Jump to content

Mолитвословља Пресветој Богородици

Оцени ову тему


Препоручена порука

4chsmu1 сестро Радмила што ти је Господ дао вољу и ревност да куцаш ове акатисте. Знам колики труд је потребан и зато ти се од срца захваљујем, што ревносно и не жалећи себе трудиш се да свима нама подариш оно што не можемо наћи на другим страницама интернета. Господ нека ти плати за твоју љубав. 4chsmu1

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Акатист Покрову Пресвете Богородице

pokrov33.jpg

Кондак 1.

Теби, Предвечним Царем изабраној Царици неба и земље, узвишенијој од сваког створења, Kоја си некада дошла у Влахернску цркву на молитву, приносећи достојно поклоњење са благодарењем, ми, који смо у тами, са вером и умилењем прибегавамо под Твој светли омофор; а Ти, имајући непобедиву моћ, ослобађај нас од сваких беда, да Ти кличемо:

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Икос 1.

Мноштво Анђела и Арханђела са Претечом, Богословом и ликом свих Светих појавише се заједно с Тобом, Царицом својом, у Влахернској цркви и, чувши Твоје дирљиве молитве за цео свет, са дивљењем ускликнуше:

Радуј се, беспочетног Бога Оца предвечно Благовољење!

Радуј се, безвременог Бога Сина пречисто Сместилиште!

Радуј се, Бога Духа Свесветог изабрано Обиталиште!

Радуј се, небеских Чинова Ангелских непрестано Удивљење!

Радуј се, тамних сила адских најужасније Устрашење!

Радуј се, јер Тебе у ваздуху сретају многооки херувими!

Радуј се, јер Теби шестокрили серафими узносе похвалне песме!

Радуј се, јер се преблагом покрову Твоме и ми земнородни благодарно клањамо!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 2.

Када Те свети Андреј и Епифаније угледаше, где се у цркви у ваздуху молиш Богу за хришћане, познадоше да си Ти Мати Христа Бога нашег, Који се узнео на небо, и падоше на земљу, и радосно се клањаху свеблагом покрову Твом, кличући: Алилуја!

Икос 2.

У штићењу православних људи Ти си, Богородице Дјево, разум који се не може схватити; зато непријатељи наши не знају колико је силна молитва Мајке Божје; а ми, добро познавајући Твоју свемоћну заштиту, кличемо Ти са умилењем овако:

Радуј се, свемилосрдна Утешитељко свих тужних и оптерећених!

Радуј се, неуморна Наставице свих заблуделих и заслепљених!

Радуј се, јер мољењем Својим Ти брзо умирујеш гнев Божји, који се с правом диже на нас!

Радуј се, јер Ти свемоћним мигом Својим укроћујеш зле страсти наше!

Радуј се, снажни Будилниче заспалих савести!

Радуј се, лако Савлађивање рђавих навика!

Радуј се. јер због Тебе стење ад и дршћу духови зла!

Радуј се, јер нам се због Тебе врата раја свима отварају!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 3.

Сила Вишњега осењује оне који са вером и побожношћу прибегавају Твоме свечесном покрову, јер се само Теби Јединој, Пресветој и Пречистој Матери Божјој даде да се свака молитва Твоја испуни; зато верни свакога узраста славослове Тебе и Сина Твог, кличући: Алилуја!

Икос 3.

Имајући непотрошиво богатство милосрђа, Владарко, Ти свима крајевима земље пружаш руку помоћи: болнима исцељење. паћеницима олакшање, слепима вид, и свима дајеш све - свакоме према његовој потреби, свима који благодарно кличу:

Радуј се, православних царстава неразрушива Тврђаво и Бедеме!

Радуј се, светих храмова и олтара најлепши Украсе!

Радуј се, царских престола највернија Заштито!

Радуј се, племенитих градоначелника будна Помоћнице!

Радуј се, хришћанских вођа и војски непобедиви Војводо!

Радуј се. неподмитљивим судијама свето Огледало правде!

Радуј се, наставника и васпитача савршени Разуме!

Радуј се, побожних домова и породица Благослове!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 4.

Нама, које витла бура многих беда, Ти помажеш, Владичице, јер стојиш пред лицем олтара Господњег подигавши руке Своје и молиш се да на недостојну молитву нашу погледа Господ, Цар Славе, и да послуша молбе нас који призивамо Свето Име Твоје, а Сину Твоме кличемо: Алилуја!

Икос 4.

Господ Бог услиши Исуса Навина када се молио и заповедио сунцу да стане док не победи непријатеље; чује и сада Господ Исус молитве Твоје, изабрана Палато Духа Светога. Зато и ми грешни, уздајући се у покров Твој, усуђујемо се говорити Теби, као Божјој Матери:

Радуј се, мисаоним сунцем озарена, која просвећујеш и нас незалазном светлошћу!

Радуј се, јер си сијањем пречисте душе Своје сву земљу просветила!

Радуј се, јер си чистотом тела Свог сва небеса развеселила!

Радуј се, светих обитељи Христових Покрове и Снабдевање!

Радуј се, верних пастира Цркве Бодрости и Уразумљење!

Радуј се, богобојажљивих инока и инокиња Наставнице!

Радуј се, побожних стараца непомутиво Успокојење!

Радуј се, чистих девојака и удовица тајно Весеље!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 5.

Када боговидац Мојсије некада у битци против Амалика подизаше руке, Израиљ одолеваше; а када пусташе руке, тада Амалик побеђиваше; када га пак придржаваху, укрепљен, он победи непријатеља. А Ти, о Богомајко! Подигавши руке Своје на молитву, и ако их нико не придржава, увек побеђујеш непријатеље хришћанске, и непобедив си штит нама који кличемо: Алилуја!

Икос 5.

Сабори светитеља, видевши Те где на ваздуху у цркви Влахернској молитвено пружаш руке ка Сину и Богу, радосно Ти с Арханђелима и Анђелима запеваше благодарну песму. А ми, укрепљени Твојим рукама, које су јаче од Мојсијевих руку, умилно Ти кличемо:

Радуј се, јер руке Твоје придржава једина љубав Твоја према свима нама и милосрђе!

Радуј се, јер се наши видљиви и невидљиви непријатељи не могу одржати пред Тобом!

Радуј се, јер Ти прогониш тамну војску страсти и похота наших!

Радуј се, јер неопаљиво држиш на рукама Својим Божански Огањ - Христа и нас озебле загреваш Њиме!

Радуј се, дивно Крунисање оних што целомудријем војују против тела!

Радуј се, присни Разговоре оних што се у посту и безмолвију подвизавају!

Радуј се, брза Утешитељко оних што малаксавају од суморности и туге!

Радуј се, јер Ти снабдеваш благодаћу смирења и трпљења!

Радуј се, Радости наша,засклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 6.

Свети Роман Слаткопевац јави се као проповедник неисцрпне благодати и милости Твојих, када од Тебе прими у сну књижни свитак за душевну храну. И он, умудрен тиме, стаде зналачки певати у славу Твоју, а светима писати похвалне песме, кличући са вером: Алилуја!

Икос 6.

Засијала си као зора истинског Сунца Правде, Дјево Богоотроковице, просвећујући све премудрошћу Бога, Сина Твога, и приводећи у познање истине оне који Ти кличу овако:

Радуј се, јер си родила телом Христа, Божију силу и Божију премудрост!

Радуј се, јер си посрамила луду мудрост овога века и заслепљене њоме изводиш на прави пут!

Радуј се, Чуварко свете вере и Наставнице православних догмата!

Радуј се, Искоренитељко безбожних јереси и трулежних раскола!

Радуј се, јер Ти добро знаш све што је тајно и тешко предвидљиво и то казујеш којима треба!

Радуј се, јер посрамљујеш лажне провидљивце и празна гатања!

Радуј се, јер људима, када су у недоумици, Ти стављаш у срце мисао добру!

Радуј се, јер Ти одвраћаш од штетних замисли и неразумних жеља!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 7.

Хотећи да покаже неистражљиви бездан самилости Свога човекољубља, дуготрпељиви Свевидац Господ изабра Тебе једину за Матер Себи и учини Те несавладљивом заштитом људима: да, ако се ко и нађе праведним судом Божјим достојан осуде, ипак буде моћним покровом Твојим сачуван за покајање, кличући: Алилуја!

Икос 7.

Господе, Ти показа дивна дела Своја у Пречистој Матери Својој, када се у рукама Њеним појави светлији од сунца предивни омофор којим она закриљаваше народ у цркви Влахернској и чувши за такво милосрдно заузимање Њено, запрепашћени и обрадовани, сви говораху:

Радуј се, јер си нерукотворни омофор распрострла као облак над целим светом!

Радуј се, јер на руци Својој држиш знак Превечног Архијереја, Сина Свога!

