Jump to content

Христос у лику потребитог: „Када учинисте једноме од ове моје најмање браће мени учинисте“ (Мт.25,40), бескућник - радост Божија


Дали сте спремни да помогнете човеку на улици коме је потребна помоћ?  

14 члановâ је гласало

  1. 1. Дали сте спремни да помогнете човеку на улици коме је потребна помоћ?



Препоручена порука

Meni su ta videa dosta nategnuta, pitati danas na ulici za hranu i za novac je protiv široko prihvaćenih normi u većini država Evrope, sjeverne Amerike, Australije i Novom Zelandu. Ako si gladan i nemaš šta obući danas u svakoj evropskoj državi postoje uhodani načini kako se to rješava bez prošenja hrane li novca, osim toga u većini zemalja je prošnja bilo čega zakonom zabranjena i prekršajem a kažnjava se novčano i u slučaju ponavljanog prestupka ili većeg opterećivanja gradjana i zatvorski. Radio sam kao socijalni radnik i dosta dobro sam upoznat sa tom problematikom beskućnika, o tom sam već pisao na više mjesta po Forumu. Danas većinom ovako prose oni koji žele tako da žive i izabrali su si to kao stil života i zbog nesaradnje sa organizacijama i ustanovama bilo državnim bilo nevladinim koje tu pomoć pružaju i koje imaju neka svoja pravila potrebna za ispoštovat se ne obraćaju njima. Ja vidim veći problem u tome što se niko tog mladića nije zapitao zašto je gladan, šta mu se desilo i uputio ga negdje gdje bi mu se mogla pružit nekakva pomoć. Ja ne bih imao problem dati nekom ko me oslovi za hranu i piće koju upravo jedem i pijem a par puta mi se to čak i desilo, ali razumijem i te što su mu odbili bilo šta dati. Osim toga je to nehigijenski, taj što tu picu jede može imati TBC ili nešto slično a ti na videu su mi izgledali po toj strani isto tako nepouzdani, ništa manje nego taj gladni beskućnik a novac iz principa ne dajem nikom odmah već prvo ispitam o čemutl se radi. U slučaju da je to opravdano dam, desilo mi se to više puta u životu a par puta su drugi pomogli meni u sličnoj situaciji. Inače bi se svako sjetio tražit od drugih jelo čim vidi da neko nešto na ulici i u parku jede a o novcu da ni ne spominjem kad bi to bilo samo tako prići i reći daj mi novac ili da jedem.

Lepo je to zajrone od tebe,pogotovo je lepo što kažeš da si bio neko(socialni radnik) koji je bio upoznat sa problemom.

 

Ono što bi ja sad imao da ti kažem,jesu one sitnice koje se dešavaju beskućniku na ulici. Ona radost koja zasvetli u njihovim očima kad ga neko ne pogleda sa prezirom i ne osudjuje ga. Čudno da ti ne znaš o čemu govorim.

 

Sve je prepušteno institucijama,pa će na kraju biti i ova tema. Šta će nam topla reč upućena čoveku to će uraditi institucija a ja ću plaćati porez.

 

Inače ja sam umeo da delim sendviče sa ljudima koji nisu bili beskućnici...hm..ili jesu...ma totalno nebitno,sutradan sam dobio pivo..uh nisam znao ni tog lika....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 67
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Lepo je to zajrone od tebe,pogotovo je lepo što kažeš da si bio neko(socialni radnik) koji je bio upoznat sa problemom.

 

Ono što bi ja sad imao da ti kažem,jesu one sitnice koje se dešavaju beskućniku na ulici. Ona radost koja zasvetli u njihovim očima kad ga neko ne pogleda sa prezirom i ne osudjuje ga. Čudno da ti ne znaš o čemu govorim.

 

Sve je prepušteno institucijama,pa će na kraju biti i ova tema. Šta će nam topla reč upućena čoveku to će uraditi institucija a ja ću plaćati porez.

 

Inače ja sam umeo da delim sendviče sa ljudima koji nisu bili beskućnici...hm..ili jesu...ma totalno nebitno,sutradan sam dobio pivo..uh nisam znao ni tog lika....

