Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

пре 2 часа, mirko1929 рече

Хипотетичко, или не постојање молитве часном крсту, имплицира да је Христовом смрћу на крсту, крст добио ипостас. И заиста то је нешто што су хришћани изгледа веровали, пошто, не само да постоји таква молитва, већ у апокрифном Петровом Еванђељу, по излазку Христа из гробнице, за Њим излази и ходајући крст који прича!

Pa vise je drvo krsta osveceno Onim koji je na njemu izvrsio nase spasenje, mi se krstu klanjamo zbog Njega, to ima veze sa teologijom ikonopostovanja i poboznog poklonjenja osvecenim stvarima i ikonama.

Ne znam sta si se uhvatio tih apokrifa, pa to sto tamo pise nema veze sa vezom'.... trabunjanja najobicnija.... 7896634

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

Pa vise je drvo krsta osveceno Onim koji je na njemu izvrsio nase spasenje, mi se krstu klanjamo zbog Njega, to ima veze sa teologijom ikonopostovanja i poboznog poklonjenja osvecenim stvarima i ikonama.

Ne znam sta si se uhvatio tih apokrifa, pa to sto tamo pise nema veze sa vezom'.... trabunjanja najobicnija.... 7896634

Нисам се ухватио, него сам поменуо узгредно. Погледај било који православни молитвеник. У њему имаш молитву часном крсту. Што се молиш часном крсту ако нема ипостас?

Радуј се, пречасни и животворни Крсте Господњи, који прогониш ђаволе силом распетог на теби Господа нашег Исуса Христа, који је сишао у пакао и сатро силу ђаволску, и који нам је даровао тебе, Крст Свој Часни, за прогањање сваког противника. О! пречасни и животворни Крсте Господњи, помажи ми увек са Светом Владарком, Девицом Богородицом, и са свима Светима увек. Амин.

Као што видиш, молитва се обраћа директно крсту (и чак користи велико слово К, као да је у питању име). Очигледно је да Крст мора да има ипостас да би молитва имала смисла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, mirko1929 рече

Нисам се ухватио, него сам поменуо узгредно. Погледај било који православни молитвеник. У њему имаш молитву часном крсту. Што се молиш часном крсту ако нема ипостас?

Радуј се, пречасни и животворни Крсте Господњи, који прогониш ђаволе силом распетог на теби Господа нашег Исуса Христа, који је сишао у пакао и сатро силу ђаволску, и који нам је даровао тебе, Крст Свој Часни, за прогањање сваког противника. О! пречасни и животворни Крсте Господњи, помажи ми увек са Светом Владарком, Девицом Богородицом, и са свима Светима увек. Амин.

Као што видиш, молитва се обраћа директно крсту (и чак користи велико слово К, као да је у питању име). Очигледно је да Крст мора да има ипостас да би молитва имала смисла.

Vrlo je jednostavno, da Isus nije raspet na krstu ne bismo ni imali taj isti krst, koji se zbog Njega casti i postuje, ne sam po sebi i zato nema neku svoju ipostas (i ne znam sta i mislis pod time).

Nego ovo sto sam boldovao, Krst se cast i postoji molitva Krstu, samo zbog toga sto je Isus raspet na njemu i ta sila Raspetog daje silu i cast i samom Krstu. Znaci Krst dobija svoju molitvu zbog toga sto je na njemu raspet Bog, pre toga je u Rimskom carstvu bio simbol kazne i prokletstva, znaci nesto negativno, posle raspeca Isusa dobio je pozitivnu perspektivu i molitvu, drasticna promena.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

Vrlo je jednostavno, da Isus nije raspet na krstu ne bismo ni imali taj isti krst, koji se zbog Njega casti i postuje, ne sam po sebi i zato nema neku svoju ipostas (i ne znam sta i mislis pod time).

Nego ovo sto sam boldovao, Krst se cast i postoji molitva Krstu, samo zbog toga sto je Isus raspet na njemu i ta sila Raspetog daje silu i cast i samom Krstu. Znaci Krst dobija svoju molitvu zbog toga sto je na njemu raspet Bog, pre toga je u Rimskom carstvu bio simbol kazne i prokletstva, znaci nesto negativno, posle raspeca Isusa dobio je pozitivnu perspektivu i molitvu, drasticna promena.

Али зашто је молитва упућена Крсту ако он није добио ипостас распећем Христа на њему? Не можеш да се молиш нечему што не постоји...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, mirko1929 рече

Али зашто је молитва упућена Крсту ако он није добио ипостас распећем Христа на њему? Не можеш да се молиш нечему што не постоји...