Радуј се, јер тиме јављаш нову милост и нову благодат у Цркви Православној!

Радуј се, Стубе од облака који све нас заклањаш од искушења и саблазни света!

Радуј се, Стубе огњени који свима нама показујеш пут спасења услед магле греха!

Радуј се, јавно Окрепљење јавних подвижника побожности!

Радуј се, тајно Саветовање тајних слугу Божјих усред света!

Радуј се, јер Ти мене, сиромашног у добрим делима, не остављаш Својим покровом и благодаћу!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 8.

Када се Ти с неба појави у Влахернској цркви, дивно Те анђели песмама опеваше, апостоли прославише, лик првосвештеника и преподобних и ред светих жена похвалише, Претеча и Богослов Ти се поклонише, а људи у цркви с весељем клицаху: Алилуја!

Икос 8.

Господ, Који влада свим што је на небу и на земљи, када угледа у Цркви Тебе, Матер Своју, где стојиш и са умилењем се Њему молиш, рече: Ишти, Мајко Моја, јер се нећу одвратити од Тебе, него ћу испунити све молбе Твоје и научићу све да Теби певају благодарне песме овако:

Радуј се, Ковчеже Завета у коме се чува освећење целог рода људског!

Радуј се, Сасуде пресвети у коме се гладнима правде чува хлеб вечнога живота!

Радуј се, Суде свезлатни у коме се припреми за нас тело и крв Божанског Јагњета!

Радуј се, јер напуштене од лекара Ти примаш на свемоћне руке Своје!

Радуј се, јер Ти подижеш са болесничке постеље раслабљене телом, али не духом и вером!

Радуј се, јер онима што гину од недуга Ти дајеш нови ум и бољи разум!

Радуј се, јер нас Ти премудро ометаш на кривом путу греха и страсти!

Радуј се, јер Ти ублажаваш суровост нераскајаног срца нашег!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 9.

Сви анђели приносе похвалне песме Теби, истинитој Божјој Матери и Заступници свију који прибегавају к Теби, знајући да Ти неуништивим покровом Својим развесељаваш праведнике, заузимаш се за грешнике, избављаш тлачене и молиш се за све верне који кличу: Алилуја!

Икос 9.

Најученији говорници су као рибе безгласни, незнајући како да достојно прославе велики празник свечесног покрова Твог, јер све што они говоре о Теби, није довољно ни да се само наброје самилости Твоје. А ми, видећи безбројна доброчинства Твоја, радосно кличемо:

Радуј се, јер нас чуваш од ране и смртног помора!

Радуј се, јер Ти штитиш градове и села од изненадног земљотреса!

Радуј се, јер Ти крепком руком избављаш од поплаве!

Радуј се, јер росом молитава Својих спасаваш од пожара!

Радуј се, јер снабдеваш хлебом живота против глади душевне и телесне!

Радуј се, јер ударе муње и грома Ти одстрањујеш од главе наше!

Радуј се, јер Ти спасаваш од најезде туђинаца и тајних убица!

Радуј се, јер миром и љубављу Ти ограђујеш једнокрвну браћу од домаће борбе и непријатељства!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 10.

Желећи да спасе род људски од преваре вражије, човекољубац Господ дарова нама земнима Тебе, Матер Своју, за помоћ, заклон и заштиту, да будеш утеха ожалошћенима, радост тужнима, одбрана злостављанима и да подигнеш из дубине греха све који певају: Алилуја!

Икос 10.

”Царе Небесни”, говораше у молитви Свебеспрекорна Царица стојећи у ваздуху са анђелима, ”прими свакога човека који се моли Теби и призива у помоћ Име моје, да не отиде од иконе моје празан и неуслишен.” Чувши ову свеблагу молитву, сабор Светих благодарно усклику:

Радуј се, јер чисте рукама и срцем земљоделце крунишеш благословеним плодовима!

Радуј се, Помоћи и праведна Наградо свима који поштено раде!

Радуј се, јер Ти пред целим светом изобличаваш клетвопреступнике и оне који неправедно стичу!

Радуј се, изненадна Помоћи онима што су у опасностима на путу, на суву и на води!

Радуј се, јер бездетне родитеље веселиш плодовима вере и духа!

Радуј се, невидљива Одгајитељко безматерних сирочића!

Радуј се, снажна Заступнице заробљеника и изгнаника!

Радуј се, неуморна Старатељко о онима што су у узама и тамницама!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 11.

Слушајући умилно појање и осећајући Твоју топлу молитву за нас, ми Те молимо, Дјево Богородице, не презри глас слугу Твојих, јер к Теби прибегавамо у напастима и невољама, и пред Тобом сузе проливамо у нашим бедама вапијући: Алилуја!

Икос 11.

Видевши Те где у молитви у ваздуху гориш као јарка свећа, Влахернска црква са мноштвом људи што беху у њој сложно клицаше: ”Откуда мени ово, да дође Мати Господа мога к мени?” А свети Андреј са Епифанијем топло се мољаху Теби, кличући:

Радуј се, племенита Дародавко свих духовних и телесних дарова!

Радуј се, верна Заступнице грешника који почињу да се кају!

Радуј се, свагдашња Помоћнице онима који се боре са страстима и вражјим нападима!

Радуј се, невидљиво Укроћење сурових и зверских господара!

Радуј се, тајни Покоју и Одморе кротких и паћеничких слугу!

Радуј се, свежељена Усавршитељко добрих бракова!

Радуј се, брза и безболна Породитељко матера - породиља!

Радуј се, једина Помоћнице свима нама на самртном часу!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 12.

Измоли нам божанску благодат у Сина Твог и Бога; пружи нам руку помоћи; одагнај од нас сваког непријатеља и противника; и умири живот наш, да не погинемо љуто без покајања, већ нас прими под вечно окриље, Покровитељко наша, да радосни кличемо Теби: Алилуја!

Икос 12.

Славећи песмама Твој моћни покров, ми Те сви величамо као нашу сигурну Заступницу и клањамо се Теби Која се молиш за нас, јер верујемо и надамо се да ћеш измолити у Сина Свог Бога вечна и временска блага свима који с љубављу кличу Теби овако:

Радуј се, јака Заступнице целе васељене!

Радуј се, свих стихија земаљских и небеских Освећење!

Радуј се, Благослове свих годишњих времена!

Радуј се, Уништење свих напада и искушења што долазе од света, тела и ђавола!

Радуј се, неочекивано Измирење оних што су се љуто завадили!

Радуј се, недокучљиво Поправљење нераскајних грешника!

Радуј се, јер не одбацујеш одбачене и презрене од свију!

Радуј се, јер Ти и највеће очајнике извлачиш из провалије погибли!

Радуј се, Радости наша, заклони нас од свакога зла чесним Својим омофором!

Кондак 13.

О, Свехвална Мати, Пречиста Госпођо, Дјево Богородице! К Теби подижем душевне и телесне очи, к Теби пружам раслабљене руке и из дубне срца вапијем: Погледај на веру и смиреност душе моје, закрили ме свемоћним омофором Својим да се избавим од свих беда и напасти и на самртном часу мом, о Свеблага, буди уз мене, избави ме мука, спремљених ми због грехова мојих, да бих увек, клањајући се Теби, клицао: Алилуја!

(Овај Кондак се чита трипут, а онда Икос 1. и Кондак 1.)

МОЛИТВА ПРВА Пресветој Богородици

О, Пресвета Дјево, Мати Господа вишњих Сила, Царице неба и земље, свемоћна Заступнице града и земље наше! Прими ово похвално и благодарно појање од нас недостојних слугу Твојих и молитве наше узеси ка престолу Бога Сина Твога да милостив буде нама грешнима и да благодат Своју распростре на оне што поштују свечасно Име Твоје и клањају се са вером и љубављу чудотворној икони Твојој. Јер ми нисмо достојни да се Он смилује на нас, ако Га Ти, Владичице, не умилостивиш за нас, пошто Ти све можеш код Њега. Зато прибегавамо Теби као сигурној и брзој Заступници нашој: услиши нас који се молимо Теби; заклони нас свемоћним покровом Својим и измоли у Бога, Сина Свога, пастирима нашим ревност и бригу за душе наше, градоначелницима – мудрост и силу, судијама – правду и непристрасност, наставницима – разум и смиреноумље, супрузима – љубав и слогу, деци – послушност, злостављанима – стрпљење, увредиоцима – страх Божији, тужнима – благодушност, радоснима – уздржљивост, а свима нама дух знања и побожности, дух милосрђа и кротости, дух чистоте и правде.

