Jump to content

Некрштени и Црква


Препоручена порука

Не треба крштење схватити баш тако. Слободу човек свакако има, без обзира на једно више/мање "купање" у животу. Увек може да се одлучи за оно што сматра да је најбоље и најисправније. Крштење није "чланска карта" него "здравствена књижица". И за сваку особу, без обзира на године је добро да је има, јер Црква није "клуб" него "болница".

 

 

Pa ako tako gledamo onda se i nekršteni mogu pričeste, šta je strašno, jedno više parče leba i gutljaj vina. Bitno je šta predstavlja pričešćivanje, kao i krštenje, nije to tek kupanje, to je rođenje za večni život. Rigorozne su ranije bile provere ko iskreno to želi, nisu se vodili logikom: jedno više kupanje. Bilo je potrebno da veruješ, odbacuješ pređašnji način postojanja, tj bilooški, i ulaziš u eshatološki... moraš želeti da se rodiš za večnost, i moraš slobodno to izabrati, dakle svojom voljom. Inače se krštenje obesmišljava.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam...meni bi bilo strasno da se moja deca sa mnom ne pricescuju...bas zato sto verujem da je pricesce neophodno covekovoj dusi, njegovom osecaju zajednistva sa drugima i sa Hristom... Osecala bih se kao da im uskracujem lek za dusu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam...meni bi bilo strasno da se moja deca sa mnom ne pricescuju...bas zato sto verujem da je pricesce neophodno covekovoj dusi, njegovom osecaju zajednistva sa drugima i sa Hristom... Osecala bih se kao da im uskracujem lek za dusu...

 

Pa da, tako i treba, da se svi zajedno pričešćujemo, ali svesno i svojom voljom, da znamo šta radimo. :)

 

Inače, pričešće je lek za celog čoveka, ne dušu u smislu, nekog duha koji izadje iz nas kad umremo. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam...meni bi bilo strasno da se moja deca sa mnom ne pricescuju...bas zato sto verujem da je pricesce neophodno covekovoj dusi, njegovom osecaju zajednistva sa drugima i sa Hristom... Osecala bih se kao da im uskracujem lek za dusu...

Ja nisam pricao o takvim primerima kao sto si ti.

Ja sam govorio o "valja se" krstenju, gde se zivot ljudi nastavlja istim tokom posle, kao i pre pricesca, bez imalo osvrtaja na zajednicu u koju su stupili a koje izgleda neretko nosi ni svesni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Roditelji će deci ponuditi hrišćansko vaspitanje i učiće ih katihizis, a deca će kad malo porastu sama odlučiti dal hoće da se rode ra večni život i uđu u zajednicu s Hristom. Krštenje je ozbiljna stvar, nije to ja ću te krstim, pa ti ćeš kasnije da poveruješ, a ako ne poveruješ, ti nemoj da ideš u crkvu, imaš slobodu. Sloboda se ogleda u tome da neko svesno i voljno uđe u zajednicu s Hristom, da prevaziđe biološko postojanje i uđe u eshatološko.

Старозаветни савез са Богом се огледао кроз Обрезање, када су родитељи свако мушко дете, осмог дана по рођењу, водили на Обрезање. Видиш да Бог није хтео да чека да се неко премишља, већ одмах да успостави савез са Њим. Када је Христос испунио Закон, оставио нам је духовно Обрезање - Крштење. Можемо из овог примера да закључимо да није проблем ако се дете у било ком животном добу крсти. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Старозаветни савез са Богом се огледао кроз Обрезање, када су родитељи свако мушко дете, осмог дана по рођењу, водили на Обрезање. Видиш да Бог није хтео да чека да се неко премишља, већ одмах да успостави савез са Њим. Када је Христос испунио Закон, оставио нам је духовно Обрезање - Крштење. Можемо из овог примера да закључимо да није проблем ако се дете у било ком животном добу крсти.

