Jump to content

Otačnik avve Lepog ... (samo za neozbiljne)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Imadoh oce samo 1 sestru,te mi se i ona upokoji i ja tumarah po mraku,upadajuci iz rupe u rupu,iz jame u jamu.No jednom propadoh tako duboko da me nikakav jauk u pomoc ne mogade spasti,tad ja videh nekog starca svog u suzama kako me sa upaljenom svecom trazi,dozivajuci me kroz neku knjigu on molitvama pletase konac,te se tako i ja spasih,ali bejah slaba i ne mogadoh se sa zemlje pomaci...tad zacuh glas koji mi kaza.Idi u manastir taj i taj,trazi starca Lepog i ispovedi se.Znaj da je samo tu za te put,istina i zivot.No,dok ja ne ojacah,i ne shvatih reci svete,prodje 4 godine...Starac se zaplaka,Arsenija mu brise suze,Ne placite,ne placite...nisam ja dostojna vasih suza...najzad se nekako smirise,a glava ih bolese,kafu popise...pa se dogovorise.Tako Arsenija osta da zivi pokraj svoga starca,a na blagovesti se zajedno upokojise,na licima im zablista osmeh...osmeh bogomdarivanog oprostenja...Kako molitva pravednika ima snagu pred Tvorcem posvedoci i ovaj primer.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 80
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Стаде једном авва Лепи на молитву и после неколико дана непрекидног труда и созерцања духовних тајни приступи му један од мноштва црнаца (демона) који су му непрестано опседали келију. Пошто му се приказа у виду анђела поче да га хвали и обећава велике награде. Авва га саслуша и рече: "Какав аматер"...  7896634 , па окренувши се настави своје дело, а овај постиђен ишчезе.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jer taj cuven bese u vreme ono....nastavice se :)

 

i dodje ava Lepi avi Makariju,kad ovaj vec lezase na odru i ucenici iz okolnih sela Kopaonika behu sabrani oko njega cekajucu poslednju rec i utehu.I ocekivajuci poslednji cas svi jednodusno upitase: Avo,sta nam je ciniti? A on im u duhu odgovori: Cuvajte se greha i sveta ceda moja!Idite putem izbranih! A oni ga po smirenju upitase: Kako da ispunimo tvoje reci? A on im rece: Lako! Treba vam kriticki aparat i dekonstrukcija,parakonzistentna logika i vreme kao istorijski kontinum vecnosti! A oni smuceni i uplaseni,upitase ga: Sta znace te reci? A on im poce govoriti: prvo je obaranje idola u sopstvenim redovima,i ciscenje svoga praga,pre pljuvanja tudjeg.Drugo daje sirinu horizonta,otvara vidike,nalazeci u  protivljenju silnu tacku za jedinstvo uma,bez cega nema poznanja sile jevandjelja.A trece znaci udaljavanje od svega,cime cete sacuvati riznicu vasih dobara,od ociju i ruku,ljudi lukavih!I potreseni poukom ucenici ga moljase da nastavi.I on im ponovo rece: U cistom domu,nastanice se cista dusa,istocnik celomudrija. U umu,ucvrscenom silom jevandjelske sirine carovace znanje (gnosis) liseno primesa i sujete.A usamljenost koja podize um ka nebu,iza granica protivrecenja izmedju poznatog i nepoznatog,upucuje nas na Boga.A ucenici ga upitase: Avo,a kad dostignemo sve to,sta dalje da radimo?A on im rece: Tad naspite svakom po casicu kruske prepecenice sto mi je lani donio Milojko iz Brgula,a koju sam sakrio od vas,i nazdravite za pokoj moje duse,i za spasenje sveta! I obradovase se veoma ucenici njegovi,slusajuci ove reci,i razidjose se po selima proslavljajuci i hvaleci Boga....

What on earth can you do with a degree in theology?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I sretne dete avu Lepog i rece mu: Ciko hiljadu mu cevapa namesti mi loknice, kao sto svi lepi imadu.

 

ava se zacudi vrlo lepoti detetovoj, koja vide lepotu njegovu i rece: dete, niko te lokne ne imade vestacki, takav moras da se rodis. dete ode tuzno i rece > Nikad necu biti lep.......

