Jump to content

KRVAVI NAPADI - Terorizam i ratovi širom sveta

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/295591/Lijez-Petoro-mrtvih-123-ranjenih-u-napadu-medju-zrtvama-nema-Srba

..............................

Lijež: Petoro mrtvih, 123 ranjenih u napadu, među žrtvama nema Srba

Petoro ljudi poginulo, a 123 je ranjeno, nakon što je juče Nordin Amrani (32) sa krova zgrade na centralnom gradskom trgu Sen Lamber u belgijskom gradu Liježu bacio više bombi i pucao na prolaznike, pre nego što je sam sebi oduzeo život. U kući napadača belgijska policija je pronašla žensko telo.

198201_belgija-bomba-01-foto-reuter-stringerbelgium_f.jpg?ver=1323785295

"Telo je pronađeno u skloništu koje je koristio", rekao je glavni tužilac u Liježu Sedrik Vizar de Bokarm.

Žena je ubijena pre Amranijevog smrtonosnog pohoda na centralnom gradskom trgu gde je otvorio vatru i bacio nekoliko granata među okupljene ljude.

Kako su javili belgijski mediji, Amrani je sam izveo ovaj napad sa krova obližnje pekare, sa koje je bacio četiri granate prema autobuskoj stanici, a potom otvorio vatru iz "kalašnjikova". Motivi za taj napad za sada nisu poznati.

špigel onlajn prenosi da je Amrani danas trebalo da se pojavi pred sudom u palati pravde. On je u grad došao iz predgrađa, iz naselja sa kamping kućicama, noseći ruksak u kojem je imao granate i jedan pištolj.

Život su izgubili dva dečaka od 15 i 17 godina, žena stara 75 godina koja je preminula u bolnici, i napadač Amrani (32), a sinoć je povredama zadobijenim u napadu podlegla i 17-mesečna beba.

I dalje je nejasno iz informacija koje dolaze da li je pucao sebi u glavu ili si je oduzeo život bombom. Kako je Rojters ranije javio, napadač je pucao sebi u glavu, dok AFP prenosi da nije zvanično poznato kako je Amrani stradao, jer pojedini svedoci tvrde da je izvršio samoubistvo, dok drugi kažu da je jedna od bombi koje je bacio prerano eksplodirala.

Među poginulima i ranjenim u napadu u belgijskom gradu Liježu, izgleda da nema građana iz Srbije, rečeno je agenciji Beta u Ambasadi Srbije u Briselu, koja je u direktnoj vezi s policijom. Za sada nema podataka da bi među žrtvama napada mogle biti osobe iz Srbije, iako državljani Srbije žive i rade na području Liježa, rečeno je u Ambasadi.

198257_lijez-bombaski-napad-afp_f.jpg?ver=1323798624

Napad je izveden u vreme pauze za ručak na prometnom trgu na kome se nalazi gradska skupština i Božićni bazar. Neki svedoci su belgijskom listu "Soar" izjavili da je Amrani bio i na trgu, u kamuflažnoj odeći, a sa njim još jedan pomagač koji je pobegao u obližnji saobraćajni tunel ispod trga.

Svedoci tvrde da je Amrani na ljude koji su bežali s trga, ispalio više rafala iz automatske puške tipa "kalašnjikov". Policija je smesta intervenisala jer je u blizini sudska palata. Motivi za napad još nisu poznati, a prema pojedinim izveštajima, Amrani je zapravo pokušao da oslobodi jednog osumnjičenog iz sudnice, koja se nalazi na trgu.

http://www.youtube.com/watch?v=IF141Iv2pBM&feature=player_embedded

Vlasti su u prvi mah smatrale da je napad bio način da se skrene pažnja sa pokušaja bekstva optuženika iz sudskog pritvora. Policija nije iznela koje su bile moguće pobude Amranija.

Belgijski krizni centar saopštio je da se ne radi o terorističkom napadu, a Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da je verovatno u pitanju izolovani incident.

198258_lijez-bombaski-napad-ap_f.jpg?ver=1323798636

Rukovodstvo muzeja koji se nalazi na centralnom gradskom trgu saopštilo je da je primilo nekoliko povređenih osoba. Policija je u potpunosti blokirala centar grada i u tom delu ne saobraća prevoz.

