Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Што се мене тиче, никад не бих могао да имам однос потпуне љубави и поверења према било коме ако га се уједно и плашим. Тако да ми је страх ту сасвим сувишан... Плашим се себе понекад, али Бога не.

 

Иначе, потпуно разумем Декија о чему говори. Има неких тако упорних, проклетих питања, која човеку, уколико их у суштини не игнорише (што није баш лако ни поштено)  или не достигне ниво духовног развоја да зна више о Богу него ми "обични смртници", никако не дају мира. Типа, зашто је Бог који је добар а истовремено и свемоћан, створио свет у коме има толико патње. И то не патње која је неопходна да би људи били слободни, нпр. ратова, злих људи и сл, него наизглед потпуно беспотребне патње, зашто постоје канцери, зашто деца умиру у мокама од којекаквих болести итд. Свакако је могао да створи бољи свет. Што каже Иван Карамазов, па мало модификовано- "да ли икакав рај може да оправда једну дечију сузицу". 

Адам и Ева у почетку , су живели у бољем свету , све док нису направили грехе .Они су избачени из раја , а Господ је дао судбину човеку да мора да заради царство небеско.

Ја Декија по неки пут разумем , неки пут не , али Боже мој , идемо даље.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 229
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Razlika izmedju mene i Anike je u stepenu vere.

Ako sam primetio dobro, ona se nalazi u nekom religijskom zanosu (sto ne smatram nikako lose). Plus, zensko je. A zenski mozak je ivek vise okrenut intuiciji i emocijama nego racionalnosti. Npr, da su zene stvorile relogiju, ona bi bila totalno drugacija, apsolutno sam siguran u to! :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Требало би можда да нађе неког доброг духовника и да му он објасни све што му није јасно. И да појача молитву. И да се бори против сумњи. Али, то је све индивидуално. Понекад је потребно нешто крупно да се деси да би човек почео искрено да тражи Бога.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Покушавам овог Декија да разумем и ништа ми није јасно. Треба ми преводилац. Шта он заправо хоће да каже?

Mozda ga nisam najbolje shvatio, ali mislim da je jedna od dilema to da je Bog stvorio coveka a taj covek moze da zavrsi u vecnim mukama ako ne poveruje u tog Boga ili se ne pridrzava pravila koje zvanicna crkva 'zapoveda'. Znaci neki vid ucene. Neko na to ne moze i nece da pristane, pa je pitanje sta ce biti sa tim ljudima. Zvuci ruzno, mozda i bogohulno ali moze tako da se interpretira. Mi ne znamo kako ce Bog da rasudi, ali po tekstovima koje smo citali - van crkve nema spasenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozda ga nisam najbolje shvatio, ali mislim da je jedna od dilema to da je Bog stvorio coveka a taj covek moze da zavrsi u vecnim mukama ako ne poveruje u tog Boga ili se ne pridrzava pravila koje zvanicna crkva 'zapoveda'. Znaci neki vid ucene. Neko na to ne moze i nece da pristane, pa je pitanje sta ce biti sa tim ljudima. Zvuci ruzno, mozda i bogohulno ali moze tako da se interpretira. Mi ne znamo kako ce Bog da rasudi, ali po tekstovima koje smo citali - van crkve nema spasenja.

Upravo to, ucena.

Gle, ta rec "bogohuljenje" je isto odlicna za manipulaciju.

Ako neko ne misli kao ti-on je bogohulnik. Nije li to zloupotreba pojma Boga. Iskreno.

Kao prvo, zar je greh reci ono sto mislis i ono sto verujes?

Za crkvu je to veliki greh. Kada sam citao o tim stvarim, stekao sam takav utisak. Ako neko misli drugacije, problem se lako resi: anatemises ga, prokunes i osudis na vecne muke. Ako to ne zelis, onda "poveruj". Je l to ok?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма није све тако црно-бело. Имаш право да поставиш питања. Не знам како то да објасним, а да не будем груба. Хришћани воле све да упросте, поједноставе, а не да филозофирају, да ствари препуштају Богу, а не да се они муче. Бог је у једноставности, у љубави, у чињењу добрих дела, у томе да отворимо своје срце, да га смекшамо, да сами себе осуђујемо и одсецамо страсти које нас удаљавају од Њега. А то је мукотрпно и већина људи не жели ни да покуша да се суоче сами са собом, него постављају питања: А зашто Бог овако, а зашто онако? И прођу некад године у томе...

 

Mozda ga nisam najbolje shvatio, ali mislim da je jedna od dilema to da je Bog stvorio coveka a taj covek moze da zavrsi u vecnim mukama ako ne poveruje u tog Boga ili se ne pridrzava pravila koje zvanicna crkva 'zapoveda'. Znaci neki vid ucene. Neko na to ne moze i nece da pristane, pa je pitanje sta ce biti sa tim ljudima. Zvuci ruzno, mozda i bogohulno ali moze tako da se interpretira. Mi ne znamo kako ce Bog da rasudi, ali po tekstovima koje smo citali - van crkve nema spasenja.

 

Бог у тренутку може од највећег атеисте да направи верника. И сигурна сам да је сваки човек у свом животу макар на неки начин осетио да му Господ "куца на врата". Питање је да ли их је отворио или се оглушио. Иза многих атеиста крије се страх, страх од љубави пре свега. И љубав према греху. А грех прља душу и човек се одваја од Бога, од суштине. Осим тога, људи одлажу своје спасење и духовно напредовање, јер је све прече од Бога. А Он чека.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је могао да створи бољи свет створио би га.

 

Op, op... Bog "nije mogao" da stvori bolji svet... zanimljiva osobina za jedno omnipotentno bice ;) 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upravo to, ucena.

