Jump to content

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

:)

Yes, I am wise, but it's wisdom born in pain greengrin greengrin greengrin

http://www.youtube.com/watch?v=MGMESM8JKOg

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

По мени треба постити цео пост. 

Упованије моје Отeц, прибјежишче моје Син, покров мој Дух Свјатиј, Тројице Свјатаја слава Тебје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На БЛ Епархији је благослов је да се пости бар једна седмица. Причешћивање се понекад врши и ван постова, али углавном - ријетко, можда само болесници и сл. Што се тиче самог поста, има снисхођења. Обавезна је Исповијест. Може да се обави, по договору, и ван Литургије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Ај да бупнем са страхом да неког не саблазним.

Три на уљу, три на води, обавезна исповест на суботњој вечерњи.

При том парох је сагледао све околности.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomaze Bog! Imao sam priliku da na ovu temu razgovaram sa Njegovim preosvestenstvom Mitropolitom crnogorsko-primorskim gospodinom Amfilohijem, i rekao mi je da ako covek posti sva cetiri velika posta cela, i naravno sredu i petak i one jednodnevne postove da kao "nagradu" ima blagoslov da se pricescuje stalno i da nema potrebe da posti celu nedelju na vodi, vec to vazi samo za vernike koji ne poste sve postove vec samo jednu nedelju. Pozdrav svime!

 

 

Ово је мишљење и мог Епископа и моје лично мишљење. Заправо, то је послушност Цркви. Постиш када је пост, причешћујеш се када је Литургија.

 

Mitropolit i druge vladike savetuju ovako,a šta da mislimo o sveštenicima koji odbiju da poslušaju svog episkopa?

I can't go back to yesterday because I was a different person then.  Alice in Wonderland

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mitropolit i druge vladike savetuju ovako,a šta da mislimo o sveštenicima koji odbiju da poslušaju svog episkopa?

Снисходити свештеницима због њихове "слабости" 4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Дакле, као што написах на теми о Путину:

 

Овде је питање сопственог искуства ПРВОГ причешћа и ПРВОГ ПРАВОГ покајања.

Да ли смо први пут пришли Христу јер смо се кајали или јер смо били беспомоћни? (у ове друге урачунавам и бебе ;) )

Да ли је Причешће узрок или последица истинског покајања?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

111591225537354.jpg o.Gavrilo
Arhiepiskop Lazar Puhalo

Pitanje: Da li ispovijest i pričešće uvijek moraju biti povezani?

Odgovor: Ne. Ne postoji kanonsko niti svetootačko opravdanje za vezivanje ovo dvoje. Neki ljudi vjeruju da se mogu ispovijedati samo u sklopu priprema za Sveto Pričešće. Nažalost, ovaj stav ima tendenciju da ispovijest učini mehaničkim činom, često bez dubokog, iskrenog pokajanja. Ispovijedati se treba redovno, bez obzira da li ćete primiti Sveto Pričešće ili ne. Ispovijest je lijek za dušu i um, proces očišćenja i iscjeljenja koji mora biti praćen sozercanjem i iskrenim pokajanjem. Mi se ne ispovijedamo „kao dio pripreme za Sveto Pričešće“, već da rasteretimo naš duh i dušu, tražeći molitvenu pomoć za rješavanje duhovnih problema. Mnogi sveštenici će potvrditi da ispovijest učinjena mehanički, prije pričešćivanja, je besmislena. Najčešće, takva mehanički urađena ispovijest sastoji se od prisjećanja „Pa, zapravo nemam neke grijehe da ispovijedim“ ili „Samo moji svakodnevni grijesi.“

Ispovijest nije propisana kao priprema za Sveto Pričešće bilo kojim Crkvenim kanonom, i ja lično nisam upoznat sa bilo kojom svetootačkim naredbom koja tako određuje. Zahtjev za ispovijest pred svako Sveto Pričešće pretpostavlja da ćete se pričešćivati rijetko, možda ne više od 4 puta godišnje. Ono se posmatra kao običaj tamo gdje se lokalno traži. Post, sa druge strane, se jasno zahtijeva prije Svetog Pričešća, i to je nešto što je duboko ukorijenjeno u svijest i Crkveno predanje.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, али није одговор на питање. Овде се говори о онима који већ имају покајање и заједницу у Чаши.

Моје питање се односи на почетак покајања и причешћивања - које претходи коме?

Молим оне који су се први пут причестили као одрасли, тј почели редовно ићи на Литургију и причешћивати се да прозборе.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје питање се односи на почетак покајања и причешћивања-које претходи коме?

 

Ја сам почео да се причешћујем као дете, тако да код мене није било тада покајања, ишло је само причешће. Кајање је дошло са годинама ... и са женидбом :D ... Тако да је моје искуство да прво иде Литургија, али не мора да буде. Вероватно би најпоштеније било рећи да се то прожима једно са другим и да иде заједно: молитва, покајање, причешће и обрнуто. Како оно каже свети Максим негде: Што се више молиш, више желиш да се причешћујеш; што се више причешћујеш, више желиш да се молиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prosto imajuci na umu da je Hristos podneo zrtvu na Krstu za ljudske grehove trebalo bi imati uzrok pokajanja u Njemu samome. Posle ispovesti uzrok iste je na kraju i ta Casha sa Svetim Darovima.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, али није одговор на питање. Овде се говори о онима који већ имају покајање и заједницу у Чаши. Моје питање се односи на почетак покајања и причешћивања-које претходи коме? Молим оне који су се први пут причестили као одрасли, тј почели редовно ићи на Литургију и причешћивати се да прозборе.

 

знам....али , чисто да се да неки увод ...... :)

 

...код мене лично, прво причешћивање је било у дечјем узрасту и тада нисам ни схватала ту свету тајну, тако да сигурно није ни било правог покајања....

...онда је прошло много година.....паузе.....е, тада је је дошло прво до  вишегодишње исповести и покајања.....и онда је уследило причешћивање са потпуном свешћу о његовом значају.....тада је мој живот почео да се мења......почеле су да се отварају очи и уши.....почела сам да сазнајем....да живим.... :slavaaa:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam licno prishao Hristosu jer ne vidim smisao bez tvorca... ja iskreno nisam ni siguran da sam se istinski pokajo, nisam ni siguran sta to znaci.. znam da sam istinski oprostio mnoge stvari i da dan danas oprastam koliko mogu..

 

Opet to je samo moje lichno iskustvo. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...