О, Пресвета Госпођо, смилуј се на немоћне људе своје: расејане сабери, заблуделе на прави пут изведи, старост подржи, младеж оцеломудри, децу васпитај и погледај на све нас погледом милостивог заступништва Твог, подигни нас из дубине греховне и просвети очи срца нашег да гледају на спасење; милостива нам буди овде и тамо: у крају где ћемо се налазити после пресељења са земље и на Страшном Суду Сина Твог, а оце и браћу нашу што су се у вери и покајању преставили из живота овог, уврсти у вечном животу са анђелима и са свима светима. Јер Ти си, Госпођо, слава небеских и земаљских бића, Ти си по Богу нада и заступница свију нас који Ти са вером прибегавамо. Теби се дакле молимо и Теби, као свемоћној Помоћници, предајемо сами себе, и један другог, и сав живот свој, сада и увек и кроза све векове.Амин!

МОЛИТВА ДРУГА Пресветој Богородици у невољи и потиштености

Преблага Царице моја, Пресвета Надо моја, Уточиште сиротанима и Заступнице путницима, Помоћи онима који су у беди, Заклоне потиштенима, видиш моју невољу, видиш моју муку: са свих страна сам опкољен искушењем, а нема никога да ме одбрани. Зато ми Ти сама помози као немоћном, збрини ме као странца, упути ме као заблуделог, излечи ме и спаси као безнадежног. Немам друге помоћи, ни заступништва, ни утехе осим Тебе, о Мајко свих невољних и оптерећених! Стога погледај на мене грешног и потиштеног и закрили ме пресветлим омофором Својим да се избавим од зала која су ме опколила и ја ћу вавек славити преславно Име Твоје. Амин!

прославља се 01. (14.) октобра

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

ЧИСТА ДЈЕВО - СВ.НЕКТАРИЈЕ ЕГИНСКИ

33kx1dk.jpg

Чиста Дјево Владичице, непорочна Богородице,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Мати Дјево Господарко, под чијим смо сви окриљем,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Од сила Небеских виша си, од зрака сунца сјајнија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Радости хорова девојачких, од анђела узвишенија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Од небеса си сјајнија, од светлости чистија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Од свих сила анђелских Ти си светија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Маријо, увек Дјево, Господарко Света,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Непорочна Невесто, свечиста Госпођо Пресвета,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Маријо Невесто Господарко, Изворе наше радости,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Девојко смерна Царице, Пресвета Мајко,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Од Херувима часнија, од Серафима славнија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Од бестелесних небеских сила узвишенија,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Преклињем Те, Владичице, Тебе сада призивам,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Теби се клањам, Свевладарко, Твоју милост тражим,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Девојко смерно, Пречиста, Владичице Пресвета,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Тебе призивам усрдно, о Храме освећени,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Заштити ме и избави од непријатеља,

Радуј се, Невесто Неневесна!

Покажи ме наследником Вечнога Живота,

Радуј се, Невесто Неневесна!

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ORIGINAL HIMN IN GREEK

29bd3jo.jpg

1. Αγνή Παρθένε Δέσποινα ’χραντε Θεοτόκε

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε Παρθένε Μήτηρ ’νασσα

Πανένδροσε τε πόκε Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

2. Υψηλοτέρα ουρανών ακτίνων λαμπροτέρα

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε Χαρά Παρθενικών Χορών

αγγέλων υπερτέρα Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

3. Εκλαμπροτέρα ουρανών φωτός καθαρωτέρα

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε των ουρανίων στρατιών πασών αγιωτέρα

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

4. Μαρία Αειπάρθενε Κόσμου παντός Κυρία

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε ’χραντε Νύμφη πάναγνε

Δέσποινα Παναγία Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

5. Μαρία Νύμφη ’νασσα χαράς ημών αιτία

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε Κορή σεμνή Βασίλισσα

Μήτηρ υπεραγία Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

6. Τιμιώτερα Χερουβείμ υπερενδοξοτέρα.

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε των ασωμάτων Σεραφείμ

των θρόνων υπερτέρα Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

7. Χαίρε το άσμα Χερουβείμ χαίρε ύμνος Αγγέλων

Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε Χαίρε ωδή των Σεραφείμ

χαρά των Αρχαγγέλων Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε

8. Χαίρε ειρήνη και χαρά λιμήν της σωτηρίας

Χαίρε Νυμφή Ανύμφευτε Παστάς του Λόγου ιερά

άνθος της αφθασίας Χαίρε Νυμφή Ανύ

AGNI PARTENE DEESPINA AHRANDE TEOTOKE

HERE NIMFI ANIMFEVTE (Posle svakog stiha)

PARTENE MITIR ANASA PA NENDRO SE TE POOKE

I IPSILOTERA URANON A KTINON LAM PROTERA

HARA PARTENI KONHORON ANGELON IPERTERA

E EKLA PROTERA URANON FOTOS KATAROTERA

TON URANION STRATION PASON AGIO TERA

MARIA AIPARTENE KOZMU PANDOS KIRIA

AHRANDE NIMFI PANAGNE DESPINA PANAGIA

MARIA NIMFI ANASA HARAS IMON ETIA

KORI SEMNI VASILISA MITIR IPERAGIA

TIMIOTERA HERUVIM IPERENDOKSOTERA

TON ASOMATON SERAFIM TON TROTON IPERTERA

HERE SO AZMA HERUVIM HERE I PNOS ANGELON

HERE ODITON SERAFIM HARATON ARHANGELON

HERE IRI NIKE HARA IMIN TIS SOTIRIA

PASTAS TU LOGU IERO ANTOSTIS AFTARSIAS

HERE PARADISE TRI FIS ZOIS TE EONIAS

HERE TO KSILON TIS ZONI IGI ATANASIAS

SE IKETEVO DESPINA SENIN E PIKALUME

SE DISOPO PANDANASA SIN HARIN EKSETUME

KORI SEMNI KE ASPILE DESPINA PANAGIA

TERMOS EPIKALUME SE DAE IGIASMENE

ANTILA VUMU RISEME APOTU POLEMIU

KE KLI RONOMON DIKSON ME ZOIS TIS EONIU

HERE NIMFI ANIMFEVTE

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

НА ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКОМ

2d0kh1t.jpg

МАРИЈЕ ДЈЕВО ЧИСТАЈА ПРЕСВЈАТАЈА БОГОРОДИЦЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ЦАРИЦЕ МАТИ ДЈЕВО ПРОНОСЈЕ ПОКРИВАЈУШЧЕЈЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСТНАЈА

ПРЕВИШЧАЈА НЕБЕСНИХ СИЛ НЕТВАРНОЈЕ СИЈАНИЈЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ПРИКОПЈЕИШЧИХ РАДОСТЈЕ И АНГЕЛОМ ПРЕВИШЧАЈА

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

НЕВЕШЧЕСНАЈА СИЛО ИСЈЕХ ЗДЈЕ ПАЧЕ ВСЈЕХ СВЈЕТО

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ЧЕСТЊЕЈСАЈА ВЛАДИЧИЦЕ И ВСЈЕХ НЕБЕСНИХ ВОЈИН

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ВСЈЕХ ПРАОЦЕВ НАДЕЖДО ПРОРОКОВ ИСПОЛЊЕНИЈЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

В ПОДВИЗЈЕХ ТИ ПОМОСЈЕ И ЛОДЈЕ БОГА СЛОВА

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

И ДЈЕВАМ ЛИКОВАНИЈЕ И МАТЕРЈЕМ ОГРАДО

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ЦЈЕЛОМУДРИЈА НАСТАВНИЦЕ ДУШ НАШИХ ОЧИШЧЕНИЈЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ПОКРОВЕ СЕДШЕЈ ОБЛАКА ИСТРАЖДУШЧИХ ПРИСТАНИШЧЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

НЕМОШЧНИХ ПОКРОВ И ЗАСТУПНИЦЕ НАДЕЖДО НЕНАДЕЖНИХ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

МАРИЈЕ МАТИ ХРИСТА ИСТИНАГО БОГА

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

АРОНОВ ЖЕЗЛЕ ПРОЦВЈАШЧИ СОСУДЈЕ ТИОХОЈ РАДОСТИ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

СВЈЕХ СИРОТЈЕХ УТЈЕШЕНИЈЕ В БЈЕДАХ ТЈЕСКОБЈЕХ ПОМОШЧЈЕ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

СВЈАШЧЕНАЈА И НЕПОРОЧНАЈА ВЛАДИЧИЦЕ СВЈЕПЈЕНАЈА

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ПРИКЛОНИКОВ ЊЕЈ МИЛОСЕРДИЈЕ БОЗЕНСТВЕНАГО СИНА

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА

ХОДАТАЈЧЕ СВЈЕМ СПАСЕНИЈА ПРИПАДАЈАВ ЗИВАЈУ ТИ

РАДУЈ СЈА НЕВЈЕСТО НЕНЕВЈЕСНАЈА!

