Jump to content

Што нисте остали у манастиру? Da li ste imali želju za monašenjem ili poznajete nekoga ko se zamonašio?


Lion

Препоручена порука

Могу да науче шта не треба да раде :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 187
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Могу да науче шта не треба да раде :)

 

to važi i za neke monahe i vladike tako da.... ispadaš! ajmo dalje

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да нема леба без мотике (иако га у манастирима углавном има - лично видео) ...

 

ПС

Једно молим: немојте сад да ми постављате слике калуђера како копају тамо по неким пољима и чукама и слично. То је све маска :)

 

Screen%20shot%202011-12-06%20at%2011_46_

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Могу да науче много тога.

Рецимо дође добар зидар у намастир и одради нешто игуман му да калуђера за испомоћ и онда после кад мајстор оде а деси се нешто да треба зидар поново игуман лепо зовне калуђера који је помаго мајстору и каже: "Дедер сад оно што си научио од мајстора да примениш."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Св. Макарије ( мислим египатски ) молио се Богу да му открије на ком је дуовном нивоу. И рече му Бог иди тамо и тамо у тај и тај град у ту и ту кућу наћи ћеш две жене ...

Оде овај тамо и заиста нађе те две жене. Пита он њих какав им је духовни живот. А оне скоро да се засмејаше па веледу : Какав ће нам бити дуовни живот, ево видиш децу да скачу око нас, сваки дан кувај, пери , пеглај итд. а увече брачне обавезе, не стигнемо Бога ни да се сетимо. Него пошто смо жене од два брата а уобичајено је да се таке вазда сваде ми смо се договориле да живимо ко сестре и да једна другу помажемо и да се никад не свадимо и да све трпимо стрпљиво и да се једна за другу молимо Богу.

И оде Макарије и рече: Заиста овај степен трпљења још нисам достигао.

 

Онда могу да се науче сиротовању, економији и вери.

На пример како 4 члана свете обитељи лаичке живе од једне плате месец дана, плаћају све дажбине, хране се, носе стару одећу похабану, трпе понижавање због немаштине, и имају веру у Бога да се неће разболети јер немају здравствено осигурање пошто газда неће то да плаћа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Могу, наравно.

Дешава се да, живећи дуго у монаштву, и долазећи у контак, углавном, са верујућим људима, мало забораве какав је живот у свету. Забораве којим борбама, искушењима -  психичким и физичким су изложени мирјани.

Пре пар година ми је настојница једног манастира давала строге савете, који су непримењиви у свету, а онда када смо разложиле ствар по ствар, ћутала је добрих десет минута, и онда ми дала за право.

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А за то време ти на форуму показујеш ноге...  :bleh:

imam i selfije iz Crkve sa sveštenikovom ćerkom, smrtni grehovi :))

 

Moja pokojna majka je bila teško bolesna, molila se Bogu da dobije zdravo dete, rodila je mene kad je već zašla u godine i kad skoro da nije bilo nikakve šanse da se rodim. Nikad mi nije poželela decu i porodicu, želela je da se zamonašim kad nje ne bude, zbog svoje bolesti bila je više okrenuta ka veri i čitala je crkvene knjige u kojima piše da su mnogi koji su dobili  dete kasno i sa dugogodišnjim molitvama, posvetili ga Bogu i poslali u Manastir možda je mislila da to tako mora i treba. Sebe nikad nisam mogla zamisliti u monaštvu, mislim da se neki ljudi rode takvi, da u sebi nose to nešto što ih vuče u pravcu monaštva i da su po prirodi tihi, nenametljivi, smireni. Neki ljudi koji me ne poznaju, zbog moje majke vide u meni nju i njen karakter a ja sam potpuno drugačija od nje. Ti koji bi hteli da me zamonaše procenjuju me po mojoj spoljašnjosti, tako što vide da u Crkvi stojim na jednom mestu i "lepo" se krstim. Drugi razlog zašto žele da me zamonaše je taj, što kažu da se nikad neću udati i da ne bi ostala sama treba da idem u Manastir. I za izbegavanje udaje postoji razlog, a to su teške nasledne bolesti sa mamine strane, u njenoj familiji rađaju se od pre par godina teško bolesna i nepokretna deca i zato sam "za izbegavanje" da nekom ne donesem bolest u kuću.

