Jump to content

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Значи проблем је што је Артемије мрачњак. Да је ружичасти хипик, то би онда било ОК. :)

 

Хаха, па не знам ... да не звучим патетично, али треба питати Исуса зашто је одабрао да се јави људском роду као хипик.

А што се тиче Артемија ... Па не можеш обући Јунајтедов дрес и отићи на Енфилд певајући "Ју вил невр вок алон"! Е, то ради Артемије. Одева се као правосланви монах, а овамо прича мрачне приче.

Хришћанство је неспојиво са мрачњаштвом. Што би реко велики Ориген: "Кееп калм и надај се апокатастасису" :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 229
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

 

 

Шта Српска Православна Црква може да понуди младом човеку и интелектуалцу?

 

Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Покушаћу да спојим практични и апстрактни (тајанствени) део закључком да поред свега (углавном изврсно) поменутог Црква може понудити песму. Ово се односи на појање у техничком смислу али и на песму у најдубљем духовном смислу, тј. молитвену радост која далеко превазилази и најбољу технику (а којом је ваљана техника неизбежно проткана) и која неизбежно настаје у сусретима... Сусретању нисам склон а ни вичан, нажалост, па о томе из искуства не могу много рећи али могу још једном истаћи своје виђење ствари - песма нам је потребна! Она је утврђивање, жртва, проповед...

 

  1. ПЕВАЈТЕ Господу песму нову,
    певајте Господу сва земљо.
  2. Певајте Господу, благословите Име Његово,
    благовестите дан дану спасење Његово;
  3. објавите у незнабожцима славу Његову,
    у свима народима чудеса Његова.
  4. Јер је велик Господ и хваљен веома,
    страшан је над свима боговима.
  5. Јер су сви богови незнабожаца демони,
    а Господ је небеса створио.
  6. Слава и лепота су пред Њиме,
    светост и велелепност у Светињи Његовој.
  7. Принесите Господу родови народа,
    принесите Господу славу и част;
  8. принесите Господу славу Имену Његовом,
    узмите жртве и уђите у дворе Његове.
  9. Поклоните се Господу у двору Светом Његовом,
    нека се потресе од лица Његовог сва земља.
  10. Реците у народима: Господ се зацари,
    јер утврди васељену, која се неће поколебати;
    судиће народе у правости.
  11. Нека се веселе небеса и нека се радује земља,
    нека се потресе море и пуноћа његова;
  12. обрадоваће се поља и све што је у њима;
    тада ће се обрадовати све дрвеће шумско
  13. пред лицем Господњим, јер (Господ) долази,
    јер долази да суди земљи;
    судиће васељени у правди,
    и народе у истини Својој.

(Псалам 95.)

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква би више требала да води рачуна о духовном стању повереног јој народа. Што се материјалне стране тиче, велика већина људи у Србији је способна да за себе заради, мада би и ту Црква могла да покаже више предузимљивости.

 

Рецимо, стипендије за школовање би била добра ствар, при чему би стипендисти имали одређене обавезе спрам Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моја другарица се интересовала за православље, али су јој свештеници вечито правили проблеме и давали неке епитимије због глупости. На крају је одустала од те приче, престала да долази у цркву и да се труди... Иначе је девојка убица што се посла и образовања тиче, препаметна је и има сјајну биографију, ведрог духа и отворена за друштво. Сад је у САД на докторским студијама. Чини ми се да нико није успео на прави начин да јој приђе, не знам ни шта су хтели од ње уопште, можда да глуми да је нешто што није.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На који начин, како да му приђе?

Svako sam nalazi nacin da se priblizi Hristu...taj prvi korak covek mora uciniti sam, a posle moze da trazi duhovno vodjstvo... 

  • Волим 1

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Младим људима би требало, пре свега, понудити љубав, радост, смисао живота, заједницу коју многи немају, међусобно повезивање, заједничке активности. Не празне приче, не увлачење било кога у поделе, сукобе, у бесмислене теолошке, политичке или неке друге расправе. Већ начин да човек усели Бога у себе, ослободи се старог себе, ослободи се греха, смрти, погрешне филозофије и стила живота. Ето, на томе треба радити. А за почетак, прихватање човека таквог какав се појави, са обазривим приступом и постепеним и мудрим усмеравањем.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На који начин, како да му приђе?

 

Ту важи следеће - Дођи и види! Црква има тако богато предање, да нахрани све духовно код човека, па и његов ум и интелект. Али, треба хтети тражити и хтети доћи. "Куцајте и отвориће вам се, тражите и наћићете."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту важи следеће - Дођи и види! Црква има тако богато предање, да нахрани све духовно код човека, па и његов ум и интелект. Али, треба хтети тражити и хтети доћи. "Куцајте и отвориће вам се, тражите и наћићете."

ja sam bio video i i dalje sam nepoljuljani ateista... mislim da treba menjate filozofiju...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам био, видео и пробао. Изашло ми је на нос и уши.

Ти си, вероватно, исувише ''фенси'' да би ти се допало нешто тако ''архаично''. ;-)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са повраћајем раније одузете имовине , отвара се сијасет могућности- ово са производњом хране звучи веома привлачно, али би ту требало разрадити ствар до детаља. Постоји оправдана опасност да све оно што се произведе, не буде било на тржишту, треба организовати откуп, који није баш сигурна ставка, Рецимо, да се фокусира нека одређена парохија или Епархија , на крају крајева, на производњу здраве хране, истовремено стварајући и свој ланац продавница у којима би и цијене биле приступачнија народу- дакле органска производња која би била базирана на мини-фарми, тако нешто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У многим коментарима истиче се како би Црква морала да иде у корак са временом, мада искрено речено,мене је она привукла баш таква, изворна и  и предањска.

Друга ствар,она није правила неке разлике међу младима ,интелектуалцима,старима и простима.

Свима је прилазило исто,отвореног срца,свима јасне еванђељске поуке ,неправећи баш никакаву разлику међу људима.

Наравно,кад кажем Црква,мислим пре свега на Христа,јер од Њега заиста нема шта вредније да се понуди...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam bio, video i totalno sam zbunjen.

Mnogo stvari koje ne razumem, kontradiktornosti od kojih sam postajao zaista neurotican, i sad me to drzi. Vera mi je totalno poljuljana, pogotovo kada sagledavam teoriju.

Sve u svemu, jedna velika muka i teskoba, zaista.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...