Jump to content

Вести са Косова и Метохије

Оцени ову тему


Guest Оливера

Препоручена порука

пре 19 минута, Вилер Текс рече

Аха добро. Снага је у броју. Мора да нас буде триста милиона и онда се молитва важи. 

Уопште није питање броја, питање је истинитости речи, односно дела. Ако кажеш да је Косово срце Србије и да је Црква увек била уз Косово и људе на Косову, да ће се молити и жртвовати, а од 40 епархија само 4 епархије позову на молитву и молебане, шта је то? Да ли су СПЦ те 4 епархије, а осталих 36 нису? 

Ако је Косово срце Србије, то значи да ти је до нечега највише стало, да без тога не можеш да живиш...О томе причам, не о броју.

Патријарх:

“Дакле, Црква, ми православни Срби, са Косовом и Метохијом живимо. Косово је наше биће, наше дисање, наш вид. Косово – то смо ми!”

“Зато ћемо као Црква на овом светом месту и у другим нашим храмовима за Косово и Метохију и за наш народ у умноженим искушењима у временима у које нас је Бог призвао, свакодневно своје молитве узносити Господу.”

Увек ћемо бити спремни да личном жртвом и молитвом будемо уз оне који су упркос свему остали у својим домовима и вековним огњиштима, крај светих олтара Високих Дечана, Грачанице и Богородице Љевишке.”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Родољуб Лазић рече

Уопште није питање броја, питање је истинитости речи. Ако кажеш да је Косово срце Србије и да је Црква увек била уз Косово и људе на Косову, да ће се молити и жртвовати, а од 40 епархија само 4 епархије позову на молитву и молебане, шта је то? Да ли су СПЦ те 4 епархије, а осталих 36 нису? 

Ако је Косово срце Србије, то значи да ти је до нечега највише стало, да без тога не можеш да живиш...О томе причам, не о броју.

Патријарх:

“Дакле, Црква, ми православни Срби, са Косовом и Метохијом живимо. Косово је наше биће, наше дисање, наш вид. Косово – то смо ми!”

“Зато ћемо као Црква на овом светом месту и у другим нашим храмовима за Косово и Метохију и за наш народ у умноженим искушењима у временима у које нас је Бог призвао, свакодневно своје молитве узносити Господу.”

Увек ћемо бити спремни да личном жртвом и молитвом будемо уз оне који су упркос свему остали у својим домовима и вековним огњиштима, крај светих олтара Високих Дечана, Грачанице и Богородице Љевишке.”

Брате, Црква се огласила више пута. Патријарх је буквално нацртао шта и како. Нема потребе за таквим твојим ставом, који је извини катастрофичарски. Нико не ваља, сви су овакви и онакви.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Вилер Текс рече

Брате, Црква се огласила више пута. Патријарх је буквално нацртао шта и како. Нема потребе за таквим твојим ставом, који је извини катастрофичарски. Нико не ваља, сви су овакви и онакви.

 

Причаш тек реда ради, немаш шта да одговориш. Причали смо о двема стварима.

Једна је поводом мог цитирања речи светог Пајсија да Црква мора и држави да се супротстави, да не сме да ћути. Јасно је да је пре неколико дана на столу пред Вучића стављен папир чије прихватање је бесповратни корак у амбис. А Борељ је рекао да су "обе стране прихватиле споразум, у смислу да се неће расправљати о промени текста споразума (само га нису званично потписале), а да ће се даље разговарати о анексима и о имплементацији споразума." Дакле, то усмено прихватање споразума и све остало је у супротности са оним што је, како кажеш, патријарх "нацртао". Што значи да је то нацртано овиме прецртано. А то је нова ситуација. И ако се не прецрта то што је прецртано, све је готово.  Све ти то знаш, само ето тако волиш да причаш 

Друга је у вези исказа патријарха да је Косово срце Србије, где ја указујем да је само 4 епархије позвало на молитву и жртву, па ти говориш како нијествар у броју, а ја да се не ради о броју него о реалности која не одговара патријарховим речима. Јер кад је нешто срце, онда је све усмерено на његову одбрану, за њега се даје све.... А овде је десетина снаге, воље, жеље...Значи те његове речи које су више жеља,  не одговарају реалности. 

И онда сам ја катастрофичар, ја мрачим без разлога итд. Ма све јје тако.

Али не бих ја више, губимо време и ти и ја. Играј се жмурке сам. Свако добро ти желим.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Родољуб Лазић рече

Причаш тек реда ради, немаш шта да одговориш. Причали смо о двема стварима.

Једна је поводом мог цитирања речи светог Пајсија да Црква мора и држави да се супротстави, да не сме да ћути.

А Борељ је рекао

Није тачно.

