)

 

Не гледам ја то да ли је неко достојан или не, мислим да смо сви исти и да свако може да буде оно што жели ако верује. Али, сматрам да је ово што си рекла праведно, јер има људи тј. монаха који то цео живот желе, њихова жеља и вера је сигурно већа од моје, ако разумеш. 

Амбициозан сам ја много  gringrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врло једноставно се постаје. Одеш лепо и пријавиш се неки тежи посао где ћеш се преморити па када дођеш кући једина мисао поред Бога ће ти бити кревет, ем што ђаво неће имати толико времена да те куша, ем што ћеш све време бити сам у созерцавању.

кад се сетим војничких дана, никакве мисли ме не гањаху, а кревет беше слађи од шненокли :D свима би нам добро дошло што више неког практичног рада у посту (хеклање, шивење, баскет, пеглање, истовар , утовар :) )

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени ово звучи као нека шала. Али онако, баш добра шала.  :)

 

А зашто мислиш да је шала? 

Ево шта каже Петар Дамаскин овоме, тачније овде прича митрополит Амфилохије о томе: 

 

Да та жеђ није само својство монаха или пустињака, него да је у природи свих хришћана, свједочи преп. Петар Дамаскин на око 200 година прије Симеона Богослова. „То је подвиг, каже он, који је потребан свима људима, било дјелимично било цјелосно. Без њега је немогуће задобити духовно знање и смирено умље; онај који га иште, постају му преко њега јасне у божанским Писмима и свим тварима скривене тајне." Без молитвеног тиховања, тврди исти светитељ, не можемо се очистити ни познати нашу слабост и демонско лукавство; нећемо бити у стању ни да схватимо Божију силу и Промисао из божанских Ријечи које читамо или пјевамо.

 

http://www.spc.rs/sr/isihazam_osvajanje_unutarnjih_prostora

 

Можда сам глупо поставио па делује неозбиљно, али верујем да свако може постићи оно што жели ако верује. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...