Jump to content

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1329863537' post='588701]

аха

Ja bih tako mogla ceo post da izguram, ne samo nedelju dana pred pricescivanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1329863589' post='588702]

ледило.Има ли проблема? Наравно да бебе/деца не би постила катихуменски пост, нити било који други, док не одрасту, него би само била крштена било када.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema bojazni recimo,da post prosto postane nešto kao što katolici poste?
Па они не посте.

u vreme agapa nema ni monastva i tipika kakvo poznajemo

Оно је било о примању причешћа на чте срце тј. празан стомак, те да то не треба бркати са постом.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А у чему се тачно састоји уздржање од хране у посту ако се једу све врсте житарица, поврћа и воћа, милион врста слаткиша и посних колача, посног млека више врста, за Никољдан сам јела и посни сир који има сличан укус мрсном итд? Под претпоставком да се човек ни у посту, ни у мрсу не преједа, првенствено јер шкоди његовом здрављу. Питам јер заиста не разумем, није ми намера да провоцирам.

You catch me every time I fall...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa tako su i oni smanjivali post,

ono,prilagođavali su Crkvu svojim potrebama

Па ја га не би смањио или прилагођавао цркву, само бих вратио такорећи изворни типик. НАГЛАШАВАМ: Ово сада није пост!
А у чему се тачно састоји уздржање од хране у посту ако се једу све врсте житарица, поврћа и воћа, милион врста слаткиша и посних колача, посног млека више врста, за Никољдан сам јела и посни сир који има сличан укус мрсном итд? Под претпоставком да се човек ни у посту, ни у мрсу не преједа, првенствено јер шкоди његовом здрављу. Питам јер заиста не разумем, није ми намера да провоцирам.
Логичан закључак.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ја га не би смањио или прилагођавао цркву, само бих вратио такорећи изворни типик. НАГЛАШАВАМ: Ово сада није пост!

Ostaje onda pitanje šta je izvorno u ovom vremenu i uslovima

A može li se dobiti blagoslov za taj tvoj post,dakle da ti postiš to kako si zamislio

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А у чему се тачно састоји уздржање од хране у посту ако се једу све врсте житарица, поврћа и воћа, милион врста слаткиша и посних колача, посног млека више врста, за Никољдан сам јела и посни сир који има сличан укус мрсном итд? Под претпоставком да се човек ни у посту, ни у мрсу не преједа, првенствено јер шкоди његовом здрављу. Питам јер заиста не разумем, није ми намера да провоцирам.

A ko tebe obavezuje da jedes sve to tako ukusno?

Jel to negde pise da mora da se jede takav posni sir, recimo?

Izvoli, uzdrzavaj se, to je post.

Uskrati sebi ono u cemu uzivas, pri tome vodeci racuna da ne izgubis zdravlje, i da mozes da radis normalno.

Osim toga, velika vecina ljudi nikad ne bi zamenila takvu hranu za meso i masnoce, tako da ovakav post itekako ima smisla.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boze me prosti, bez uvrede prema bilo kome, ali ovo kad citam neka pitanja i zakljucke ovde, kao da sam medju bogumilima...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што видимо из посланице такво причешћивање није имало нимало благотворан ефекат на здравље тих људи... остало је историја:

Почели су да се прејадају и напијају пред литургију, на агапама, након чега су агапе померене после литургије, па су се опет преједали и напијали, овога пута након литургије, па су агапе укинуте.

Hvala na odgovoru. :)

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А у чему се тачно састоји уздржање од хране у посту ако се једу све врсте житарица, поврћа и воћа, милион врста слаткиша и посних колача, посног млека више врста, за Никољдан сам јела и посни сир који има сличан укус мрсном итд? Под претпоставком да се човек ни у посту, ни у мрсу не преједа, првенствено јер шкоди његовом здрављу. Питам јер заиста не разумем, није ми намера да провоцирам.

Uzdržanje od prejedanja i jelo tek da kažeš da si jeo se jako razlikuju. Niko od nas ne treba da čeka da mu Sveštenik nacrta šta tačno treba da jede i koliko. Ako shvataš da je post uzdržanje od svega što ti godi, ti nećeš jesti slatkiše i nekoliko vrsta posnog mleka....

Druga stvar, ja kao kuvarica u svojoj kući sam shvatila koliko mrsne hrane jedemo, tek kad sam počela da postim. Kad otvoriš frižider i vidiš da se nemaš za šta uhvatiti, tek tada shvatiš i koliko opterećuješ svoje telo suvišnim mastima. Pa u tom smislu, post služi i da malo očisti telo, kao što pokajanjem i molitvom čistimo dušu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kanoni, tipici, ovaj post onaj post, ovaj dan onaj dan... osamucen osamucen osamucen SMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR <_<

Видиш некада је то било веома просто, тај један пост од 40 дана су постили некрштени хришћани пред крштење, а крштени само среду и петак. Све остало је била ствар личног нахођења. Kaκο је то Срећко лепо приметио:
Оно што сам ја хтео да кажем, да пробам још једном, је да је пост нешто за шта знају све религије, и нешто што се у другим верама практикује и више него у хришћанству, и то у изворнијем облику, а не као овај немрс који ми називамо постом, и као такав, по мом мишљењу, пост нити је нека суштинска ствар за хришћанство (јер постоји и код будиста, муслимана итд.), нити је нешто што нас чини хришћанима итд. Историја је чудо... од поста који је некада био намењен катихуменима смо стигли до нечега сличног јеврејском разликовању чисте (="посне") и нечисте (="мрсне") хране, до правила јела и сличних фиксација... није џабе још пре 2000 година ап. Павле писао "једите од свега што се продаје на пијаци" (и то коринтској, незнабожачкој) и "који једе нека не осуђује онога који не једе" и обрнуто... ма, немам више снаге за ово ћерање по форумима, није ни битно. Христос васкрсе брате, једимо Пасху!

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boze me prosti, bez uvrede prema bilo kome, ali ovo kad citam neka pitanja i zakljucke ovde, kao da sam medju bogumilima...
Чудно, ја баш помислио исто. Е па што кажу баш ми је драго што сам заталасао. Што каже +Атанасије да се разиђе жабокречина...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...