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O Pure Virgin - In english

smfsb5.jpg

Refrain: Rejoice, O Unwedded Bride!

O Virgin pure, immaculate/ O Lady Theotokos

O Virgin Mother, Queen of all/ and fleece which is all dewy

More radiant than the rays of sun/ and higher than the heavens

Delight of virgin choruses/ superior to Angels.

Much brighter than the firmament/ and purer than the sun's light

More holy than the multitude/ of all the heav'nly armies.

Rejoice, O Unwedded Bride!

O Ever Virgin Mary/ of all the world, the Lady

O bride all pure, immaculate/ O Lady Panagia

O Mary bride and Queen of all/ our cause of jubilation

Majestic maiden, Queen of all/ O our most holy Mother

More hon'rable than Cherubim/ beyond compare more glorious

than immaterial Seraphim/ and greater than angelic thrones.

Rejoice, O Unwedded Bride!

Rejoice, O song of Cherubim/ Rejoice, O hymn of angels

Rejoice, O ode of Seraphim/ the joy of the archangels

Rejoice, O peace and happiness/ the harbor of salvation

O sacred chamber of the Word/ flow'r of incorruption

Rejoice, delightful paradise/ of blessed life eternal

Rejoice, O wood and tree of life/ the fount of immortality.

Rejoice, O Unwedded Bride!

I supplicate you, Lady/ now do I call upon you

And I beseech you, Queen of all/ I beg of you your favor

Majestic maiden, spotless one/ O Lady Panagia

I call upon you fervently/ O sacred, hallowed temple

Assist me and deliver me/ protect me from the enemy

And make me an inheritor/ of blessed life eternal.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

КАНОН БЛАГОДАРНИ ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ

Presveta%20Bogorodica%206,5.gif

Песма 1.

Ирмос: Отворићу уста моја и напуниће се Духа, и реч упутићу Царици Mатери: празноваћу весело, и певаћу с радошћу Њена чудеса.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Чиста, посматрајући Тебе, живу књигу Христову запечаћену Духом, клицаше Ти велики Архангел: Радуј се, Сасуде радости Којом се укину праматерње проклетство.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Адамово исправљење, Дјево Богоневесто, умртвљење ада; Радуј се, свебеспрекорна Палато Јединога Цара; Радуј се, огњени Престоле Сведржитеља.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Цвете неувенљиви, Која си Једина произвела миомирисни Плод; Радуј се, Ти Која си родила миомир Цара свих; Радуј се, Безбрачна, спасење света.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ризницо чистоте Којом ми од нашег пада устадосмо; Радуј се, слаткомирисни Крине, Владичице, Која миомиром испуњујеш вернике, Ти скупоцени мирисе.

Песма 3.

Ирмос: Отворићу уста моја и напуниће се Духа, и реч упутићу Царици Mатери: празноваћу весело, и певаћу с радошћу Њена чудеса.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Ирмос: Певаче славе Твоје, Богородице, живи благословени Изворе, сакупљене у скупу духовном духовно оснажи, и у Својој божанској слави венаца славе удостој.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ти Која си произвела божанствени Клас као њива очигледно неорана; Радуј се, одуховљена Трпезо која садржи Хлеб Живота; Радуј се, непресушни Изворе Воде Живе, Владичице.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Дјево Која си родила божанског Младенца; Радуј се, Јагње које је родило Јагње Божије Које узима на себе грехе целога света; Радуј се, топло Очистилиште.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, светлија од зоре, Ти једина Која носиш Сунце Христа, Обиталиште  Светлости; Радуј се, Ти Која си таму развела и мрачне демоне потпуно отерала.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, једина Врата кроз која Логос једина прође, Владарко Која си Чедом Својим развалила полуге и врата адска; Радуј се, божанствени Улазе спасаваних, Свехвална.

Ирмос: Певаче славе Твоје, Богородице, живи благословени Изворе, сакупљене у скупу духовном духовно оснажи, и у Својој божанској слави венаца славе удостој.

Песма 4.

Ирмос: Који седи у слави на престолу Божанства, Свебожанствени Исус, на облаку доће лаком у свој моћи Својој, и Он спасе оне што кличу: Слава, Христе, моћи Твојој!

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Пречиста Владичице, очишћење света; Радуј се, Лествице која све са земље уздижеш благодаћу; Радуј се, Мосте који заиста преводиш из смрти у живот све који Те славе.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, узвишенија од Неба; Радуј се, Ти Пречиста Која си Темељ земље без тешкоће носила у утроби Својој; Радуј се, Порфиро која си Својом крвљу обојила Цару Сила божанску порфиру.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Владичице Која си стварно родила Законодавца Који забадава брише безакоња свих, несхватљива дубино, неисказана висино Безбрачна Којом се ми обожисмо.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Која си исплела свету Венац рукама неоплетен, величамо кличући Ти: Радуј се, Дјево, заштито свих и оградо, и свето прибежиште.

Ирмос: Који седи у слави на престолу Божанства, Свебожанствени Исус, на облаку доће лаком у свој моћи Својој, и Он спасе оне што кличу: Слава, Христе, моћи Твојој!

Песма 5.

Ирмос: Све се задиви божанственој слави Твојој: јер Ти си, најчистија Дјево, у крилу имала Бога над свима, и родила Вечног Cинa: свима што славе Тебе мир дарује.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ти Која си родила Пут Живота; Радуј се, Свебеспрекорна Која си спасла свет од потопа греха; Радуј се, Богоневесто о Којој је страшно говорити и слушати; Радуј се, Обиталиште Господара твари.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ти снаго и тврђаво људи; Радуј се, Пречиста, место освећења славе, умртвљење ада, свесветла Палато; Радуј се, радости Анђела; Радуј се, помоћи оних који Ти се искрено моле.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, пламенолика Кола Логоса; Радуј се, Владарко, живи Рају који у средини има Дрво Живота – Господа, чија сладост оживотворава оне што се с вером хране, а који су подложни трошности.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Крепљени силом Твојом ми Ти верни кличемо: Радуј се, Граде Свецара о Коме су се говориле ствари славне и достојне слушања, Горо несецива, Радуј се, дубино неизмерива.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, пространо Боравиште Логоса; Радуј се, чисти Сасуде, Ти Која си божански Бисер произвела; Радуј се, пречудно помирење са Богом свих који Те свагда славе, Богородице.

Ирмос: Све се задиви божанственој слави Твојој: јер Ти си, најчистија Дјево, у крилу имала Бога над свима, и родила Вечног Cинa: свима што славе Тебе мир дарује.

Песма 6.

Ирмос: Божанствени овај и свечастни, празнујући празник Богоматере, ви богомудри, ходите, хвалу Јој певајмо, и од Ње рођенога Бога славимо.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Палато Логоса, узроче обожења свију; Радуј се, Пречиста, наговештавање пророка; Радуј се, украсе Апостола.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Из Тебе кану Роса која угаси пламен многобоштва, стога Ти кличемо: Радуј се, Дјево, Руно одуховљено што га, Гедеон унапред виде.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Ево, ми Те гласно молимо Дјево: Буди нама који се налазимо у опасности пристаниште и ослонац на пучини невоље и саблазни свију.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Узроче радости, облагодати наш разум да би смо Ти клицали: Радуј се, несагорива Купино, Облаче свесветли који непрестано заклањаш верне.

Ирмос: Божанствени овај и свечастни, празнујући празник Богоматере, ви богомудри, ходите, хвалу Јој певајмо, и од Ње рођенога Бога славимо.

Песма 7.

Ирмос: Не послужише твари благочестиви место Створитељу, но претњу огњем презревши храбро, радоваху се певаху: Препрослављени Господе и Боже отаца, благословен си!

Пресвета Богородице, спаси нас!

Славимо Те кличући: Радуј се, Колеснице Духовнога Сунца, истинити Чокоте Која си родила зрели Грозд што даје вино које весели душе оних који Те верно прослављају.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ти Која си у утроби носила Лекара људи; Радуј се, Богоневесто, Жезле тајанствени који си процветао неувенљивим Цветом; Радуј се, Владичице помоћу Које се радошћу испуњујемо и живот наслеђујемо.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Говорнички језик, Владичице, није у стању да Те достојно слави, јер си се уздигла изнад Серафима родивши Цара Христа, Њега моли да сада избави од сваке невоље нас који Ти се верно клањамо.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Славе Те крајеви земље називајући Те блаженом и кличући: Радуј се, Књиго у којој је прстом Очевим записана Реч, Чиста, Њега моли Богородице да у Књизи Живота буду записане слуге Твоје.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Ми слуге Твоје, молимо и савијамо колена срца свога, приклони ухо Твоје Чиста и спаси нас поплављене мукама, и сачувај град Твој, Богородице, од сваког непријатељског освајања.

