Jump to content

Afirmacija ateizma ili negacija religije

Оцени ову тему


Препоручена порука

Често ми се дешава да моје колеге, пријатељи, комшије и родбина дају себи за право да коментаришу све што има везе са Православљем или Црквом.Разноразне приче се испредају нпр. па зар сваке недеље у Цркву, то је претјерано, а све што је тако не ваља, оболићеш, а и попови какви су Боже не дај, јеси ли видјела колико је наплатио сахрану и каква кола вози, или нпр.што постиш-мучиш се џаба, гријех не улази у иста него из уста излази, итд.Зашто невјернику смета било чија вјера кад она нема никакве везе с њим? Већина вјерних које познајем не хвата невјернике за рукав и попује им покајте се и спасите се, кад већ зна да се ради о особи која не вјерује ни у шта. Каква су ваша искуства и шта ви мислите о томе?

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

????? ?? ?? ?????? ?? ???? ??????, ?????????, ??????? ? ??????? ???? ???? ?? ????? ?? ??????????? ??? ??? ??? ???? ?? ???????????? ??? ??????.?????????? ????? ?? ????????? ???. ?? ??? ????? ?????? ? ?????, ?? ?? ??????????, ? ??? ??? ?? ???? ?? ????, ????????, ? ? ?????? ????? ?? ???? ?? ???, ???? ?? ??????? ?????? ?? ???????? ??????? ? ????? ???? ????, ??? ???.??? ??????-????? ?? ????, ?????? ?? ????? ? ???? ???? ?? ???? ??????, ???.????? ?????????? ????? ???? ???? ????? ??? ??? ???? ??????? ???? ? ???? ?????? ??????? ???? ???????? ?? ????? ?????????? ?? ????? ? ?????? ?? ??????? ?? ? ??????? ??, ??? ??? ??? ?? ?? ???? ? ????? ???? ?? ??????? ?? ? ???. ????? ?? ???? ???????? ? ??? ?? ??????? ? ?????

????? ?? ???? ?? ?? ????????? ????...

??? ????? ??????? ???? ?? ??? ??? ???? ???????? - "?? ?? ????? ???????". ???? ?? ???? ??? ?? ???? ???? ????. ?? ?? ? ????? ????. ??? ?? ??????? ???? ?? ?? ?? ?? ???????, ????????, ?????????????... ??? ???? - ?? ?? ???, ?????????, ???????????...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се Аљонка.Ипак постоји једна извјесна разлика, бар у мом случају уочљива.Не постоји ствар која је мојим колегама више сметала од чињенице да ја не мрсим у вријеме поста.Ријетки су дани када ми нико не би ништа рекао на ту тему, за оброком.Чак ми је пријатељица коју знам цио живот, скоро рекла - ја бих прије вјеровала добром човјеку, али атеисти, него било којем верујућем, а зна за моје опредељење.Каже вјерни мисле да су бољи од других.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?????? ?? ??????.???? ??????? ????? ???????? ???????, ??? ? ??? ??????? ???????.?? ??????? ????? ???? ?? ????? ???????? ???? ??????? ?? ???????? ?? ?? ?? ????? ? ??????? ?????.??????? ?? ???? ???? ?? ???? ?? ?? ????? ????? ?? ?? ????, ?? ???????.??? ?? ?? ??????????? ???? ???? ??? ?????, ????? ????? - ?? ??? ????? ????????? ?????? ???????, ??? ???????, ???? ???? ????? ?????????, ? ??? ?? ???? ??????????.???? ?????? ????? ?? ?? ???? ?? ??????.

??, ??????? ??... ? ??????? ?????? ?? ???? ??????? ???? ???? ?? ????????? ????, ??? ?? ???? ????, ? ????????? ????? ?????? ?????? ?? ?? ???????. ??? ?? ?? ???? ?????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто људи невјерници стално кометаришу вјеру у Христа кад у њега не вјерују?

