Jump to content

Исламска држава - хроника

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Podrzava ih izgleda populacija u na teritorijama koje kontrolisu .... Sudeci po brojnosti i kontroli teritorije. A da su opasnost , jesu. Narocito za zapad jer ako uspeju da stave pod kontrolu ceo Irak i ako krenu na saudijsku Arabiju imacemo globalni verski rat.

Tako je populacija podržavala Titov režim u SFRJ pa "91. ispade da je bio diktatorski i da su se svi osećali potlačeno, a komunisti nisu čak ni sekli ljudima glave i kačili na ograde da uteraju strah. Izjave ovih pritvorenika me podsećaju na ono "drugovi su rekli pogrešio si Đuro i jesam, priznajem, ali drugovi su mi pomogli da to shvatim". I da, koliko se sećam i Sadama su svi podržavali, a i Gadafija, pa šta bi. To da ih populacija podržava bih ja mačku o rep. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ono što je evidentno je da ovi džihadisti ubijaju, masakriraju, u filmu vidim određuje mužu da on odredi svojoj ženi kako da se obuče, nju niko i ne i ne pita, ona nije misleno ljudsko biće pa da može sama nešto da razume i odluči. Dalje, ruše i uništavaju sve što sami nisu napravili, a nisu ništa. Sad se ja pitam, imaju li ovi ljudi mozak i da li im funkcioniše uopšte? Veruju da je Bog jedan i svemoguć, kao i mi uostalom. Ako veruju da je svemoguć, da li oni bednici misle da svemogući Bog nije mogao da spreči postojanje "nevernika"? Ako već postoje i toliko Mu smetaju, zar misle da je svemogućem Bogu bilo nemoguće jednom svojom pomisli da ih zbriše sa lica zemlje već je morao da čeka više hiljada godina da se ove golje rode i urade to za Njega? Morao je da trpi "nevernike" da grade zdanja, ukrašavaju ih kipovima i slikama, napreduju u naučnim saznanjima i ništa im do sada i bez pomoći ovih golja nije mogao. Ili misle da to Bog tako namerno radi da bi oni pokazali svoju veru ubijajući? Zašto bi opet to Bogu bilo potrebno? Ispiraju mozak i indoktriniraju decu koja ponavljaju kao papagaji njihove budalaštine i sutra će biti još luđi nego njihovi učitelji danas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, još nešto, reče jedan u filmu kako oni ne žele da putuju i ne žele luksuz. Kaže oni vole ka im je teško jer su onda bliži Bogu. Nije teško druge proganjati i ubijati. Treba veru sačuvati i dokazati kad si proganjan i kad ti preti mučenje i smrt. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, još nešto, reče jedan u filmu kako oni ne žele da putuju i ne žele luksuz. Kaže oni vole ka im je teško jer su onda bliži Bogu. Nije teško druge proganjati i ubijati. Treba veru sačuvati i dokazati kad si proganjan i kad ti preti mučenje i smrt.

Ovo imas i u pravoslavlju, mislim na ovaj, mazohisticki deo da se tako izrazim.

Nailazio sam na vrlo eksplicitne stavove tipa da, ko se ne bude mucio ovde, nece moci tamo da blaguje itd...

Sto se generalno ovih ludaka tice, ne znam kako se moze resiti njihiv problem posto licno smatram da je religijski fanatizam najopasnija stvar koja moze postojati u bilo kom drustvu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo imas i u pravoslavlju, mislim na ovaj, mazohisticki deo da se tako izrazim.

Nailazio sam na vrlo eksplicitne stavove tipa da, ko se ne bude mucio ovde, nece moci tamo da blaguje itd...

Sto se generalno ovih ludaka tice, ne znam kako se moze resiti njihiv problem posto licno smatram da je religijski fanatizam najopasnija stvar koja moze postojati u bilo kom drustvu.

