Jump to content

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Одма сте осудили попа! Да скине мантију! Бре! Немојте тако, ако ви не знате нешто, не значи да то нешто не постоји. 

Епитимија за другобрачне је једна година да се не причешќују. Исто и за оне које су имали предбрачне полове односе (чак и у периоду када су били обручени), према старе традиције и по снизходенију даје им се епитимија од минимум једну годину по венчања. Ово правило за одлучење од једну годину важи чак и за удовце и удовице који са своје партнере су живели у граѓански брак.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ga osudila

 

Одма сте осудили попа! Да скине мантију! Бре! Немојте тако, ако ви не знате нешто, не значи да то нешто не постоји. 

Епитимија за другобрачне је једна година да се не причешќују. Исто и за оне које су имали предбрачне полове односе (чак и у периоду када су били обручени), према старе традиције и по снизходенију даје им се епитимија од минимум једну годину по венчања. Ово правило за одлучење од једну годину важи чак и за удовце и удовице који са своје партнере су живели у граѓански брак.

Nemam ništa protiv ko hoće da ide u ove krajnosti.

 

Nisam rekla da treba da skine mantiju. Samo da posluša onog čiji mu odgovor prija.

 

Ja na primer ovog prvog nikad ne bi poslušala.

 

Zastupam tezu da je Bog Ljubav i sve oprašta ako se iskreno pokaješ. Tako da nema mesta suludim epitimijama.

 

Ali, ako nekom više odgovara ovako strog (prvi pristup) ok.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Он је у првој години брака

 

Један је рекао да се то не ради у првој години брака

 

Дакле, цитирано везе са везом нема... Значи, трајање брака, прва, десета или ко зна која година ни на који начин, а баш како је написано (да не чини то у првој години брака) нема никаквог разлога...

 

Даље, ви сте у првој поруци поменули ово, да би већ у другој, поменули некакве њихове размирице, утицај родитеља и прочаја... Како год, тај човек најбоље зна шта је и како је, тј. што рече неко овде, да ли има неку епитимију и сл. То већ мења ствар, добили сте и савет за разговор са још неким свештеником или контакт са неким из ВДС, али прва година брака, сам по себи, није разлог за одлучивање од Чаше...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ga osudila

 

Nemam ništa protiv ko hoće da ide u ove krajnosti.

 

Nisam rekla da treba da skine mantiju. Samo da posluša onog čiji mu odgovor prija.

 

Ja na primer ovog prvog nikad ne bi poslušala.

 

Zastupam tezu da je Bog Ljubav i sve oprašta ako se iskreno pokaješ. Tako da nema mesta suludim epitimijama.

 

Ali, ako nekom više odgovara ovako strog (prvi pristup) ok.

Ви нисте осудили попа, друг га је осудио. 

 

Тај први попа може слободно да мантију окачи о клин! Срам да га буде.

Али Ви, поштована Зорица Бубало, сте осудили свете отце које су састављале каноне, који су много строжији и од оне које су се примењивали или се примењују... Још више, како познати да се неко искрено каје? Бог је Љубав, али то не значи да је Бог анархија... 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ortophille

A tako sto ces nekoga za sve zivo odlucivati od pricesca sto duze mozes, na taj nacin ces ga napraviti iskreno pokajanim vernikom?

Kada bi danas postovali sve ono sto su Sveti oci pisali u kanonima i pravilima, mogli bi lagano da zatvorimo crkve posto niko ne bi bio "dostojan" da udje u njih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ви нисте осудили попа, друг га је осудио. 

 

Али Ви, поштована Зорица Бубало, сте осудили свете отце које су састављале каноне, који су много строжији и од оне које су се примењивали или се примењују... Још више, како познати да се неко искрено каје? Бог је Љубав, али то не значи да је Бог анархија... 

Nisam ni njih, samo se sa njima ne slažem. A na to imam pravo  :)

 

Volim blaže svetitelje i imam slobodnu volju da poslušam koga hoću.

 

I jedan i drugi sveštenik su rukopoloženi i nose mantiju.

 

Dakle, možemo da biramo koga ćemo da poslušamo.

