Jump to content

Вести са Косова и Метохије

Оцени ову тему


Guest Оливера

Препоручена порука

Нека тебе Господ Бог чува! Има заиста свакаквих ликова, али није толико црно да се не сме ноћу путовати. Звечан ти је мирно, мало место, има око 10 000 становника, е сад испадне некад туча по кафићима. Најгоре је за викенд, после поноћи.....Тада је Звечан скоро пун, јер једини кафић који ради после 12 сати, налази се у Звечану. Требјеса се назива. Долази омладина из Митровице, Лепосавића,а у последње време долазе и Делије из разних делова Србије, па уме да испадне лоше. Не знам шта да ти кажем, нека је Бог уз тебе, и неће бити проблема... ;)  

Господе Исусе Христе, Јединородни Сине Беспочетног Оца Свог, рекао си Твојим пречистим устима: "Без Мене не можете ништа чинити". Господе мој, Господе, вером и срцем примам у душу своју то што си рекао, клањајући се благости Твојој. Помози ми грешноме на делу које почињем, да га с Тобом довршим, у име Оца и Сина и Светога Духа. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala ti Zvečanac i neka Dobri Bog bude u pomoći svim  Srbima na Kosovu i Metohuji.

Moram da ti kažem da sam zanemeo od lepote kada sam prvi put naišao i ugledao Crkvu Svetog Đorđa

Нема на чему. :);)Биће, биће...Чува Бог Србина свог!  :)  klinac

Ево ти на мојем профилу слика Цркве Св. Ђорђа, па гледај до миле воље.... poklon  :)

Господе Исусе Христе, Јединородни Сине Беспочетног Оца Свог, рекао си Твојим пречистим устима: "Без Мене не можете ништа чинити". Господе мој, Господе, вером и срцем примам у душу своју то што си рекао, клањајући се благости Твојој. Помози ми грешноме на делу које почињем, да га с Тобом довршим, у име Оца и Сина и Светога Духа. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milica – jedino srpsko dete u getu Prizrena

Potresna ispovest Evice Đorđević, majke petogodišnje Milice, koja uprkos golgoti kroz koju prolazi - ne napušta Prizren. Majka i ćerka žive od 55 evra mesečno, što nije dovoljno ni za hleb i mleko. Druže se sa preostalih dvadesetak Srba, sa kojima dele istu sudbinu. Prošlo je sedam godina otkako je na Kosovu i Metohiji izvšen pogrom nad Srbima. Više desetina hiljada ljudi napustilo je svoje domove, 19 je ubijeno, a oni koji su ostali, žive kao u getu. U Prizrenu je danas svega dvadesetak Srba, a među njima je i Evica Đorđević. Evica je hrabra majka petogodišnje Milice. Žive od svega 55 evra mesečno i pomoći koji ima šalju dobri ljudi. Jedina sigurnost im je komšija Adam Mujović koga mala Milica zove deda. Ni na ulicu ne mogu da izađu bez njega. Ovaj 82-godišnjak vodi ih u prodavnicu, u park i čuva kadgod je to potrebno. Već 12 godina Evica teško živi, a odmah posle dolaska međunarodnih snaga na Kosovo, 1999. godine, je i kidnapovana. Sećanja ne blede:

Drama koja ne prestaje

- Kidnapovana sam 27. septembra 1999. Pripadnici OVK vukli su me po ulici, odveli su me kod komandanta, pretresli, a onda su me pustili. Pokušavala sam na ulici da se odbranim... Imala sam u rukama krompir. Kako su me vukli, krompir je leteo na sve strane... Jedan pripadnik OVK nije mogao sam da me odvuče, pa je došao i drugi... Posle su se pokajali što su me pustili. Kazali su, mogli su da mi rade svašta... Bila je tu i žena u sivoj uniformi. Kad sam njoj rekla da je sramota da me vuku, samo se nasmešila i otišla...Pet godina kasnije, usledio je nov šok. Albanci su bili rešeni da proteraju sve Srbe iz grada. Zapaljene su kuće i manastiri, a Evica je sve to videla sa svog prozora.

