Jump to content

Maltretiranje u virtuelnom svetu - Cyberbullying


Препоручена порука

Internet maltretiranje završilo kobno :(

Amanda Tod se ubila :(

TANJUG:

Ona je u tom snimku opisala kako je dugo trpela maltretiranje.

Amanda Tod je u 9-minutnom snimku od 7. septembra, na kom se ne vidi njeno lice, svoju životnu priču iznela do detalja, ispisujući reči na listovima papira koje je pokazivala kameri.

Nju je, naime, nepoznata osoba navela da još dok je imala 13 godina pred kamerama pokaže grudi, nakon čega je fotografija koja je tada napravljena završila na profilu koji je na "Fejsbuku" otvorila ta osoba, uputivši na nju sve devojčicine prijatelje, piše AP.

Usledile su godine straha, depresije, a Amanda je utehu pokušala da nađe u alkoholu i drogi. Zbog maltretiranja vršnjaka morala je da promeni školu nekoliko puta, dok je njena fotografija kružila internetom.

Devojčica je jednom prilikom čak bila i pretučena, nakon čega je pokušala da se ubije, popivši varikinu.

Na poslednjim listovima na video-snimku Amanda je napisala: "Nemam nikoga. Potreban mi je neko. Moje ime je Amanda Tod".

Njena majka je izjavila kako je trenutak nesmotrenosti i nepažnje uništio život njene ćerke, koja je video-snimkom zapravo želela da pomogne hiljadama drugih koji su zlostavljani.

Vest o smrti Amande Tod juče je izazvala talas burnih reakcija na "Tviteru" i "Fejsbuku", a stručnjaci i kriminolozi ukazuju da bi trebalo pooštriti zakone kako bi se sprečilo maltretiranje na internetu.

Rezultati preliminarne istrage pokazuju da je reč o samoubistvu, a slučaj pokreće pitanje kada će problemi koje mladi sve više iznose na popularnim društvenim mrežama početi ozbiljno da se shvataju.

--------------------------

Sve ovo otvara mnoge pandorine kutije i priče o fejsbuku, internetu.. pa u krajnjem slučaju i ŽRU Pouke.

Koliko smo mi svesni da je osoba sa kojom vodimo razgovor preko foruma, na nivou na kom može da ispegla svaku uvredu, svaku kontroverzu ili prekor upućen u poruci.

Nismo ni mi svesni da je neka osoba labilna pa se prema svima odnosimo kao sa ravnima, a nije baš tako.

Internet na žalost je prevazišao okvire virtuelnog i postao je stvaran deo života. Mnogi od nas većinu slobodnog vremena provode na internetu i kako to onda nije realnost a ne virtuelnost.

Koliko je stvaran, vidimo i po slučaju nesrećne Amande, koja je postala žrtvom internet manijaka.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Teško je gledati ovaj video. Ali je najstrašnije čitati neke komentare ispod. Koliko ima bolesnih, poremećenih i jednostavno ZLIH ljudi ( ne znam kako bih drugačije to nazvao). Devojka je napravila neku glupost jednom i život joj se pretvorio u pakao. Šta sad? Svi grešimo. Nije uradila ništa strašno. Kako neko može da bude toliko okrutan? Kako neko može da podstiče ljude na samoubistvo, da se izruguje sa nečijim bolom? To je potpuni satanizam. Ljudi koji su spremni na tako nešto su jednostavno ubice. Koliko se samo čovek može u zlu, bezosećajnosti, okrutnosti upodobiti demonima. Neka se Bog smiluje njenoj duši i podari joj mir koji na ovom svetu nije mogla naći.

De Maria Numquam Satis

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U tim godinama (koje nisu pubertet) znači od nekih 14-18, kada deca nisu više deca, a nisu još postali ljudi, veoma problematične osobe mogu da budu.

Za sebe mogu reći da sam najlošija i najgora osoba bio baš u tom periodu. Nemaš neku veću odgovornost uglavnom, jer nisi ni zaposlen niti neko zavisi od tebe. Eventualno ideš u školu i tvoje je jedina obaveza to.

Sa obavezama počinje i stasavanje, jer već to je borba za opstanak i moraš da se dovodiš u red.