Ти калемиш текст старца Пајсија ниодкуда на на потпуно другу ситуацију.

Ако је Борељ рекао, онда је то то. Он не мути, не лаже, нема интерес да тако каже. Борељ је извор истине.

 

Не бих брате даље да се натеже.

Богу се молимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prema informacijama “Novosti” iz SPC, to je opsena i opasna manipulacija, jer pomenuto udruženje “svoju ekstremističku delatnost pokušava da udene između nekoliko redovnih aktivnosti SPC, koja nipošto ne podržava njihove destruktivne akcije. Štaviše, patrijarh Porfirije se juče tokom molebana jasno i snažno ogradio od svih takvih i sličnih oblika manipulacija i još jednom u potpunosti objasnio ulogu i poziciju SPC po pitanju Kosova i Metohije – navode izvori “Novosti

WWW.NOVOSTI.RS

DIPLOMATSKI triler u Briselu, tokom kojeg predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije pristao da potpiše plan EU za Kosovo, koji, između ostalog, podrazumeva i da se Beograd ne protivi članstvu...

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Из деневника Патријарха Дожића,  пред 27 март 1941.

Ја сам 19. марта предао краљевском намеснику др Станковићу меморандум у име Српске православне цркве по питању примања Тројног пакта, где је речено све оно што је било нужно и потребно, са документацијама: какве ће тешке последице бити, ако се Пакт потпише са силама Осовине. Краљевско намесништво треба о томе да води рачуна. Ја сам урадио оно што је народ од мене тражио, преко својих делегација. Ето, ради такве несрећне политике Краљевског намесништва, коју српски народ није могао ни са чим да оправда, моја је дужност била: да на жеље и апеле народа, учиним све што ми је било у могућности да одвратим Краљевско намесништво од његове ненародне политике, која је била оличена у слабости пред захтевима Хитлеровим. Ја сам последњи пут опоменуо Краљевско намесништво, да не направи ни један непромишљен акт, који би био у супротности са ставом народа. Сви покушаји које је чинио кнез Павле, преко разних личности, које су код мене долазиле да ме убеде, били су потпуно негативни. Ја нисам хтео ни по коју цену да издам Светосавску цркву, њену прошлост и традицију, затим освештане интересе српског народа, а нарочито нашу част и достојанство, који су доведени били у питање. Моји односи са кнезом Павлом били су рђави и хладни још од почетка. Ја сам саветовао кнезу Павлу, да постепено врати парламентарни систем владавине, који је био одузет 6. јануара 1929. године. А затим да уједини цео наш народ; да сарађује са политичким људима који су били у опозицији, и који су имали тако исто право да приме одговорност и дадну сваку своју помоћ у часовима када су прилике захтевале потпуно измирење и заједнички став у данима ратне олује.

 

Иначе је тај пакт 27 марта био мање лош и штетан од овога споразума који је прихватио  Председник 27 фебрара и кренуо да га спроводи. 41е нам је нуђена неутралност, па чак и део Грчке, што је наравно била лаж, али је служило као шарагрепа. Сад нам се нуди шарагрепа звана ЗСО, тј отворена пљачка и понижење, велики шипак за транге франге да поклонимо тероторију, што нико до сада није урадио у историји. Такође опасаност од неприхватања је данас смешна у односу на оно што се десило 6 априла са Београдом. 

Ми не знамо шта се дешава иза кулиса, али верујемо и молимо се  да Дух Свети укрепи Патријарха као достојног наследника трона Светог Саве и Његовог претходника Дожића. Ми знамо да ће Црква остати на Косову, чак и ако га и поклини ова власт, то се ваљда поразумева, али то није никава утеха ако поклонимо Косово.

 

 

 

 

Memoari patrijarha Gavrila.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Владимир Владимирович Цар1 рече

Из деневника Патријарха Дожића,  пред 27 март 1941.

Ја сам 19. марта предао краљевском намеснику др Станковићу меморандум у име Српске православне цркве по питању примања Тројног пакта, где је речено све оно што је било нужно и потребно, са документацијама: какве ће тешке последице бити, ако се Пакт потпише са силама Осовине. Краљевско намесништво треба о томе да води рачуна. Ја сам урадио оно што је народ од мене тражио, преко својих делегација. Ето, ради такве несрећне политике Краљевског намесништва, коју српски народ није могао ни са чим да оправда, моја је дужност била: да на жеље и апеле народа, учиним све што ми је било у могућности да одвратим Краљевско намесништво од његове ненародне политике, која је била оличена у слабости пред захтевима Хитлеровим. Ја сам последњи пут опоменуо Краљевско намесништво, да не направи ни један непромишљен акт, који би био у супротности са ставом народа. Сви покушаји које је чинио кнез Павле, преко разних личности, које су код мене долазиле да ме убеде, били су потпуно негативни. Ја нисам хтео ни по коју цену да издам Светосавску цркву, њену прошлост и традицију, затим освештане интересе српског народа, а нарочито нашу част и достојанство, који су доведени били у питање. Моји односи са кнезом Павлом били су рђави и хладни још од почетка. Ја сам саветовао кнезу Павлу, да постепено врати парламентарни систем владавине, који је био одузет 6. јануара 1929. године. А затим да уједини цео наш народ; да сарађује са политичким људима који су били у опозицији, и који су имали тако исто право да приме одговорност и дадну сваку своју помоћ у часовима када су прилике захтевале потпуно измирење и заједнички став у данима ратне олује.