 

To se gledalo na savez boga sa određenim narodom, a ovde se radi o tome da konkretna ličnost zeli da sklopi savez s Bogom, tako da prvo treba da pozeli. Obrezanje je bilo po automatizmu, tj rođenjem si bio pripadnik naroda, ali nisi rođenjem hrišćanin, niti rođen za večni život, to sam biraš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S obzirom da sam danas saznao ono za pricesce, da ne vredi nista onome ko ne veruje da preko hleba i vina zadobija zajednicu sa Hristosom, ne znam kakva je situacija sa krstenjem. :)

Да, али то вероватно није била прича о деци, као сада, а деца могу да се причешћују. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To se gledalo na savez boga sa određenim narodom, a ovde se radi o tome da konkretna ličnost zeli da sklopi savez s Bogom, tako da prvo treba da pozeli. Obrezanje je bilo po automatizmu, tj rođenjem si bio pripadnik naroda, ali nisi rođenjem hrišćanin, niti rođen za večni život, to sam biraš.

Још једном, родитељи су одговорни за духовно и физичко здравље своје деце све док деца сама не стекну свест о слободи и способност да самостално доносе одлуке. Не видим где је ту проблем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E a ako se ovako shvati čin krštenja onda je ipak "nametanje religioznog opredeljenja" pa je možda ipak bolje sačekati kad se odraste.

 

Neće biti :) Znaš kako, ako ti ne daš vaspitanje detetu, nego će ga SIGURNO dati umesto tebe - ulica, sekta...Tako da dok odraste, već mu je neko "nametnuo" i obrazovanje i religiozno opredeljenje, a pošto je dete "tvoje", onda je sasvim legitimno da mu daš ono u šta i sam veruješ - a posle, kad odraste, ako je iskreno vaspittan, neće mu pasti na pamet da menja veru

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Krštenje valjda prestavlja slobodni ulazak u zajednicu s Hristom, i rođenje za večni život, tj od oca i majke odnosno za ovaj prolazni život niko nas nije pitao dal hoćemo da se rodimo, ali Hristos nas to pita. Za krštenje je potrebna vera i želja da se krsti, a beba ništa od toga nema, tako da se slažem s tobom, a i patrijarhom pavlom ako je i on to tvrdio.

 

Kao i u predhodnom odgovoru - možda nije slobodni izbor, ali ga roditelji ljubavlju mogu takvim napraviti...uzgred, duboko sumnjam da je patrijarh Pavle nešto tako govorio. Ispalo bi da je patrijarh sumnjao u snagu hrišćanskog svedočenja - teško.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imala sam slucaj u familiji,meni jako draga osoba je umrla nekrstena.Bar mi je tako tvrdila da nije.U stvari ni ona sama to nije znala sa sigurnoscu.Pokojna majka joj je bila clan komunisticke partije.Zivot joj nije bio sladak.Losi odnosi sa decom,muzem odveli su je u alkohol.Da skratim pricu,na kraju se razbolela od raka pluca.Shvatila sam da joj je to Bozija poseta.Posecivala sam je,pricala joj o Bogu,dala joj knjizice da cita,bar ikako da je privolim krstenju i pokajanju.Medjutim nisam uspela...nisam stigla...nije mi se dalo...Otisla je,a nisam stigla cak ni da se oprostim.. Evo prodjose i cetrdeset dana. nema dana da ne pomislim na nju i sta se desava sa dusom njenom.

 

Volela bih da mi odgovori neki teolog na ovo moje pitanje: sta se desava sa dusama nekrstenih nakon smrti?

Da li ja uopste smem da se molim za spasenje njene duse  i ako nije clan Crkve?

 

Osecam se krivom sto nisam uspela da je krstim...  nosim greh na dusi... :((:(:cmizdrenje:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро нам дошла Ирена!

 

Нисам теолог, али ми је свештеник рекао да наравно можемо и треба да се молимо за све ближње. И не очајавај, Господ воли све људе и жели да се сви људи спасу.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Замисли, на пример, када родитељи не би васпитавали своје дете од почетка, него га пусте да одрасте, па нека само одлучи. :-) 

 

едит

упс, погрешно сам разумео твоју реченицу. Наствите, не обраћајте пажњу на мене  :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zamislite da roditelji vencaju svoje dete kao bebu i kazu: pa neka se razvede ako ne zeli.

Ovo je analogija koja pokazuje suprotno od onih o vaspitanju.

Međutim teoloska rasprava se ne vodi tako tj argumentima; zamisli roditelji da ne vaspitavaju nego ga puste da odluci. Krstenje i vaspitanje su dve razlicite stvari i vi uopste ne shvatate problem krstenja na pravi nacin.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...