Jump to content

Шта после завршетка студија на богословском факултету?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Све више у кругу мојих пријатеља који су привели студије крају или су завршили практични смер води се полемика шта после?Како чујем сви они који су из Београда немају готово никакве шансе за посао катихете а о свештенству тек нема ни говора.Има ли уопште на нивоу државе Србије тј епархија на њеној територији у којој се може доћи до једног од горе поменутих послова?Са киме год сам се чуо сви се жале на препуњеност:београдска,шабачка,ваљевска....Просто се човек запита шта мисле надлежни кад штанцују благослове а после кад донесеш диплому кажу жао нам је а ти си провео 10 година што у средњој,што на факултету...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ех... Ти сад. Београд, Шабац, Ваљево... Има места у Ниш(у) нпр...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa neka preduzmu nesto konkretno i pitaju na pravom mestu. U Bg imaju Kancelariju za versku nastavu u Patrijarsiji, ne znam da li postoji nesto, neko "telo" (ako ga nema, pa, trebalo bi ga uvesti) za te podatke na podrucju citave Srbije (podseti me, kao za parking, kad pise koliko ima slobodnih mesta za parking, e tako nesto za katihete u Srbiji). Ili neka se raspitaju za isto po eparhijama kod vladika ili gde vec

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne razumijem kako je to kod vas, kod nas je otimačina o takve studente, diplomirane teologe na praškom katoličkom bogoslovnom fakultetu. Postavljao sam vam već negdje video ali vi izgleda niste razumjeli o čemu se tamo govorilo i šta je bilo rečeno.Tradicionalno se zapošljavaju najčešće u kancelariji i uredima predsjedniíka Češke Republike, ministarstvima, državnim i privatnim galerijama i muzejima itd. a njihovo obrazovanje se smatra unikatnim, zato su tako svuda traženi. Kod nas završiš teologiju i ako nećeš da budeš sveštenik odmah si zaposlen negdje drugdje a na vrlo prestižnom mjestu ili funkciji, obično kao šefovi odjeljenja na Ministarstvima, po raznim državnim važnim kancelarijama koje se bave zaštitom kulturnih spomenika i sl. A školoivanje na teološkom fakultetu se smatra vrlo prestižnim i kvalitetnim, to je garancija dobrog školovanja, kao da si završio Oxfod, Cambridge, Yale i sl. Baš se čudim da su kod vas s tim takvi problemi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne razumijem kako je to kod vas, kod nas je otimačina o takve studente, diplomirane teologe na praškom katoličkom bogoslovnom fakultetu. Postavljao sam vam već video ali vi igleda niste razumjeli o čemu se tamo govoreilo i šta je bilo rečeno.Tradicioinalno se zapošljavaju najčešće u kancelariji i uredima predsjedniíka Češke Republike, ministarstvima, državnim i privatnim galerijama i muzejima itd. a njihovo obrazovanje se smatra unikatnim, zato su tako svuda traženi. Kod nas zžavršiš teologiju i ako nećeš da budeš sveštenik odmah si zaposlen negdje drugdje a na vrlo prestižnom mjestu ili funkciji, obično kao šefovi odjeljenja na Ministarstvima, po raznim državnim važnim kancelarijama koje se bave zaštitom kulturnih spomenika i sl. A školoivanje na teološkom fakultetu se smatra vrlo prestižnim i kvbalitetnim, kao da si završio Oxfod, cambridge, Yale i sl.

 

Zanimljivo, pogotovo u Ceskoj koja je najbrojnija po ateistima. Pa i da nema veze, cudno da se neki od tih brojnih ne bune zbog takvih stvari. Ili ste vi bas razvili toleranciju prema svemu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tradicioinalno se zapošljavaju najčešće u kancelariji i uredima predsjedniíka Češke Republike, ministarstvima, državnim i privatnim galerijama i muzejima itd. a njihovo obrazovanje se smatra unikatnim, zato su tako svuda traženi.

 

Овде код нас Биби, у таквим институцијама се традиционално запошљавају на првом месту партијски кадрови, тј. "улазница" на таква места је, у великом броју случајева, поред чињенице да си нечије дете и партијска књижица странке која је на власти... Док за то време, теолози врше преквалификације, баве се маркетингом, дизајном, ако им се посрећи могу да догурају и до црквењака, или пак уредника на нашем Форуму...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto se tice teme, nemam pojma, razmisljao sam da upisem isto bogoslovski, ali sam se ipak odlucio za ovaj svoj. Trenutno ne verujem da cu sutra naci neki posao kad zavrsim, mozda ako negde odem, pa zato razmisljam da se bavim nekim drugim stvarima u slobodne vreme - poceo sam da ucim programiranje, samo sam trenutno prestao pa cu nastaviti :D

 

Mozda je Rakic u pravu. Ne moras u Sabac, Valjevo, BG, idi negde dole na jug, sta fali. Ja kad bih dobio tako neki posao i da biram, otisao bih dole kod Uzica, Cacka, gde ima brda i planina, smara me ova ravnica. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo, pogotovo u Ceskoj koja je najbrojnija po ateistima. Pa i da nema veze, cudno da se neki od tih brojnih ne bune zbog takvih stvari. Ili ste vi bas razvili toleranciju prema svemu. 