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je sve kao.:-D...Ova ugodnik Bozji bi rodjen u vreme cara Dioklecijana,kada hriscani veru cuvase u srcu i na delu,svedoceci ljubav i nezlobije,cinili su so zemlji i svetlost svetu.Mladi Djoka bi rodjen u katakombi carskim rezom,legenda kaze da ga je na ruke prva uzela neka babica Arsenija,dete bese malo,crveno,ne disase,ali ga mudra devojka uze za petu,lupi po guzi i ono zaplaka,svi odahnuse,majka se zaplaka i zablagodari Bogu,a Arsenija krsti dete i poljubi ga.Kako da ona povi,dete prosija,oci mu se otvorise,prsticima mrdase,klempave usi mu se uz glavu priljubise...Mnogo vode Jordanom protece,pa momce stasa za zenidbu,ali ne on ni za zivu glavu ne hte da se obeca zemnom stvoru,njegovo srce plamtase ljubavlju vecnoga nesagorivoga sunca...Kad device toga vremena saznase sta ava smera,brze bolje stadose da ga sprecavaju u toj nameri...ali ava bese tvrda srca i ne hte se za suknjom okrenuti.Kako bejase mlad,on se silno uplasi zena i poce bezati,a one ga jurise...najzad naidje na jednu stenu,sakri se,kad u toj pecini bejase 1 skit,on brzo isprica bratiji zasto pobeze iz sveta,kad oni to cuse,stadose da se mole i svece da pale u tom devojke stigose na ono mesto gde bi velika provalija,kad to ugledase pomislise da Djoka sebi oduze zivot...tu graja utihnu,ali je kroz stenje dugo odzvanjao jauk usamljenih srdaca...avaj lepi...avaj lepi.Monasi ga zamonasise,i odmai ga prozvase ava lepi,u znak secanja na cudesno izbavljenje.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

prvo je obaranje idola u sopstvenim redovima,i ciscenje svoga praga,pre pljuvanja tudjeg.

 

I ava reče Lepi.., Bože premudri, toliko vode koje na pljuvacku liče nadjoh na mom pragu, što moje što mojih, da mi na pamet ne pada, da čistim tudje :)) 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Jakov Edeski,

 

Рече авва Лепи: аво Јакове, ицепио си га!!! :aplauz: Од данас сам твој ученик.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i razidjose se po selima proslavljajuci i hvaleci Boga....

 

a videvsi koncinu pravednika,i cuvsi rec istine,ava Lepi krenu dalje, kanjonom Drine.Isavsi dugo,stize u veliki grad,gde je stasao kao mlad panker,a gde upravljase dobar episkop u vreme ono,koji imadjase manastir sa deset hiljada monaha,i bi cuven taj manastir po svakojakim vrlinskim ocima i podviznicima,koji cinjahu razna cuda u narodu.Trazeci mesto da prenoci,jer se priblizavao Vidovdanski praznik, ava Lepi zameni dve knjige i paklu cigara,za prenociste ispod ambara.Gostionicar mu dade i kusur,ne mali za to doba,i ava jos i osta dobar.Slaveci Boga za sve leze na odar,pomoli se i zahrca.Jutrom krenu put crkve,jer bese veliki praznik taj Vidovdan,i mnostvo naroda iz svih mesta bese se skupilo u hram na molitvu.Nemajuci mesta u crkvi ava osta ispred hrama,i tu poce sa babama da razgovara.Jedna mu je govorila o metrickim stihovima i razlicitim slogovima u kanonima Kozme Majumskog,i tu je naucio da je original mnogo bitniji od prevoda,i da kondaci Romana Meloda imaju vec trece kriticko izdanje u Brilu,dobrom starom knjizevnom bordelu.Druga mu je govorila o analitickoj skoli filosofije naslednika Kirila Aleksandrijskog koji je bio zakleti fenomenolog,uceci ga da je razgovor na ti mnogo bitniji od razgovora na vi.Tad mu je postalo jasno zasto se nije ozenio.Treca pak poce da mu pripoveda o avi Petroniju koji zivi nedaleko u gorama,i koji je bio mag za udovice u ono doba.Bila je nadaleko cuvena ta jedna njegova fora: Omne principium difficile est,sto ce reci svaki pocetak je tezak,te stoga medju zenama divide et impera.No,na snajkine trikove ava Lepi se ne dade smutiti,rece im svima da su smorile,i potrazi episkopa grada onog da uzme blagoslov i krene dalje.Usavsi u crkvu,vide kako neki ljudi dobijaju gramate i medalje,i sve mu to bi cudno,jer je iznad amvona pisalo: ne primajte pohvale od ljudi,jer ko je njih poznavao,khm,khm..a tu oni tako.Hteo je nesto da kaze ali od neke cudne buke bla,bla,bla ne mogase nista da izusti.Setio se i Pantelije,bio je dobar.Cudan bese taj Vidovdan.Hegelova fenomenologija bi imala posla,no sva sreca pa taj tok misli prekinu stari crkvenjak Misa,koji ga pozva da prekrste koju,jer se znaju iz horskih dana,da,svirali su u istom bendu....nastavice se :) 