Roditelji znaju da su ove godine sa decom najproblematičnije i "najteže". Škola odavno ne izvršava svoju dužnost da ne samo da obrazuje mlade, već i da im bude na neki način učiteljica života. Profesori nemaju autoriteta i uglavnom se plaše svojih učenika, što mladi veoma lako prozru i posle ih ne možeš zaustaviti. Toliko je nasilja u školama i ono što roditelji čuju je samo desetina i uglavnom nebitno, od onoga što se zaista dešava.

Seti te se i sami ludosti što ste činili (koje su prema ovome danas bile relativno bezazlene) i da li su vaši roditelji i stariji znali za to. Naravno da nisu. Tinejdžeri su članovi sekte koja ima svoj rok trajanja ali je neuništiva jer stalno regrutuje nove članove. Relativno je bezazleno izaći iz te tinejdž sekte. Dovoljno je samo napuniti 19-godina i završiti srednju školu. Ali dok su u toj sekti, porodica i te kako oseća i zna da je sada autoritet njihovoj deci, ne roditelj, nego društvo sa ulice, škole...

Šta činiti?

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Deca su u tim godinama možda 'neosetljivija' prema drugim ljudima, sebičnija, još nisu potpuno izgrađene ličnosti, nesigurnija su itd. Međutim postoji neka granica. A podstrekivanjem nekoga na samoubistvo, radovanje zbog činjenice da se neko ubio jer mu je život bio nepodnošljiv, jer je bio potpuno izopšten - to se ne može ničim opravdati. To je jednostavno zlo i patologija, i tu nema nikakvog opravdanja, ni u godištu ni u bilo čemu. Svi pravimo greške, naročito u tim godinama, ja prvi sam radio svakakve gluposti kojih se danas stidim. Tada mladom čoveku mišljenje drugih često znači sve - upravo zbog nesigurnosti itd. Međutim, postoji nešto što nije samo egoizam, sebičnost već je crta psihopatske ličnosti. Meni je neverovatno da na youtubeu ispod ovog snimka, sad kada se devojčica ubila, ima ljudi (od kojih verovatno nisu svi tinejdžeri) koji je vređaju i smatraju da je ispravno postupila. Tih komentara nema dva- tri nego mnogo više, iako je, hvala Bogu, više onih ljudskih i normalnih. Facebook i sl. društvene mreže bi morale biti ažurnije i odmah brisati stranice na kojima se privatne ličnosti izvrgavaju vređanju, proganjanju, ponižavanju. Bilo je takvih slučajeva i kod nas, nažalost. A osobe koje podstrekavaju na samoubistvo, kao što je ovde bio slučaj, moraju nekako odgovarati bez obzira da li su punoletne. To su ozbiljne stvari.

De Maria Numquam Satis

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

NOVI ZAKON Zbog nasilnog ponašanja na Fejsbuku, socijalni radnik u kući

Sajber zlostavljanje i (ne)odgovornost škole. O tome na TV RTS govori Snežana Miljković nastavnica Građanskog vaspitanja.

Verbalno ponižavanje na društvenim mrežama i forumima, objavljivanje ismevajućih i omalovažavajućih fotografija i video zapisa, slanje pretećih mejlova, SMS ili MMS poruka... sve je to sajber zlostavljanje. Ovu vrstu psihološkog zlostavljanja u virtuelnom okruženju, deca i mladi u Srbiji doživljavaju češće nego što se misli i zna.

Kada se postavi pitanje odgovornosti i kažnjavanja, školama u Srbiji su ruke vezane s obzirom na to da se radi o nasilju koje je počinjeno izvan kruga škole. Osim edukacije, prevencije i prijavljivanja slučaja nadležnim organima, školama nije dozvoljeno da drugačije reaguju na ovaj vid nasilja.

Čas profesionalnog razvoja organizuju Građanske inicijative u sklopu projekta „Evropa viđena našim očima" kog sprovode u saradnji sa češkom organizacijom „Partneri za demokratske promene". Projekat finansira Češko ministarstvo spoljnih poslova.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За решавање оваквих проблема треба се угледати на Кину и неке земље на Блиском истоку. 

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За решавање оваквих проблема треба се угледати на Кину и неке земље на Блиском истоку. 

