Jump to content

Колико су пост и Свето Причешће повезани ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Један млад човек ме данас питао за моје мишљење. Он је у првој години брака и жели да пости и причести се али је добио различите одговоре од два свештена лица. Један је рекао да се то не ради у првој години брака а други да може. Момак је у недоумици и не зна шта да ради. Како уопште да знамо шта је правилно кад светеници говоре различито.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чекао сам да неко прокоментарише, да не испадне да ја ненаучен покушавам бити учитељ другима, али како нема одговора, дао бих свије мишљење. Унапријед се ограђујем, јер нису изнесени све потребне чињенице, али колико се ја разумијем потпуно је сулудо савјетовати некоме да се годину дана не причешћује. Е, сада, једино ако није ријеч о епитимији ... Или ако се супружници не могу договорити, (једно би да пости, друго не) или ако, да простите планирају да раде на дјетету, али за све се може изнаћи рјешење. Па људи моји, шта је битније од Литургије и причешћа? Па ко је од нас господар свог живота у смислу да има власт да одлучи и да зна да ће сутра осванути? Па шта ако (не дај Боже) неко умре непричешћен, колика је одговорност онога ко му је савјетовао да се не причести. Свашта... Опет кажем, ово је мој лични став формиран на основу штурих чињеница које сте изнијели, али мислим да не гријешим ако кажем да је православље=Литургија (причешће). Па када је Христос говорио да једемо Тијело његово и пијемо Крв његову да бисмо имали живот вјечни, зар је спомињао накакве изузетке? Сјетимо се приче о званицама које не бијеху достојне, један од њих се изговорио управо женидбом па га није било за Трпезом Царевог Сина.
Наравно, стоји и оно да се супружници не забрањују једно другом, осим по договору у вријеме поста, једино ми то пада на памет као разлог какве везе има прва година брака са евентуалним непричешћивањем, али и тај разлог је небулозан.

 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo da ne može da se pričesti zato što je u prvoj godini braka prvi put čujem.

 

A razgovarala sam sa dosta sveštenika i išla / slušala mnoga predavanja. 

 

Najpraktičniji savet ako mene pitate je da posluša onog čiji mu se odgovor ajde da tako kažem sviđa i kraj priče.

 

Tužno je šta se sve može čuti od različitih sveštenoslužitelja, ali šta da se radi.

 

Dakle, izabereš onog ko ti prija i gotovo. To je pravilno.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала на одговорима! Била сам забринута да нико неће одговорити. Момак има велики проблем, жена је трудна и треба у априлу да се породи али га је отерала и он чини све да то среди. Њени родитељи манипулиши са њом и не дају да буду заједно тако да он јадничак не зна шта ће да ради.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Један млад човек ме данас питао за моје мишљење. Он је у првој години брака и жели да пости и причести се али је добио различите одговоре од два свештена лица. Један је рекао да се то не ради у првој години брака а други да може. Момак је у недоумици и не зна шта да ради. Како уопште да знамо шта је правилно кад светеници говоре различито.

 

Зато човек има памет, савест, па и (зашто да не) интуицију. Кроз искрену молитву Богу, кроз разговор са ближњима, отварају се путеви и види се шта и како чинити.

 

Ако је свештеник заиста рекао да се "то не ради у првој години брака", вероватно се мало нашалио. У супротном, треба да пружи и неко објашњење зашто тако мисли. Али, ако је ситуација са људима проблематична, можда постоји добар разлог зашто то мисли. (Можда је потребно помирити се са ближњима.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ух, тешка прича и тешка тема.... Управо зато сам се и на почетку својега писанија оградио...
Не може се дакле рећи да се односи на прву годину брака уопште него на овај конкретан (несрећан) случај. Овдје очигледно двоје нису једно као што би требало да јесу и заиста је тешко рећи шта радити у таквим ситуацијама. Било би добро да неко од теолога/свештеника на форуму да своје мишљење; али мислим да би ипак требало поступити како каже његов парохијски свештеник, тј вјероватно свештеник који их је вјенчао, јер би он требао бити најупућенији.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa znači on faktički i nije u braku.

 

Baš me zanima da li je sveštenik pre nego što je dao svoje mišljenje o tome da li da se pričesti ili ne, uopšte sa njim razgovarao i video o čemu se radi

 

ili samo paušalno daje neke knjiške savete.

 

Ajoj što ne volim površnost u bilo kom poslu a kamoli kod ljudi koji bi trebalo da brinu o našim dušama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала на одговорима! Била сам забринута да нико неће одговорити. Момак има велики проблем, жена је трудна и треба у априлу да се породи али га је отерала и он чини све да то среди. Њени родитељи манипулиши са њом и не дају да буду заједно тако да он јадничак не зна шта ће да ради.

 

Нека се посаветује са неким добрим свештеником или психологом.

Не знам постоји ли још увек ВДС (Верско Добротворно Старатељство) са тимом психолога, психијатара итд?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ух, тешка прича и тешка тема.... Управо зато сам се и на почетку својега писанија оградио...

Не може се дакле рећи да се односи на прву годину брака уопште него на овај конкретан (несрећан) случај. Овдје очигледно двоје нису једно као што би требало да јесу и заиста је тешко рећи шта радити у таквим ситуацијама. Било би добро да неко од теолога/свештеника на форуму да своје мишљење; али мислим да би ипак требало поступити како каже његов парохијски свештеник, тј вјероватно свештеник који их је вјенчао, јер би он требао бити најупућенији.

Možda je kod Vas sveštenik koji obavlja venčanje ili parohijski sveštenik najupućeniji. Ovde to baš i nije slučaj.

 

Ne slažem se da je najkompetentniji parohijski sveštenik.

 

Mislim da čovek treba pažljivo da bira ko će ga duhovno rukovoditi.

 

Tačnije da mora da pronađe onog pred kim može da se otvori, i da ga druga strana pažljivo sasluša. To je najvažnije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нека се посаветује са неким добрим свештеником или психологом.

Не знам постоји ли још увек ВДС (Верско Добротворно Старатељство) са тимом психолога, психијатара итд?

Postoji i radi. Francuska 31, može da se zakaže razgovor.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imate i u Pastirskom centru u Beograđanci (12 sprat) ljude koji pomažu isto besplatno.

 

Može da se zakaže razgovor kod psihologa, psihijatra ili razgovor sa o. Petrom Lukićem.

 

Telefon 3616190*347

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Možda je kod Vas sveštenik koji obavlja venčanje ili parohijski sveštenik najupućeniji. Ovde to baš i nije slučaj.

 

Ne slažem se da je najkompetentniji parohijski sveštenik.

 

Mislim da čovek treba pažljivo da bira ko će ga duhovno rukovoditi.

 

Tačnije da mora da pronađe onog pred kim može da se otvori, i da ga druga strana pažljivo sasluša. To je najvažnije.

Апсолутно се слажем, у мом посту сам изоставио битан дио који би требало да гласи "он би требало да је најупућенији" (говорећи о идеалном свијету у коме их он познаје са Литургије).

 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...