Jump to content

Препоручена порука

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 118
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

quote-the-human-mind-can-bear-plenty-of-


 


you-too-must-not-count-too-much-on-your-


"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени се чини, бар из сопственог искуства, да смо у ситуацијама када се осећамо клонуло, када нам понестаје снаге, када се осећамо отуђено од целог света, најближи Господу. Тада нам је молитва умножена, а срце вапи за радошћу, а зна се у Коме је она. Такође, оно што ме храбри и јача је вера у то да је Господ увек са мном, да ми крст никада није претежак и да је сваки дан, колико год да је лош, прилика да се припремим за оно добро што долази.

 

Што се негативности тиче, трудим се да свој ум изолујем и сачувам од налета лоших вести и помисли, окружујем се смиреним људима и избегавам разговоре који су пуни лоших емоција. Не жмурим, само сам одлучила да будем пчела и да тражим само лепо и добро чак и онда када је стварност потпуно другачија. Јер и када нас најтеже мисли море, када смо у духовним расцепима и моралним дилемама, верујем да свако од нас може да спозна да нас све то води нечему много бољем и да ћемо после тога бити јачи духом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

изолујем

Добро, изолујеш се, зарониш у срце и на шта наиђеш тамо? Насмејане цветиће (извини ако то звучи превише грубо)? Или на таму која готово да има сопствену "ипостас"? Шта ћеш кад "неста(не) преподобнога", а "оно што нећеш - оно чиниш"? Све силе воље су парализоване и можеш само да вичеш: "Спаси Господе, изгибосмо"... У међувремену "живот" тече даље, шта с тим?

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако те не мрзи напиши још коју о томе, како се одвија тај процес пре, за време и после "кулирања". О мучењу има и посебна тема па можеш и тамо да се укључиш ако ти је случајно промакла.

 

То се може назвати као нека врста депресивног стања. Просто, неправде које те ударају, запреке које срећеш у односу са најближима..ето одвија се тако што просто тај дух озлојеђености, да баш тако - озлојеђеност, која нагриза полако помрачује и распламсава гнев. А Па том злобом мучим своје ближње, свађам се, кињим. А та злоба колико једе њих једе још више и мене.

Обично нестане после доброг сна. :)  Или некако помислиш на Бога, па ти дође у памет с том помишљу и да урнишеш себе и друге...мало је шкакљиво присати овде јер може зазвучати тривијално и као некакав клише...осећаш после кајање, кривицу, потиштеност, испразност...

 

И мислим да је узрок тога ништа друго до сујета и гордост, и док се човек не ослободи од тога, а сам не може, слична стања не престају. Интензитет није битан нити сам вид њихове појавности. Покајање у том смислу може доћи и бити дубоко у пуном смислу те речи тек кад побегнемо од те гордости. До тада, да уопотребим новозаветну слику, оно је одлажење Оцу своме и прерачунавање у глави док се једном не судариш са његовом љубави и не доживиш је (изнова) у потпуности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И мислим да је узрок тога ништа друго до сујета и гордост, и док се човек не ослободи од тога, а сам не може, слична стања не престају. Интензитет није битан нити сам вид њихове појавности. Покајање у том смислу може доћи и бити дубоко у пуном смислу те речи тек кад побегнемо од те гордости. До тада, да уопотребим новозаветну слику, оно је одлажење Оцу своме и прерачунавање у глави док се једном не судариш са његовом љубави и не доживиш је (изнова) у потпуности.

Очекивао сам да ће се ове две пошасти поменути пре или касније. Хвала што си поделио своје искуство са нама. Ево шта сам ја у међувремену нашао:

 

 

Чудан је дух сујете, душа се смијеша са њим а да ништа не осјети. Први сигнал је неосјећање Божијег присуства. али тада је већ касно јер ми смо у канџама луцифера гордости. Тада душа силази доље, смирава се, очајава, и ако ни тада нема Бога она се спушта још ниже и већ почиње да по мало плаче и ако га ни тада нема она почиње да рида неутјешно, и то може трајати годинама, али пошто смо ми слаби Бог то вријеме скраћује и долази да нас утјеши. Наше духовне могућности су мале и зато се од нас мало тражи...

***

Никад не заборавите коме се молите и да ступате с Њим у личносно општење. Молитва није формула него однос, контакт.

***

Све док увиђате своје грешке то је поуздан знак да је Бог са вама. А кад ослијепите за туђе то је висока мјера и велики дар Духа Светог.

***

Моја лична карта је да проповиједам љубав небеског Оца и усиновљење тј. обожење кроз Христа, али неки не вјерују да је то данас могуће. Са том личном картом изгубићу сва права на земљи.

***

Истинско знање није сујета јер му претходи огањ страдања, бола, муке, страха, смрти. То води смирењу и плачу, а не сујети.

***

Ја се осјећам као духовни инвалид и леш, а Бог слуша моје грешне молитве и плач, а не знам што ни како.

отац Давид Јовандолски 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све силе воље су парализоване и можеш само да вичеш: "Спаси Господе, изгибосмо"... У међувремену "живот" тече даље, шта с тим?

 

...Из неког мог личног искуства..некада једноставно мораш да пустиш да отече.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To ti je lepa prilika da dozvolis sebi malo nerealnosti i pokusas da zamislis gde bi voleo da budes i sta bi voleo da radis. Od takvih razmisljanja moze svasta lepo da se izrodi, jos kad imas i dobru muzicku podlogu uz ta razmisljanja, ma prava uzivancija :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U takvim stanjima dosta čitam neke knjige koje me podsećaju da postoje druge,suštinski bitnije stvari. Takođe se dosta lečim muzikom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све силе воље су парализоване и можеш само да вичеш: "Спаси Господе, изгибосмо"... У међувремену "живот" тече даље, шта с тим?

 

Ништа,само се сетим да страдање није крај, то је само тренутно стање..крај је васкресење.

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... placem u djakuziju punom pene.  :D

Salim se. Nista.Ukljucim neku tres muziku ... izbacim sve iz ormara i pocnem da pakujem ili da sredjujem spajz.... Ali obicno nemam vremena za to,tako da smo kuliram...i trpim .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Суштински није али слабима уме тако да изгледа.

Da,tacno,ali i to je stvarnost jer osjecaj je stvaran i samim tim je Krst nas. Da se borimo,i slabi i jaki (?).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понекад сам толико слаба да изненадим и себе и друге у негативном смислу. Лако у тим пролазним фазама паднем у очајање.

Сви ви кажете да се молите баш тада. Код мене бива супротно, чак ни пролог не отворим!Знам не ваља ми посо.

Тад покушам да у мислима певушим било шта... Управо гордост и сујета изједају добру вољу, покретачку снагу.

Заиста мој кош је пун проблема и кад се сетим тога дође ми да закукам на сав глас. Но забранили су ми одавно плакање, на жалост.

Како ли успевам да опстанем, ни мени самој није јасно.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понекад сам толико слаба да изненадим и себе и друге у негативном смислу. Лако у тим пролазним фазама паднем у очајање.

Како ли успевам да опстанем, ни мени самој није јасно.

 

Isto tako iznenadimo druge kada se "dignemo" iz te slabosti još jači nego što smo bili.

 

I ja se pitam kako opstanem svaki put, ali dobro je da opstajem :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...