What on earth can you do with a degree in theology?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А и тај лик са његове профилне слике ...that can't be abba Lepi...

:D kenosis  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako je Ava ubedio jednu sestru da se ostavi foruma i preda svojim poslusanjima u svetu.

Ava i Arsenija sedose na klupu u parku pokraj izvora pa poce Ava da govori sa trepetom u glasu,ali ne previse brzo jer znadjase da ova sestra treba u potpunosti  da cuje i shvati svaku njegovu rec jer se cesto zbunjivase i pogrsno razumevade stvari...Sveki covek se radja sa nekim potencijalom,nema coveka da nije obdaren od Boga,svakome se daruje zivot,vreme ,sloboda i po neki talenat,koliko ko moze da ponese,ali nikako preko mere ...zna Bog nase snage ,zna i daruje ono sto mozemo da ponesemo..ne zaboravi to nikad....Svaki covek je ikona Bozja...voli svoje bliznje...a Iznad svega postuj svoje vreme,cedo milo. Ne praznoslovi.

Vidis ono drvo ...

Vidim...

pod tim drvetom sedeh u najdubljem ocajanju,u lenjosti i nemaru za licno spasenje,misleci da me je i Bog zaboravio,ja se prepustih porivima i zaspah,avaj zaspah ! I ne samo to,nego se stadoh okretati da nadjem  najmeksiji komad zemlje ..ali avaj ,sve je tako pusto....Tad me Bog sam opomenu i ja se popravih,vidis koliko je velika milost Bozja i briga za svakog coveka.

Vidim...

To je bio moj put...A ti-Ne ocajavaj.Jos ima vremena.Za pokajanje nikad nije kasno. Rece Ava ,a u tom stize brza posta...Postovani Avo,recite gde da spustimo vas dormeo jastuk...U moju keliju sine ,u moju keliju  ,hodnikom pravo,pa levo,3 vrata  desno...Blagodarim.

I drugi put,i drugi put ..,nasmejani postar odlazi noseci sa sobom olovku i blokce.

A ti cedo,ne kupuj dormeo jastuk,

Necu..

ne vezuj se za svet,ja to radim iz akademskih razloga, pisem rad o jastuku,zelja mi je da i ja doktoriram ,pa evo odabrah vecitu temu koja mi najvise lezi.....neka te to ne sablaznjava,nisposto.Ako imas dormeo cebe,pa i roze ako je,donesi ga meni,imacu kome da ga poklonim...Uvek se nadje neko kome ce to tvoje cebence da zatreba.A ti uzmi jedan beli carsav i vojnicko cebe zagasite boje, pa i to neka ti bude dovoljno...

Ocu Avo

Iznad svega ljubi skromnost.Ljubi jednostavnost i vedrinu.Podigni roletne,sunce ce da te budi..internet neka sluzi tebi,ne ti njemu.. Idi sada svojoj kuci i nadaj se,a ja cu se moliti za tebe.

Dobro ,Avo,kako vi kazete..

Zbogom ,Arso.

Zbogom,Avo.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...