 

Treba da uvedete na forumu neko dislike dugme ili slično. Da to postoji sada bi Middle-earth ti za ovaj komentar od mene dobio taj dislike. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Sajber zlostavljanje i (ne)odgovornost škole. O tome na TV RTS govori Snežana Miljković nastavnica Građanskog vaspitanja.

Verbalno ponižavanje na društvenim mrežama i forumima, objavljivanje ismevajućih i omalovažavajućih fotografija i video zapisa, slanje pretećih mejlova, SMS ili MMS poruka... sve je to sajber zlostavljanje. Ovu vrstu psihološkog zlostavljanja u virtuelnom okruženju, deca i mladi u Srbiji doživljavaju češće nego što se misli i zna.

Kada se postavi pitanje odgovornosti i kažnjavanja, školama u Srbiji su ruke vezane s obzirom na to da se radi o nasilju koje je počinjeno izvan kruga škole. Osim edukacije, prevencije i prijavljivanja slučaja nadležnim organima, školama nije dozvoljeno da drugačije reaguju na ovaj vid nasilja.

Čas profesionalnog razvoja organizuju Građanske inicijative u sklopu projekta „Evropa viđena našim očima" kog sprovode u saradnji sa češkom organizacijom „Partneri za demokratske promene". Projekat finansira Češko ministarstvo spoljnih poslova.

Ух то су све изгледа неки тешки левичари, „смањимо опсег слободе говора” активисти...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ух то су све изгледа неки тешки левичари, „смањимо опсег слободе говора” активисти...

Svaka sloboda ima svoje granice, pa i sloboda govora. Šta je tu konkretno problem ?

Samo da ne ukinu šargarepu.... Zeko Peko :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba da uvedete na forumu neko dislike dugme ili slično. Da to postoji sada bi Middle-earth ti za ovaj komentar od mene dobio taj dislike.

Схватићу овај твој пост као то дугме дислајк, јел то у реду? 

Не знам шта сам погрешно  горе написао Atheist ?

 

1. Turska je blokirala pristup Youtube sajta više puta u periodu 2007. do 2010. godine. Sve je počelo postavljanjem videa koji su vređali Kemala Ataturka, jednog od osnivača moderne turske država. Blokada je ukupno trajala skoro dve godine, i skinuta je tek 2010. godine.

2. Pakistan je zabranio pristup Facebook-u  2010. godine u znak protesta što su se na njemu pojavile slike proroka Muhameda, što u islamu predstavlja svetogrđe.

3. Japan je političarima u predizbornoj kampanji 2009. zabranio da koriste Twitter.

4. Indijska vlada je 2006. godine zabranila pristup određenim blogovima i sajtovima zbog sumnje da ih koriste teroristi za međusobno komuniciranje.

Neke zemlje su trajno zabranile pristup određenim  sajtovima i društvenim mrežama. U tome prednjači Kina u kojoj su zabranjeni Facebook, Youtube, Twitter i mnogi drugi sajtovi. Inače na ovom sajtu: http://www.blockedinchina.net/ možete da testirate koji su sajtovi zabranjeni u Kini. Doduše, ova zabrana se za Kinu nije pokazala kao loša ideja, jer je zabeležen značajan porast sajtova koji služe kao zamena američkim sajtovima kao što su Twitter, Facebook itd…, kao i sajtova koji su lokalne prirode. Na ovaj način je Kinezima omogućeno da više zarađuju od svojih sajtova podstičući tako celokupnu kinesku ekonomiju, ali s druge strane u Kini postoji brojna i napredna internet zajednica za koju se može reći da je izolovana od ostatka sveta.

U druge zemlje koje zabranjuju pristup određenim sajtovima spadaju Iran, Pakistan, Ujedinjeni arapski emirati itd…

Na kraju, nemojte da mislite da samo nerazvijene ili politički izolovane zemlje brane svojim stanovnicima pristup određenim sajtovima na Internetu. Razvijene zemlje nisu ništa bolje, one to samo bolje prikrivaju. Nedavno je David Kamerun, premijer Velike Britanije, nakon višednevnih nemira u toj zemlji pozvao parlament da uvodi mere zabrane i kontrole društenih mreža jer se one mogu koristiti u nepoželjne svrhe. Isto tako je poznato da vojska SAD-a pravi lažne profile na društvenim mrežama kako bi širili američku propagandu. Google je, u par navrata, bio optuživan da briše sajtove iz rezultata pretraživanja zbog odluka suda.http://internetzanatlija.com/2011/12/07/koje-zemlje-su-branile-pristup-sajtovima-i-drustvenim-mrezama/