Pa da i mislila sam na pravoslavlje, samo ne bih baš mučeništvo nazvala mazohizmom. Mazohizam je nepotreban i obično, da tako kažem samoosmišljen, Ima primera u istoriji (samobičevanje i sl). Mučeništvo je kad te zadesi progon zbog vere, a ti znaš u šta veruješ i ne odričeš se toga. Volela bih da mi neko od muslimana objasni kako shvata dokazivanje vere kroz proganjanje "nevernika" i zašto bi takvo dokazivanje i proganjanje Bogu trebalo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da i mislila sam na pravoslavlje, samo ne bih baš mučeništvo nazvala mazohizmom. Mazohizam je nepotreban i obično, da tako kažem samoosmišljen, Ima primera u istoriji (samobičevanje i sl). Mučeništvo je kad te zadesi progon zbog vere, a ti znaš u šta veruješ i ne odričeš se toga. Volela bih da mi neko od muslimana objasni kako shvata dokazivanje vere kroz proganjanje "nevernika" i zašto bi takvo dokazivanje i proganjanje Bogu trebalo.

Nisam ja mislio na taj oblik mucenistva al dobro :)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ja mislio na taj oblik mucenistva al dobro :)

Eh to je problem kad se diskutuje na forumima. Ponekad se ne shvatimo baš najbolje, ali nema veze, ipak nekako, hvala Bogu, uspemo da objasnimo šta smo hteli da kažemo  :stadaradim:

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...
  • 2 months later...

"SAD naoružava pobunjenike koji se priključuju ID"

Ruski predsednik Vladimir Putin tvrdi da pobunjenici koji prođu obuku SAD odlaze da se pridruže Islamskoj državi sa oružjem kojim ih je snabdeo Vašington.

 

 

2512274985607e19992c6f529876818_big.jpg

 

 

 

On je američku podršku pobunjeničkim snagama u Siriji ocenio kao nelegalnu i neefikasnu.

U intervjuu za američke TV mreže, snimljenom uoči sastanka sa predsednikom SAD Barakom Obamom, Putin je rekao da sirijski predsednik Bašar al-Asad zaslužuje međunarodnu podršku jer se bori protiv terorističkih organizacija.

Obama i Putin treba da razgovaraju u ponedeljak, nakon Putinovog obraćanja u Ujedinjenim nacijama, preneo je Rojters.

"Po mom mišljenju, obezbeđivanje vojne podrške nelegalnim strukturama u suprotnosti je principima modernog međunarodnog prava i Poveljom Ujedinjenih nacija", rekao je Putin u delu intervjua za američke mreže CBS i PBS koji je objavio Kremlj.

Putin smatra da Damask treba da bude uključen u međunarodne napore u borbi protiv ID, što SAD odbacuju, i kritikovao je američke planove o obuci 5.400 sirijskih pobunjenika koji bi se borili protiv te ekstremističke grupe.

"Ispostavilo se da je samo 60 od tih boraca adekvatno obučeno i svega četiri ili pet ljudi zapravo nosi oružje. Ostali su dezertirali sa američkim oružjem da se priključe ID", kazao je Putin.

Ruski predsednik je istakao da se podrška Rusije Asadovoj vladi zasniva na Povelji UN.

"Mi pružamo podršku samo legitimnim vladama. Od danas to je u formi snabdevanja sirijske vlade oružjem, obuke i humanitarne pomoći za sirijski narod", dodao je Putin.

Vašington i zapadnoevropske države izražavaju bojazan zbog navodne pojačane vojne podrške Rusije Siriji, koja je, kako američki zvaničnici navode, proteklih sedmica u tu državu poslala brodove, oklopna vozila i mornaričku pešadiju.

Rusija kaže da je njeno vojno angažovanje u Siriji u vezi sa borbom protiv ekstremističke grupe ID.

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=09&dd=27&nav_category=78&nav_id=1044464

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...
 

BIJEG IZ PAKLA: Ovaj čovjek spašava seksualne ropkinje i robove od ISIS-a, prodaju se za početnu cijenu od 9000 dolara

Foto: AHMAD AL-RUBAYE/afp Autor: Danas.hr 23:47 02.06.2016
IRAQ-SYRIA-UNREST-YAZIDI-DISPLACED

Cjenjkanje počinje s 9.000 dolara (60.000 kuna). A na prodaju? Jazidska djevojčica, piše CNN.