Једном је владика Порфирије рекао да атеисти не постоје.Ја се слажем са њим и додао би само да постоје они који служе Богу и они који му се противе.Човек је по својој природи религиозно биће,тако да ако не верује у Христа он ће наћи замену за њега.Срби су одбацили Христа па су тај јаз у својој души покушали да попуне Титом.Зато је прави израз за невереника противник .Христови противници су највећи доказ да Бог постоји,да не постоји не би имали против кога да се боре!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

????? ???? ?????????? ?????? ?????????? ????? ? ?????? ??? ? ???? ?? ????????
?????? ?? ??????? ????????? ????? ?? ??????? ?? ???????.?? ?? ?????? ?? ??? ? ????? ?? ???? ?? ??????? ??? ???? ????? ???? ? ??? ???? ?? ?? ???????.????? ?? ?? ?????? ??????? ?????????? ????,???? ?? ??? ?? ?????? ? ?????? ?? ?? ???? ?????? ?? ????.???? ?? ???????? ?????? ?? ?? ??? ??? ? ?????? ???? ???????? ?? ?????? ?????.???? ?? ????? ????? ?? ?????????? ????????? .???????? ?????????? ?? ??????? ????? ?? ??? ???????,?? ?? ??????? ?? ?? ????? ?????? ???? ?? ?? ????!

? ?????? ?????? ????? ??? ????????? ????? ?????? ?????:

??????? ???????? ?????, ? ???????? ?????????, ????????.. ??? ??? ????? ?? ???? ?????????. ? ??? ??????? ???????? ???? ?? ?????? ???? ?? ????? ???? ???????, ??? ?????? ?? ?????? ????? ??????????????, ?? ?????? ???? ????? ????. ?? ??? ????? ?? ?????? ???? ????? ?????????? ??????, ????? ?????, ??? ? ???? ???????? ??????? ?? ?? ?????? ???? ???????? ?????????.

??????? ?? ????? ??????? ????????? ??????. ? ???? ?? ?? ?? ?????? ?? ????? ??????????, ??? ???????? ?? ??? ?? ???????, ??? ?? ??????? ???????, ???? ??? ??????.

?????? ??????, ??? ?? ??????? ??????? ?? ?????? ??????????? ????, ??????? ?? ?? ? ?????? ?????????  0104_cheesy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

????? ?? ?? ?????? ?? ???? ??????, ?????????, ??????? ? ??????? ???? ???? ?? ????? ?? ??????????? ??? ??? ??? ???? ?? ???????????? ??? ??????.?????????? ????? ?? ????????? ???. ?? ??? ????? ?????? ? ?????, ?? ?? ??????????, ? ??? ??? ?? ???? ?? ????, ????????, ? ? ?????? ????? ?? ???? ?? ???, ???? ?? ??????? ?????? ?? ???????? ??????? ? ????? ???? ????, ??? ???.??? ??????-????? ?? ????, ?????? ?? ????? ? ???? ???? ?? ???? ??????, ???.????? ?????????? ????? ???? ???? ????? ??? ??? ???? ??????? ???? ? ???? ?????? ??????? ???? ???????? ?? ????? ?????????? ?? ????? ? ?????? ?? ??????? ?? ? ??????? ??, ??? ??? ??? ?? ?? ???? ? ????? ???? ?? ??????? ?? ? ???. ????? ?? ???? ???????? ? ??? ?? ??????? ? ?????

??? ?????, ??? ?? ? ????????????? ? ????????? ????? ????????????. ??? ????? ?? ????????, ? ??? ?? ?? ?? ??????????, ???? ??? ??? ?? ????????????. ? ??? ???? ?????? ?? ??????????? ??????????? ??? ???? ?? ????? ??????!