- Na današnji dan pre sedam godina palili su crkve, maltretirali ljude. Gledala sam kako pale, ali nisam htela da odem. Znala sam šta se dešava. Išli su u grupama od po pet-šest ljudi, puštali su muziku u kolima, i počeli su da navaljuju na vrata oko tri sata. Otišla sam 18. marta, kad mi je život bio ugrožen do krajnjih granica, ali sama nisam pristala na dobrovoljnu evakuaciju.

Crkva – jedina uteha

Prošlo je sedam godina od pogroma, a u Prizrenu Srbi mogu da se pobroje poimence. Miloš, Slobodan, Adam, Evica, Milica. Jedina uteha im je crkva.

- Živim sa ćerkicom koja je u januaru napunila pet godina. Nas dve same živimo u zgradi, a u celom Prizrenu ima samo oko dvadesetak Srba. Deda, kako ga zove moja ćerka Milica, čika Adam Mujović je rešio da nam pomogne pošto je čuo šta mi se sve desilo. Već šest godina nas nesebično pomaže. Uvek sa njim odlazimo na liturgiju i po povratku sednemo u park, Milica se tu igra. Posle odemo u prodavnicu i kupimo namirnice koje su nam potrebne.

Mala Milica je uglavnom sama.

- Ona se uglavnom igra sa monasima u Svetim Arhangelima. Ipak, i deda Adam se igra sa njom. Nedostaju joj deca, to je sigurno.

Dete željno svega

Evica živi od socijalne pomoći. Pedeset pet evra mesečno nije dovoljno ni za najosnovnije namirnice. Računi stižu, a para nema.

- Dolaze računi za struju, za telefon i teško je. Meni su dva puta isključivali struju, iako im socijalno plaća. Otišla sam da preuzmem pomoć, ali su me za ovaj mesec odbacili. I to malo, 55 evra nemam. Jedino što smo preko opštine dobili drva. Sa tom sumom novca nije dovoljno ni za mleko mesečno. Milica ponekad hoće čokoladno mleko, i noću me budi zbog toga. Čokoladno mleko je 1,25 evra, a hleb je pola evra. Milica je napunila pet godina, a sledeće godine u septembru bi trebalo da krene u osnovnu školu. U Prizrenu je tako nešto - nezamislivo.

- Treba da se potrudimo na nađemo učiteljicu. Solucije su Štrpce i Velika Hoča, jer tamo ima škola. Ne znam šta ćemo da radimo...

Dok smo razgovarali, Evicu je pozvala ćerka.

- Milica me zove, gleda crtani film, Garfilda...

POMOĆ NA ŽIRO RAČUN:

205-1001528649315-48 kod Komercijalne banke, sa naznakom: Za pomoć Evici i Milici.

Dušan Mlađenović

Господе Исусе Христе, Јединородни Сине Беспочетног Оца Свог, рекао си Твојим пречистим устима: "Без Мене не можете ништа чинити". Господе мој, Господе, вером и срцем примам у душу своју то што си рекао, клањајући се благости Твојој. Помози ми грешноме на делу које почињем, да га с Тобом довршим, у име Оца и Сина и Светога Духа. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

STUDENTI Visoke skole strukovnih studija ''Akademija fudbala'' Beograd ce u narednom periodu organizovati skupljanje pomoci za malu Milicu. Radim na tome da dobijem prostorije na starom DIF-u i da u tim prostorijama skupimo pomoc u vidu igracaka, garderobe, hrane... Studenti ce skupiti novac i uplatiti na ziro racun,

Licno cu se zaloziti da se akcija i preko medija rasiri pa da usrecimo jedno dete.

Ko zeli i moze da pomogne sa garderobom, igrackama, hranom, knjigama neka mi se javi na pp da mu dam kontakt Akademije fudbala-studentski odsek.

Pozdrav!