Ирмос: Не послужише твари благочестиви место Створитељу, но претњу огњем презревши храбро, радоваху се певаху: Препрослављени Господе и Боже отаца, благословен си!

Песма 8.

Ирмос: Младиће благочестиве у пећи Изданак Богородичин спасо је: тада се показа лик Његов, а сад на делу Он земљу целу подиже да пева Теби, Господа славите дела, и преузносите у све векове.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Примила си у утробу Своју Логоса, носила си Онога Који све носи, хранила си млеком Онога Који мигом храни сву васељену, Чиста, Њему певамо: Господа славите сва дела и преузносите изнад свега у векове.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Мојсије разуме у купини велику тајну Твога Порода, а младићи када стајаху усред огња и не гораху, беху најјаснија праслика тога, Чиста, Света Дјево, стога Те славимо у све векове.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Ми који смо се некада обнажили преваром, Породом Твојим обукосмо се у одећу бесмртности, и седећи у тами грехова угледасмо Обиталиште Светлости, Дјевице, стога Те славимо у све векове.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Тобом се мртви оживљују, јер си Ипостасни Живот носила у утроби; неми раније, красноречиви, губави се очишћују, болести се прогоне, мноштво ваздушних духова доживљавају поразе, Дјево, спасење сиротих.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Ти Која си родила спасење свету помоћу Кога бисмо од земље подигнути на висину; Радуј се, Свеблагословена заштито и снаго, оградо и тврђаво оних који Ти певају Чиста: Господа славите сва дела и преузносите изнад свега у векове.

Хвалимо, благосиљајмо, клањамо се Господу, славећи Га и преузносећи у све векове.

Ирмос: Младиће благочестиве у пећи Изданак Богородичин спасо је: тада се показа лик Његов, а сад на делу Он земљу целу подиже да пева Теби, Господа славите дела, и преузносите у све векове.

Песма 9.

Ирмос: Свак на земљи роћени да ликује духом осветљаван, да празнује Бестелесних умова природа, штујући светковину свештену Богоматере, и да кличе: Радуј се, Свеблажена Богородице Чиста, Вечна Дјево!

Пресвета Богородице, спаси нас!

Да би смо Ти клицали Радуј се, ми који верујемо Тобом постадосмо заједничари вечне радости, избави нас од искушења, од робовања туђинцима и од сваке друге невоље, које због многих грехова, Дјевице, наилазе на грешне смртнике.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Ти си се јавила као наше просвећење и укрепљење, стога Ти кличемо: Радуј се, Звездо незалазна Која уводиш у свет Велико Сунце; Радуј се, Свечиста, Која си отворила затворенима Едем; Радуј се, Стубе огњени, Ти Која уводиш човечанство у горњи живот.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Стојмо богобојажљиво у дому Бога нашег и усликнимо: Радуј се, Владарко света; Радуј се, Маријо Богородице свију нас; Радуј се, Ти једина беспрекорна и прекрасна међу женама; Радуј се, Сасуде, Која си примила Неисцрпно Миро изливено на Тебе.

Пресвета Богородице, спаси нас!

Радуј се, Голубице Која си родила Милостивога; Радуј се, Приснодјево; Радуј се, хвало свих Преподобних, победни Венче подвижника; Радуј се, божански Украсе свих Праведника и спасење нас верујућих.

Ирмос: Свак на земљи роћени да ликује духом осветљаван, да празнује Бестелесних умова природа, штујући светковину свештену Богоматере, и да кличе: Радуј се, Свеблажена Богородице Чиста, Вечна Дјево! 

Кондак глас 8.

Возбраној војеводје побједитељнаја, но јако избављше всјак от злих благодарственаја, восписујем ти раби Твоји Богородице, но јако имушча державу непобједимују от всјаких нас бјед свободи, да зовем ти, Радујсја Невјесто, не невјестнаја!

Током Великог (Часног) поста I, II, III и IV недеље сваког петка, после канона се чита по једна четвртина Акатиста Пресветој Богородици, и то овим редоследом:

I недеље - од 1. Кондака до 4. Кондака,

II недеље од 4. Икоса до 7. кондака,

III недеље од 7. Икоса до 10. Кондака,

IV недеље од 10. Икоса до 1. Кондака (јер после 13. Кондака који се чита три пута, чита се с почетка 1. Икос и на послетку 1. Кондак),

а у суботу V недеље после канона се прочита читав Акатист.

извор :  Светосавље.орг

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Богородичино правило - по уставу светосерафимовско - дивјејвског манастира

85346089su2.jpg

Преподобни Серафим Саровски је благословио својим духовним чедима да увек када чине литијски вход по Канавки, читају 150 пута Богородице Дјево... Богородичино правило, које садржи целокупни земни живот Пресвете Мајке Божије, подељено је на 15 ступњева, по најважнијим догађајима из Њеног живота. По откривењу саме Богородице, испуњавање овог Правила важније је од Акатиста, и ко ово Правило испуњава бива под нарочитим покровитељством Царице Небесне.

"...Ко Канавку с молитвом пролази и 150 пута Богородицу помене, томе је све ту: и Атон, и Јерусалим, и Кијев!"

БОГОРОДИЧИНО ПРАВИЛО

Прва десетица

Оче наш који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође Царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим, и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Богородице Дјево, радуј се благодатна Маријо, Господ је с Тобом, благословена си Ти међу женама и благословен је плод утробе Твоје, јер си родила Спаситеља душама нашим. (десет пута)

Тропар Рождеству Пресвете Богородице, глас 4.

Рођење Твоје Богородице Дјево, објави радост свему свету, јер из Тебе засија Сунце Правде, Христос Бог наш, и укинувши проклетство даде благослов, а уништивши смрт дарова нам живот вечни.

Друга десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Ваведењу Пресвете Богородице, глас 4.

Данас је, преднацрт Божијег благовољења, и проповед људског спасења; у храм Божији јавно се Дјева уводи, и Христа свима наговештава. Њој и ми из све душе кличемо: Радуј се испуњење Творчева домостроја.

Трећа десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Кондак Богородици, глас 8.

Теби, Војвоткињи Која се бори за нас, узносимо песме победне, а избавивши се од зла — песме захвалне, ми, слуге Твоје, Богородице. Но, пошто имаш моћ непобедиву, од сваке нас опасности избави да Ти кличемо: Радуј се Невесто Неневесна!

Четврта десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Благовести, глас 4.

Данас је почетак нашега спасења и превечне тајне откривење. Син Божији постаје Син Дјеве, и Гаврило објављује благу вест. Стога и ми с њим Богородици кличемо: Радуј се, Благодатна, Господ је с Тобом!

Пета десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Радосни сусрет са Јелисаветом

Достојно је ваистину блаженом звати Тебе, Богородицу, увек блажену и пренепорочну, и Матер Бога нашега. Часнију од Херувима и славнију неупоредиво од Серафима, Тебе што Бога Реч непорочно роди, ваистину Богородицу величамо.

Шеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Рождеству Христовом, глас 4.

Рођење Твоје, Христе Боже наш, обасјало је свет светлошћу Богопознања, јер тада је оне што звезде обожаваху, звезда научила да се клањају Теби, Сунцу Правде, и да познају Тебе, Исток с висине; Господе, слава Ти!

Седма десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Сретења Господњег, глас 1.

Радуј се, Благодатна Богородице Дјево, јер из Тебе засија Сунце Правде, Христос Бог наш, Који просвећује оне у тами; весели се и ти старче праведни, који си примио у наручје Ослободиоца душа наших, дарујућег нам Васкрсење!

Осма десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Кондак Богородици — Бекство у Египат, глас 8.

Теби, Војвоткињи Која се бори за нас, узносимо песме победне, а избавивши се од зла — песме захвалне, ми, слуге Твоје, Богородице. Но, пошто имаш моћ непобедиву, од сваке нас опасности избави да ти кличемо: Радуј се Невесто Неневесна!

Девета десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Кондак Богородици — тродневно с бригом трагање за дванаестогодишњим Исусом Христом, глас 8.

Теби, Војвоткињи Која се бори за нас, узносимо песме победне, а избавивши се од зла — песме захвалне, ми, слуге Твоје, Богородице. Но, пошто имаш моћ непобедиву, од сваке нас опасности избави да Ти кличемо: Радуј се Невесто Неневесна!

Десета десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Страсти на Голготи

Благообразни Јосиф, скинувши с дрвета пречисто Тело Твоје, обави га чистом плаштаницом, и мирисима помазавши положи га у нови гроб.

Не ридај мене ради Мајко, гледајући у гробу Сина, Кога си у утроби бесемено зачела; јер ћу васкрснути и прославићу се, и узнећу у слави, непрестано као Бог, оне који Те вером и љубављу величају.

Једанаеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Васкрс

Христос воскресе из мртвих, и смрћу смрт победи, и онима који су у гробовима, живот дарова. (трипут)

Анђео клицаше Благодатној: Чиста Дјево, радуј се, и опет велим: радуј се; Твој Син васкрсе трећега дана из гроба, и подиже мртве; народи веселите се!

Блистај се, блистај, нови Јерусалиме, јер слава Господња тебе обасја. Ликуј сада и весели се, Сионе, а Ти се радуј, Богородице Чиста, због васкрсења Сина Твога.

Дванаеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Вазнесењу, глас 4.

Вазнео Си се у слави, Христе, Боже наш, обрадовавши ученике обећањем Светога Духа, пошто су се благословом уверили, да си Ти Син Божији, избавитељ света!

Тринаеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Педесетници, глас 8.

Благословен си Христе, Боже наш, Који си (Апостоле) показао као премудре ловце, пославши им Духа Светога, и Који си преко њих освојио цео свет: Човекољупче, слава Ти!

Четрнаеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Тропар Успењу, глас 1.

Сачувала си Девојаштво и поред тога што си родила, и ниси по уснућу свет оставила, Богородице; преставила си се за живот јер си Мати Живота, и молитвама Својим избављаш душе наше!

Петнаеста десетица

Оче наш...

Богородице Дјево... (десет пута)

Достојно је ваистину блаженом звати Тебе, Богородицу, увек блажену и пренепорочну, и Матер Бога нашега. Часнију од Херувима и славнију неупоредиво од Серафима, Тебе што Бога Реч непорочно роди, ваистину Богородицу величамо.

Богородичино правило је, по предању руских монаха, правило које је сама Мајка Божија открила у 8. веку, и њега су некада испуњавали сви хришћани. У келији светог Серафима Саровскога пронађена је свешчица у којој су описана чуда која су се дешавала онима који су свакодневно испуњавали Богородичино правило. Много је с ветом Серафиму Саровском блиских монаха и јереја и духовних чеда који су ово свакодневно чинили. Један од њих је и старац Захарија (18501936), великосхимник. Он је говорио: „ без благослова Царице Небесне, децо моја, ништа не почињите да радите. Када окончате посао, захваљујте Њој, Брзопомоћници у свему богоугодном. “ Старац се јако радовао када је неко од његових духовних чеда испуњавао Правило. Други старац, отац Данило (Гумановски), кротки и тихи молитвеник, цео свој живот је испуњавао Богородичино правило. Због љубави према Царици Небесној, за живота је био прозван Богородичиним Старцем. У сачуваном писму свом духовном чеду писао је: „ даћу вам један истинско спасавајући савет — читајте свакодневно 150 пута Богородице Дјево, и та ће вас молитва спасити. Ако вам је испочетка тешко да 150 пута на дан понављате ову молитву, а ви је читајте по 50 пута на дан. Тада после сваке Десетице читајте по једанпут Оче наш и по једанпут Отвори нам двери милосрђа... „

Старац Захарија је веома ценио епископа Серафима (Звездинског) који је свакодневно испуњавао Богородичино правило, при чему се молио за спасење целога света. Једном од својих духовних чеда епископ Серафим је предао начин на који се он молио Приснодјеви Марији, после сваке Десетице:

1. Спомињући Рождество Пресвете Богородице треба се молити за мајке, очеве и децу.

2. Спомињући Ваведење у храм Пресвете Богородице молимо се за заблуделе и од вере отпале.

3. Спомињући Благовести молимо се за утешење оних који тугују.

4. Спомињући сусрет Пресвете Богородице с Јелисаветом, молимо се за сусрет раздвојених - деце и ближњих који су нестали без вести.

5. Спомињући Рождество Христово молимо се за препород душе и рођење новог живота у Христу.

6. Спомињући Сретење Господње молимо се Мајци Божијој да нас удостоји да се при последњем издисају причестимо Пресветим Тајнама Христовом.

7. Спомињући Бекство у Египат Мајке Божије са Богомладенцем, молимо се да нам Царица Небеска помогне да избегнемо искушења и да се избавимо од напасти животних.

8. Спомињући нестанак дванаестогодишњег Исуса Христа у Јерусалиму, и бригу Мајке Божије за то време, молимо се Богомајци за постојану Исусову молитву.

9. Спомињући чудо у Кани Галилејској, када је Господ претворио воду у вино, по молби Мајке Божије: "вина више немају", молимо Мајку Божију да нам помогне у раду и да нас избави од сваке опасности.

10. Спомињући Мајку Божију испод Крста Господњег када је туга као мач прошла кроз Њену душу, молимо се Мајци Божијој да нам укрепи душевне силе и одагна униније из душе наше.

11. Спомињући Васкрсење Христово, молимо Мајку Божију да васкрсне снагу и ободри душу за подвиг.

12. Спомињући Вазнесење Христово којем је присуствовала и Мајка Божија, молимо Царицу Небесну да уздигне душу нашу од земних сујетних забава и да нас непрестано упућује на спасење.

13. Спомињући Сионску горњицу и Силазак Светога Духа на Апостоле и на Мајку Божију, молимо се: Срце чисто саздај у мени и дух прав обнови у мени. Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

14. Спомињући Успење Пресвете Богородице молимо за мирну, непостидну и безметежну нашу кончину.

15. Спомињући славу Мајке Божије којом се Она увенчала после Успења Њеног на небу, молимо Царицу Небесну да не остави верне који живе на земљи, него да их заштити од сваког зла часним Својим покровом.

После сваке Десетице епископ Серафим Звездински се молио својим нарочитим начином којег ником није откривао, тај начин познаје само Господ и Царица Небесна, а једна монахиња - његово духовно чедо - после сваке Десетице молила се овако:

1. О, Пресвета Владичице Богородице, спаси и сачувај слуге Твоје (имена родитеља и сродника), а оне који су умрли (имена) са Светима упокој у вечној слави Твојој.

2. О, Пресвета Владичице Богородице, спаси и сачувај и присаједини Светој Православној Цркви заблуделе и отпале слуге Твоје (имена).

3. О, Пресвета Владичице Богородице пошаљи утеху слугама твојим који тугују и болују (имена).

4. О, Пресвета Владичице Богородице, сједини раздвојене слуге Своје (имена).

5. О, Пресвета Владичице Богородице, даруј да: сви они који су оглашени постану крштени.

6. О, Пресвета Владичице Богородице, удостој ме да се неосуђено, при последњем издисају, причестим Пречистим Тајнама Христовим.

7. О, Пресвета Владичице Богородице, помози нам да избегнемо искушења и избави нас од сваке напасти.

8. О, Пресвета Владичице Богородице, Пречиста Дјево Маријо, даруј ме непрестаном молитвом Исусовом.

9. О, Пресвета Владичице Богородице, помози ми у сваком делу и избави ме од сваке опасности и тескобе.

10. О, Пресвета Владичице Богородице, Преблагословена Дјево Маријо, одагнај униније из моје душе и укрепи душевне силе.

11. О, Пресвета Владичице Богородице, воскресни душу моју и даруј ми снагу подвига.

12. О, Пресвета Владичице Богородице, избави ме од сујетних примисли, и даруј ми ум и срце који жуде за спасењем.

13. О, Пресвета Владичице Богородице, ниспошљи и укрепи благодат Светога Духа у моме срцу.

14. О, Пресвета Владичице Богородице, учини да крај живота мога буде непостидан и миран.

15. О, Пресвета Владичице Богородице, сачувај ме од сваког зла и заштити ме часним Твојим покровом!

Дивјејевски манастир Св. Серафима оживео је 1991. године. Баћушка је рекао да ће по обновљењу манастир заживети са 1000 монахиња. Велики литијски вход по Канавки са испуњењем Богородичиног правила врши се:

1. На спомен Св. Серафима Саровског 2/15. јануара;

2. На празник Мајке Божије "Умиленија", 27јула/10. авг., с иконом Царице Небесне и с моштима Преп. Серафима;

3. Целе Светле седмице, свакодневно после Литургије с читањем Васкршњег канона, Васкрсних стихира и Јеванђеља;

4. На Успење Пресвете Богородице, 17/30. августа;

5. На празник установљења Млинске обитељи, 9/22. дец.;

6. 1/14. јан. у поноћ, пред празник Обрезања Господњег;

7. На све Господње празнике;

8. Приликом посета чудотворних икона у Дивјејево.

Извор

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

АКАТИСТ УСПЕНИЈУ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

velika-gospojina.png

Кондак 1.