?????? ?? ????? ??????? ???????? ? ???????? ???????. ??? ????? ?? ? ?????? ?? ???? ???? ???? ???????? ?? ???????? ? ????, ?????, ?????, ?? ?? ???? ?? ????? ???????????, ? ???? ?????????? ??? ??? ???? ??????? ?? ?????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Астронауте, слажем се с тим што си рекао. Истина је да понекад вјерујући из добре намјере почну да само о томе и говоре и желе да онај који није вјерујући то и постане.Наравно у највише случајева то има за резултат још више гњева и са још више жустрине нападају Бога. Ствар је у томе да онада када се почну поштовати Божије заповијести, мијења се и цио човјек. Оно што смета у суштини највише јесте та промјена ближњег. И онда се ради све да се ближњи врати на старо, јер је "потпуно скренуо с правог пута" а они као неко ко је најближи "помоћи ће да се све врати у нормалу". Ко ће ако они неће?

П.С: примјера ради у кухињи фирме наручивала се посна храна због 2 или 3 радника у вријеме поста, то је изазвало више полемике него чињеница да радници нису примили плату више од пола године.И да напоменем нико од оних који су држали пост није помињао другима да и они тако треба да раде. Некад се знало догодити да се и не наручи храна, јер "ко хоће да једе мрсно нека једе, ко неће не мора ни јести - нашли сте ту измишљати".

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ја овако гледам на то, мада није ово никакво упутство, моје неко искуство са ''неверницима'' или ''богоборцима''.

обично су баш они већи верници, само нису баш на ти са Богом.

траже одговоре на питања која су скривена да би одмерили нечију способност да им одговори.

почиње се са ''неутралним'' питањима, али свако питање и став садржи део истине о чему хоће особа да разговара.

а најлакши начин је путем асоцијација, провокација и опипавањем пулса.

ако слушалац задовољи критеријум, онда ће се питалац полако отворити, у зависности од духовног, душевног и телесног стања.

ако слушалац не задовољи критеријум, губи се воља за вођењем разговора и тера се слушалац неким од лепезе начина који постоје од социјално прихватљивог до неприхватљивог и грубог, да не кажем и непристојног.

обично је питање: шта има тамо? јер је непознато.

а одоговор се на крају сведе на: дођи и види. јер не треба да има очекивања или обећање, може да се деси да је погрешно и онда клоне духом у потрази кад не испуни очекивање  или не пронађу благо.

испостави се да је Ко и ја, очекујемо те у ''гостима'', кад оно приправљен стан за усељење на поклон.

а од кума тикет за седмицу :cheesy2:

имам неки фазон да ме смара интимни простор, па мимоиђем или пролетим кроз ''одбрану'', што уме да се људима не свиди.

а некад и кад ме неко пита, ја се правим глуп - неки већ одговоре знају, само неће да их прихвате.

обично су то ''највећи грешници'', али чекају ''знак са неба'' као Савле.

мишљења сам да су такви највећи међу нама, а њихова грешност је одраз колико ђаво жели да их удаљи од Бога, да не би друге масовно привукли Њему.

јес да је некако наопако и инверзно, али то су неки моји закључци.

искрено верујем да сви траже Бога, нажалост увек се креће од страха који је језичак равнотеже, сем оних који му се отворено противе, из беса.

где нема беса и страха, ту постоји једна, такође опасна због крхкости, отвореност за нова искуства - преломни грам на тасу душе ка Богу.

с друге стране стоји беспомоћ, а они који су очајни су на опасном ступњу вере, и на корак од да ли физичког или менталног да не кажем душевног - самоубиства, позиција најотворенијег пркоса Богу и одрицања реалности.

то је лествица ''на доле''.

''на горе'' би била: ред, рад и дисципина, па проширење видика са уочавањем користи, па ослобођење са почетком бистрине ... ал за све треба воље.

знање је потребно да би се напредовало, али не оно суво већ сазнајно, опипљиво и схватање и прихватање стања. мислим да се без тога не може напредовати у вери.

за мој појам то је комбинација исповести, исправљања и сазнања.

е сад за касније ми је мало мутно, пошто нисам тамо , али видим радост као циљ.  :)

да би одговорили треба тежити смирењу, због успутних ''напада'', уствари само препрека у комуникацији и предрасуда, ради регулисања односа бистрине и замагљивања теме разговора, да не би утекла шанса а опет ни да својом навалентношћу не бисмо је упропастили, барем за тај тренутак, до наредног новог који ће ко зна кад доћи и да ли ћемо ми баш бити почаствовани њиме. постиже се молитвом и постом, за мој појам.