И данас, кад дође до последњег боја,

Неозарен старог ореола сјајем,

Ја ћу дати живот, отаџбино моја,

Знајући шта дајем и зашто га дајем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kosovo008.jpg

Неосвојива тврђава!!! klapklap klapklap winter  0442_feel

Господе Исусе Христе, Јединородни Сине Беспочетног Оца Свог, рекао си Твојим пречистим устима: "Без Мене не можете ништа чинити". Господе мој, Господе, вером и срцем примам у душу своју то што си рекао, клањајући се благости Твојој. Помози ми грешноме на делу које почињем, да га с Тобом довршим, у име Оца и Сина и Светога Духа. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li neko zna neki kontakt gospodje Evice. Zelimo da pomognemo, ali su nam potrebne informacije.

HITNO!

И данас, кад дође до последњег боја,

Неозарен старог ореола сјајем,

Ја ћу дати живот, отаџбино моја,

Знајући шта дајем и зашто га дајем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Теодосије: Манастир Св. Архангели страдао и васкрсавао много пута

16.04.2011. 13:01

liturgijahramsvetogniko.jpg

Поводом Лазареве суботе данас је у манастиру Светих Архангела епископ рашко-призренски Теодосије служио свету литургију.

Капела у обновљеном конаку манастира Св. Архангела посвећена је празнику Лазарева субота. Данас се у манастиру тим поводом окупило око стотину верника из призренског краја, Ораховца, Штрпца.

Данашњи празник је празник радости јер је Господ Бог и смрт претворио у живот и радост, рекао је у беседи епископ Теодосије.

Он је истакао да болест и смрт Лазарева нису на жалост, него у славу Божју и радост људима, јер је тако Господ најавио његово васкрсење.

“Зато је данашњи празник знак за васкрсење који нам је отворио пут ка небу”, казао је владика.

Владика Теодосије је истакао да манастир Св. Архангели подсећа на Лазара који је васкрсао, јер је и овај манастир обнављан, страдао је и васкрсавао је много пута у својој историји.

“Господ је силом својом оживљавао Св. Архангеле, као што је и Лазара васкрсао из мртвих. Ова служба данашња и ова светиња то потврђују. Нека да Бог да наше светиње, и оне које су уништене давно у прошлости и оне које су страдале 1999. и 2004. године, поново васкрсну и оживе, јер је сила Божја велика”, истакао је Теодосије.

Литургији у манастиру Св. Архангела присуствовали су игуман манастира Црна Река отац Јован, игуман манастира Зочиште Стефан и игуман манастира Дубоки поток Ромил уз саслужење свештенства призренског краја.

Данас је и слава игуману манастира Светих Архангела Михајлу, а владика Теодосије је пререзао славски колач.

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево шта смо дочекали!

----------------

HRVATSKI VOJNICI USKORO NA KOSOVU

ZAGREB - Hrvatska vlada odlučila je da uskoro na Kosovo pošalje vojnike u okviru mirovne misije NATO.

U saopštenju iz hrvatske vlade se navodi da je učešće u međunarodnim mirovnim operacijama u skladu sa strateškim opredeljenjem Hrvatske, "čime se ona svrstava među odgovorne članice međunarodne zajednice, koje su spremne da preuzmu deo tereta opšte bezbednosti".

"Hrvatska snažno podržava napore NATO-a, čiji je cilj održavanje bezbednosti na Kosmetu", navodi se u saopštenju.

Italijanski ministar odbrane Injacio la Rusa izjavio je juče da Italija namerava da povuče vojnike sa Kosova, a da bi njihov broj mogao biti nadoknađen pojačanjem španskih snaga, ili slanjem vojnika iz drugih zemalja.

On je rekao da Italija namerava i da smanji svoje vojne kontingente u Libanu i Avganistanu, zbog potrebe za velikim budžetskim uštedama.

----------------

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/249682/Hrvatski-vojnici-uskoro-na-Kosovu

--------------

Мада има коцкастих већ дужи период у склопу других јединица...али не као тзв хрватске!

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Турци се враћају у Србију...