 

Ja sam to i napisao, najveći propust svih tih snimljenih je taj što se nisu zainteresovali niko od njih za njegovu osobu i njegov život i pitali ga šta mu se to desilo da nema šta jesti i kako mu se to živi ustvari. Bio bi vrlo iznenadjen kad bi ih neko njima oslovljen takve mladence pitao: a jesi li zdrav, možeš li kopat, podji sa mnom, ja ti dam ručak a ti ga poslije odradiš tim što ćeš mi pomoći okopat krompire, očistit dvorište od lišća, snijega i sl. nekakav poslić od par sati? Većina takvih bi se momentalno izgubila, isparila iz tvog vidnog polja, pogotovu kad bi se uvjerila da to misliš sasvim ozbiljno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam to i napisao, najveći propust svih tih snimljenih je taj što se nisu zainteresovali niko od njih za njegovu osobu i njegov život i pitali ga šta mu se to desilo da nema šta jesti i kako mu se to živi ustvari. Bio bi vrlo iznenadjen kad bi ih neko njima oslovljen takve mladence pitao: a jesi li zdrav, možeš li kopat, podji sa mnom a ja ti dam ručak a ti ga poslije odradiš tim što ćeš mi pomoći okopat krompire? Većina takvih bi se momentalno izgubila, isparila iz tvog vidnog polja, pogotovu kad bi to mislio sasvim ozbiljno.

Video si da sam postavio različite video situacije.

Sve što želim da čovek sam sa sobom razmisli koga je novog danas upoznao u svet.Kome je spontano pomogao,od koga je okrenuo glavu ustranu.Zašto se ljudi na ulici plaše drugih ljudi.Kad je neko ispred tebe gladan,bos ili treće nešto,ko si ti da samo prodješ pored njega? kako smeš da ostaviš nekog u situaciji u kojoj bi se i ti osećao loše?

 

Sve u svemu ona mala pitanja velikog Hrista koji od nas milost traži. Nas kao pojedince. Institucija će? Neće!

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Video si da sam postavio različite video situacije.

Sve što želim da čovek sam sa sobom razmisli koga je novog danas upoznao u svet.Kome je spontano pomogao,od koga je okrenuo glavu ustranu.Zašto se ljudi na ulici plaše drugih ljudi.Kad je neko ispred tebe gladan,bos ili treće nešto,ko si ti da samo prodješ pored njega? kako smeš da ostaviš nekog u situaciji u kojoj bi se i ti osećao loše?

 

Sve u svemu ona mala pitanja velikog Hrista koji od nas milost traži. Nas kao pojedince. Institucija će? Neće!

 

Ja ti opet kažem da ovakva videa ne mogu biti tačan pokazatelj ponašanja i nijedan sociolog a ni psiholog ih ne bi uzeo kao dokazom bilo čega, dobra su maximalno za zabavu dokonih korisnika You Tubve i FB a nisu relevantna k ničemu.

 

Pogledaj sad ovaj video, ako ćemo se "gadjat" tim takvim videima,

ispitivanje humanosti Rusa i Amerikanaca RF vs. USA, šta ti na to,

ja svoj komentar već imam, napisao sam ga već 25.08.2014 a pokažem

vam ga pošto ti meni napišeš taj svoj, vrlo sam radoznao kakav će to bit.

Ovaj experiment je još urgentniji, čovjeku naglo na ulici pozli a šta dalje?

Pod ovim naslovom je taj video bio uveden tamo gdje sam ga ja tada vidio:

Humanost Rusa bila testirana - rezultat šok (VIDEO)

Человеку плохо / Russia vs. USA Experiment

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ispitivanje humanosti Rusa i Amerikanaca RF vs. USA, šta ti na to,

 

 

Без жеље да реметим разговор између  В.С.Б.  и тебе, на први поглед, уочих  једну значајну мањкавост овако организованог испитивања/истраживања а које би могло водити  само изостанку валидног закључка.  Амбијент, само место на ком се дешавају сцене А и сцене Б се драстично разликују и засигурно добрим делом из те разлике неминовно  добијам и различите резултате.

Просто је нужност у сваком испитивању  испоштовати идентичност тих услова како би се заиста добила права слика о испитиваном. 

