Jump to content

Подршка родитељима деце с посебним потребама


Препоручена порука

Najzad! Došlo do sastanka roditelja teško obolele dece i ministra Vulina

Kao što smo najavili, na našem portalu mediagroup021rs, predstavnica roditelja Sandra Ivanković iz Novog Sada i narodna poslanica Nevena Stojanović (JS) u četvrtak popodne su se sastale sa resornim ministrom Aleksandrom Vulinom, u njegovom kabinetu. Sastanak je počeo oko 14.30 i prve impresije sa istog vam prenosimo.

sa-vulinom.jpg?w=300&h=225

Sandra Ivanković, Ministar Vulin i narodna poslanica Nevena Stojanović

„Sastanak sa ministrom Aleksandrom Vulinom, protekao je izuzetno prijatno. Ministar je pokazao dobru volju, kako bismo rešili obostrani problem! Predovcivši da porodice žive na rubu egzistencije, predložio je sledeći sastanak sa ministrom zdravlja Zlatoborom Lončarem, kako bi se porodicama pružile olakšice oko plaćanja pomagala i preskupih lekova za koje izdvajaju više novca nego što dobijaju na ime tuđe pomoći i nege drugom licu.

Posebno sam sretna, jer sam stekla novu prijateljicu, narodnu poslanicu Nevenu Stojanović (JS),koja se kao lavica svim srcem bori sa nama i za nas.“ – izjavila je Sandra Ivanković za media group 021rs.

 

https://mediagrouprs.wordpress.com/2015/05/02/najzad-doslo-do-sastanka-roditelja-tesko-obolele-dece-i-ministra-vulina/

 

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
1010394_10202361146123865_1918375938_n-7
Nevena Stojanović | Poslanička grupa Jedinstvena Srbija

Hvala vam uvaženi predsedavajući.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, iskoristiću priliku da se pridružim čestitkama koje smo mogli iz ovog doma juče čuti upućene našim reprezentativcima u ime poslaničke grupe JS, ali iskoristiću priliku da uputim još jednu čestitku još jednim reprezentativcima koji će učestvovati na specijalnoj Olimpijadi u Los Anđelesu 2015. godine.

Naime, za javnost koja nije upoznata, oni su uspeli da skupe novac potreban za učešće u tom takmičenju, pobedili su u toj jednoj velikoj borbi, ali ono što je malo javnosti poznato jeste upravo ona borba koja se odvija van sportskih terena i arena. Roditelji dece sa smetnjama u razvoju, roditelji dece sa invaliditetom, svakodnevno vode borbu za opstanak i normalan život ove dece. Oni su pre tri godine pokrenuli jednu inicijativu i pokrenuli peticiju kojom bi uspeli da stave zakon koji bi izjednačio status, njihov status sa statusom hranitelja dece sa smetnjom u razvoju u ovaj visoki dom. Međutim, ta peticija od 61 hiljade potpisa je završila u nekoj fioci zaboravljena i do dan danas se ništa nije činilo po tom pitanju.

Pre nekoliko meseci to pitanje je ponovo pokrenuto u ovom domu i na svu sreću Vlada je imala sluha, tačnije ministar Aleksandar Vulin je prepoznao teškoće ove grupacije ljudi, nemarginalizovane i ostvario kontakt sa predstavnicima udruženja roditelja. Na prvom sastanku koji je bio organizovan ministar Aleksandar Vulin je obećao predstavnicima roditelja da će staviti zakon na analizu, na finansijsku analizu i da ćemo rezultate dobiti veoma uskoro.

Ovom prilikom ja upućujem svoje pitanje upravo ministru Aleksandru Vulinu i želim da mu se zahvalim što je imao sluha i što je primio roditelje na sastanak i saslušao sa kakvim se sve oni problemima suočavaju i da postavim jedno konkretno pitanje, a to je – kakvu metodologiju planiraju da izvrše u Ministarstvu finansija. Postavljam pitanje ministru Vulinu jer je upravo preuzeo na sebe tu odgovornost, celog ovog zakona – kakvu metodu, s obzirom da nemamo registar ljudi sa smetnjama u razvoju i kada možemo da očekujemo rezultate analize? Hvala vam.

