Jump to content

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Iz licnog iskustva govoreci post bez molitve malo pomaze, takodje i obratno, a postavljati ispovest kao obavezu pred svako pricesce u nekim slucajevima moze udaljiti coveka od ispravnog poimanja Svetih Tajni i Crkvenog zivota.

Постиш када је пост, причешћујеш се када је Литургија.- verujem da je ovako ispravno s tim da ni Pricesce ne sme da se shvati kao obavezno.

У томе и јесте цака! Из канонског предања се јасно види да су рани хришћани, ако се не причесте на литургији, морали да наведу разлог зашто се нису причестили. Не кажем да то и данас важи, али не сматрам ни да није обавезно. Укратко, треба се причешћивати кад год нема нечег крупног што нас спречава, било да је у питању грех, немогућност присуствовања литургији, немогућност литургијског поста (неједење и непијење од поноћи до литургије)...

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У томе и јесте цака! Из канонског предања се јасно види да су рани хришћани, ако се не причесте на литургији, морали да наведу разлог зашто се нису причестили. Не кажем да то и данас важи, али не сматрам ни да није обавезно. Укратко, треба се причешћивати кад год нема нечег крупног што нас спречава, било да је у питању грех, немогућност присуствовања литургији, немогућност литургијског поста (неједење и непијење од поноћи до литургије)...

Da ,znam da je tako bilo. Ono sto je nekad bilo pravilo danas nije nazalost , ali verujem da tako treba da bude. Cuo sam da je bilo slucajeva koje ne bih prepricavao (a koje sam cuo i od svestenika) da poneki mirjani imaju prveliku slobodu u pristupanju a takodje i poneki svestenici kad pozivaju na pricesce bez zdravog rezona... Zato kazem pravilo treba da bude redovno pricescivanje ali ne ako nema uslova od kojih si ti neke nabrojao.

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и даље је тако, постоји канон који тако гласи и који тражи да верник наведе зашто није приступио путиру уколико није под епитимијом ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1327317832' post='566440]

и даље је тако, постоји канон који тако гласи и који тражи да верник наведе зашто није приступио путиру уколико није под епитимијом ...

Nisam dostojna 301 greengrin greengrin greengrin greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ја искрено само чекам када буду тражили да се пости на дестилованој...

код нас у БЛ Епархији траже 3 дана минимум...

а како да их скупим када су само среда и петак посни..мени није јасно!

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam dostojna 301 greengrin greengrin greengrin greengrin

Нажалост, није смешно. На срећу, није аргумент, јер смо сви недостојни. Само што понеко понекад прекардаши меру - е, онда већ има разлога да метне прст на чело.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Slažem se sa Stevanom R. u potpunosti mada u praksi to nije slučaj svugdje, ne mislim ovde na manastire koji imaju određene tipike već konkretno na moju parohiju gdje je bila i još je u određenoj mjeri zabrana pričešćivanja mimo posta, čak i za djecu. Zamislite situaciju gdje se za Svetog Stefana nikada niko neće moći pričestiti do vijeka. Skroz blesavo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaš Milane to se desilo po odluci vladike i to je veliki broj crkava morao da ispoštuje. Sada gledajući na to ja sam stekao veliko iskustvo iz toga i koristilo mi je ali u tom trenutku sam proživio noćnu moru. Kada je stupila ta odluka veliki broj porodica sa djecom koji su redovni u crkvi su se pobunili i kada im nije izađeno u susret oni su organizovano protestno prestali da dolaze u crkvu u koju i ja idem i potražili neku crkvu gdje sveštenik nije polušao naredbu vladike. Jedan stariji mirjanin koji je meni pomogao u mojim prvim hrišćanskim koracima i kojeg sam gledao kao drugog oca i volio ga, je pozvao i mene sa njima. Moj duhovnik mi to nije savjetovao, i ja sam ga i poslušao, mada sam i sam imao takav stav. Jer takva odluka je po meni bila pogrešna, ali je vladici data vlast a vlast se treba slušati. Jer recimo kada bi u vojsci svaku komandantovu odluku imao pravo da ospori ili dovede u pitanje svaki vojnik, to bi se pretvorilo u raskalašenu bandu gdje bi svaki vojnjik bio ujedno i komadant. Isto tako i u porodici kada bi djeca dovodila u pitanje odluke glave kuće, u toj kući ne bi bilo napretka i stalo bi se na prvom pitanju. Tako je i u crkvi slučaj, Bog je određenim ljudima dao vlast i oni će pred Bogom da i odgovaraju kako su je savjesno vršili, a naše je da slušamo jer kroz poslušnost gradimo smirenje, a smirenje i ljubav su najveće vrline. Određeni svetitelji su se nakraju svog podvizničkog života pričestili samo jednom i to im je Bog poslao da li anđela ili nekog monaha od nekuda da ih pričesti. Tako da strpljen spašen, a ove bundžije iako su teoretski bile u pravu su pogriješili jer su ušli u nesmirenje i neposlušanje i to njihovo se vremenom raspalo. Ostavilo je to traga i na bratiji koja je ostala, jer što se jednom razbije i razdijeli nikada više nije tako čvrsto i veliko. Meni je duhovnik rekao, kada te pričešćuju, pričesti se, kada ne daju ti šuti. Bog je na jevrejski narod slao neznabožačke careve da ih pokore i da im jevreji budu pokorni u više navrata i duge vremenske periode, i govorio im je da ko se suprostavi poginuće, ko pobjegne poginuće, ko se pokori preživjeće. Iskušenja dolaze da bi se gradilo smirenje i dok se ne naučiš smirivati proći ćeš paklenu muku to vam iz iskustva kažem. Bog spasava ne mi, mi se samo otimamo. Svako dobro što činimo, recimo samo hvala ti Bože, jer nam je Bog to dao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