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Без жеље да реметим разговор између  В.С.Б.  и тебе, на први поглед, уочих  једну значајну мањкавост овако организованог испитивања/истраживања а које би могло водити  само изостанку валидног закључка.  Амбијент, само место на ком се дешавају сцене А и сцене Б се драстично разликују и засигурно добрим делом из те разлике неминовно  добијам и различите резултате.

 

 

Da, to si primjetila sasvim ispravno ali nije riječ o tom vanjskom ambijentu na koji misliš, taj toliko tu presudan nije a niti bi trebao biti kad nekom ide o glavu, već o tom unutrašnjem koji se ne vidi. Evo, dam sad i taj svoj komentar jer nemam vremena čekat na taj od VSB, sutra ću imati nekakvog letanja po uredima i ko zna da li ću se toj temi više vraćat ili sjetit vratit. To sam napisao još 25.8.2014. kao komentar tog videa na jednoj od FB grupa baveći se postsovjetskim zemljama. :)

 

No, ne sad da branim nešto mnogo Ruse ali tako bi to danas više manje slično ili isto dopalo u svim zemljama bivšeg Varšavskog pakta, naročito u velikim gradovima a rezultat je to prvo komunističke vladavine a potom i ovih dvadesetak postkomunističkih godina, divljeg kapitalizma, obračuna gangova po ulicima što je sve naučilo ljude ne zabadat nos ravno u to što te se nikako ne tiče. Trebao bih danas napisati nešto i o koruptivnosti tamo na onoj temi o ukrajinskim (i ostalih postsovjetskih i postkomunističkih zemalja) realijama. A suvisi to s tim što je u ljudima ubijena svaka osobna motivacija i inicijativa k nekakvom dobru i boljitku ali se razvila ta ka koruptivnom i kriminalnom ponašanju. To su izravne posljedice komunizma, o njima napišem nešto više tamo. USA je poznata po tome što su ljudi vrlo ljubazni i zanimaju se o druge ljude, ako vam pozli svi vas ispituju što vam je, kako vam mogu pomoći i sl. S njima se teško može tko poredit. No u Pragu i u nekim većim češkim mjestima bi bio taj rezultat možda o nešto malo bolji nego ruski ali nikakvo čudo ne bi bilo ni kad bi vam netko prišao ponuditi pomoć ne poslije pola sata već i poslije sat i više vremena tog sjedenja na ulici. A najvjerojatnije bi se prije o vas zainteresirali kakvi policajci, čistači ulica, zdravstveno osoblje koje prolazi okolo, taxisti, turisti ili svi drugi nekakvi profesionalci, naravno, nego obični ljudi. Ti su najčešće tako isprepadani da ne vjeruju više nikome i ničemu. A s razlogom. I meni bi to minut-dva potrajalo dok se ne bih uvjerio da ta osoba zaista treba pomoć, no, barem bih se potrudio to učinit u što najkraćem roku. Tako baš nabrzinu spontano a bez ikakve bar minimalne minutove provjere toga što se zaista dešava ni ja reagirao ne bih. Inače sam radio u Pragu nekoliko godina kao urgentni socijalni radnik u zahvatnom, retenčnom niskopragovom socijalnom centru, nešto kao socijalna hitna pomoć, poluterenski tip rada sa najurgentnijim klijentima pa možete biti uvjereni da vrlo dobro znam o čemu to tu govorim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Pragu je na primjer bio poznat gang kradljivaca kola na parkiralištima  koji su vam ovakvim figurantom kome se "udělalo zle" nastojali skrenuti pažnju i dok ste se vi bavili s tim podstrčenim mladencem ili djevojkom ispitujući kako mu je i šta mu je, dvojica drugih su čistili vaš auto od novčanika, laptopa, mobilnih telefona i svega ostalog što je imalo nekakvu vrijednost. No, zato je neophodno živjet u Pragu, Beogradu ili Moskvi a ne vjerovat ovakvim videima sa You Tube. Na parkiralištu su tražili već otvorena auta sa vlasnikom koji tamo nešto čisti, premješta itd. po tom svom autu a najednom ugleda kako mu se nekoliko metara od auta sruši nekakav mladenec ili djevojka "u nesvest", ostalo već znate.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немам ни ја сада пуно времена да се по детаљимма осврћем на оно што говориш...у принципу верујем да имаш то велико искуство, то је,ето, неки аргумент за валидност твог става. Приказати то тако како ти дочараваш ... црно-бело.... и уплести комунизам с једне и демокапитализам с друге стране као главни фактор/разлог различитости у реакцијама....то је мени исувише , опрости на изразу,  темпирано... ( да тако мора да испадне резултат испитивања).