Ми слуге Твоје, Богородице, поводом Твога свечесног Успенија, када Ти узлазиш од земље к небесима, приносимо Теби, из свих нараштаја изабраној Божјој Матери и Царици, побожне песме. А Ти, пошто си Победитељка смрти, ослободи нас од сваке смртоносне опасности, да бисмо Ти клицали:

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Икос 1.

Анђео Михаил би послан да извести Богородицу о Њеном узласку ка Надсвету, и стојећи и сав блистајући, унапред Јој јављаше да ће к Њој доћи Њен Син и Бог, и клицаше Јој ово:

Радуј се, свеобрадована Мати Царева!

Радуј се, Небеска Царице, Мати Бога и Господа Неба и земље!

Радуј се, одликована свевеличанственим доласком к Теби Сина Твог и Бога!

Радуј се, узвеличана извешћем о одласку Твом к Сину Твоме!

Радуј се, од свих нараштаја Богом изабрана!

Радуј се, свето Сместилиште Бога Слова!

Радуј се, Испуњење пророчког претсказања!

Радуј се, свечесни Венче Апостола!

Радуј се, Украсе и Моћи царева!

Радуј се, Красото светитеља и Доброто свештеника!

Радуј се, богомудрих монаха узвођење ка Царству Небеском!

Радуј се, јер Ти отвараш врата раја роду православном који Те увек слави!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Kондак 2.

Видећи лик Апостола, свемоћном речју на облацима са крајева земље пренесене за свечасно Успеније Твоје, Свебеспрекорна, свештеноначалници: небески тајник Дионисије, дивни Јеротеј и Тимотеј, са богодоличном чашћу свештенства, појаху Богу: Алилуја!

Икос 2.

Сва разумна створења, најстарија Вођства анђелска, дођоше са својим Царем, Који у Своје животворне руке прими душу Своје Матере; а пламени вером Петар, са сузама много говораше о Њој, кличући:

Радуј се, Мати Творца света, јер узлазиш ка Надсвету!

Радуј се, пространија од неба, јер се узимаш ка Наднебесју!

Радуј се, јер си узлажењем Својим осветила стихије света!

Радуј се, јер си Небеска бића обрадовала преласком Својим!

Радуј се, Примљена у прекрасни Јерусалим небески!

Радуј се, јер си у нерукотворене храмове сверадосно ушла!

Радуј се, Херувима и Серафима Царице!

Радуј се, Архангела и Ангела Господарице!

Радуј се, Прибежиште вернима и Избављење!

Радуј се, наслеђу Твом Помоћи и Заштито!

Радуј се, Посреднице пред Богом за цео православни свет!

Радуј се, свеблага Дародавко сваковрсних блага!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 3.

Сила Вишњега узе Тому из Индије, који се по некој намери Божјој не беше десио при свечесном успенију Богоматере, и пренесе га на Њен живоносни гроб; и он, нагнувши се да види Покојницу, схвати да се Она телом вазнела на Небеса и поверовавши ускликну: Алилуја!

Икос 3.

Увиђајући да се по Божјем промислу не беше обрео са осталима на пратњи Мајке Божје, ученик, обрадован због Њеног бесмртног успења, клицаше к Њој:

Радуј се, јер Те са земље прими Син Твој!

Радуј се, јер си вазнета на Небеса да се славом Његовом наслађујеш!

Радуј се, од свих Вођстава анђелских праћена на небо!

Радуј се, од Херувима узношена на Небеса и у Наднебесје!

Радуј се, на вратима Неба величанствено песмама дочекана од вишњих Сила!

Радуј се, окружена и слављена од свих небеских Житеља!

Радуј се, земаљско Небо, уздигнуто ка вишњем насељу!

Радуј се, Престоле Господњи, узнесен са земље у Царство Небеско!

Радуј се, Помоћи наша и моћна Заштито!

Радуј се, Посреднице у спасењу грешницима!

Радуј се, Царице хришћана православних и по Богу Надо на Царство Небеско!

Радуј се, Мајко Живота и по Господу Уздање наше на живот вечни!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 4.

Имајући у срцу буру неверујућих мисли и посматрајући како богоносни Апостоли свечасно носе ка гробу пречасно тело Богомајке, јеврејин Атоније полете да га претури, али одједном ослепе и његове одсечене руке висаху прилепљене на ковчегу, и он са вером исповеди Мајку Божију, узвикујући Богу: Алилуја!

Икос 4.

Ученици и очевидци Христови, чувши где Анђели певају наднебесне песме на погребу богопримљеног тела Мајке Божје, и желећи Јој одати богоугодну почаст, похиташе сложно певати, говорећи:

Радуј се, јер си примила благовест о Своме преласку у вишње Царство!

Радуј се, јер си од благовесника архангела Гаврила примила победни знак радоснога Раја!

Радуј се, јер си обасјала свечесно мноштво Херувима!

Радуј се, јер си обрадовала свеславно биће Серафима!

Радуј се, од Патријараха прасликована!

Радуј се, од Пророка претсказана!

Радуј се, јер си злу дрскост јеврејина брзо казнила!

Радуј се, јер си њему истоме исцељење подарила!

Радуј се, јер си неверје Атонијево у веру обратила!

Радуј се, јер си његово исповедање вере примила!

Радуј се, јер узводиш ка Небу оне који имају љубав и веру према Теби!

Радуј се, јер спасаваш оне који са вером призивају Име Твоје!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 5.

Богом вођене звезде, Апостоли свети, расејани по свету ради Еванђеља, бише узети на облацима и по ваздуху донесени на погреб Мајке Господње, Коју појањем и песмама испраћаху кличући са Бестелесним Силама: Алилуја!

Икос 5.

Видевши свога Владику како на руке прима душу Своје Матере и познавши да је то Господ, боговидци похиташе да Је песмама благоречиво узвеличају:

Радуј се, Царице, Која си носила Цара свих!

Радуј се, јер си и Сама ношена на Синовљевим рукама!

Радуј се, царски Сасуде у Христовој десници!

Радуј се, голубичина Гранчице у Нојевим рукама!

Радуј се, Жезле Ааронов процветао чистотом!

Радуј се, Крине неувенљиви процветао бесмртношћу!

Радуј се, Богом надахнута Харфо богооца Давида!

Радуј се, Испуњење његовог пророчанства, васкрсла Славо, слављена псалтиром и гуслама!

Радуј се, оживотворени Ковчеже светиње Господње!

Радуј се, Животе наш васкрсли у покоју Господњем!

Радуј се, Скинијо заклоњена од Херувима!

Радуј се, Светињо над светињама, слављена од Серафима!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 6.

Када проповедници, богоносни Апостоли, по одласку Богомајке у Наднебесје, беху заједно за трпезом и узношаху хлебну жртву у Име Господње, одједном угледаше Царицу Богородицу, Која дође с неба са светлосним анђелима, и чувши Је како им даје мир од Сина и Бога, ускликнуше: Алилуја!

Икос 6.

Из Твоје пречисте утробе засија нам Сунце Правде - Христос, Који добром вољом и благоразумношћу проповеди просвети свет преко Апостола, и Тебе Богомајку прослави из нараштаја у нараштај; стога Те и сви ми славимо, кличући:

Радуј се, увек слављена од свих нараштаја кроз векове!

Радуј се, милостива и сажаљива према људима!

Радуј се, јер си ученицима обећање испунила!

Радуј се, јер си им Својом посетом подарила мир од Сина Твог и Бога!

Радуј се, свежељено и слатко Созерцање светих!

Радуј се, највећа Радости светих девојака и преподобних матера!

Радуј се, јер обилазиш рајско насеље праведних!

Радуј се, јер посећујеш све који се налазе у слави небеској!

Радуј се, Почетку спасења људског!

Радуј се, Испуњење свих добрих жеља!

Радуј се, Богородице, Царице по Богу Цару царујућих!

Радуј се, Господарице и Владарко по Господу Владици нашем, Који влада свима!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 7.

Богородице, Ти увек спасаваш све који са вером долазе у Твој свети храм и ослобађаш од сваке напасти и беде оне који Те славе. Тако и православном народу нашем, који Те увек велича, даруј победу над противницима и испуни молбе наше које су нам на спасење, нама, који Ти се молимо за све и певамо Богу: Алилуја!

Икос 7.

Господ - Творац свију, Који нам се Тобом јави, Богородице, показа нам нову твар, а Ти, усрдно посредујујући пред Њим за нас, који часно поштујемо преславно Успеније Твоје, прими оне који Ти овако певају:

Радуј се, Мати Бога, између земних изабрана!

Радуј се, јер си узвишенија од земаљског и небеског!

Радуј се, јер си горе превазишла Херувиме и Серафиме!

Радуј се, јер си доле облаком сабрала ученике на погреб Свој!

Радуј се, јер си по погребу Свом, силом Божјом учврстила Тому!