Djevojčicu se opisuje kao lijepu, radišnu i djevicu. I samo joj je 11 godina.

Taj oglas – snimljen s on-line stranice za trgovinu koju koriste ISIS-ovi borci kako bi razmjenjivali seksualne robove, jedan je od mnogih koje Abdulah Šrem drži u svojem mobitelu.

Svaki oglas nudi vitalne tragove – fotografije, lokacije, za koje se nada kako će mu pomoći spasiti Jazidi djevojke i mlade žene poput ove djevojčice od militanata koji su ih zatočili.

Šrem je bio uspješan poslovni čovjek s trgovačkim vezama u sirijskom Alepu kada je ISIS došao i oteo više od 50 članova njegove obitelji iz iračke provincije Sindžar. Oni su samo neki od tisuća Jazida koji su zarobljeni 2014.

Prodane u seksualno ropstvo

Očajan, kao i ljutit na nedostatak podrške međunarodne zajednice, počeo je planirati kako da ih sam spasi, te je regrutirao švercere cigareta koji su prebacivali zabranjenu robu unutar i van iz ISIS-ovog teritorija da mu pomognu.

“Nije nas trenirala niti jedna vlada ili stručnjak”, objašnjava ovaj čovjek. “Naučili smo to tako što smo radili, tijekom zadnje godine i pol sakupili smo dosta iskustva.”

Tvrdi kako je do sada njegova mreža oslobodila 240 Jazida. Nije to bio lak, a niti jeftin posao – gotovo je bankrotirao nakon što je ušteđevinu potrošio na krijumčare.

Za one koji odlaze na teritorij pod kontrolom ISIS-a, opasnost je još i veća. Brojni su krijumčari uhvaćeni i smaknuti dok su pokušavali pronaći jazidske robove.

Ali Šrem inzistira kako se rizici isplate “Kada god nekoga spasim, to mi daje snage i vjere da nastavim dok ih nisam sve spasio.”

U nekim slučajevima krijumčari slijede tragove iz oglasa i druge komadiće informacija koje su prikupili kako bi našli Jazide. U drugima, sami taoci traže pomoć, i nude ključne detalje svojih lokacija – ime provincije ili grada koje su čuli, ili neku lokalnu znamenitost koju su uočili.

Izmjenjuju se i uče napamet brojevi šremovih telefona.

Nakon što uspiju stupiti u kontakt, zarobljenike se obavještava kada i gdje da odu susresti se s krijumčarima koji ih čekaju u automobilu. Ovisno o okolnostima spašavanja, siguran izlazak iz teritorija ISIS-a može trajati danima, ili čak tjednima, a uključuje prebacivanje iz jednog vozila u drugo, kao i čekanje u sigurnim kućama.

Djeca proizvođači bombi

Dilin je jedna od onih koje su spasili Šrem i njegov tim krijumčara. Odvojena je od muža kada su ISIS-ovi militanti pregazili provinciju Sinđžar. Posljednji put kad ga je vidjela bio je odveden, s rukama u zraku, zajedno s drugim muškarcima iz njihovog sela.

Ona i njena djeca odvedeni su u Mosul zajedno s drugim ženama i djevojčicama, “Odvojili su one koje su lijepe, i natjerali su nam da maknemo marame, kako bi vidjeli koje su najljepše.”

Prebacivali su ih od mjesta do mjesta, sve dok ju nije kupio ISIS-ov borac koji ju je redovito silovao.

“Prisilili su me, i prijetili su mojoj djeci”, kaže Dilin, prisjećajući se pet mjeseci koje je provela zatočena.

Dok su Dilin koristili kao seksualnu robinju, njena sedmogodišnja kći Aiša bila je prisiljena raditi do kasno u noć u podrumu njihove zgrade, gdje je sastavljala bombe za Islamiste.

“Bila sam pravila bombe”, Aiša priča tiho, igrajući se sa svojim kosom. “Bila je još djevojčica stara kao i ja i njena majka. Prijetili su kako će ubiti djevojčicu ako ne budem radila s njima.”