 

*** Tako baš nabrzinu spontano a bez ikakve bar minimalne minutove provjere toga što se zaista dešava ni ja reagirao ne bih.

 

слажем се, ни ја,....  и још сматрам да би другачија реакција ако је заиста истинска ( ненамештена)...могла добити  ( осим објашњења -спонтаност, врло љубазност..итсл.) и неки  малецни епитет медицинског порекла   :) 

 

Додао си пост о гангу крадљиваца аутомобила... :aplauz: ....то је тек ситуација  уско лоцирана у земљама бившегомраженог нам црног комунизма....управо нам о том сведочи и порекло употрбљене речи.....г а н г. :good2: 

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немам ни ја сада пуно времена да се по детаљимма осврћем на оно што говориш...у принципу верујем да имаш то велико искуство, то је,ето, неки аргумент за валидност твог става. Приказати то тако како ти дочараваш ... црно-бело.... и уплести комунизам с једне и демокапитализам с друге стране као главни фактор/разлог различитости у реакцијама....то је мено исувише , опрости на изразу,  темпирано... ( да тако мора да испадне резултат испитивања).

 

Nisi me razumjela, ništa ja ne prikazujem crno-bijelo, upravo obrnuto, prikazujem to tako kako jeste. Zaista je komunizam bio uzrokom devastacije morala i toga da se kod ljudi drastično promjenilo ponašanje u negativnom smislu a poslije situacija koja je vladala prvih 10 godina divljeg kapitalizma je još tu situaciju dodatno pogoršala, šta tu ima bit crno-bijelo? To je tako kako je, imam na to masu dokaza, glavni zakon preživljavanja je postao ne zabadat nos u to što te se ne tiče i praviti se da ništa nisi vidio. A vjeruj mi da za to postoji razlog a ne jedan, nisu si to ljudi onako iz dosade izmislili da će se ponašat tako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Додао си пост о гангу крадљиваца аутомобила... :aplauz: ....то је тек ситуација  уско лоцирана у земљама бившегомраженог нам црног комунизма....управо нам о том сведочи и порекло употрбљене речи.....г а н г. :good2: 

 

Ne čini li mi se to možda slučajno da za tebe komunizam nije bio omražen već dobar i da ga ovako tim pisanjem nastojiš branit? Gang upotreljavam jer sam tako naviknut ovdje gdje živim i jer je to normalni i najčešće upotrebljavani izraz za takve grupe lopova, ista stvar bi bila da sam napisao i banda kriminalnika, lopova ili ne znam šta. Rječičkovanje tu nije bitno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisi me razumjela, ništa ja ne prikazujem crno-bijelo, upravo obrnuto, prikazujem to tako kako jeste. Zaista je komunizam bio uzrokom toga da se kod ljudi drastično promjenilo ponašanje u negativnom smislu a poslije situacija koja je vladala prvih 10 godina divljeg kapitalizma je još tu situaciju dodatno pogoršala, šta tu ima bit crno-bijelo? To je tako kako je imam na to masu dokaza, glavni zakon preživljavanja je postao ne zabadat nos u to što te se ne tiče i praviti se da ništa nisi vidio. A vjeruj mi da za to postoji razlog a ne jedan, nisu si to ljudi onako iz dosade izmislili da će se ponašat tako.

Распричали смо се о нечем што ипак није тема теме,..то ће ВСБ већ сигурно замерити  joooj

Рекао си своја искуства и само те молим да не генерализујеш/глобалишеш.

 

   **** Ne čini li mi se to možda slučajno da za tebe komunizam nije bio omražen već dobar i da ga ovako tim pisanjem nastojiš branit?