 

http://www.otvoreniparlament.rs/2015/06/18/661711/

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

"Niko ne može da pripremi roditelja za borbu sa tim da biće koje voli najviše na svetu ima problem koji ga u društvu etiketira kao „dete sa posebnim potrebama“. Nijedna knjiga na svetu ne može da da instrukcije roditeljima kako da spremno dočekaju vest da je njihovom detetu loše, da od nečega pati i da će celog života morati da se trudi da bi bio „normalan“, „prosečan“, „kao drugi“. Posebne potrebe ima svako dete, i svako dete nije kao sva druga deca. Jedna su drugačija od drugih. Ukoliko mi nismo u stanju da ih razumemo, to vrlo često govori mnogo više o nama kao ljudima, nego o deci koja se nađu saterana u ćošak nerazumevanja.
Uz borbu koja obuhvata prihvatanje da će sav posao oko odgajanja i vaspitavanja biti barem duplo teži, roditelji se nađu pred svetom koji mahom ne pokazuje volju da razume ni njih ni njihovo dete. Na optuživačkoj klupi ili u poziciji na kojoj ih ljudi sažaljevaju, do toga da ih jednostavno izbegavaju jer im je neprijatno da se bave temama koje se tiču dece, roditelji kojima je potrebna ogromna podrška i ohrabrenje, nailaze samo na suprotno. Svaki roditelj sa sobom vodi neke unutrašnje borbe.
Zamislite samo te borbe kao neuporedivno teže, sa mnogo više straha, sa mnogo više preispitivanja, očaja, neshvatanja, zbunjenosti i osećanja da je izbor alternativa beskrajno sužen.“Zašto meni? Zašto ja? Šta sam toliko loše uradio da se meni ovo desi.“ Beskrajni vrtlog pitanja i beskrajna borba sa sobom, koju nepodržavajuća sredina ne čini nimalo lakšom.
A dete?
Zamislite da se sve ono što možete sakrije iza toga kako ljudi vide vašu dijagnozu. Zamislite da za ljude prestajete da budete Marko, Jelena, a postajete „Daun“, „Autizam“. Zamislite da Vas odbacuju pre nego što se uopšte potrude da Vas razumeju. Zamislite da Vam se zatvaraju vrata i pre nego što ste pokušali da načinite prvi korak. Zamislite da druge nagovaraju da se sa Vama ne druže jer ste drugačiji. Zamislite da Vam svako društvo okreće leđa, ili još gore, da ni ne primećuje da ste tu.
A sad zamislite da ste dete. Dete! Dete koje ne shvata sasvim šta je to što „ima“. Dete koje ne razume zašto je ono toliko drugačije od drugog kad i ono, kao i druga deca, želi da se igra, želi da komunicira na neki svoj način, želi da ode na izlet sa drugom decom.
Mnogo će vremena proći pre nego što veliki broj ljudi shvati da nije problem u dijagnozi već u tome kako se mi ophodimo prema njoj. Nije dete Autizam (niti ime bilo koje druge dijagnoze koju ima), već je dete, dete, samo drugačije dete, koje je možda teško razumeti, ali je opet moguće razumeti. Saznajte, obrazujte se, pročitajte nešto novo pre nego što uperite prstom ili okrenete leđa.
Posebne potrebe ima svako dete. Srećno detinjstvo ne bi trebalo da bude privilegija određenih."

(preuzeto sa bloga - LOGOPEDSKO EDUKATIVNI CENTAR ČABARKAPA)

11816859_10153572359739113_3096990885558

https://www.facebook.com/218978849112/photos/a.389655814112.155636.218978849112/10153572359739113/?type=1&theater

#podržiPodrska zakonu Roditelj-Negovatelj

  • Волим 1

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne odustajem od borbe za prava roditelja i dece