Na lice mesta su poslati i policijski stručnjaci za deaktiviranje eksplozivnih naprava, a izvori iz policije su demantovali da se puškaranje proširilo i na okolne ulice.

Stanje više ranjenih je kritično. Novi premijer Elio di Rupo koji je već došao u Lijež, izjavio je da je užasnut zlodelom, a belgijski kralj i kraljica su najavili dolazak.

Na sajtu belgijskog "Soara" piše da će specijalna jedinica policije izvesti kontrolisanu eksploziju napadačevog automobila, jer sumnjaju da se i u njemu nalaze eksplozivne naprave.

198250_italija-ubistvo-senegalaca-pijaca-u-firenci-afp_f.jpg?ver=1323798647

Amrani je, kako su objavili mediji, 2008. osuđen u Liježu na četiri godine i 10 meseci zatvora, zbog nelegalnog posedovanja oružja i marihuane, a jutros je trebalo da se pojavi na jednom saslušanju.

Zvaničnici tvrde da ni u jednom trenutku ni tokom jednog procesa koji je protiv njega vođen nije bilo ni najmanje naznake da je neuravnotežen.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, ludilo... winter

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Деветоро мртвих на протестима због паљења Курана у Авганистану

73529_avganistan-protest101-reuter-strin

Другог дана протеста у Авганистану због паљења Курана у америчкој ваздухопловној бази Баграм, убијено је најмање деветоро демонстраната, а на десетине људи је повређено, саопштили су данас званичници.

Авганистанско министарство унутрашњих послова за најмање једно убиство окривило је "стране чуваре у кампу Феникс", америчкој бази источно од Кабула коју су учесници протеста напали, а већина смртних случајева приписана је сукобима с полицијом.

Министарство је саопштило да ће истражити ова убиства, јавила је агенција Франс прес.

Протести су организовани у Кабулу, као и у провинцијама источно, северно и јужно од престонице, током којих су гневни Авганистанци узвикивали "Смрт Америци", бацајући каменице и палећи радње и возила.

У источном граду Џалалабаду студенти су запалили лутку са ликом америчког председника Барака Обаме, а амбасада САД у Кабулу је закључана.

Влада САД извинила се због паљења Курана, као и заповедник америчких снага у Авганистану генерал Џон Ален који је наредио да се спроведе истрага о овом инциденту, истичући да је верски материјал, узет из библиотеке притворске јединице поред базе Баграм, запаљен грешком.

Неименовани амерички званичници, упознати са инцидентом, рекли су, међутим, да је војска уклонила примерке Курана, јер су их затвореници користили да би размењивали екстремистичке поруке.

У међувремену, авганистански председник Хамид Карзаи позвао је сународнике на мир и прекид насиља.

"Људи имају право на протесте, али позивам сународнике да избегавају насиље", поручио Карзаи у саопштењу, јавио је Ројтерс. Куран је најсветији у исламу и његово спаљивање сматра се вређањем Бога.

www.blic.rs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...
  • Гости

Логори смрти на Синају

Једно је од најопаснијих места на свету је Синајско полуострво, судећи по документарцу "Си-Ен-Ена". На њему се налазе логори у којима се отете избеглице, које беже преко границе са Израелом доводе, а потом муче како би се за њих изнудила откупнина. Прошле године откривена је мрежа трговаца људским органима који отетим избеглицама ваде органе.

Свет је прошле године био запрепашћен када су медији пренели вест да трговци људским органима отимају избеглице које прелазе Синајску пустињу, а потом им немилосрдни хирурзи одстрањују органе док су још живи.

Muceni-muskarci.jpg

Мушкарци са ожиљцима на леђима од ужарене пластике

Сада је екипа Си-Ен-Ена открила да у овом региону, у ком нема закона ни власти, трговци људским органима отимају и муче људе, па чак и бебе, како би од њихових породица изнудили новац.

Како су сазнали новинари америчке телевизије, очајне избеглице из Судана, Етиопије и Еритреје покушавају да илегално пређу границу са Израелом и најчешће то покушавају у договору са криумчарима, који их, уместо да их пребаце преко границе, продају Бедуинима. Након тога их воде у кампове где их муче.