0102_laugh 0442_feel 1405_love

Šta se (stvarno) krije iza najave američke administracije o napuštanju najveće vojne baze na KiM i Balkanu?

Ameri odlaze,Turci ulaze!

Piše: Piše: Dragoljub Gajević

Amerikanci su ovih dana otvoreno rekli da Američke snage na KIM uskoro napuštaju bazu „BONDSTIL“. Ni manje ni više to je javnosti na KIM, otvoreno i bez uvijanja, saopštio Kristofer Del, američki ambasador na KIM.

On je najavio skoro zatvaranje ove američke vojne baze, koja se nalazi u blizini Uroševca. Većina najčitanijih srpskih medija je to već objavila,ali...

- Vojna baza „BONDSTIL“ postala je „finansijski teret“ Americi, rekao je u Prištini Kristofer Del, pa se, novim vojnim budžetom, i strategijom u regionu, predviđa njeno gašenje. - „Bondstil“ je veoma dragocen, ali se radi o prinudnim restriktivnim merama, tako da SAD ne žele da „drže više od onoga što je neophodno“, posebno u regionima koji „više nisu tako visoko na listi američkih prioriteta“.

Američki ambasador obelodanio je zapravo ono što je nedeljnik „SVEDOK“ nagovestio pre nekoliko godina - o velikom povratku Turske na Balkan, 2012. godine je zapravo rekao sada ono o čemu je „Svedok pisao pre više godina.

Reč je o tome da „BONDSTIL“ menja „gazdu“ iliti stanara, ali ne zbog, navodno, ogromnih troškova SAD o čemu govori Del. Jer, Amerikanci su, sad, ovih dana, po pustinjama Libije, i gradovima, skrkali toliko bombi (dolara) da je izdržavanje „BONDSTILA“ samo „sitan trošak.“

Američka administracija je zajedno, sa svojim zaštitnikom južnog krila NATO pakta, Turskom gradila ovu vojnu bazu na KIM isključivo, što se sad i vidi, očito - za potrebe Vojske Turske.

Srpski mediji su najavili da Amerikanci napuštaju „BONDSTIL“, ali ne i da se nakon odlaska Amerikanaca iz ove vojne baze u nju useljavaju vojne snage Turske.

Sve se, inače, uklapa u američko - turski scenario. Turska će tokom oktobra i novembra 2012. godine, dakle na stogodišnjicu njenog proterivanja sa Kosova i celog evropskog dela Balkana 1912. godine, ponovo biti promovisana kao vojna vele-sila, na evropskom delu kontinenta.

O ovome sa na KIM otvoreno govori, ali vlasti Kosova ne komentarišu, bar javno ž šta će biti, kad bude. Ima, naravno i onih koji se raduju odlasku američkih vojnika, jer se poslednjih godina na KiM, rodilo više dece crne puti, ali se o tome ne priča i ne piše!

Čitav ovaj posao, oko promene stanara u bazi, ali i preuyimanja „vojne vlasti“ trebalo da se završi do kraja novembra 2012. godine.

Pripreme za dolazak Turske na KIM su u toku, sve to se odvija u vreme, kako Srbi kažu, pregovora, a Albanci, dijaloga, Beograda i Prištine, u Briselu.

I dok se srpsko rukovodstvo bavi takozvanim pregovorima, dotle se rukovodstvo Albanaca sa KIM bavi dolaskom Turske na Balkan i na KIM.

Ovih dana je komandant Bezbedonosnih snaga Kosova, tzv. general-potpukovnik Sulejman Seljimi, inače osvedočeni terorista OVK, protiv koga je Srbija podigla optužnicu za počinjene zločine, u pratnji delegacije iz BSK-a, bio u ćetvorodnevnoj, zvaničnoj, poseti Turskoj. Selimija su u Turskoj, primili najviši oficiri Vojske Turske, a dočekan je, i ispraćen, sa najvećim počastima.