nevena-copy-700x357.jpg

Povodom odgovora na poslaničko pitanje, narodne poslanice Nevena Stojanović (Jedinstvena Srbija) u vezi donošenja zakona koji bi izjednačio prava bioloških roditelja teško obolele dece sa pravima hraniteljskih porodica, a tiču se podrške države, kolokvijalno nazvanim „Zakon roditelj – negovatelj“, pored ministarstva rada i socijalne politike oglasila se i sama poslanica koja je postavila pitanje, Nevena Stojanović.
 U izjavi za mediagroup021.rs Nevena kaže :
 „Dobila sam odgovor na prvo pitanje koje sam postavila, ali ne i na drugo koje je upućeno ministarstvu, nakon sastanka sa ministrom Aleksandrom Vulinom.  Pitanje se ticalo analize samog Zakona „Roditelj-Negovatelj.“ Sigurno je da nisam zadovoljna objašnjenjem Ministarstva i da ću nastaviti insistirati na konkretizaciji priče. Smeta mi ignorisanje mojih pitanja, jer administracija Ministarstva očigledno koristi upravo taj metod zarad odlaganja rešavanja celog problema. Takvo ponašanje znači nespremnost hvatanja u kostac sa problemom, što svakako kao poslanica koji se bori za prava roditelja dece sa smetnjama u razvoju, necu prihvatiti. Ono što mogu da obećam je da ću nastavi borbu da se ovaj zakon konačno usvoji i u Srbiji!“
Odgovor ministarstva foto :

odg-1.jpg

odg-2.jpg

http://mediagroup021.rs/ne-odustajem-od-borbe-za-prava-roditelja-i-dece/

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...


 


У В Е К !


Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Dođi i podrži

novi-sad-copy-700x357.jpg

 

Za subotu 19. septembra od 16 časova na novosadskom Trgu Slobode je najavljena protestna šetnja novosadskim ulicama roditelja teško obolele dece, sa ciljem da skrenu pažnju na probleme sa kojima se susreću u svakodnevnom životu. Peticija koju su pre tri godine prikupili kao podršku za izjednačavanja prava bioloških roditelja, sa hraniteljima i dalje sakuplja prašinu negde u nekoj fioci. Tim povodom, na fb stranici Roditelj – Negovatelj napravili su najavu događaja i saopštenje koje prenosimo u celosti :

„Roditelji teško bolesne dece ostavljeni su i prepusteni sami sebi i žive na rubu egzistencije, i za državu su portpuno nevidljivi! Sa druge strane, hranitelji koji usvajaju decu sa invaliditetom podržani su i podstaknuti od strane države i njima sistem omogućava pristojan život!

Hranitelj koji usvoji dete kao satisfakciju dobija:

1. MESEČNU PLATU,

2. RADNI STAZ

3. TUĐU POMOĆ I NEGU ZA DETE

Biološke porodice ostvaruju pravo samo na TUĐU POMOĆ I NEGU (od koje u većini slučajeva i žive)

Pre tri godine gradjani Srbije pružili su nam podršku u vidu peticije koja sadrži 61000 potpisa, koju je država pokušala da „zaturi“ u fioku.

Pune TRI GODINE naš predlog zakona nije prešao skupštinski prag i pored 61000 legalnih potpisa gradjana.

Zakon RODITELJ-NEGOVATELJ, usvojen je u SVIM ostalim državama osim BiH i Srbije!

MOLIMO VAS da nas opet podržite svojim dolaskom u našu protesnu šetnju!

Pozovite svoje prijatelje i rodbinu….Jer…Naša deca ne mogu da čekaju!“

http://mediagroup021.rs/dodi-i-podrzi/

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Samo pravo na život,stekli smo rođenjem.Dok sva ostala prava,stičemo borbom kroz život.Zato nema odustajanja,pa čak ni onda kada nam se čini da je ta borba nemoguća.

http://www.prva.rs/web-tv/info/exploziv/21769/exploziv---24112015.html

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ШТА СВЕ ТРЕБА ДЕТЕТУ СА ПОТЕШКОЋАМА У РАЗВОЈУ.