Уколико њихови рођаци не плате откуп, затворенике муче. Жене силују, док мушкарце туку, неретко и преко телефона док родбина слуша.

Синајско полуострво је под контролом пустињских кланова, а полиција врло ретко улази на њихову територију.

Док су боравили тамо, америчким новинарима показана је фотографија Сесил, бебе рођене у бедуинском кампу. Када су најзад њих две ослобођене, мајка је рекла да је отац детета један Бедуин који је бесомучно силовао. Да ствар буде гора мучио је и дете наносећи му тешке опекотине.

Мајка и мала Сесил су сада на сигурном. Откад је прошле године на видело изашла брутална трговина органима бедуински шеици су формирали савез како би најзад искоренили криминалне активности у региону.

У документарцу се појављује Мухамед Абу Билал, шеик Савакра племена,који је организовао сигурну кућу за избеглице које су успеле да побегну из логора и од сопствених средстава финансира бригу и њима и њихов опоравак.

Muhamed-Abu-Bilal-i-Ibrahim.jpg

Мухамед Абу Билал и Ибрахим ел Мунај

У сигурној кући мушкарци се постројавају да покажу на својим леђима ожиљке од ужарене пластике коју су сипали по њима.

"Сви који се налазе у сигурној кући имају неке знаке мучења или силовања. Овде стижу изглађени и у очајном стању. То су све методи да се од њих изнуди новац. Покушавамо да им помогнемо и нађемо докторе", каже Абу Билал.

Како би обесхрабрили трговину људи шеик Мухамед и његови савезници у својим продавницама не услужују људе који раде за киднапере нити им дозвољавају да се ожене њиховим ћеркама.

Насиље се користи само као последње решење у борби против трафиканата, а како би се ефикасније борили против трговине људи оформљен је и савет племена.

Борба против продаје органа даје резултате

Напори бедуинских вођа већ су помогли да се у великој мери смањи ужасна пракса вађења органа од беспомоћних људи. Хирурзи из Каира путују у кампове у срцу простране пустиње како би вадили бубреге, јетре и рожњаче.

Sigurna-kuca.jpg

Сигурна кућа

Потом органе у мобилним фрижидерима пребацују назад у Египат где их пресађују пацијентима који чекају на трансплатације. Верује се да је на хиљаде избеглица умрло од тих операција, а на њиховим телима се виде јасни ожиљци од операција.

Али сада се избеглице суочавају са новом претњом бруталног пребијањам силовања и убистава.

Репортер Си-Ен-Ена Фредерик Плајтген објаснио је да бедуинске мере дају резултате, па су сада у пустињи остали само они најокрутнији који не презају ни од чега.

Екипа америчке телевизије открила је да су трговци људима раније тражили 20.000 долара да пусте заробљенике. Али сада су откупнине порасле, па траже између 35.000 и 60.000 долара - суме које су потпуно нереалне за родбину отетих, пошто је за већину избеглица разлог због ког су отишли од куће управо сиромаштво.

Али за многе избеглице бег из логора није крај агонији, пошто су свесни да морају да врате својим породицама паре које су дате отмичарима. Многе жене које су силоване морају да се изборе са страшним последицама.

Једна жена која се сада налази у Тел Авиву присећа се претпрљених мука. "Они су окрутни људи и криминалци који немају осећања као остали људи", каже Тегисти Текла.

"Викала сам да сам девица, али се уопште нису обазирали", присећа се Текла.

Tegisti-Tekla.jpg

Тегисти Текла

У логору је и затруднела, али је успела да абортира чим је прешла границу са Израелом.

Си-Ен-Енова екипа, која је прошле године снимила документарац о вађењу и продаји органа на Синају, била је веома скептична шта ће наћи када се пре пар месеци поново вратила на ово полуострво.

Овај пут су путовали са два бедуина, шеицима Мухамедом Абу Билалом и Ибрахимом ел Мунајом коју су им гарантовали безбедност.

Оцењујући да ли је Синај и даље опасно место за избеглице, упркос напорима локалних племена, репортер Плајтген је рекао да мислим да је опасно исто колико и раније.

