Jump to content

VLADIKA BANATSKI NIKANOR ODGOVORIO PAPI FRANJI: Ne daj Bože da Vaskrs slavimo istog dana!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Bdw: Hvala bratu Solomonu na ovim tumačenjima koja nam je poklonio... 8086.gif  

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovakva emotivna izjava ide u sluzbu sirenja medjuhriscanske netrpeljivosti.  Ne moramo doci do jedinstva, ali moze se postici onaj nivo koji prilici hriscanima i ljudima koji citaju jevandjelje. 

Koja je to svest kojoj moze zasmetati i sama pomisao da hriscani obelezavaju Vaskrs u isti dan?  A sve pod paravanom Istine, pravoslavlja i patriotizma... Pa cak i da ne zelimo tako nesto, nedopustivo je to izjavljivati svetu na onakav nacin.

 

Veljo, da li nam ti, kao teolog savetuješ da odbacimo pravoslavnu tradiciju računanja Vaskrsa i prihvatimo onu rimsku? Ili si za to da katolici prihvate pravoslavnu tradiciju? Ili si za to da Vaskrs bude nepokretan praznik (druga nedelja aprila)...

Svoj stav nesmeš da ostaviš nedorečen, već jasno objašnjen i potkrepljen, kao što je Solomon to uradio...

Valjda si svoj na svome...

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Васкрс се слави: Прве недеље пуног месеца, после пролећне равнодневнице, никако пре 14. ниссана кад Јудеји славе своју пасху.

 

То је начин израчунавања Пасхе. То треба да прихвати Западна црква и да све недеље рачунају по томе. Ово је установљено, мислим, на Првом васељенском Сабору у Никеји 325. године.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Васкрс се слави: Прве недеље пуног месеца, после пролећне равнодневнице, никако пре 14. ниссана кад Јудеји славе своју пасху.

 

То је начин израчунавања Пасхе. То треба да прихвати Западна црква и да све недеље рачунају по томе. Ово је установљено, мислим, на Првом васељенском Сабору у Никеји 325. године.

Ne znam i otkud ovolika diskusija oko toga...Mislio sam da to svi ovde prihvataju kao elementarnu stvar.. joooj

E, zato su prirodne nauke zakon....Tu ne možeš da praviš mentalnu akrobatiku i da tumačiš stvari po onoj narodnoj "što je babi milo..." 

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ма питање је шта је Папа и рекао :)

 

Ето, предлог Римској цркви да се лепо врате провославном начину рачунања Пасхе и супер! Ето начина да сви славимо исти дан и да се цело Хришћанство радује!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ономад, као јуноша, пошто сам за пријемни спрем'о математику и физику, узмем ти ја за матурски да радим рад из историје, да мало одморим мозак, јелте. И буп Буњуел-што рек'о Берчек, 'оћу рећи доби' тему о баћушкама између два светска рата. Де ме нађе. Елем, основни закључак, за који бејах похваљен (ехеј, похваљен!), јесте био следећи: после смрти друга Уљанова, док је друг Лав држ'о говоранције и ложио масу, дотле мудри бркајлија одоздо-што б' се рекло "радом на терену"-оперативно преузим'о дизгине, да не кажем фактичку власт.

Што ја сад ово пишем, реко' би неко, кад везе са темом нема?

Па зато што мени симпатични Франциско личи баш на друга Троцког. Не зато што му спочитавају да је левичар, јербо је Латиноамериканац (то се ваљда подразумева, чим си латинос одма' си комуњара?), већ зато што ми баш изгледа на некога ко се затрч'о и растрч'о на све стране света, ђа је тамо, ђа је 'вамо, слика се, држи говоранције, ето би и на Кошеву. И док он тако јурца наоколо, критикује РКЦ и држи говоре (док му маса плете ловоре), дотле неке "мудре" чике подно његове свете столице, у виду Курије итсл., раде пос'о. Е тако и ова изјава гледе Васкрса. Лепо звучи.

Koliko je to "onomad"... :D

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма питање је шта је Папа и рекао :)

 

Ето, предлог Римској цркви да се лепо врате провославном начину рачунања Пасхе и супер! Ето начина да сви славимо исти дан и да се цело Хришћанство радује!

meni se ne sviđa što se u tom tzv "dijalogu sa rimokatolicima" od strane tih rimokatolika uglavnom podrazumeva prihvatanje katoličkih stavova...A i mnogi pravoslavni nisu daleko od tog shvatanja...

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па од ономад бре :)

ma, maturski sam i ja radio onomad kada sam završio gimnaziju..Onda ukinuše maturski, a uvedoše prijemni za srednju školu...A to onomad beše odavno... 1324_womens

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Veljo, da li nam ti, kao teolog savetuješ da odbacimo pravoslavnu tradiciju računanja Vaskrsa i prihvatimo onu rimsku?

Ili si za to da katolici prihvate pravoslavnu tradiciju? Ili si za to da Vaskrs bude nepokretan praznik (druga nedelja aprila)...

Svoj stav nesmeš da ostaviš nedorečen, već jasno objašnjen i potkrepljen, kao što je Solomon to uradio...

Valjda si svoj na svome...

To je vec drugo pitanje koje  nije u mojoj vlasti da o njemu odlucujem. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je vec drugo pitanje koje  nije u mojoj vlasti da o njemu odlucujem. 

niko od nas ne može da odlučuje oko nečeg što je davno odlučeno,  ali valjda imaš izgrađen stav kada je ovo  u pitanju?  :.mislise.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakav god saborni stav Crkve bude po tom pitanju bice  i treba da bude i moj licni stav.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakav god saborni stav Crkve bude po tom pitanju bice  i treba da bude i moj licni stav.

vrlo diplomatski odgovor, moram da ti odam priznanje na njemu... :bendoff:

postove koji podržavaju jedno shvatanje lajkuješ, a iznosiš suprotno mišljenje kao oficinalno... :.mislise.

Ko da si Latin... :)))

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ko da si Latin... :)))

Nisam Latin nego katolik, u izvornom smislu, barem se trudim u tom smislu, svestan snage i znacaja sabornosti.

Podrzavam nacin racunanja kojeg se trenutno drze istocne Pravoslavne Crkve, ali svestan sam znacaja na polju uspesnije opste evandjelske misije i sakralizacije sveta, da Vaskrs proslavljaju svi hriscani u isti dan.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam Latin nego katolik, u izvornom smislu, barem se trudim u tom smislu, svestan snage i znacaja sabornosti.

Podrzavam nacin racunanja kojeg se trenutno drze istocno Pravoslavne Crkve, ali svestan sam znacaja na polju uspesnije opste evandjelske misije i sakralizacije sveta, da Vaskrs proslavljaju svi hriscani u isti dan.

Po tebi, zarad opste evandjelske misije i sakralizacije sveta, znači možemo da se dogovorimo da Vaskrs slavimo i sutra? Zar ne?  :.mislise. 

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...