Jump to content

Да ли се клечи на Велики Четвртак за време читања Јеванђеља?


Препоручена порука

Да ли треба да се клечи када се читају дванаест јеванђеља о страдању Христовом?

Ја колико знам у мојој цркви се одувек клечало, тако сам научила од своје бабе, тако је моја баба научила од њене, а тако је и моју ћерку научио њен вероучитељ када је ишла у средњу школу...  Мој свештеник каже да не треба да се клечи, он је за то први пут чуо овде код нас и када треба да чита јеванђеље наглашава смерно СТОЈМО...

Јеси ли утеху делила људима

као чисту свету водицу?

Јеси ли увек на грудима

савести носила Богородицу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

То је веома занимљиво питање. Углавном се у свим црквама клечи, и ако ђакон или свештеник возглашава "Премудрост смерно (добро, усправно... мислим да је најбољи превод са грчког "калон"- добро).

Може ли неки литургичар да ово мало боље појасни?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ja bila u crkvi malopre i svi su klecali sem mene i par coveka...

Ja pokusala al nisam mogla zbog zeluca  1000000001010

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bas sam to htela danas posle sluzbe da pitam jednog oca, ali odmah se tu ubacila proba, pa posle neko druzenje sa finim ljudima i zaboravih... kod nas posle "Premudrost, smerno stojmo" svi kleknu... tek po neko saceka "mir svima", a do "pazimo" nema vise nikog u vertikali, hehe...

Ali cini mi se da mi je prosle godine receno (od strane teologa) da bi trebalo da se stoji... medjutim, s obzirom da masa prelazi u klececi polozaj, malo bi "strcali" stojeci, pa je onda bolje kleknuti... tako nekako...

Ali ukoliko vec treba da se stoji, kako to da niko nije skrenuo paznju narodu do sad? Klececa praksa je bas duga...

Nadam se da necu zaboraviti sutra da pitanje sprovedem u delo....  girl_jumping  girl_jumping

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas svestenik jevandjelje cita klececi,Knjiga je na nekom malom postolju(ne znam kako se zove ,drveno,sa platnom ,i veliko postoji za redovne Sluzbe),pa svi klece.Problem je sto je velika guzva,pa se zabijete glavom u necije stikle (na zenskoj strani).Meni je kicma problem,pa ne klecim,a i trudnicki stomak sada,takodje.Nadam se da niko nece zameriti sto strcim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas svestenik jevandjelje cita klececi,Knjiga je na nekom malom postolju(ne znam kako se zove ,drveno,sa platnom ,i veliko postoji za redovne Sluzbe),pa svi klece.Problem je sto je velika guzva,pa se zabijete glavom u necije stikle (na zenskoj strani).Meni je kicma problem,pa ne klecim,a i trudnicki stomak sada,takodje.Nadam se da niko nece zameriti sto strcim.

То се код нас зове налоњ.

Код нас свештеник чита стојећи и не да нам да клечимо...

Јеси ли утеху делила људима

као чисту свету водицу?

Јеси ли увек на грудима

савести носила Богородицу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas svestenik jevandjelje cita klececi,Knjiga je na nekom malom postolju(ne znam kako se zove ,drveno,sa platnom ,i veliko postoji za redovne Sluzbe),pa svi klece.Problem je sto je velika guzva,pa se zabijete glavom u necije stikle (na zenskoj strani).Meni je kicma problem,pa ne klecim,a i trudnicki stomak sada,takodje.Nadam se da niko nece zameriti sto strcim.

То се код нас зове налоњ.

Код нас свештеник чита стојећи и не да нам да клечимо...

Па вероватно тако и треба...  dizzy999

Имам утисак да лаос клечи по навици... (сећам се да се клечало и кад сам имала десетак година... а вероватно и пре тога...) нико не зна да ли и зашто али сви клече јер је то традиција, пракса итд...

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па сад да ли треба или не треба не знам... Сваки свештеник ми каже другачије. Један каже да треба, други да не треба, а трећи да може и не мора...  slava3 Збуњена сам, па зато питам вас. victory78

Јеси ли утеху делила људима

као чисту свету водицу?

Јеси ли увек на грудима

савести носила Богородицу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба јер се каже Смерно стојмо, чујмо Свето јеванђеље, али је народ научио да клечи....

[Напомена: За време читања Еванђеља стојимо! Постоји данас обичај да верни

клече за време читања што није у духу Предања, јер нема клечања у храму до

вечерње на Педесетницу; такође, и ђаконов позив нас позива да СТОЈИМО (пр0сти;

оρθοί =устанимо) за време читања !!!]

http://www.spc.rs/files/u5/2011/4/04April_2011__drugi_deo.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба јер се каже Смерно стојмо, чујмо Свето јеванђеље, али је народ научио да клечи....

[Напомена: За време читања Еванђеља стојимо! Постоји данас обичај да верни

клече за време читања што није у духу Предања, јер нема клечања у храму до

вечерње на Педесетницу; такође, и ђаконов позив нас позива да СТОЈИМО (пр0сти;

оρθοί =устанимо) за време читања !!!]

http://www.spc.rs/files/u5/2011/4/04April_2011__drugi_deo.pdf

Благодарим...  victory78

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба јер се каже Смерно стојмо, чујмо Свето јеванђеље, али је народ научио да клечи....

Meni nije jasno zasto i ostali svestenici kleknu ako vec ovaj sto cita kaze Smerno stojmo?!

Ajd ljudi mozda i ne znaju, ili normalno je kad vide svestenika da klekne da kleknu i oni...

bliss jeeee

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба јер се каже Смерно стојмо, чујмо Свето јеванђеље, али је народ научио да клечи....

Meni nije jasno zasto i ostali svestenici kleknu ako vec ovaj sto cita kaze Smerno stojmo?!

Ajd ljudi mozda i ne znaju, ili normalno je kad vide svestenika da klekne da kleknu i oni...

joooj

To ni meni nije jasno. :229229229:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код мене смо клечали сви укључујући свештеника. И тако је било и пре колико се ја сећам. Јесте да ме сада боле колена и леђа јер сам и пре имала проблема, али сам клечећи и мислећи на своје бољке, да кроз шта је Христос пролазио те дане а ја не могу ни то мало бола поднети. И тако фино одклечах свих 12 а што ме боли, па проћи ће...

Одкад је ово постало пракса у неким црквама а у неким опет не?

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...