Извор текста и фотографија: Радио Телевизија Србије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Snažna eksplozija u katoličkoj crkvi u Nigeriji

Tanjug | 23. 09. 2012. - 11:55h | Komentara: 0

Snažna eksplozija odjeknula je danas u jednoj katoličkoj crkvi u severnoj Nigeriji i strahuje se da ima poginulih i ranjenih, navode očevici.

Eksplozija se dogodila tokom jutarnje mise u gradu Bauči, prenosi agencija AP. U severnoj Nigeriji su učestali napadi islamističke sekte Boko Haram, a najčešće mete su upravo crkve.

Ova sekta je odgovorna za ubistvo više od 680 ljudi od početka godine.

U medjuvremenu, nigerijska vojska počela je potragu za članovima te sekte u dva grada na severu zemlje, Damaturu i Potiskum.

U ovim gradovima je uveden i policijski čas nakon serije krvavih napada.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/344169/Snazna-eksplozija-u-katolickoj-crkvi-u-Nigeriji

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...
‘2,000 killed in Nigeria’: Boko Haram’s latest attack deadliest in history, Amnesty says

 

Boko Haram, the extremist Islamic group that wants to enforce Sharia Law across Nigeria, has inflicted mass casualties in northeast Nigeria. Some reports put the number of fatalities as high as 2,000.

Amnesty International, communicating with experts on the ground in Nigeria, has said the assault on the town of Baga could be the deadliest attack by Boko Haram since the extremist group surfaced in 2009. 

http://rt.com/news/221347-nigeria-insurgency-islamic-attack/

 

Око 2.000 људи је страдало током ове недеље у нападима исламистичке терористичке групе Боко Харам у Нигерији. Претходних година је иста група имала бројна убиства, 2009. око 1.000 људи, али је ово изгледа највећи напад познате групе чија је агресија великим делом била усмерена и на хришћане. 

 

Док по Западу и даље жале за смрћу 12 људи, још нико не спомиње смрт оволиког броја непознатих и изгледа небитних личности. Наравно, смрт једног човека је трагедија и овде се не ради о броју, већ о небризи појединих за остатак света. Ако ћемо да размишљамо глобално, онда би требали да исто толико пажње и поштовања покажемо према другим људима који су страдали од стране терориста, а не само према одређеној групи. 

Баш ме интересује хоће ли интернет овако да бруји и о овоме, хоће ли се цртати карикатуре и писати Ја сам Нигеријанац као што се пише Ја сам Шарли Ебдо. А највише ме интересује колико ће ова тема имати страна и колико ћемо пажње овоме посветити, јер је заиста дискриминација одавати почаст само одређеним људима, а другима не, а заслужили су је.  

Али као што сам на оној теми написао да се не одаје почаст страдању 12 личности чија се верујем имена ни не знају, као ни њихови животи, ко су шта су, јесу ли имали децу која су сад остала без родитеља, већ се одаје почаст страдању једног либералног принципа. А откад су принципи какви год да су важнији од људске личности? Ваљда нас хришћанство учи да нису. 

Али не ради се само о почасти страдалом приниципу слободе говора, већ се ради о једној моди. Видели људи како неки цртају карикатуре и тетовирају се ''Je Suis Charile'', па веле: ''Ајд да и ја будем мало човечан и модеран, одох да окачим на Твитер #JeSuisCharlie, да виде људи како сам солидаран, како мислим као већина, како подржавам слободу говора. ''

Страдале да спомене Господ Бог у Царству своме. 

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

А највише ме интересује колико ће ова тема имати страна и колико ћемо пажње овоме посветити, јер је заиста дискриминација одавати почаст само одређеним људима, а другима не, а заслужили су је.

 

 

Jeste, to bi bila diskriminacija, i o takvoj diskriminaciji treba raspravljati. Samo problem je nešto drugo: oni (ovde ne mislim posebno na tebe, da ne misliš da te prozivam) koji misle da nikoga nije briga za tragedije koje se dešavaju u svetu van zapada se tih tragedija sete samo kada se desi neka tragedija na zapadu. Ni pre ni posle ne pričaju o tome.

 

A posle prišivaju drugima nekakvo licemerje.

