Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

Недавно је одржана једна занимљива трибина на тему "Улога Православља и Зен будизма у животу савременог човека". Пошто сматрам да је зен једно од највећих, ако не и највеће достигнуће Далеког истока, а до Православља сам дошао истражујући зен, то ме је подстакло да покренем ову тему. У оквиру ње бих волео да продискутујемо о својим сусретима са овом религијом/философијом и праксом која је у основи будистичка. Предлажем да поделимо и уметничка остварења која ту налазе надахнуће. мислим да ту има вредних ствари које чак могу помоћи да сагледамо саме себе и Хришћанство из другачије перспективе.

Zen-ideogram-230.gif

 

Једно важно запажање до ког сам временом дошао: у речнику Будизма често се наилази на појам празнине (Шуњата; санскрит: शून्यता śūnyatā, пали: suññatā - ништавило, празнина). Упоређујући га са хришћанском терминологијом дошао сам до закључка да ту заправо макар интуитивно постоји тежња са се изрази оно што у Хришћанству називамо пуноћом (Духа). Ако неко ово и даље сматра као противречност сигурно ће се сложити да се овим у сваком случају подразумева ослобођење од ((зло)духа) овога света...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 105
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Zanimljiv je budizam, gneralno, u mnogim aspektima je blizak pravoslavlju. Mislim da svi pravoslavci mogu iz budizma da nauce neke stvari koje mogu da im koriste.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а до Православља сам дошао истражујући зен

:)  isto...

Jos i u raznim Pravoslavnim knjigama, tekstovima i molitvama, kod raznih Svetitelja uocavam Zen-momente...

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зен (јапански: зен, кинески: ч'ан, санскрит: дхјана – медитација) је школа махајана будизма.

Ова школа себе сматра чуварем и преносиоцем живе мудрости коју је Буда, пробуђени, досегнуо седећи у медитацији под боди дрветом. Зен наглашава упражњавање дарме и искуствене мудрости, која се између осталог постиже зазен медитацијом, ради постизања пробуђења. Следствено томе, у другом плану су теоретско знање и проучавање религијских текстова.

220px-Enso2.png

Енсо, симбол зен будизма

 

Санскритска реч дхјана је настала од индо-европског корена "дхеиа", што значи видети. Појам дхјана означава посебну врсту медитације, па је отуда ова школа прозвана школом медитације. Из санскритског дхјана је изведен кинески знак чан, да би касније у јапанском постао зен. Иако је зен најпознатији назив за ову школу будизма на западу, такође је позната као чан у Кини, сеон у Кореји, тјен у Вијетнаму и дхјана у Индији.

Реч зен, поред тога што означава име школе, означава и сврху њених настојања, па се тако често употребљава у значењу пробуђења, коначне истине или праве природе.

 

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%97%D0%B5%D0%BD

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

problem kod budizma je glavni sto je dosao do "duha" i budisti to jest buda konkretno su spoznali kako "poboljsati duh" ali su zaboravili onu sustinu pravoslavlja... spasenje coveka. Oni jadni ne ne znaju da ih ne ceka nistavilo nego raj. :)

A sa duhom koji imaju.... verujem da su tamo.. :)

Ali vidi se da traze raj, odsustvo patnje i stanje blagostanja sopstvenog duha... to je u principu  cilj svakog hriscanina..... medjutim posto budisti nisu spoznali hrista.. nisu svesni da ce to da nadju pored njega..... oni misle da nece biti pored njega nego da je to to... kraj...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, da to je i meni falilo u Zenu...ta sustina - Hristos.  :)

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

oni misle...

 ...Што не значи да неће бити спасени. ;)

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 ...Што не значи да неће бити спасени. ;)

 

. spasenje coveka. Oni jadni ne ne znaju da ih ne ceka nistavilo nego raj. :)

A sa duhom koji imaju.... verujem da su tamo.. :)

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do sada nisam mogla da objasnim nikome kako je moguce povezati Pravoslavlje i Zen budizam, je ljudi uglavnom beze od Budizma...predrasude valjda ne znam... ne_shvata

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зен учење је с једне стране укорењено у махајани, нарочито учењу о будинској природи, а с друге стране је то повратак самој сржи будистичког учења и искуству пробуђења. Зен подучава да Будина свест представља једину стварност, односно да је природа ума природа Буде. Њу није могуће подучавати, или пренети путем књига или преко учитеља. Основни начин увиђања ове изворне природе мотрење ума. Овај циљ се описује као прађна, нирвана, бодхи, сатори, итд.

 

- „Тајсен Дешимару, увод у праксу и филозофију зена”
- „Сва су људска бића већ просветљена. Сви су буде по својој природи.
Медитативни напор и није ништа друго него сам акт будин.”
 

Зен подржава непосредан, мистички доживљај стварности. Зен заступа преношење суштине и духа будизма непосредно, без ослањања на списе, речи, схватања или поступке. У зен традицији се искуство изворне природе често упоређује с месецом, а речи и концепти који га описују с прстом који показује на месец. Речима и концептима то искуство никада се не може до краја исказати нити описати, јер то је нешто што свако мора искусити за себе.

 

pointing-to-the-moon.jpg

 

У животу монаха смењују се медитација, молитве и жустар физички рад. Трајна дубока усредсређеност у било којој делатности, било да се ради о медитацији или физичком раду, води ка духовном увиду и испуњености, односно стању просветљености. Циљ и сврха ових дисциплина је у томе да се кроз физички рад, усредсређеност и бескрајна понављања ум ослободи стега тела и почне неометано да се исказује. Степен напредовања човека на умном плану огледа се и кроз телесне покрете, због чега зен мајстори посматрају вештине монаха као одраз његовог духовног стања. Аскетске праксе нису посебно наглашене.

 

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%97%D0%B5%D0%BD

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kokin Gumi - Zen Garden

 

https://www.youtube.com/watch?v=YPui6j6O1MM

 

00:03 [01] Birds
05:47 [02] Dawn
06:48 [03] Daylight
13:52 [04] Dusk
14:51 [05] Feng Shui
20:33 [06] Flower
26:53 [07] Moon
32:46 [08] Snow
38:46 [09] Stone Garden
43:58 [10] The Milky Way
49:13 [11] Twilight
50:43 [12] Wind

 

Садржај овог концептуалног албума није у потпуности традиционалан (и само име пројекта значи "старо-ново") али је једно од најквалитетнијих остварења из области музичког стваралаштва, које успева да донекле дочара "простор" у ком живи зен.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne moze se ukrasti mesec.

 

 

 

Rjokan, učitelj zena, živeo je vrlo skromno u jednoj maloj kolibi u podnožju brda. Jedne večeri lopov uđe u kolibu i otkri da u njoj nema ničega što bi se moglo ukrasti.
Rjokan se vrati i zateče ga. "Možda si prešao dug put da me posetiš", reče pljačkašu, "i ne bi trebalo da se vratiš praznih ruku. Molim te, uzmi moju odeću kao poklon."
Lopov ostade zaprepašćen. Uze odeću i pobeže.
Rjokan sede onako neodeven da posmatra mesec. "Jadnik", sanjario je, "voleo bih da sam mogao da mu dam ovaj lepi mesec."

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do sada nisam mogla da objasnim nikome kako je moguce povezati Pravoslavlje i Zen budizam, je ljudi uglavnom beze od Budizma...predrasude valjda ne znam... ne_shvata

 

 

pa da da vidis kada sam ja otvorio teme o sekularnim meditacija.. ono meditiras cisto radi vezbanja mozga na koncetraciju.... odma su neki skocili kako je to sektasenje, antipravoslavno itd...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...