 

I to sam vam već obješnjavao da Češka nije najbrojnija po ateistima već po osobama koje su se apsolutno odbiíle uopšte ikako izjasnit o svojim duhovnim i svjetonazorovim preferencijama što ateisti bogato zloupotrebljavaju u svojoj propagandi. Rubriku "ateista" je inače direktno, izričito zaokružilo samo nekoliko malo 5-6 procenata ljudi. Naše crkve su pune, to sam vam dokazao već sa bezbroj videa i slika postavljenih na forumu, a katolika i vjernika uopšte nikada u istoriji nije bilo više, po apsolutnom broju a sada se počinju popravljat i ti procenti. Kao i svugdje komunizam je ostavio pustoš u tom smislu pa će trebati dosta vremena da se sve to obnovi i vrati na staro. Svuda u exkomunističkim zemljama je to slično.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Реално гледано, у земљи Сврбији ни један факултет није исплативо уписати, ако немаш никакву политичку позадину или неке јаче рођачке везе. Ја сам пре 10 година завршила Вишу школу за образовање васпитача у Новом Саду, пре 4 дипломирала на Учитељском факултету, васпитачког смера у Београду и радим у родном граду као медицинска сестра у специјалној школи. Они који су били срећнији, па завршили исто то (чак и мање) у Бујановцу, успешно се баве васпитавањем нечије деце!?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je cinjenica da zavrsen fakultet u ovoj zemlji ma koji on bio,ne garantuje zaposlenje,a pogotovo ne zaposlenje u struci. Skoro je bila vest da se za radno mesto prodavacice u butiku u Beogradu prijavilo oko 120 devojaka sa zavrsenim fakultetom?! Prema tome kako god da se okrene ne valja,to nema veze sa bogoslovskim fakultetom, stranka danas radi posao. Pre ces se zaposliti sa trogodisnjom srednjom ako si u pravoj stranci,nego da imas 3 fakulteta ako nisi.

 

Ali opet crkva treba da bude bar malo iznad te price i sa pravom covek pita,pa sto onda toliko ljudi upisuju ako nema posla,po meni crkva mora da ima jasno nesto,da se bori ili makar smanji broj studenata.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас ми се друг жали, како му је отац стално говорио да упише факултет како не би радио. И заиста сад кад га је завршио, не ради, јер нема посла...  :aplauz:

  • Волим 1

Caelum a non celando, quia apertum est.

http://www.pravoslavniistocnik.net/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali opet crkva treba da bude bar malo iznad te price i sa pravom covek pita,pa sto onda toliko ljudi upisuju ako nema posla,po meni crkva mora da ima jasno nesto,da se bori ili makar smanji broj studenata.

 

Mislim da bi Crkva koju i sami cinimo trebala malo vise da se angazuje u vezi nekih problema, da misionari na jedan moderan nacin, a teolozi su tu vrlo znacajni. Nije to ono kao kod Jehovinih svedoka kucanja na vrata, nego oko raznih stvari u drustvu, da iznesemo teologiju van okvira bogoslovskog fakulteta, jer vecina ljudi u Srbiji nema blage veze o teologiju, ni sam nisam imao dok se nisam prijavio na ovaj forum, pa kad sam uzeo da citam ono sto su Milojkov i drugi teolozi ovde pisali, krstio sam se levom i desnom, jer nisam znao da je to hriscanstvo. 

 

Ovako kada neko kaze SPC, odmah se pomisli na Kacavendu, Amfilohija, Joila i druge zbog kojih mnogi imaju losu sliku o hriscanstvu i cesto se podsmevaju. Crkva mi deluje nekako pasivno, nema puno aktivnosti kao ni sve u Srbiji. 

Neko je ovde spomenuo jednom o budizmu i meditacijama koje se sire po Zapadu, pa se pitao sto Crkva ne siri svoju isihiju po istom. Pa stvarno sto? Ne samo po Zapadu, nego i ovde. Pitajmo prosecnog Srbina sta je hriscanstvo, odgovor ce glasiti: slava, Bozic, Vaskrs, post, pa prase, molim se Bogu i odem u raj, prevarim zenu i djavo me pece u paklu i slicno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта после завршетка студија на богословском факултету?

 

Spakujes diplomu u fiJoku, i odes da radis nesto drugo. Posla uvek ima, treba samo malo taktike u razmisljanju, i spremnost da se mrdne sa mesta i da se radi nesto sto je zaista potrebno i trazeno. I naravno, spremnost da se nauci nesto novo.

 

Ne trazite i ne cekajte "stalni posao", lepota je bas u mogucnosti da se nesto ponekad i promeni.

 

A od kukanja i zapomaganja svakako nema vajde, em je gre`ota, ako cemo posteno.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Spakujes diplomu u fiJoku, i odes da radis nesto drugo. Posla uvek ima, treba samo malo taktike u razmisljanju, i spremnost da se mrdne sa mesta i da se radi nesto sto je zaista potrebno i trazeno. I naravno, spremnost da se nauci nesto novo.

 

Ne trazite i ne cekajte "stalni posao", lepota je bas u mogucnosti da se nesto ponekad i promeni.

 

A od kukanja i zapomaganja svakako nema vajde, em je gre`ota, ako cemo posteno.

Neka je sila sa tobom :D.Niko ovde ne kuka vec govori o trenutnom stanju,sustina problema o kome smo mi studenti pricali je da visak kadra treba preusmeriti na eparhije u kojima ima mesta,cuo sam i ja za te price o niskoj i timockoj eparhiji ali ne znam koliko su tacne.Po meni ko je resen da bude svestenik treba da bude spreman da ode iz grada na selo pa cak i ona planinska i da misionari samo sto je mnogima to tesko,ali realno ako si bogoslovlju posvetio 10 i kusur godina najlepse mladosti a da se u zivotu ne mozes baviti time je zalosno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...