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Na društvenoj mreži Fejsbuk pojavila se grupa "Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana", kojoj je pristupilo više od 300 dece. Iako je majka dečaka slučaj prijavila policiji grupa je izbrisana tek pošto je Fejsbuku prijavljeno nasilje

 
 
 
Dete-za-kompjuterom-fejsbuk.jpgFoto-ilustracija: sxc.hu/mzacha

Na društvenoj mreži Fejsbuk pojavila se grupa “Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana”.

bannerinternetgroup_468x60.jpg

Iako je majka dečaka slučaj prijavila policiji, grupa je izbrisana tek pošto je Fejsbuku prijavljeno nasilje. Nedugo zatim formirana je grupa “Mi koji hoćemo da pljunemo Ivana jer je cinkaroš”.

- Na Fejsbuku pod imenom “Svi mi koji hoćemo da prebijemo Ivana” osnovana je grupa protiv moga sina. Grupi je pristupilo više od 300 dece, a skoro svi su bili njegovi školski drugovi. Uplašila sam se, prijavila slučaj policiji, a dete ispisala iz škole. Grupa je izbrisana, a zatim je preformulisana “Mi koji ćemo da pljunemo Ivana jer je cinkaroš” - priča majka Ivana G. (11).

Majka dečaka, koji je išao u školu na teritoriji beogradske opštine Savski venac, objašnjava da je sin postojanje grupe od nje sve vreme krio. Ali, dečak nije mogao da sakrije strah.

- Izmišljao je stvari kako ne bi išao u školu, a bio je đak sa svim peticama. Počeo je da mokri u krevet, a to nije radio ni kada je bio mali. Prijavila sam sve policiji, ali je grupa izbrisana tek kada je pre tri meseca moj prijatelj direkciji Fejsbuka prijavio nasilje. Kada grupe više nije bilo, sin mi je rekao da sam ga “izblamirala” jer ga zovu “mamina maza” – razočarana je majka,i podvlači da joj je najteže palo što je niko nije shvatao ozbiljno.

U policiju je otišla sa laptopom. Pokazala im je grupu na Fejsbuku.

- Policajci su mi rekli da imam opciju da ih prijavim Fejsbuku i da je to verovatno “dečja šala”, kao i da ne mogu oni po ceo dan da češljaju internet. Otišla sam u školu, gde su mi rekli da je to što su deca uradila loše i da ne mogu da otkriju ko je oformio grupu jer se predstavio nadimkom. Kada smo obrisali grupu, oni su napravili drugu, gde pozivaju na pljuvanje. Tada sam ga ispisala iz škole – objašnjava majka dečaka.

Ako se u obzir uzme da 97 odsto đaka u Srbiji ima dostupnost kompjuteru, a da polovina osnovaca i gotovo svi srednjoškolci imaju telefon sa internet pristupom, opasnost koja vreba decu je izuzetno velika, smatra kriminolog Igor Pešić.

- Najveći problem je izvesnost kazne za nasilnike. Kada roditelj želi da prijavi da mu neko vređa dete na Fejsbuku, on poziva 192 ili odlazi u policijsku stanicu i podnosi prijavu. To u vrlo malom broju slučajeva završi u Službi za visokotehnološki kriminal i gotovo nikad se ne otkrije ko vređa i psihički zlostavlja decu – kaže Pešić.

(M. B. / Izvor: Blic)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad djeca danas ovo provode sa učiteljima onda je šikanovanje školskih kolega i đaka za njih sitnica, kao "dobro jutro", fali im tamo zabave i uzbuđenja, škola je nevjerovatno dosadna stvar.

 

School violence in Estonia: teenage students bullying a teacher

http://youtu.be/MonKy82UMBA

This is a genuine example of how Estonian students bullying a math teacher. Incident took place in Estonia, Pärnu at Tõstamaa Secondary School. The school's principal Toomas Mitt said to Postimees Newspaper that this is a grade with students (Mart Grents and Olari Sääsk) who have serious behavioral problems.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...