 

Када неко ко се није до сада сусрео са дететом са потешкоћама било које врсте, први пут сусретне такво дете, не зна како би се понашао, па најчешће своје осећаје изражава са: "Јадно дете и јадна мама."
Ми маме из дубине душе мрзимо ту реч.
Зашто? Јер реч "јадан" нама не доноси ама баш ништа осим негативне енергије која тера сунце из наших живота. Нко ту није јадан. Дете се родило са потешкоћама и најчешће није свесно да их има, а мајка воли своје дете и та реч јој само даје до знања да се дете одмах на први поглед дискриминира као нешто што је само вредно нечијег жаљења.
Та реч боли, не даје достојанство ни мајци ни детету, одаје знак неинформираности и незнања, недостатак жеље да се приђе ближе и схвати. Прогласиш некога јадним и мислиш како си добар јер ти је ето жао, кажеш то на глас да чују и мајка и дете а ниси свестан да си заправо нанео бол некоме ко се сваки Божји дан бори управо за прихваћање и разумевање. Ако кажеш некоме у очи да је јадан, ти ниси разумео. Ти не разумеш. Маме више воле питања од жаљења. Радо ће објаснити ако останеш мало дуже. Шта мама и дете имају од тога да им кажеш да су јадни, тужно затресеш главом и одеш? Њима само остаје туга што их се не разуме.

Шта треба детету са потешкоћама у развоју?
Треба му да га неко прихвати и заволи таквог какав јесте.
Треба му неко ко жели провести неко време са њим, осим маме и тате.
Треба му неко да се са њим шали и игра.
Да га неко изненади посетом у коју је дошао само ради њега.
Треба му осећај важности и сврхе.
Требају му пријатељи који ће се са њим играти и делити.
Неко ко ће сести крај њега и објашњавати животне ситуације ако дете може довољно разумети, јер онда жели и знати.
Ако не може довољно разумети, онда му треба што више разлога за смех, неко ко ће га забављати да се што више смеје.

Познато? Наравно да је. Јер све то исто треба ама баш свакоме детету на свету.
Ако дете има некога ко га неизмерно воли, онда то није "јадно" дете, то је сретно дете. Са потешкоћама или без њих.
Јер има и здраве деце која немају никога ко би им дао топлине па постану емоционални инвалиди када одрасту.
Вољено дете је дете које има све што му треба да одрасте.

1184771_392707200856799_484502079_n.jpg?

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/1184771_392707200856799_484502079_n.jpg?oh=455bee77bbd63c3c35354923a811eb84&oe=56E219EB

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Један диван филмчић од десетак минута <3

 

https://www.facebook.com/amadoc07/videos/10207189705574020/?pnref=story

 

 

 

 

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Molim vas, ne veličajte me zbog ljubavi prema mom djetetu sa poteškoćama wp-1453867859761.jpeg?w=529

Često se nama, roditeljima djeteta sa poteškoćama, događa da čujemo izjave poput:”Divni ste, ja to ne bih mogla.” ili “Sigurno je jako teško.” Da, istina je. Ponekad može biti teško biti roditelj djeteta sa poteškoćama. Pred nama su izazovi sa kojima se mnogi roditelji tipične djece ne susreću. Naši životi vama mogu djelovati drugačije, no nadam se da ste svjesni kako su naši životi u mnogo čemu slični vašima.

Mogu li biti iskrena prema vama? Uz neke od tih komentara sa vremenom mi se učini kao da moje dijete nije moguće voljeti i kako bi ga samo nekolicina osoba moglo voljeti i odgajati. Veličanje mene i mog roditeljstva mi govori kako se vi osjećate sretnim što ono nije vaše dijete, te kako bi to bilo teško, strašno i tragično. Znam da to nije ono što želite izraziti, no ponekad je upravo tako.

Kada bih srela prijateljicu sa svojim tipičnim djetetom, uperila prst u njega i rekla :”Ja to ne bih mogla.”, sigurno bi bilo vrlo nepristojno od mene. Takva izjava bi mnogo rekla o tome što mislim o njenom djetetu (zasigurno ne pozitivno). Ponovila bih :”Mislim, sigurno je teško odgajati TVOJE dijete.” U tom trenutku ona bi me vjerojatno poželjela opaliti po nosu. Ne bi me iznenadilo ako bi povrijeđeno uzela svoje dijete i otišla govoreći si kako je njeno dijete voljeno, prekrasno i da je sretno što mu je ona majka.

Isto se tako i ja osjećam kada to čujem.

Vidite, svijet nas uči da je živjeti sa poteškoćama nešto loše. Kada mi je mlađe dijete rođeno s Down sindromom primalja je plakala, a pedijatar klimao glavom i rekao kako mu je žao što mi mora reći tako loše vijesti. Kada smo usvojili dijete sa cerebralnom paralizom, jedna gospođa je pitala mog supruga :”Niste li mogli posvojiti zdravo dijete?”.