 

Не, ни на крај памети ми то није.. Just_Cuz_19 Нисам макла за задњих шездеет година одавде и ,хоћеш-нећеш веруј  имам добар утисак шта је то.

Е сад,  до Америке нисам препливала али Европу до Енглеске могу рећи јако добро знам на својој кожи (исток ништа -осим шопинга у Бугарској, не сад од кад су у ЕУ већ мало раније :) )...

 Уплео си ти сам, а сасвим беспотребно у ову причу, и комунизам и тај амерички већ шта је и тиме сам иницирана да их помињем, шта сад оћеш....

Ниси ни једног момента видео човека тј. појединачну, људску реакцију,....која се може оваква или онаква десити свуда  (цртано -на сваком делићу планете, без обзира на све остало)

пс.

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Распричали смо се о нечем што ипак није тема теме,..то ће ВСБ већ сигурно замерити  joooj

Рекао си своја искуства и само те молим да не генерализујеш/глобалишеш.

 

   **** Ne čini li mi se to možda slučajno da za tebe komunizam nije bio omražen već dobar i da ga ovako tim pisanjem nastojiš branit?

 

Не, ни на крај памети ми то није.. Just_Cuz_19 Нисам макла за задњих шездеет година одавде и ,хоћеш-нећеш веруј  имам добар утисак шта је то.

Е сад,  до Америке нисам препливала али Европу до Енглеске могу рећи јако добро знам на својој кожи (исток ништа -осим шопинга у Бугарској, не сад од кад су у ЕУ већ мало раније :) )...

 Уплео си ти сам, а сасвим беспотребно у ову причу, и комунизам и тај амерички већ шта је и тиме сам иницирана да их помињем, шта сад оћеш....

Ниси ни једног момента видео човека тј. појединачну, људску реакцију,....која се може оваква или онаква десити свуда  (цртано -на сваком делићу планете, без обзира на све остало)

 

Vidio sam te reakcije: u Rusiji se ljudi odbili zabivati tudjim problemom isto kao što bi to odbili i u Pragu i Varšavi i gomili velikih postsovjetskih gradova koji su prošli u posljednjih 10-20 godina fazom Wild East, divljeg istoka, pucnjave i obračuna po ulici iz jednih na druga kola, po trotoarima i kafanama, a u USA trčali svi ko da se nešto dijeli džaba. Medjutim ono što se dijelilo džaba u tim postsovjetskim zemljama su uglavnom bili nož u ledja ili metak u čelo radi nepoštivanja tog zakona: ne zabadat nos u ono što te se nikako ne tiče tj. pravit se da ne vidiš i ono što vidiš. Dosta je samo spomenut zemunske gangove ili gengove ili bande, sasvim svejedno kako ih nazivaš a svuda je to bilo isto, veći grad više raznih mafija sa raznih strana svijeta. Pošto znam pozadinu i jednog i drugog ne pripada mi ponašanje ni Rusa ni tih ostalih "postsovjeta" tako nehumano a ni Amerikanaca tako pretjerano humano, više uobičajeno normalno kako bi trebalo bit svugdje.  Ali to isto svugdje ne može biti. Da je Amerikom harao komunizam od 1917. ponašali bi se isto ovako ako ne i gore a da u Rusiji komunizma nikad ne bi bilo ponašali bi se kao sad Amerikanci ako ne i bolje. S obzirom na taj sav "ambijent ", istorijski i politički sasvim očekivana, razumna i primjerena reakcija i jednih i drugih a u skladu sa tim "ambijentom". Šta je tu sad crno-bijelo?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ti opet kažem da ovakva videa ne mogu biti tačan pokazatelj ponašanja i nijedan sociolog a ni psiholog ih ne bi uzeo kao dokazom bilo čega, dobra su maximalno za zabavu dokonih korisnika You Tubve i FB a nisu relevantna k ničemu.

 

Da u pravu si!

 

I ponavljam ti, da mi nije cilj govoriti o samom video snimku.

 

Ja ne mogu da ti snimim onaj osećaj spontane pomoći i zahvalnosti koju tada dobijaš,kao što je i blage vesti priča o bližnjem. Ko je bližnji?

 

Institucije nisu dovoljne.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...