о Боже, колико си погрешио ...

и шта, сад ја треба да паднем у транс што је неки тамо владика запенио да не причешћује и што чини преступ пред Христом, ускраћујући људима светињу опроста греха и обожења а Он га је поставио на то место баш због тога?

ево ти како светитељи пишу о таквим преступницима и како их називају ...

http://www.verujem.o...etogorac.htm#p1

ПРИГОВОР 1

Постоје неки људи са великим страхопоштовањем, који не познајући Писмо, када виде неког хришћанина да се често причешћује почињу да га укоравају, говорећи да само свештеници могу то да раде. И ако ти хоћеш да се често причешћујеш онда и ти кажу постани свештеник.

...

Претходно споменути Јов каже још да онај човек који је достојан може да се причешћује сваки дан и то на исти начин како то раде свештеници, и то без разлике – оно што важи за свештенике важи и за мирјане, мушкарце и жене, децу и старце - или простије речено за све хришћане без обзира на узраст и чин.

Ти свештеници, који не причешћују хришћане који приступају Божанаском Причешћу са страхопоштовањем и вером Бог осуђује као убице, сагласно написаном код пророка Осије: " А дружина је свестеничка као чета која дочекује људе, убијају на путу у Сихем, чине грдило" (?с.6,9). Другим речима, свештеници који су сакрили пут и вољу, и заповест Божију, и нису је објавили су убили Сихема и починили беззакоње у народу Мојем.

Ја се само чудим и не знам да ли постоје такви свештеници који удаљују оне који приступају Тајнама. Јер они се чак нису ни замислили о томе да су речи које они сами говоре - лаж. Јер они сами на крају Литургије гласно призивају све верне, говорећи: "Са страхом Божијим, вером и љубављу приступите". То јест приђите Тајнама и Причешћујте се; а затим се опет сами одричу својих речи и удаљују оне који приступају. Ја не знам како би се могло назвати овако лоше дело.

...

можеш слободно и да ишчиташ тему из мог потписа о редовном причешћивању ...