 

Ili Vi mislite da su samo ovi koje ste pomenuli jedini ispravni i samo slušajući njih možemo biti dostojni sv. pričešća i carstva nebeskog.

 

To je već Vaš problem.

 

Lepo je da postoje i jedni i drugi pa kome šta odgovara neka to i primeni u svom životu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada je vec postavljena ova tema,da li moze pricesce bez svete tajne ispovesti?

Imaš ovde negde temu koja se time bavi.

 

Na početku ti nekako dođe da trebaš da se ispovediš pre Pričešća. 

 

Ali, ispovest nije nikako uslov da bi pristupio Putiru (mada kod ovih strožijih jeste). U smislu da trebaš da se uvek ispovediš pre Pričešća.

 

Mislim da se razumemo mogli bi uvek da nešto ispovedamo, svakodnevne grehe.

 

Važno je da si se bar jednom detaljno ispovedio, da nema nekih velikih grehova i možeš prići po blagoslovu duhovnika.

 

Što reče jedan sveštenik da počupaš krupniji korov u svojoj duši pa će zajedno sa njim otići i sitnija trava.

 

Zaključak: Može, ali najbolje da pitaš sveštenika koji te rukovodi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zaključak: Može, ali najbolje da pitaš sveštenika koji te rukovodi.

 

Sve su to liberalni svestenici,koji ce da dozvole pricest i sa dva dana posta. Jednom je negde cinimi se Medenica pisao da se za ovaj vaskrsnji post pozivaju i najgori gresnici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve su to liberalni svestenici,koji ce da dozvole pricest i sa dva dana posta. Jednom je negde cinimi se Medenica pisao da se za ovaj vaskrsnji post pozivaju i najgori gresnici.

Pa onda idi kod ovih drugih i rešen problem.

 

Da, čitala sam i ja te tekstove.

 

Iskreno prošla sam ja taj put od strogog ka blažem. Pisala sam ovde o tome.

 

I sasvim mi je dobro ovako. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Najpraktičniji savet ako mene pitate je da posluša onog čiji mu se odgovor ajde da tako kažem sviđa i kraj priče.

 

 

Evo ga ponovo.

 

Ako je izložio svoj problem i dobio dva različita odgovora od dva sveštenika / može/ ne može.

 

Znači neka prihvati ono što mu odgovara.

 

Drugim rečima ima želju da se pričesti, pitao je, znači MOŽE.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Naziv teme podsetio me na jedan slučaj. Jedna moja poznanica postila je tokom Božićnog i Vaskršnjeg posta, ali se nije pričešćivala misleći da nije dostojna i da nikad nije spremna. Jedne noći sanja: Nalazi se u šumi, šumskim putem ide pravo ka istoku, u daljini vidi crkvu, šumska staza vodi ka crkvi, s jedne i druge strane staze sveće skroz do samog ulaza, pred vratima velika svetlost, iz svetlosti vidi se samo obris tela koje je svetlije od svetlosti, taj neko iz svetlosti pruža joj ruku, ali ona kad god hoće da ga uhvati, probudi se....dakle, postiš, dostojna si, primi me...to je bio odgovor njenog sna koji na koji joj je odgovorio jedan sveštenik...od tada posti, ali se i pričešćuje...čekajući da budemo dostojni, nikad Hrista u sebe ne bi primili jer ko je od nas grešnika dostojan zbog greha naših, ali kako će nam se gresi oprati, ukloniti, ako Gospoda ne prihvatimo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2/17/2015 at 15:43, Зорица Бубало рече

Zaključak: Može, ali najbolje da pitaš sveštenika koji te rukovodi.

Kako da ga pitam kad nece da me saslusa ... Upada mi u rec , prekida me dok se ispovedam ... Ne mogu da dodjem do reci od njega ... Ja hocu da se ispovedim ali mi on smeta ...   :smeh1:  ... Ne znam zasto je ovo smesno , ali jeste ... Cudno je ... Jos mi je cudnije da idem kod nekog drugog svestenika na ispovest ...  Ponekad je ta situacija stvarno zalosna ... 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...