“Obukli bi nas sve u crno i bio je nekakav žuti materijal i šećer i prašak. I mi bi to vagale na vagi i zatim bi ih zagrijavale i pakirale.” Kaže kako bi zatim ISIS-ov militant dodao žice za detonator.

Bjegunci ‘ne mogu zaboraviti’

Dilin je živjela u strahu kako će Aišu raznijeti eksplozija, ili da će, ako još uvijek budu bile zatočene do djevojčinog slijedećeg rođendana, i ona biti prodana u seksualno roblje. Pa kada je ISIS-ov borac kojemu je pripadala otišao na vojnu operaciju, imala je šansu za bijeg. Kontaktirala je Šrema i zamolila ga za za pomoć u bijegu.

“Došle smo do telefona uz pomoć jedne druge žene, stupile smo u kontakt s Abdulahom. Molila sam ga da požuri i dođe po nas prije kćerkinog osmog rođendana, jer će mi ju oduzeti.”

Šrem joj je rekao da se nađe s osobom iz njegove mreže u obližnjoj džamiji slijedećeg dana, a zatim je izvukao nju i njezinu djecu iz ISIS-ovog teritorija.

Sada, godinu dana nakon oslobađanja, Dilin koja živi u izbjegličkom logoru u iračkom Kurdistanu, kaže kako ju još uvijek proganjaju stvari kroz koje je prošla “Ne mogu zaboraviti što se dogodilo.”

Njen se muž još uvijek vodi kao nestao, ali se pretpostavlja da je mrtav, no Dilin inzistira da “za moju djecu, ja moram preživjeti.”

15-GODIŠNJA SEKSUALNA ROBINJA: Silovao me svake noći. Bilo je tako bolno, svaki put sam plakala

Molba za međunarodnom akcijom

Šremova vlastita sestra jedna je od tih žrtvi, koje su ga uspjele kontaktirati s druge strane neprijateljskih linija.

“Osam mjeseci nisam znao ništa o njoj”, prisjeća se. “A zatim me je nazvala iz grada Anbara. Tamo je bila žena borca ISIS-a koja joj je dala telefon i rekla ‘Možda ćeš se moći spasiti’.”

Spasio je nju i njenog najmlađeg sina, petogodišnjeg Saifa, ali još nije uspio locirati dva starija sina, koji su poslani u ISIS-ove kampove za treniranje, kao ni sestrinu 13-ogodišnju kćer, koja je odvedena da bi ju prodali u roblje.

Tisuće Jazida ostalo je zarobljeno unutar teritorija pod ISIS-ovom kontrolom, i Šrem se boji kako ponestaje vremena da ih se spasi od radikalizacije. Poziva međunarodnu zajednicu da krene u akciju.

“Da se radi o 50, a ne 5.000 Europljana koje ISIS svakoga dana siluje, bi li Europa ostala tiha? Jasno da ne. Vršile bi se operacije… sve bi se učinilo da ih se spasi”, priča Šrem.

“Ali 5.000 Jazida se siluje, nihova se djeca treniraju i pretvaraju u hodajuće bombe, i niko ne čini ništa. Mi smo napušteni.”

GREECE-VATICAN-MIGRANTS-EUROPE Dijete izbjeglica traži spas za Jazide u izbjegličkom logoru u GrčkojFoto: ARIS MESSINIS/afp

ISIS im ispire mozgove

Iako su prošli mjeseci od spašavanja, Saif još uvijek pokazuje posljedice ISIS-ovog ispiranja mozga.

“Kada je Saif po prvi put izašao, bio je poput divljeg stvorenja”, prisjeća se Šrem. “Nismo mogli ni pričati s njim. Još je uvijek primjenjivao ISIS-ov mentalitet – da su svi neprijatelji.”

“ISIS-ovi su ga borci odveli u svoju školu, i tamo ga učili kako je džihad najbolja stvar u životu.

Kada ga Šrem pita s čime bi se radije igrao, loptom ili pištoljem, dječak ne oklijeva. “S pištoljem”, inzistira.

