Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Скроз је бзв, да неко своје фрустрације,лутања,разочарења и слично,а везано за Цркву,пројектује на целокупно стање у Цркви.

Ако сте очекивали да видите анђеле на литургији, нестворену светлост, заједницу безгрешних људи, а уместо тога добили паганске обичаје,досаду и монотонију,имате два пута:

Да баталите целу ту причу,или остати и чекати да се нешто конкретно догоди,мада тај догађај сигурно неће пасти са неба, уколико се ви сами не потрудите да до њега и дође...

И само на крају да кажем, Христос је више пута поновио,да је стадо мало и да су многи позвани,али мало одазваних,али ко претрпи до краја,спашће се и то баш у оваквој "досадној" Цркви...

Sto se tice ovoga na kraju, samo sam (smo) se pitao zasto je to tako, i malo (vise) smorio zbog takve, zatecene situacije.

Odgovor(iz crkve-teoloski) znam naravno, samo sto je tesko poverovati i pomiriti sve to. Bar meni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 229
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Koliko nezrelih ljudi, baciš bananu i počnu da iskaču ... previše se primate na forumska pisanja i verujete u štošta. Ja odoh sa teme ...

 

P.S.

Da ne zaboravim: nemojte dolaziti u crkvu, bjaaaži! :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

огроман број људи и не зна шта је духовност

To jeste zaista zalosno...stalno se susrecem sa tim...ali ne vredi tu niko nista ne moze do Boga....on otvara duhovne oci i usi i razum....tako da... :stadaradim:  

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko nezrelih ljudi, baciš bananu i počnu da iskaču ... previše se primate na forumska pisanja i verujete u štošta. Ja odoh sa teme ...

 

P.S.

Da ne zaboravim: nemojte dolaziti u crkvu, bjaaaži! :))

 

Касам ја био клинац висио сам у намастиру Ковиљу вазда.

Једном приликом оду калуђери нешто да раде останемо ту један калуђер, ја и Профилије( што је сад владика у Загребу) и неки чича од 90 лета из села Ковиља.

Оду Профилије и тај калуђер до цркве нешто и останемо чича и ја са по флашом пива у рукама тако ћаскајући необавезно.

Чича стари Србенда лалош и православац, све по пеесу са калуђерима, касу сви здимили и ми остали насамо. Чича наједном промени стајлинг и од углађене старине почне да се понаша неуобичајено, те ми вели:

- Шташ ти овди, јеси и ти кандидат за калуђера или попа?

Реко: Ни једно ни друго него нако, лепо ми овде.

Чича: Бежи одавде! Бежи што пре! Немој случајно да те ђаво нанесе  да се закалуђериш! Млад си, немој да се захебеш. Пусти ти њих нек они причају којешта неверуј им ништа.

 

Ја: Е реко чича баш си ме уплашио, ја сам помислио ко зна шташ ми рећи а то ми ниси ни моро говорити. Јер да сам се тео калуђерити већ бих то урадио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta je onda ovo?

 

Ne varajte se: ni bludnicl, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni rukobludnici, ni muželožnici, ni lakomi, ni lopovi, ni pijanice, ni opadači, ni otimači, neće naslediti Carstvo Božije

 

Rekao bih da je tu, barem za neke kategorije ljudi, veoma jasno pokazano dokle seze Bozija milost.

 

За рукоблуднике је у питању погрешан превод.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A sta je onda ovo?

 

Ne varajte se: ni bludnicl, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni rukobludnici, ni muželožnici, ni lakomi, ni lopovi, ni pijanice, ni opadači, ni otimači, neće naslediti Carstvo Božije

 

Rekao bih da je tu, barem za neke kategorije ljudi, veoma jasno pokazano dokle seze Bozija milost.

El to ono: Hvala Boze sto nisam medju nabrojanima?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Људи се тешко носе са поразима или губицима, било које врсте, док мисле да успех заслужују у сваком тренутку, тако су научени, тако их модерно друштво усмерава и учи, што је узрок многих психичких обољења и промашених живота. Црква би у отклањању те заблуде могла много да им помогне. Не да од њих створи рођене губитнике, већ да науче да су и порази саставни део живота, да их подносе са миром и да, ако је то могуће, уче из њих.