Ako pogledate u prošlost, nismo tretirali osobe sa poteškoćama kao osobe. Nismo ih tretirali kao ravnopravne osobe. I danas se još borimo sa takvim porukama i idejama. Upitajte odraslu osobu sa poteškoćama kako se većina odnosi prema njoj i razmislite kako biste se vi osjećali kada biste bili vrednovani na osnovu vaših ograničenja. Kao majku dvoje djece sa poteškoćama me to boli jer većina ljudi ne vidi ono što ja vidim. Oni nisu dio naših filmskih večeri, putovanja. Oni ne vide iskrenu sreću gledajući ih dok plešu, smiju se rade sve ono što djeca vole raditi. Poteškoće nisu tragedija. Ono što je tragično jest kako okolina doživljava osobe sa poteškoćama.

Ja volim svoju djecu i zbog toga nisam posebna. Ja sam im majka! Kako je uopće moguće da ih ne volim? Kako da ih ne zastupam, podučavam, da im ne budem podrška? Mislite da vi to ne biste mogli? Biste, jer volite svoju djecu. A ja sam ono što biste vi bili da imate dijete sa poteškoćama. Biti roditelja djetetu sa poteškoćama nije rezervirano za nekolicinu posebnih. Događa se meni, vama, susjedu, milijunašu. Poteškoće su dio života.

Komentari u kojima me veličate jer volim svoje dijete podsjećaju kako dok svi uživaju u brzom internetu, ja još uvijek imam dial-up. Strašno, dial-up od svih stvari! “Tužno je to što ne možeš uživati u internetu i sudjelovati na društvenim mrežama poput svih nas. Ja to ne bih mogla. Ja ne bih takav internet. Znam kako je imati brzi internet, sigurno je teško pokušavati se spojiti dok su već svi na Facebook-u.”

Moje dijete nije najmanje poželjna opcija, nije dial-up. Moje dijete je osoba. Ima jedinstvenu osobnost, talente, darove, smisao za humor, prekrasan osmijeh i tendenciju rastapanja mog srca kada me zagrli rukama oko vrata dopuštajući mi da znam kako i mene moje dijete voli mene.

Molim vas, nemojte misliti kako ne želim vašu podršku i ohrabrenje. Želim. Ako mislite da dobro obavljam svoj posao, tako i recite :”Dobro radiš svoj posao.” Ako vidite da sam iscrpljena, a moje dijete ima poteškoće, možda sam imala težak dan. Ako i vi ponekad tako izgledate, vjerojatno je da je i meni tako. Stoga, zašto ne upitate :”Kako si?” Potaknite razgovor, pitajte me, pokažite da vam je stalo.

Ali, molim vas zapamtite. Nisam ja divna što volim svoju djecu, niti ste vi što volite svoju. To je nešto što svi radimo, volimo svoju djecu.

Pogledajte svoje dijete. Bez obzira što da se dogodi, vi ćete svoje dijete i dalje voljeti, te učiniti sve za njega. Da preživi nesreću, ostane u kolicima, i dalje ćete se s jednakom žestinom brinuti za njega i voljeti ga kao i sada.

Ne osjećam se kao da sam loše prošla u životu. Nisam zaglavila sa sporim internetom. Osjećam se kao najsretnija majka što su to baš moja djeca. Molim vas, nemojte me veličati što volim svoju djecu sa poteškoćama. Ona se mogu voljeti. Ona su moja.

Ellen Stumbo

https://autizamsite.wordpress.com/2016/01/27/molim-vas-ne-velicajte-me-zbog-ljubavi-prema-mom-djetetu-sa-poteskocama/

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

#podrži Roditelj Negovatelj

roditelj-negovatelj.jpg

 

 

Zašto vlast nema svest o problemima dece sa smetnjama u razvoju?

Godinu za nama pamtimo po mnogo čemu, ali i po borbi roditelja dece sa smetnjama u razvoju za njihova prava i prava njihove dece u istoj toj Srbiji. Sada već „čuvena“ peticija od 61.000 potpisa građana koji su svojevoljno i svojeručno podržali uvođenje u skupštinsku proceduru Zakona kolokvijalno nazvanog Roditelj-Negovatelj ponovo je aktuelizovana u martu 2015. godine, kada se grupa roditelja okupljena oko udruženja građana Sreća iz Novog Sada angažovala i svojim delovanjem ovaj problem dovela u žižu interesovanja javnosti.