сва срећа па се ја не питам, него неко ко је изнад владике а два светитеља ће ти то врло речито објаснити у Душекорисној књизи коју имаш у мом потпису :)

ево неких исечака из ње са линковима, којих си се дотакао, ради се о одговору на приговоре које ћеш моћи да прочиташ:

ПРИГОВОР 4

Неки кажу да су се преподобна Марија и многи други пустињаци и подвижници Причестили само једном у току целог свог живота и то им није сметало да постану свети

http://www.verujem.o...etogorac.htm#p4

ПРИГОВОР 5

Неки приговарају говорећи да је Свето Причешће страшна ствар, и зато се од људи који се причешћују захтева свети живот, савршен и ангелски

http://www.verujem.o...etogorac.htm#p5

ПРИГОВОР 8

Неки приговарају и говоре: “Зар ти који се често причешћују немају страсти чревоугађања, сујете, смеха, празнословља и многа друга слична? Како се они без обзира на све то често причешћују?”

http://www.verujem.o...etogorac.htm#p8

ПРИГОВОР 12

Неки се саблажњавају од тога што не могу да нас убеде својим речима (имајући у виду да постоји забрана на непрестано Причешћивање), и у своју одбрану наводе три закључка: прво, говоре, каноне и заповести држе архијереји; друго ми не треба да испитујемо то што нам говоре архијереји, већ треба само простодушно да их слушамо; и треће наводе Апостолску изреку “повинујте се учитељима вашим и будите покорни” (Јевр. 13, 17).

http://www.verujem.o...togorac.htm#p12

ПРИГОВОР 13

Неки кажу: “Ево, ми испуњавамо заповест Господњу – причешћујемо се два или три пута годишње, и то је довољно за наше оправдање [на Страшном Суду]”

http://www.verujem.o...togorac.htm#p13

мада, искрено мислим да су прве три главе суштинске за целу причу :)

ГЛАВА 1

О томе да је православним хришћанима неопходно често причешћивање Божанским Телом и Крвљу нашега Господа

http://www.verujem.o...c.htm#glava%201

ГЛАВА 2

О томе да је корисно и спасоносно често Причешћивање Светим Тајнама

http://www.verujem.o...orac.htm#glava2

ГЛАВА 3

О томе да ако неко дуго чека да се Причести чини себи велику штету

http://www.verujem.o...orac.htm#glava3

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.....................................

Dobro nam dosao na forum... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto se od aktivmih hriscana trazi u vreme mrsa da dodatno poste,kad to svestenici ne rade.Po kom osnovu,svestenici imaju blagodat pa mogu?

шта значи то активни хришћанин?

боље је детаљно и конкретно питање пошто не постоји универзалан одговор, није за сваког исти поготово што свештеник може да процени јел потребан додатан пост или не.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како ви гледате на све ово?

Практично уопште није битно шта обичан верник мисли, јер се на крају сведе на то да је дужан да слуша свештеника шта му саветује, па било да се причешћује неколико пута годишње или неколико пута седмично. Могу ја да мислим ово или оно, није моја последња већ свештеникова. Имам утисак да су у том својеврсном "сукобу мишљења" када и колико се причешћивати и како постити пред причешће, обични верници заправо у једном процепу па и на тапету јер све иде "преко њихових леђа". Кога год да послушају неко ће им замерити и рећи да су на погрешном путу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milane nisi nešto izgleda razumio jer ja sam čitao uglavnom većinu tih stvari što si naveo i slažem se s tim da je pogrešno zabranjivati pričest ali šta učiniti kada tako nešto doživiš. Dići nekakvu pobunu kod mirjana? Pokušati na sve načine napasti i smijeniti vladiku? Preseliti u neki drugi grad kod nekog drugog vladike? Sve se to pokazalo suludim osim smirenja u iskušenju koje te zapalo.

Svetitelji su nekada sebe prodavali u roblje da bi druge izbavili iz ropstva, i to je bio zakon srca to ne piše ni u jednom tipiku da ti je to obaveza činiti. U tom robovanju oni su se pokazali sveti da su to i njihovi gospodari vremenom uvidjeli i po Božijem promišlju ih puštali. A svo to vrijeme u ropstvu oni nisu imali ni liturgije ni pričesti niti kakva svoja prava osim ispunjavanja volje gospodara, i služili su gospodare kao da služe Gospodu i meni se čini da je to Gospodu bilo milo. Smirenje i ljubav su iznad svega. Dans je došlo vrijeme nekih novih fariseja i zakonodavaca i toga se treba čuvati jer i Gospod je rekao da se zakonom još niko nije opravdao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...