Jump to content

Religija ateizma - U šta sve veruju nevernici

Оцени ову тему


Препоручена порука

Prvo kao što red nalaže molitva (ateistička):

 

Bože u koga ne verujem spasi me od onih koji u tebe veruju.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pored teorije evolucije i vere u nepostojanje Boga kakve još elemente religioznosti ispoljavaju ateisti?

 

U šta još veruju, koje su im dome itd

 

 

Veruju u kojekakve budalastine ... tipa da su neki prebrojali sve atome u svemiru na primer... plus-minus nekoliko atoma ...

 

:))  :))

 

Onda veruju u "informacije" koje im servira Trece Oko i slicna stampa ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad bi zanimljivo bilo da se pojavi pandan tema: Nauka vere - Šta proučavaju vernici?

A postavljač teme da kaže: Kakve su ličnosti vernici? Osim mnoštva veroispovesti i pogleda na svet i mogućnost postojanja bog(ova), koje još zanimljivosti krase ove društvene slojeve?

Kad smo ih već (po)stavili ko zamorče u laboratoriji  :))) 

@Tema: Ne znam u šta sve veruju (osim gore navedenog, u koje delimično i sam ne znam dal da verujem), ali znam da (bar za sad) ne veruju (pojedini) u uspostavljanje (koliko-toliko) uspešnog odnosa sa mnom. Čast izuzecima.

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Necu o TE i slicnim naucnim teorijama koje svakako nisu osnov ''ateisticke religije'' ako to uopste postoji, a ne postoji naravno. I sve te teorije blage veze sa ateizmom nemaju niti nauka ima veze sa ateizmom. 

 

 

Iznecu neka misljenja odredjenih ateista koje sam sretao koja cu nazvati uverenjima. 

 

Recimo, klasicno uverenje nekih ateista je da je religija zlo. Kada takvih ateistam spomenes religija, obicno ih nesto presece po stomaku, nekakvi zmarci. Bog, andjeli, demoni, religija, Crkva, Isus Hristos, Sin Bozji, Svevisnji itd. su reci koje stvaraju ove zmarce. 

 

Onda klasicno uverenje nekih ateista jeste da je razum kljuc svega. Oni koji su iracionalni su obicno primitivni majmuni. Dakle, vera u razum. Kada bi ljudi bili racionalni svi problemi sveta bi se resili. Ja bih rekao da bi se svi pobili. 

 

Zatim u vezi sa tim vera u nauku. Nauka je kljuc svega i nauka ima odgovar aman na bas svako pitanje. Ne postoji pitanje na koje nauka nema odgovor. Svi problemi sveta se mogu resiti samo i samo naukom. Dakle, idolizovanje nauke, stvaranje od nje idol, boga, mesiju koji ima resenje za sve probleme.

 

I za kraj jedno zanimljivo vidjenje nekih ateista koje sam vidjao, koji duhovnost shvataju kao divljenje onom sto vidis ocima. Ako gledas u zvezdano nebo i divis se tome, to je duhovnost. Znaci ako zelite biti duhovni, buljite u nebesa :D U vezi toga postoji shvatanje da je duhovnost povezanost sa tim nebom, univerzumom i slicnim. 

 

 

Eto to su neka uverenja nekih ateista. Obratite paznju na ovo nekih, da neko ne pomisli da generalizujem. Inace nemam nista protiv ateista, mislim da su glas potreban svetu pa cak i nama hriscaninama, jer taj glas zna da iznosi neke probleme koje mi ne primecujemo, cesto licemerje i gluposti od nekih vernika. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прогрес  - Вера у прогрес је једна потпуно ирационална вера савремених атеиста. Већина их верује у прогрес и то не било какав него неминован пре свега технолошки и научни а затим и социјални па и психолошки, економски итд. Почевши још од Маркса који је ову веру позајмио и модификовао из јудаизма па преко марксиста до савремених атеиста.

 

Код неких атеиста сам пронашао и веру у изабраност  - доживљај атеизма као изабраности , изабраног народа ( ту пре свега по веровању атеиста спадају научници и други ревносни рационалисти) који свету треба да донесе светлост просвешченија и разума ( вероватно насупрот религији) .Али и обичан мали атеиста који није научник сматра да је изабран по разуму, по образовању и по свом погледу на свет, те се вазноси својим "изабрањем" над верницима или агностицима или просто масом. Овај елитизам је својствен свакој религији и идеологији која има тај елеменат "изабраности" ( рецимо нацизам - виша раса, комунизам - радничка класа, итд) .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo jedna pozitivna stvar: poznajem ateiste koji poprilično zdravorazumski razmišljaju u nekim segmentima, tipa, što se fenomena tiče, ne slažu se da odmah treba određeni fenomen svrstavati u domen čuda i božanske intervencije samo ako nam je fenomen nepoznat i ne možemo trenutno da ga objasnimo. Sa druge strane, ti isti ljudi se ne slažu da postoji domen nepristupačan nauci i razumu, što potvrđuje ono da neki ateisti veruju da je nauka ključ svega. Ovo je neko moje iskustvo, i ja naglašavam ovo neki...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не верују ниушта,повремено врачаре,вуду магија и остало онако успут.Ничему се не надају(осим новцу).Живе у безнађу и без икакве смернице.Заглупљујући се атеистичким идеологијама,у циљу тренутне утехе за своју психу.Подсвесно верују да постоји нешто (Бог) али не знају да опису шта је то,наравно то неће да признају,или врло мали број поштених то призна.Цео живот живе као нуле и заврше као нуле.Без религије су као тело без костура,као човек без ослонца.Опет разликујемо атеисте као људе без вере и "атеисте" попут Јелене Карлеуше,Предрага Аздејковића и других чији "атеизам" се заснива на пљувању религије.Сад не знам на које сте мислили?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Псеудо верске (безбожничке) заједнице - мањи број ревностних атеиста покушава да оформи а неки у томе и успевају верске заједнице, односно заједнице које по форми јесу религијске иако им је сам предмет веровања заправо неверовање. Тако у Америци постоји низ секти атеистичких цркава са своји храмовима чак и проповедницима и неком врстом "богослужења" или већ како ово да назовем, можда безбогослужња.