Радуј се, јер си преко њега доказала Своје телесно пресељење на Небо!

Радуј се, украшена красотом свих добродетељи!

Радуј се, јер си се придружила Дивнијем од свих синова људских - Сину Твоме!

Радуј се, јер си као палма процветала васкрслим телом!

Радуј се, јер си се умножила као кедар на небеском Ливану!

Радуј се, Дрво Живота, засађено усред Раја превишњега!

Радуј се, Лађо мислена, уздигнута на Небо изпад потопа смрти!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 8.

Изабрана Владичице, знајући да си као сунце, на необичан начин, дирљиво ношена рукама Сина Свог и Бога, узишла у превишње наднебесне незамисливе красоте и неисказане лепоте, и да си се сверадосно поклонила Његовој животворној десници, ми због тога увек кличемо: Алилуја!

Икос 8.

Богомати, на Небеса си узета и сва будући горе, а не остављајући земно, ношена рукама Сина, уђе у вечност, у онај свесветли и прекрасни град - Јерусалим вишњи, окружена Херувимима и свима Небеским Силама, где чује да ово појање:

Радуј се, јер се Твоја пресвета душа настањује у вишњем свесветлом Сиону!

Радуј се, јер се тамо и нетљено тело Твоје заједно са душом Твојом прославља!

Радуј се, јер си ушла у престони град самога Сведржитеља!

Радуј се, јер си вазнета у прекрасни Рај Вишњег Насадитеља!

Радуј се, јер си пренесена у град озидан од свеблиставог драгог камења!

Радуј се, јер си уведена у обиталиште, окружено војском Превишњих Сила!

Радуј се, јер си узнета изнад Небеса у благољепије Божје!

Радуј се, јер си поштована више од свих Невештаствених Умова!

Радуј се, јер молитве верних приносиш Сину Свом и Богу!

Радуј се, јер се и Сама непрестано молиш за све код Престола Сина Твог и Бога!

Радуј се, јер спасаваш свет посредујући пред Богом!

Радуј се, Заступнице, од Бога дарована роду православном!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 9.

Сви Те анђели величају, Богородице, а нараштаји људски сви Те славимо као Мајку Божију и поштујемо Твоје свечасно Успеније, Царице, јер се Тебе ради земни уједињују са небеснима, сложно певајући Богу: Алилуја!

Икос 9.

Сада видимо, Богородице, да се на Теби испуњавају красноречија богообјављених пророчких казивања, јер си нам заиста Бога родила телом. Стога верујући тајанству речи Божје, кличемо:

Радуј се, савршена Осново испуњења Закона и Пророка!

Радуј се, Звездо Јаковљева, Валаамом пророкована!

Радуј се, Одре Цара Великога о коме говори Соломон!

Радуј се, Руно орошено Исусом, у праслици предсказано Гедеоном!

Радуј се, Купино неопаљива, унапред виђена Законодавцем!

Радуј се, Горо света, сачувана од жеље за мужем!

Радуј се, Лествице небеска, Коју Јаков унапред виде!

Радуј се, Врата непроходна, која Језекиљ предвиде!

Радуј се, Сунце насеља Христова, псалмопевцем унапред објављено!

Радуј се, Тајно, коју су пророци на разне начине претсказали!

Радуј се, Испуњење пророчких речи свих који су прорицали о Теби!

Радуј се, јер си извршила сва промишљања Вишњега за спасење света!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 10.

Господ свију, желећи да спасе свет, изабра Тебе од рода земног Себи за Мајку, и нас ради поставши човек, узиђе откуда сиђе, к Небу са земље, и са Собом узведе Тебе да живиш у вечној слави и царујеш са Њим у Царству коме нема краја. Стога као Бог слуша од свију: Алилуја!

Икос 10.

Бедем си вернима, Богородице Дјево, и заштита свима који Ти прибегавају, јер Творац Неба и земље, родивши се од Тебе телом, Пречиста, пресели Те и духом и телом у Небо ради најнепосреднијег посредовања за све, које научи да кличу:

Радуј се, Граде Цара Великога на врху небеске Горе!

Радуј се, Тврђаво и Заклоне, Која се не скриваш од наших прибегавања!

Радуј се, јер помажеш верним царевима против непријатеља!

Радуј се, јер побеђујеш агарјанске (беубожничке) најезде!

Радуј се, непоколебљиво Очување благочестиве вере!

Радуј се, јеретичких војски Уништење!

Радуј се, јер си радост и умирење свету!

Радуј се, јер си сатрла погубни ад!

Радуј се, дивно Крунисање оних који целомудријем војују на тело!

Радуј се, мученичких подвига свечесно Прослављење!

Радуј се, Посреднице преподобнима за блажено упокојење од трудова!

Радуј се, Дародавко вечне радости монасима који добродушно невољују!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 11.

Никакво појање богонадахнутих песама од нас није довољно за похвалу свечесног Успенија Твог, свеславна Владичице, Царице, Богородице, али Ти ипак усрдно, као Мајци Цара свих, приносимо наше смирено мољење, певајући са Небеским Чиновима Богу, Који Те једини достојно прославља: Алилуја!

Икос 11.

Светлоносна свећо Истините Светлости, јавивши се нама на земљи, просвећујеш душе и упућујеш ка божанском разуму оне што поштују свечасно Твоје представљење, да Ти певамо ово:

Радуј се, неугасива Свећо Огња невештаственог!

Радуј се, незалазна Зоро вечне Светлости!

Радуј се, Месече, обасјаван Сунцем Правде!

Радуј се, Светлости, Која у тами светлиш!

Радуј се, Буктињо на превишњем свећњаку постављена!

Радуј се, Изворе живота, изведен из гроба на светлост!

Радуј се, Мати Умне Светлости, Која просвећује душе побожних!

Радуј се, Мати Бога свих, Који теши душе потиштених!

Радуј се, јер Ти дарујеш непостидан завршетак живота онима који се у Тебе надају!

Радуј се, јер Ти слугама Божјим и Својим спремаш да на Суду Сина Твог стану с десне стране Њему!

Радуј се, Свеблажена, јер смо Тобом блажени и ми који Те имамо за Помоћницу!

Радуј се, Преблагословена из нараштаја у нараштај, јер је Господ с Тобом и преко Тебе с нама!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 12.

Умови Небески видевши благодат високопрестолне славе, даровану на Небесима Богомајци, указаним Јој поштовањем да седне са десне стране Сина Њеног и Бога, подигоше је Престоли и Силе, окружише Начала и Власти, припадоше к Њој страшни Херувими, Серафими и Господства, и са Архангелима и Ангелима ускликнуше: Алилуја!

Икос 12.

Појући свечасно Успеније Твоје, славимо сви Твој узлазак у Наднебесје, Царице Богомати; а Ти освети, прослави и спаси све који Ти са љубављу певају:

Радуј се, јер си пречистим стопама ногу Својих очистила земљу!

Радуј се, јер си усхођењем Својим на Небо осветила ваздух!

Радуј се, јер си ступила на небески свод!

Радуј се, јер гледаш све неисказане лепоте!

Радуј се, јер седиш у слави крај престола Сина Твог и Бога!

Радуј се, јер вечно царујеш преко Сина и Бога!

Радуј се, у десници Господњој Красото, Која украшаваш сва Небеска бића што Те славе!

Радуј се, јер си надом у Тебе обрадовала све на земљи!

Радуј се, обучена у Сунце , јер благодаћу и славом сијаш целој васељени!

Радуј се, јер си обећала чувати и спасавати све у поднебесју, који Те призивају!

Радуј се, јер Те нараштаји православних хришћана поштују као Мајку Божју и Богородицом називају!

Радуј се, јер Тебе, од истока сунца до запада, сви православни славе!

Радуј се, Обрадована, Ти нас у успенију Свом не остављаш!

Кондак 13.

О, Свехвална Мати Бесмртнога Цара Неба и земље, Христа Бога нашег, Која и после смрти живиш, примивши од нас ове приносе наше због свечасног Успенија Свог, избави нас у овом животу и у смртном часу од сваке напасти, невоље и муке, и удостоји, Царице Небеског Царства, нас који због Тебе кличемо: Алилуја!

(Овај Кондак се чита трипут, а онда Икос 1. и Кондак 1.)

МОЛИТВА Пресветој Богородици

Царице моја Предобра, Надо моја Богородице, Прибежиште сиротих, Заштитнице страних и невољних, Покровитељко увређених – видиш моју беду, видиш моју муку, помози ми као нејаком, нахрани ме као странца: грех мој знаш, опрости га по вољи Твојој, јер немам друге помоћи осим Тебе, ни друге Заштитнице, ни боље Утешитељке осим Тебе, о Богомати, да ме сачуваш и заштитиш у све векове. Амин.

Извор

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...