Gle, ta rec "bogohuljenje" je isto odlicna za manipulaciju.

Ako neko ne misli kao ti-on je bogohulnik. Nije li to zloupotreba pojma Boga. Iskreno.

Kao prvo, zar je greh reci ono sto mislis i ono sto verujes?

Za crkvu je to veliki greh. Kada sam citao o tim stvarim, stekao sam takav utisak. Ako neko misli drugacije, problem se lako resi: anatemises ga, prokunes i osudis na vecne muke. Ako to ne zelis, onda "poveruj". Je l to ok?

Mozda bogohuljenje nije najbolji izraz, ali mislio sam u smislu da moze biti totalno pogresna interpretacija Boga, jer mi ne znamo kolika je Bozija milost i kako ce on prosuditi o ljudima. I onda mozemo da ga optuzimo na pravdi Boga. A i ne volim da se o ovome pise, oterace ljude u ateizam koji nikad nisu razmisljali na ovaj nacin :) (kao mozda Anika).

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Покушавам овог Декија да разумем и ништа ми није јасно. Треба ми преводилац. Шта он заправо хоће да каже?

 

Da je religija jedna konfuzija oprecnih misljenja i nepomirljivih krajnosti cija ideja jedino opstaje zbog postulata koji glasi "Bog je super no matter what" i koji svako pitanje i gura baca pod tepih...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам како то да објасним, а да не будем груба. Хришћани воле све да упросте, поједноставе

 

Jesi bacila nekad pogled na pravoslavnu teologiju ili neko tumacenje savremenih teologa? 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mozda bogohuljenje nije najbolji izraz, ali mislio sam u smislu da moze biti totalno pogresna interpretacija Boga, jer mi ne znamo kolika je Bozija milost i kako ce on prosuditi o ljudima. I onda mozemo da ga optuzimo na pravdi Boga. A i ne volim da se o ovome pise, oterace ljude u ateizam koji nikad nisu razmisljali na ovaj nacin :) (kao mozda Anika).

Da, i ja sam isto to pomislio(vezano za Aniku) :)

Gle, ne znamo mi kolika je Bozija milost ali... Ja cesto pomislim da, Bog/sistem nije onakav kakvim ga crkva predstavlja. Tj nadam se tome.

Jer ono, sto bih lagao sebe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма није све тако црно-бело. Имаш право да поставиш питања. Не знам како то да објасним, а да не будем груба. Хришћани воле све да упросте, поједноставе, а не да филозофирају, да ствари препуштају Богу, а не да се они муче. Бог је у једноставности, у љубави, у чињењу добрих дела, у томе да отворимо своје срце, да га смекшамо, да сами себе осуђујемо и одсецамо страсти које нас удаљавају од Њега. А то је мукотрпно и већина људи не жели ни да покуша да се суоче сами са собом, него постављају питања: А зашто Бог овако, а зашто онако? И прођу некад године у томе...

 

 

Бог у тренутку може од највећег атеисте да направи верника. И сигурна сам да је сваки човек у свом животу макар на неки начин осетио да му Господ "куца на врата". Питање је да ли их је отворио или се оглушио. Иза многих атеиста крије се страх, страх од љубави пре свега. И љубав према греху. А грех прља душу и човек се одваја од Бога, од суштине. Осим тога, људи одлажу своје спасење и духовно напредовање, јер је све прече од Бога. А Он чека.

Upravo je i tema o ovome. Mladi ljudi sada hoce da razmisljaju i nece da pojednostave stvari. Kako takvim ljudima prici.

 

Inace, i ateisti imaju ljubav prema ljudima i recimo zive moralno ali jednostavno ne mogu da prihvate tu ideju Boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Juan, @@Deki992, ali i za ostale koje imaju slične nedoumice:

 

Ja na primer nikada nikome (ali stvarno) nisam rekao i neću nikada reći:Dođi i vidi! Em što je ta rečenica potpuno izvađena iz jednog konteksta i ubačena u neki drugi (i to sasvim pogrešno), em što bi tim pozivom čoveku sugerisao da dođe i vidi ŠTA? 

 

1. Raspad nečega što je nekada trebala da bude crkva kao zajednica? Sve najgore moguće ljudske slabosti pod plaštom religije i crkvenih činova?Mržnju hrišćana jednih prema drugima? Proklinjanje na pakao? Pedofiliju pokrivenu mantijom? Mafijašenje bez premca? Ovde kažem: Bežite i ne dolazite, nemojte! Spasavajte se od crkve!

 

2. Običaje, ritual i arheologiju?

Ovde bih rekao: pa što da ne - to je OK. Mnogo se ima šta naučiti iz nekada lepe hrišćanske prošlosti.

 

Bog se može naći na mnogim mestima, za one koji žele da ga nađu i ako uopšte žele da se time zanimaju, nema potrebe da dolazite u crkvu/đamiju/sinagogu/itd. po Njega ... 

Zato vam Lepi poručuje: Bežite i ne gledajte :)

 

(ovim ne želim da vas kao kupim na iskrenost i na finjaka, i da skriveno budem kul tip koji treba nekog da šarmira - mrtav sam ozbiljan ... )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иза многих атеиста крије се страх, страх од љубави пре свега. И љубав према греху.

 

:0222_shocked:   :krstix::0222_shocked:   joooj   joooj   :0222_shocked:  :0222_shocked:   joooj  joooj7896634  7896634  :krstix:  :krstix: 

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не разумем? Шта сте помислили, да могу постати атеиста због ваше приче? Ма без бриге, умем да се искључим. Кад сам била млађа, наивно сам веровала да неке људе можеш убедити. Онда сам одустала. Лепо рече о.Арсеније како је данас време хипертрофије интелигенције, а влада атрофија срца.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...