Uvođenjem novog instituta u Zakon o socijalnoj zaštiti, kojim bi se roditeljima dece obolelim od teških boleti i sa nekim oblikom invaliditeta dao status „roditelj negovatelj“ – bilo bi sprečeno da ova deca nužno budu izmeštena iz svojih primarnih porodica.

Roditelji dece sa smetnjama su celu proteklu godinu bili ignorisani, odnosno pravno „nevidljivi“ za zakonodavce. Vlast i dalje nema svest o problemima porodica dece sa smetnjama u razvoju.

Inicijativu su pokrenuli roditelji dece sa retkim bolestima koji se svakodnevno suočavaju sa izborom: da li napustiti posao i brinuti se o detetu, ili ga prepustiti institucijama i hraniteljskim porodicama?

 

Roditelj čije je dete teško bolesno ili nepokretno suočava se sa nemogućim izborima. Ako su zaposleni moraju da odluče da li da nastave da rade, ali da brigu o detetu prepuste instituciji ili trećam licu ili da prekinu sa radom i posvete se brizi o detetu. Nezaposleni roditelj se nalazi pred istom dilemom.

 

Podržavanje jednog roditelja i priznavanje tom roditelju statusa koji se priznaje hraniteljima, od izuzetne je važnosti za teško bolesnu ili decu sa invaliditetom kojima je za oporavak ili dostojanstven život preko potrebno da ostanu da žive u svom domu i sa članovima svoje porodice.

Roditelj Negovatelj

 

Preporuka Saveta ministara Evropske zajednice naglašava da „deca sa disabilitetom imaju ista prava na porodični život, obrazovanje, zdravlje i socijalno staranje kao i deca bez disabiliteta“. Predloženim Amandmanom uvodi se posebna podrška roditeljima čija deca imaju tešku bolest i invaliditet i mogućnost da dete ostane u primarnoj porodici.

 

Situacija roditelja je dodatno otežana sledećim činjenicama…>>

 

Situacija roditelja je dodatno otežana sledećim činjenicama:

– za teško bolesnu decu plaća se svaki dan boravka u bolnici, kao i usluge lekara, bolničkog osoblja

– za nepokretnu decu ili sa teškim oblicima invaliditeta još i usluge dodatnog medicinskog osoblja.

– za decu koja su smeštena u specijalizovanu hraniteljsku porodicu

Omogućavanjem statusa negovatelja roditelju bila bi ujednačena ili čak i umanjena mesečna davanja države, a dete i roditelj ne bi imali zahteve za ostvarivanjem prava socijalne zaštite.

Kada se dete nalazi u hraniteljskim porodicama plaćaju se:

– uvećana naknada hranitelju za njegov rad kao i porezi i doprinosi,

– uvećana mesečna naknada za izdržavanje deteta sa posebno teškim i višestrukim razvojnim problemima, i to do 50%

– dodatna davanja za dete sa invaliditetom

Imajući u vidu ove činjenice, pojedine zemlje u tranziciji koje se suočavaju sa sličnim problemom kao i naša zemlja, uvele su institut „roditelj negovatelj“.

Nadamo se da će ove godine biti donet zakon Roditelj Negovatelj u Skupštini Srbije.

 

http://roditeljsrbija.com/roditelj-negovatelj/2/

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam znala gde ima tema o deci sa invaliditetom, ali mislim da moze i ovde...videh objavu na fejsu, pa da vas pozovem :)

 

Izložba likovnih radova i radionica dece iz preškolske ustanove Ljolja i članova udruženja parapegičara i kvadriplegičara Dunav
"Gradjenje prijateljstva"
Sreda, 17. 2. 2016 godine 16 – 18h
Adresa: udruženje UPIK Dunav, Vandjela Tome 5, Voždovac
Radionicu vodi tim Zdravo da ste
Dodjite da podržimo prijateljstvo!
Zdravo da ste, PU Čika Jova Zmaj, UPIK Dunav

Projekat podržalo
MIinistarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...