Jump to content

НОВОСТИ: Синод СПЦ сменио владику Филарета

Оцени ову тему


Препоручена порука

Politika jeste osnov svega, azlog za isclanjenje je cisto politicke prirode.. jer se +Filaret visep onasa kao politicki nego kao duhovni vodja.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слава Богу; и надајмо се да бљутава вере убрзано пролази.

П.С. тешко оном кога В. Димитријевић брани, и блажен је онај кога исти ружи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видим колико примећујете и колико сте упућени...по природи закључака се то дефинитивно види.

 

Ок. Ајд да видим које је Ваше мишљење. Осим да кажете то је политика. Тако могу да одговорим на све аргументе. Да ли сам упућен то не знате. Моја је ствар да ли то желим јавно да поделим. Очигледно је да не желим.

Пазите само да онда својом логиком не дођете до тога да је готово сваки светитељ Цркве који је био на неком положају ту био искључиво услед политичких околности. Рецимо нпр. св. Сава, св. Василије Велики, св. Фотије Цариградски, св. Григорије Палама, итд.

Или да је сваки јеретик и расколник ту судбину доживео искључиво због политике. И ро којекаквих моћника који су постојали кроз историју.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Solomon Kane, Bog je taj koji postavlja i smenjuje, On priziva i rukopolaze, ne brinimo jer DUH SVETI vodi i nasu SPC.

Наравно, не сумњам у то...као што не сумњам да није имао никакве везе са хиротонијом, на пример, Качавенде...а и многих других, мој Вељо..

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Solomon Kane, Bog je taj koji postavlja i smenjuje, On priziva i rukopolaze, ne brinimo jer DUH SVETI vodi i nasu SPC.

Надам се да их не води, пошто би посумњао у Његове изборе и послове којима "воде" Цркву :D

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли треба сада све препустити уз коментар сви су такви, или решавати проблеме? Мислим да треба решавати. Сваки који се нађе на удари ће да говори што од мене кренусте. Погледајте, оног другог и сл. Ал од неког ил нечек мора да се пође.

 

Е сад, о начину решавања и неком оштем стању ствари, сад ко је од нас задовољан? Даље не бих коментарисао. Сви смо тога свеси и примећујемо.

 

Kad kreces da resis neki problem kreces prema tezini tih problema,od veceg ka manjem. Ako ne uradis tako donekle si licimer. To je kao ono hocu da bude bolji covek a smeta mi kod sebe sto volim cokoladu,ali i volim i vinjak i kad sam u ljubavi sa njim volim da se pobijem,maltretiram druge i ostalo. E onda cu da ostavim cokoladu i da kazem sad sam puno bolji covek. Ne,naravno da nije tako.

 

-Dakle i kod mnogih drugih ima vecih problema. To sta pricaju monasi i svestenici u odredjenim eparhijama to je uh,bolna tema za svakog verujuceg,ali ako bi se time rukovodili pa pola episkopa bi bilo rascinjeno.Ajde da ne ulazim u to ko je ovo ko je ono,ko sa ovim ko sa onim.

-Ako je problem politika kod vladike,onda bi tom logikom trebali mnogi episkopi pa i patrijarh da budu smenjeni jer su isto tako vrlo podlozni istupom u politici. 

-Odbijam da verujem da je strajk gladju pre skoro 10 godina razlog za to.

-Kao sto odbijam da verujem da su neke stvari tipa imovinsko stanje eparhije,finansije...posto znam da je ta eparhija jedna od uredjenijih eparhija,mnostvo manastira i crkava je obnovljeno,ne kuburi se ni sa cim.

 

Takodje imamo pred ocima svetog patrijarha Pavla,sveti covek koga je ispratilo pola miliona ljudi,nas uzor,savremenik a toliko nam je pokazao,toliko se pozivamo na njega i?  Samo par godina od njegovog upokojenja raspad u crkvi,ovi se rascinjuju,ovi se izopstavaju,ovi se smenjuju,pojavile se mali milion frakcija unutar SPC i umesto da neko kaze,ajde bre da stanemo sad,ne idemo dalje,produbljujemo,pravimo razlike,unistavamo. I onda se pozivamo na patrijarha Pavla,ma nije nego.

 

Ja bi prvi bio za ovakve stvari mislim ja,sam sa sobom bi bio prvi za ali da se zna da su svi na tapetu i da postoje isti arsini,ali ocigledno da to nije tako. Postoji nasi i njihovi,a crkva je to pobogu.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто? Не постоји ни један аргумент којим би неко убедио следбенике В. Д. или Артемија

да су се обојица одавно одрекли силе побожности али су обличије вере задржали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Надам се да их не води, пошто би посумњао у Његове изборе и послове којима "воде" Цркву :D

Asta! Bogme dođoše poslednja vremena - naše pape se same smenjuju, a vaše ni puškom ne mož oćerati!

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uskoro će deda Artemije imati novo društvo ... uz Filareta i još nekog i eto taman nove Istinske SPC, moći će i da rukopolažu nove episkope. Živi bili pa videli ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uskoro će deda Artemije imati novo društvo ... uz Filareta i još nekog i eto taman nove Istinske SPC, moći će i da rukopolažu nove episkope. Živi bili pa videli ...

Да, на жалост то може да се деси.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немој тако Мидрашу, има и наших који су се сами смењивали...

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Asta! Bogme dođoše poslednja vremena - naše pape se same smenjuju, a vaše ni puškom ne mož oćerati!

Какву је отачку лекцију одржао свети отац Бенедикт својим повлачењем свим незамењљивим у православљу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ок. Ајд да видим које је Ваше мишљење. Осим да кажете то је политика. Тако могу да одговорим на све аргументе. Да ли сам упућен то не знате. Моја је ствар да ли то желим јавно да поделим. Очигледно је да не желим.

Пазите само да онда својом логиком не дођете до тога да је готово сваки светитељ Цркве који је био на неком положају ту био искључиво услед политичких околности. Рецимо нпр. св. Сава, св. Василије Велики, св. Фотије Цариградски, св. Григорије Палама, итд.

Тешко да се ико на нашој тренутно акутелној црквеној сцени може, скоро у било ком контексту, упоредити са поменутим светитељима, под један, под два, сулудо би било да помислити, са друге стране, да сукоб св.Паламе са Варламом или Акиндином није имао и свој политички одраз и да није био неки допунски вид политичкој затегнутости и надгорњавању, и да некад тиши некада гласнији политички сукоб на релацији Запад - Византија није имао своју реперкусију и на плану Цркве. Тешко је поверовати да св.Сава није из примарно политичких разлога мирио браћу, или да св. Фотије, у својој одбрани православне вере, није био интегрални део и једне политичке борбе између стално агресивног наступа Ватикана и западних држава (увек у садејству са Ватиканом) којима је Византија била само "мета да одстрел" и пљачку...увек је постојала и постојаће културно-политичка спрега (духовност, у овом контексту, смештам у појам "култура") и њихово заједничко дејство је неупитно.То је одавно познато свима, осим изгледа нама...да парадокс буде већи, нико то није осетио на сопственој кожи као Срби, али ето...никако да се науче памети.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...