 

Али овде не мислим на просто проповедање, које никог не интересује, него да на најбруталнији начин људима саопште да им нико ништа не дугује, Бог понајмање, и да се живот састоји од пораза, за које им нико није крив, и од успеха, за које морају много да се помуче. Црква те потенцијале има, само јој треба воља. Ако неко зна да поднесе поразе, и васкрсне и да на крају опет тријумфује, то је Црква, од самог почетка.

 

На тај начин, Црква би младог човека припремила за живот, што је нешто највише што неко може да уради за било кога, и тиме би трајно и суштински везала тог младог човека за себе.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али овде не мислим на просто проповедање, које никог не интересује, него да на најбруталнији начин људима саопште да им нико ништа не дугује, Бог понајмање, и да се живот састоји од пораза, за које им нико није крив, и од успеха, за које морају много да се помуче.

 

Ne znam dal Bog šta duguje ili ne ali ja kao roditelj dugujem svojoj deci. Dugujem im pažnju, ljubav, pomoć......

Da, život se satoji od poraza i uspeha ali ne stoji da za to niko drugi nije kriv ili zaslužan. MI ne živimo sami na ovom svetu, odvojeni jedni od drugih već smo u stalnoj interakciji. Itekako drugi mogu da budu krivi i zaslužni za naše uspehe ili neuspehe.

E sad treba težiti tome da što manje na naša htenja i želje mogu uticati drugi tj. da se maksimalno potrudimo da učinimo sve što je do nas.

Slažem se sa onim da treba mlade pripremati za eventualne neuspehe i da je i to deo života.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато сам и написао "у принципу". Значи проблем је што је Артемије мрачњак. Да је ружичасти хипик, то би онда било ОК.

 

Касним мало с темом, ал' Артемијев проблем је присутан у Цркви одвајкада.

Иста патологија као и код свих ликова који су стекли одређену групу људи којима су они божанство и која ће финансијски да их обезбеди.

Једноставно, кад израчуна, више му се исплати да се одвоји.

Он само игром случаја проповеда неко своје православље, тај би проповедао и нпр. кремпите да је у млађим годинама место манастира запао у неко удружење љубитеља колача.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Људи, не слушајте овог Лепог!

Каже вам да бежите из Цркве, а он сам иде у њу! Нешто ту не штима!

Хоће да вас превари и узме сву благодат за себе!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Људи, не слушајте овог Лепог!

Каже вам да бежите из Цркве, а он сам иде у њу! Нешто ту не штима!

Хоће да вас превари и узме сву благодат за себе!

Оће паре.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

haha jesi sigurna da me nisi pomesala sa nekim? Kod mene bas upravo druga situacija, ne da ne prekidam nego numem da stanem, zato sam ranije imao i probema sa forumskom "vlascu" ;)

 

Kako oces, opet radis istu stvar a moja pitanja vise neodgovorena... znas kako kazu "cutanje je znak..."? ;)

 

Ето, још једно неслагање. За мене је ћутање знак снаге и мудрости и дођу периоди кад баш волим да ћутим. Да си верник, и ти би мање причао, а више слушао. :)  Да не скрећем с теме...

 

Црква може пуно да понуди неком младом интелектуалцу, под условом да се он не заноси тим својим интелектом и под условом да уме да се преда у послушање, чак и кад му није све баш најјасније, једног дана ће сигурно знати зашто је баш тако требало бити...

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да си верник, и ти би мање причао, а више слушао.   Да не скрећем с теме...

 

Ne znam  o cemu pricas? Forum je pun vernika  i vecina njih jednostavno ne zna kad treba da ucuti... 

 

Црква може пуно да понуди неком младом интелектуалцу, под условом да се он не заноси тим својим интелектом и под условом да уме да се преда у послушање

 

Sto se mene tice citirana recenica ce svakog pametnog coveka zauvek da odvrati od crkve... 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...