 

Иначе је тај пакт 27 марта био мање лош и штетан од овога споразума који је прихватио  Председник 27 фебрара и кренуо да га спроводи. 41е нам је нуђена неутралност, па чак и део Грчке, што је наравно била лаж, али је служило као шарагрепа. Сад нам се нуди шарагрепа звана ЗСО, тј отворена пљачка и понижење, велики шипак за транге франге да поклонимо тероторију, што нико до сада није урадио у историји. Такође опасаност од неприхватања је данас смешна у односу на оно што се десило 6 априла са Београдом. 

Ми не знамо шта се дешава иза кулиса, али верујемо и молимо се  да Дух Свети укрепи Патријарха као достојног наследника трона Светог Саве и Његовог претходника Дожића. Ми знамо да ће Црква остати на Косову, чак и ако га и поклини ова власт, то се ваљда поразумева, али то није никава утеха ако поклонимо Косово.

Memoari patrijarha Gavrila.pdf 268.81 kB · 0 downloads

Само једно ме интересује, да је п.Дожић сада са нама, или, да је п.Порфирије тамо у то време Тројног пакта, и ко би шта причао и поручивао. :POPOcorn1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично, хвала Богу! Међутим, те вести нема ни на сајту Митрополије црногорско-приморске, ни Епархије будимљанско-никшићке.

Тако би, ваљда, требало да је и у свим епархијама СПЦ, али није. Саборне молитве за спас Косова се у овом тренутку помињу само на три сајта епархија СПЦ. На званичном сајту СПЦ се помиње у односу на Архиепископију београдско-карловачку, на сајту Епархије рашко-призренске је објава о молебану на видном месту, а На сајту Епархије будимљанско-никшићке је међу вестима, мало затурена. На сајту Митрополије црногорске је била пре неколико дана, сада се више нигде не види. 

И тако, срце Србије, које је веома у критичном стању, заслужило је бригу једну десетине Српске Цркве, и то једном недељно.

Зашто се за "душу и срце Србије" молимо једном недељно? Да ли зато зато што нам до ње није стало толико колико причамо да јесте? Или зато што не верујемо да наше молитве могу ишта променити, да је све готово, али нам је безвезе да то јавно кажемо?

Претпостављам да би се свако од нас молио сваког дана, да не кажем сваког трена, када би знао да је живот угрожен неком његовом најближем - оцу, мајци, детету, супрузи... Ономе коме говори "ти си моја душа, ти си моје срце", и то искрено осећа. 

Да нам је Косово заиста срце и душа, као што говоримо, и да имамо вере у свемоћ Божју, као што би Црква требало да има, све би било другачије. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сви треба да стварају што бројнију породицу а не да паламуде. Доста је било лицемерја и самозаваравања. Учити децу да служе Цркви и Држави једини је спас за Србе, а не радити управо супротно као што видимо код неких самозваних патриота - антидржавника.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4. 3. 2023. at 15:07, Вилер Текс рече

Није тачно.

Ти калемиш текст старца Пајсија ниодкуда на на потпуно другу ситуацију.

Ако је Борељ рекао, онда је то то. Он не мути, не лаже, нема интерес да тако каже. Борељ је извор истине.

 

Не бих брате даље да се натеже.

Богу се молимо.

Борељ против Председника ко више лаже, мислим да је Председник ту у благој предности.:aplauz: Мислим оволико лажи од стране Председника је превише, трпило је пукло.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.nspm.rs/hronika/dveri-poks-nada-i-zavetnici-najavili-protestni-skup-u-beogradu-17.-marta-veliko-nacionalno-okupljanje-svih-koji-ne-prihvataju-sporazum-o-priznanju-lazne-drzave-kosovo-i-koji-nose-kim-u-svom-srcu.html

Ову опзицију је и оформио Председник који је и доведен да нема опзиције, али је толико лагао да му се сада обија о главу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Престаните да фантазирате него радите на себи.

Имамо једног од највећих државника. Тешко ће бити онима који се мржњом огреше о Вучића.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...