љубав треба да буде мотив у таквој комуникацији, не ради испуњавања форме ''љуби ближњег'' већ зарад туђег добра, ако ништа друго да се не мучи та душа више у слепилу неверице или безверја.

мора да ти се свиђа особа или тема о којој се говори, некако да је везана за срце. ако то није, батали, причајте о времену.

знањем или искуством се само може одговорити, и то искључиво употребљивим и апсолвираним, не сувоћом математичке формуле, иако потпуном истином, а оно беживотном и недодирљивом.

читај, питај, падај, устај, пери се, пресвлачи и рекурзивно, али разлучуј, не расуђуј.

свето причешће нисам нигде поменуо, то је постулат, малтер и цигла - пошто ко није у заједници, ништа и не може без Њега.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...

Pitanja za ateiste:

Koja je vasa alternativa religiji i vjeri?! Da li ta alernativa ima svoju svrhu i smisao i da li vjerujete i koliko u istu?! Da li ateizam postoji za sebe kao ideoloski pogled ili da bi negirao svrhu religije?!

Ukoliko podjemo od glavnog argumenta negacije religije a to je da je njena svrha kontrola mase,koja je onda svrha ateizma?! Da li ateizam pokusava da kontrolise nesto ?!

I lupi mi šamar onaj najjači, kad počnem da kukam nad životom i kad počnem da žalim sebe. Pokaži mi ono što imam,pokaži mi one koji to nemaju.Ne tražim ništa ,samo me podsjeti da dišem, i podsjeti me da ima i onih, ,koji ne dišu više..




 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja dok sam bio ateista, jednostavno nisam video razloga da verujem u Boga. Uopste se nije radilo o nekoj "negaciji religije".. religija je fenomen, samo ja sebe nisam video u tome, jednostavno sam mislio da je to izmisljotina... DA nisam upoznao pravoslavlje i katolicizam ne bih nikad ni video.... verovatno...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не ради се о негацији религије и идеологији, већ једноставно неверовање у Бога и непрактиковање религијских радњи што је и логично. То је индивидуални став. Сретао сам атеисте који су ми у расправи занемаривали када сам случајем писао ''ви ово, ви оно...'' на шта је он написао: ''Не постојимо ми, атеизам је индивидуалан!'' Дакле, велики број савремених атеиста су индивидуалисти. Мада, то све зависи од атеисте до атеисте исто као што зависи од човека до човека, немамо сви исте ставове. 

 

Поред тога политички се залажу за секуларизам и то је то. Нпр. противе се веронауци у школи. 

Екстремнија верзија су антитеисти, али они нису тема. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не ради се о негацији религије и идеологији, већ једноставно неверовање у Бога и непрактиковање религијских радњи што је и логично. То је индивидуални став. Сретао сам атеисте који су ми у расправи занемаривали када сам случајем писао ''ви ово, ви оно...'' на шта је он написао: ''Не постојимо ми, атеизам је индивидуалан!'' Дакле, велики број савремених атеиста су индивидуалисти. Мада, то све зависи од атеисте до атеисте исто као што зависи од човека до човека, немамо сви исте ставове. 

 

Поред тога политички се залажу за секуларизам и то је то. Нпр. противе се веронауци у школи. 

Екстремнија верзија су антитеисти, али они нису тема. 

 

pa dobro, kako koji... neki su idividualni, neki su vise kao pokret-zajednica.... i takoc.... ima GU razni :)

  • Волим 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa dobro, kako koji... neki su idividualni, neki su vise kao pokret-zajednica.... i takoc.... ima GU razni :)

 

Да, зато сам написао да све то зависи од човека до човека. Овај са којим сам расправљао је писао ово што сам написао, што помало јесте тачно за одређен број атеиста. Немају неки одређен заједнички став па да би неко могао да пита: Е а што ово, што оно радите. Ако Атеисти Србије нешто ураде, не значи да ће то остали подржати, неки ће их чак и критиковати. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...