Tokom ove posete komandanta BSK-a , primili su šef Štaba turske vojske general Aslan Gunter i zamenik šefa turske vojske general Isik Kosaner.

Na ovim sastancima je dogovoreno da će Turska preuzeti na sebe jačanje bezbednosnih snaga Kosova, po najvišim Evroatlantskim standardima.

Tokom posete turskoj armiji, Selejman Selimi, posetio je vojnu bolnicu u Ankari, gde ga je primio komandant Vojne bolnice general Orhan Akbasa.

Tokom četvrtodnevne posete turskoj vojsci Seljimi se sreo i sa komandantom IV korpusa general-potpukovnikom Jasar Gulerom i sa komandantom Egejske vojske, generalom Njsret Tasdelerom. Reč je o komandantima i jedinicama turske vojske koje će, verovatno, posle povlačenja vojske SAD iz „BONDSTILA“ prve ući u praznu vojnu bazu.

Koliko Turska ozbiljno računa na povratak na evropsaki deo Balkana, govori činjenica da je svojevremeno predsednik Turske Sulejman Demirel, kad je opisivao Tursku u 21-om veku, svetu jasno poručio da će Turska uskoro Albaniju i Kosovo i Metohiju „staviti pod svoju kontrolu“.

Albanija nije protestovala protiv takvog stava Demirela, niti bilo koji secesionistički rukovodilac sa Kosova i Metohije.

Nasuprot tome, i albansko rukovodstvo i rukovodstvo Kosova i Metohije usko sarađuje sa Turskom. Sve vreme sukoba oko Kosova, Srbija okretala ka zapadu i SAD ,tvrdeći da se tamo obučavaju albanski teroristi za rat na KIM.

Naravno ova tvrdnja je tačna, ali se malo znalo da je Turska zapravo zemlja, koja je uz Nemačku i SAD, najviše učinila na razbijanju SFRJ.

http://www.svedok.rs/index.asp?show=76702

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ВАШИНГТОН ТРАЖИО БЛАГОСЛОВ ОД ПАПЕ ЗА НАПАДЕ НА СРБИЈУ

Вашингтон је за вријеме сукоба на Косову затражио од Ватикана неку врсту благослова или "позитивне неутралности", како би осигурао да се Ватикан неће мијешати у америчке војне планове, наводи се у тајним документима до којих је дошао "Викиликс", а које преноси италијански недјељник "Еспресо".

У документима се описује сарадња Ватикана са Вашингтоном током сукоба на Косову и наводи да су кардинали и високи црквени достојанственици чак били спремни да "отворе врата цркве Светог Петра" и оправдају акције америчке администрације "замјењујући моралне вриједности прагматизмом".

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=39208

----------------

Овај екуменизам све више резултата доноси  .please.

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ВАШИНГТОН ТРАЖИО БЛАГОСЛОВ ОД ПАПЕ ЗА НАПАДЕ НА СРБИЈУ

Вашингтон је за вријеме сукоба на Косову затражио од Ватикана неку врсту благослова или "позитивне неутралности", како би осигурао да се Ватикан неће мијешати у америчке војне планове, наводи се у тајним документима до којих је дошао "Викиликс", а које преноси италијански недјељник "Еспресо".

У документима се описује сарадња Ватикана са Вашингтоном током сукоба на Косову и наводи да су кардинали и високи црквени достојанственици чак били спремни да "отворе врата цркве Светог Петра" и оправдају акције америчке администрације "замјењујући моралне вриједности прагматизмом".

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=39208

----------------

Овај екуменизам све више резултата доноси  Hristos vaskrse

Све је ово Шешељ причао одавно.....Међутим, није имао ко да му поверује.

Господе Исусе Христе, Јединородни Сине Беспочетног Оца Свог, рекао си Твојим пречистим устима: "Без Мене не можете ништа чинити". Господе мој, Господе, вером и срцем примам у душу своју то што си рекао, клањајући се благости Твојој. Помози ми грешноме на делу које почињем, да га с Тобом довршим, у име Оца и Сина и Светога Духа. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...