 

Niko normalan ne misli da je život Francuza manje ili više vredan od života Nigerijca ili bilo koga drugog. Smrt svakog ljudskog bića je tragedija i to je kraj priče, oko toga ne može biti rasprave.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@GeniusAtWork,

 

У праву си. Лицемерно је што сам отворио ову тему јер раније нисам никад кад се деси слично. Кад овако објективно анализирам себе, није ми ни циљ био да тема буде о теми, него нешто сасвим друго.

Хвала ти што си скренуо пажњу на то. 8086.gif  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У праву си. Лицемерно је што сам отворио ову тему јер раније нисам никад кад се деси слично.

 

 

Jao  :D

 

 

(ovde ne mislim posebno na tebe, da ne misliš da te prozivam)

 

 

Ja se slažem sa tobom da postoji diskriminacija u medijskoj pokrivenosti ovakvih tragedija, zavisno od toga gde se dešavaju. I to ne sporim, moj komentar se odnosio na sam tok diskusija koje slede iza ovakvih događaja...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jao  :D

 

 

 

 

Ja se slažem sa tobom da postoji diskriminacija u medijskoj pokrivenosti ovakvih tragedija, zavisno od toga gde se dešavaju. I to ne sporim, moj komentar se odnosio na sam tok diskusija koje slede iza ovakvih događaja...

 

Ма знам да ниси мислио и да се није односило на мене, али испао сам на неки начин лицимур због отварање овакве теме која би се више бавила расправом о дискриминацији и лицемерју других, а не о самом догађају и страдалим људима, тако сам некако и замислио да ће тећи. 

Небитно дакле, наставите  :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Videla sam ovu vest. Malo je reći strašno.

 

Ne verujem da će ova tema biti tako dugačka, jer ne verujem da će bilo ko ovde imati bilo koje "ali" da doda na saosećanje, šok, nevericu i zgražanje.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...
  • Гости

633097_tunis-02-foto-reuters_f.jpg?ver=1

Teroristi su napali jedan od hotela u turističkom kompleksu u gradu Sus, 50 kilometara udaljen od prestonice Tunisa, a prema informacijama koje je potvrdio portparol ministarstva odbrane Tunisa, za sada ima 30 žrtava. Zasad nije jasno da je napad delo jednog ili više napadača. "Blic" će ovaj dramatičan događaj pratiti u blogu uživo.

 
clock_icn.png 18:51Ambasada: Nema poginulih ni povređenih Srba u Tunisu

Ambasada Republike Srbije u Tunisu saopštila je danas da prema privim raspoloživim saznanjima nema poginulih ni povređenih državljana Srbije u terorističkom napadu u Tunisu.

 

Svi zainteresovani građani Republike Srbije mogu se obratiti za informacije Ambasadi Srbije u Tunisu, preko telefona: +21671 780 624; +21671 794 626 i i-mejla: [email protected].

 

Opširnije pročitajte u posebnom tekstu.

 

 

clock_icn.png 18:14Španija podigla nivo pripravnosti zbog terorističkih napada

Španija je podigla nivo pripravnosti na viši stepen nakon današnjih smrtonosnih napada u Francuskoj, Tunisu i Kuvajtu, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Horhe Fernandes Dijas.
"S obzirom na blizinu naše zemlje mestima gde su se ovi napadi desili, predloženo je da pripravnost bude podignuta" sa trećeg na četvrti od ukupno pet nivoa, rekao je on na pres konferenciji, dodajući da je ta odluka i sprovedena, javio je AFP.
Francuski predsednik Fransoa Oland je ranije danas saopštio da je podigao nivo pripravnosti na najviši mogući stepen u regionu u kojem je napadnuta fabrika gasa kada je jedna osoba poginula. Opširnije pročitajte OVDE.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 11 months later...

Live updates: 50 dead, 53 hospitalized 

A gunman opened fire inside at a gay nightclub in Orlando, Fla., early Sunday, killing 50 people and leaving 53 others hospitalized in the deadliest mass shooting in U.S. history. Yahoo News is providing live coverage of the shooting and its aftermath. Follow the live blog below for the latest updates.

https://www.yahoo.com/news/orlando-fla-ap-gunman-wielding-000000701.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...