 

Грађење култова - Сем ових атеистичких цркава што је већ само по себи апсурд постоје и покушаји и то чак и успешни грађења култова не само личности попут Ајнштајна већ и науке, разума, мозга итд.( који узгред буди речено и није био атеиста) тако Ајнштајн поприма у савременој атеистичкој митологији особине надчовека, или богочовека који је својим умом допирао до метафизичких висина и онда их низводио и давао обичним људима на употребу. Иста перцепција је и за Теслу, који такође није био атеиста. С тим што за Теслу постоје и посебне верске заједнице( секте) које заиста верују да је он некакво божанство. Код нас је била ова побуна атеиста у БГ због преноса посмртних остатака Николе Тесле у храм Св. Саве јер Теслу као свој култ не желе да испусте из руку. То је главни мотив атеизма у Бг који се супротставио овом чину. Практично је испало да црква хоће да узме свете мошти атеизма за себе, тако су то приказали појединци и поједини атеизму наклоњени портали. Што је мени било феноменално сведочанство ( на страну сав апсурд око Николе Тесле који је био дубоко верујући Србин) о верским елементима савременог атеизма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Recimo, klasicno uverenje nekih ateista je da je religija zlo. Kada takvih ateistam spomenes religija, obicno ih nesto presece po stomaku, nekakvi zmarci. Bog, andjeli, demoni, religija, Crkva, Isus Hristos, Sin Bozji, Svevisnji itd. su reci koje stvaraju ove zmarce. 

 

Onda klasicno uverenje nekih ateista jeste da je razum kljuc svega. Oni koji su iracionalni su obicno primitivni majmuni. Dakle, vera u razum. Kada bi ljudi bili racionalni svi problemi sveta bi se resili. Ja bih rekao da bi se svi pobili. 

 

Zatim u vezi sa tim vera u nauku. Nauka je kljuc svega i nauka ima odgovar aman na bas svako pitanje. Ne postoji pitanje na koje nauka nema odgovor. Svi problemi sveta se mogu resiti samo i samo naukom. Dakle, idolizovanje nauke, stvaranje od nje idol, boga, mesiju koji ima resenje za sve probleme.

 

Ово је скоро пресликано моје искуство у разговору са атеистима. Наравно није генерализација али углавном је то то. Све више примећујем да су ове три ставке најзаступљеније.

Довољно је да почнем са уводом како зло долази од људи, затим ни да разум није свесила и свемоћ да је такође ограничених способности... па се дотакнемо вере у науку, махом чујем дословно "ја верујем у науку"...

 

Ок сви се служимо здравим разумом и ја волим науку али не верујем у њу већ сматрам да треба да ради за добробит човека и добро је што се развија али није добро што се и злоупотребљава. Такође без обзира на високу интелектуалну способност и развијену свест, одбацити нешто што не познајеш што ниси још препознао (идентификовао) ниси имао доживљајног, опажајном искуства или једноставно ниси осетио свецелим својим бићем тај потенцијал који као човек носиш у себи на духовном плану, да то није искрен став, као ни осуђивати/критиковати то код другог.

 

Наравно, ово је све на нивоу чисте размене искуства и размишљања. Неки од њих су моји блиски рођаци и пријатељи, тако да се често заврши уз пиво два :) мало кокица... 

Али ми је драго што већина њих и даље слави славу, мада традиционално. Ипак мислим да неки од њих у себи  остављају простор и за тај опит, што ми је искреније и ближе него једноставно слепо прихватање, што ми није блиско и мислим да није хришћански став.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prvo kao što red nalaže molitva (ateistička): Bože u koga ne verujem spasi me od onih koji u tebe veruju.

Koliko sam ja iz ovoga razumela ateisti se mole Bogu u koga ne veruju, da ih spasi... Da li je rečenica kontradiktorna ili je ja pak nisam baš najbolje shvatila..

Potom ću se vratiti, i sazidaću dom Davidov, koji je pao, i njegove razvaline popraviću, i podignuću ga

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По приличан број атеиста такође верује у ванземаљце.

 

Мени за неверицу ово ми је изјавио неки мени врло близак, да би пре поверовао у њихово постојање као велике и моћне расе, дакле не као неки нижи облик живота, него у Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko sam ja iz ovoga razumela ateisti se mole Bogu u koga ne veruju, da ih spasi... Da li je rečenica kontradiktorna ili je ja pak nisam baš najbolje shvatila..

Ja sam prvo shvatio čisto kao šalu, sad razmišljam, možda ateista (u ovom slučaju) hoće da mu Bog obezbedi što mu je potrebno, da mu posluži, ali ne želi konkretan odnos sa Njim...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...