HRABRA NADIA: Preživjela je brutalna silovanja džihadista, a sada je nominirana za Nobela

Trenirani da ubiju ”nevjernike’

Dilšad, drugi dječak kojeg je zarobio ISIS, prošao je kroz isto ispiranje mozga. Njegova majka Samira kaže kako je bio pripreman da postane ISIS-ov krvnik.

“Rekli su ‘Idemo u kamp trenirati borbu za Islamsku državu’. Tamo je bilo velike i male djece”, objašnjava Dilšad.

“Trčali smo i čitali Fatihu (prvo poglavlje Kurana) i nisu nam dali da pijemo vodu. Reli su da je to kako bi nas istrenirali.”

Samira je bila užasnuta kada je prečula svoje zatočitelje dok su govorili o tome koliko je Dilšad talentiran. Kasnije je dječak prodan jednom militantu.

“Bio je krvnik, ubijao je ljude, klao ih”, sjeća se Dilšad. “Rekao bi ‘Sada ih ti ubij s pištoljem’ ali ja sam rekao da ne mogu ubiti.”

“On bi odgovorio ‘OK, onda ćeš ih ubiti slijedeći put’. Ja sam rekao ‘Zašto ubijaš ljude predamnom?’, ‘Tako da naučiš’. Ubijao je ljude sa sabljom… rekao je da su nevjernici.”

“Prvi put kada sam vidio kako ih ubijaju ispred mene bio sam uplašen, ali kasnije se više nisam toliko bojao.”

Dilšad kaže da mu je ISIS-ov militant rekao kako mu je poput sina, te ga poticao da pobije članove svoje prave obitelji.

Radikalizirani tinejdžeri – ‘nuklearne bombe’

Samira priča kako se, s vremenom, njezin sin zbližio s krvnikom.

“Moj nam sin nije prijetio, ali me je pitao – ‘Što bi ti mislila ako bi ja ubio?’ Zaplakala sam. Rekla sam ‘Kako možeš ubijati nevine?”

Nakon više od godine dana provedenih u ropstvu, Samira i njena obitelj spašeni su prije nego što je Dilšad pretvoren u ubojicu.

Saih i Dilšad su sretni, ali mnogi drugi, uključujući Saifovu braću, ostali su na ISIS-ovom teritoriju.

Svaka obitelj ima nekoga tko je nestao, smatra se mrtvim, a primaju malo ili nimalo psihološke pomoći.

“Ono što me najviše brine su oni koji završe tu školu i trening, njima je mozak potpuno ispran”, kaže Šrem. “Smatram svakoga od njih za nuklearnu bombu koja će doći i ciljati Jazide.”

http://net.hr/danas/svijet/bijeg-iz-pakla-ovaj-covjek-spasava-seksualne-ropkinje-od-isis-a-prodaju-se-za-pocetnu-cijenu-od-9000-dolara/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

DAMASK - Pripadnici grupacije Nour al-Din al-Zenki, koja se u Siriji bori protiv Asada, odsjekli su glavu dječaku starom 11 godina, sve to snimili i snimak postavili na internet. Na snimku, koji iz razumljivih razloga nećemo prikazati, vidi se kako monstrumi viču “Alahu ekber”, a zatim i kako jedan od njih uzima mali nož i odsjeca djetetu glavu, dok ostali viču i raduju se. Dječaka su militantni islamisti uhvatili u sjevernom dijelu Alepa, a optužili su ga da špijunira za suparničku al-Quds brigadu, koja se bori za Asada. Na snimku, koji je objavljen na društvenim mrežama, vidi se kako dječak plače, dok ga fanatici drže za vrat, a zatim se vidi i kako ga jedan od njih šamara. Dijete je prepuno modrica i odjeća mu je iscjepana, pa se pretpostvalja da je mučen prije pogubljenja. Dječaka su zatim oborili na pod kamioneta u kojem je snimljen video, i onda su počeli da ga ubijaju. Dječakov dželat zatim pozira sa odsječenom glavom djeteta, a na kraju je stavlja na djetetovo tijelo i skače sa kamioneta. (Dejli Mejl)

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/novosti/svijet/Islamisti-vicuci-Alahu-ekber-odsjekli-glavu-djecaku-od-11-godina/379601

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...