Imam svoj mir, svoj život, svoj posao i  zahvalna sam Bogu na svemu što mi je dao. Ono što ne mogu imati u životu prihvatila sam bez mnogo kuknjave i pomirila se da tako mora biti. Sad ostvarujem neke svoje planove i želje , život nudi bezbroj mogućnosti a Bog određuje kako će biti u budućnosti. Razmišljam o tome da se jednog dana bavim hraniteljstvom, postoje i dalje načini kako da se ispuni srce i život lepim dešavanjima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Manastir Bradaca, неки коментар? :)

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Могу, наравно.

Дешава се да, живећи дуго у монаштву, и долазећи у контак, углавном, са верујућим људима, мало забораве какав је живот у свету. Забораве којим борбама, искушењима -  психичким и физичким су изложени мирјани.

Пре пар година ми је настојница једног манастира давала строге савете, који су непримењиви у свету, а онда када смо разложиле ствар по ствар, ћутала је добрих десет минута, и онда ми дала за право.

По некада би ја волео мало да заборавим . :)

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naucimo da slusamo roditelje, zenu, muza, svestenika pa ce iz te poslusnosti lako proizici i sve ostale ososbine.

С овим још увек нисам начисто. Често се мешају послушност и потчињавање/покорност, а људи не знају увек шта хоће. Некад не очекују од тебе ништа, траже али ти дају слободу, а некад инсистирају да им будеш покоран јер "тако треба".

Но... "човек је покоран из страха а послушан из љубави", како рече професор Јеротић. Још само да порадимо на искрености...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je zaista trebalo dosta vremean da shvatim da mnogo toga sto citam nije za meneSvi ti podvizi koji coveka odusevlajvaju su dobri ali svi oni su samo grane korena koji se zove poslusnost. I da znate lakse je raditi po 300 metanija svaki dan i biti zedan ili gladan i moliti se na kolenima i danju i nocu, nego poslusati, Iz poslusnosti proizilazi sve i ljubav i radost i mir i sve ostalo i post i molitva i sto god jos hocemo. Ima jedan lepa recenica kada je poslusnost u pitanju KO HOCE NADJE NACIN KO NECE NADJE RAZLOG!

 

On 8/30/2014 at 22:18, Иван Ивковић рече

С овим још увек нисам начисто. Често се мешају послушност и потчињавање/покорност, а људи не знају увек шта хоће. Некад не очекују од тебе ништа, траже али ти дају слободу, а некад инсистирају да им будеш покоран јер "тако треба".

Но... "човек је покоран из страха а послушан из љубави", како рече професор Јеротић. Још само да порадимо на искрености...

Ima jedna lepa mala knjizica pisana za zapadnjake a li se ne seccam naslova secam se da je samo da se pisac zvao Timotej ili tako nesto. On tu kada opisuje poslusnost recimo kaze ako ti tvoja zena kaze obuci kaput danas obuci ga, ili donesi mi kropir a ti gledas utakmicu donesi joj. Nadam se da ovo malo bolje objasnjava poslusnost.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadam se da ovo malo bolje objasnjava poslusnost.

То да... А такође је занимљиво и оно кад ти кажу: "Немој да идеш у Цркву! Шта си ти толико грешан па мораш сваке недеље у Цркву и да се молиш и исповедаш а други много гори па не иду?" И ја онда наравно да (не)ћу отићи... ;)

 

Свештенику свакако ваља бити послушан макар ти бранио да се редовно причешћујеш. То је на његову савест и одговорност. Са родитељима је друго, често "не знају шта раде". Са брачним другом компромис... Како год... Тако бар мислим.

  • Волим 1

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То да... А такође је занимљиво и оно кад ти кажу: "Немој да идеш у Цркву! Шта си ти толико грешан па мораш сваке недеље у Цркву и да се молиш и исповедаш а други много гори па не иду?" И ја онда наравно да (не)ћу отићи... ;)

Bogu se vecma treba pokoravati nego ljudima.

 

Nesto razmisljam svako ko hoce da bude monah neka sebe provo proveri. Koliko je spreman da poslusa u svojoj kuci? Da zrtvuje u svojoj kuci? Toliko je spreman za manastir. Dakle vrlo prosta formula.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...