Pa recimo analogija,.... ja vozim za jednu firmu u smederevu, ....i vozila su registrovana na tu firmu,.... i ja bez ovlascenja i pecata i potpisa gazde te firme ne bih mogao da vozim ta vozila,.... znaci meni to ovlascenje daje vlast da mogu da vozim,.... firma na mene prenosi legitimnost za voznju njihovih vozila,.... tako analogno i za ovu pricu oko krsta,.... Isus svojim raspecenjem na Krstu daje mu silu da mi mozemo molitvom da pobedjujemo krstom,.... jer krst nema silu sam po sebi (kao sto ja nemam ovlascenje za voznju sam po sebi),.... nego dobija silu od Raspetoga na njemu .... (kao sto ja ima vlast da vozim samo po ovlascenju firme i gazde)....itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 21.10.2021. at 16:45, Bokisd рече

O tome sam mislio kad sam rekao da smo mi ohristovili (pojam) Logos, u odnosu na pojam Logos u filozofiji.

Ок, разумио сам и опет је проблем кад кажеш да смо ми нешто охристовили. Ваљда Христос раздаје Духа Светога, а ми треба да - будемо охристовљени. И то управо Духом Светим јер - не постоји друго ни другачије охристовљење! Осим да то изврнеш наопако (развратиш), као да нам Христос не раздаје Светога Духа, на наше охристовљење (спасење, обожење), већ ми сами „охристовљујемо“ нешто, нпр. идеју Логоса. И да ли би смо ту идеју тиме охристовили или само спаковали у идеологију, без стварног садржаја, тј. Христа? А чему то? Ту празнину зато и пунимо моралом, као јединим могућим садржајем таквог хришћанства, без Христа. То развраћање, значи, није питање морала, већ Христа, од тог садржаја се ми тако одвраћамо, те развраћамо и саму Цркву, отварајући њена врата за Христову сушту супротност, антихриста.

Неће антихрист бити против морала, не, сваки морал ће он објеручке прихватати као замјену за Христа, на којој и гради своју идеологију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Човек вероватно прича о обичајима, историјским наносима и сл. 

Све је то лепо, ако постоји Смисао, ако се суштина изгуби, остају љуштуре и празна форма.

 

Морам да окачим Бољевића на  @Zoran Đurović тему :D

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 23.10.2021. at 22:44, slovoA рече

Ок, разумио сам и опет је проблем кад кажеш да смо ми нешто охристовили. Ваљда Христос раздаје Духа Светога, а ми треба да - будемо охристовљени. И то управо Духом Светим јер - не постоји друго ни другачије охристовљење! Осим да то изврнеш наопако (развратиш), као да нам Христос не раздаје Светога Духа, на наше охристовљење (спасење, обожење), већ ми сами „охристовљујемо“ нешто, нпр. идеју Логоса. И да ли би смо ту идеју тиме охристовили или само спаковали у идеологију, без стварног садржаја, тј. Христа? А чему то? Ту празнину зато и пунимо моралом, као јединим могућим садржајем таквог хришћанства, без Христа. То развраћање, значи, није питање морала, већ Христа, од тог садржаја се ми тако одвраћамо, те развраћамо и саму Цркву, отварајући њена врата за Христову сушту супротност, антихриста.

Неће антихрист бити против морала, не, сваки морал ће он објеручке прихватати као замјену за Христа, на којој и гради своју идеологију.

Dobro, dalje ide ovo sve sto si opisao.

I slazem se ovo za antihrista, (u pocetku) ce se predstavljati kao najveci moralista i usrecitelj i dobrocinitelj covecanstva i kasnije ce pokazati svu svoju demonsku zlobu i mrznju prema ljudima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Ja vodim grupu za neurozu (bio sam sam patnik zbog toga, sada to nije problem). 

 

Doso momak od 23 godina katolik koji se gadi kad ima nocna iztocenja, jer se gadi sperme, hteo bi decu ali ne zna kako zenu da pipne, jer za njeega je seks i sve sta ima veze za tim prljavo. Momak se tusira 5 sati posle tog dogadjaja i pere celi stan, jer je za nega sperma i seks zlo. I ljubav postoji samo platonski, njemu sperma kvari duh, kad ih pusti. 

 

To samo za one masturbiranje je zlo. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Agnostik рече

Ja vodim grupu za neurozu (bio sam sam patnik zbog toga, sada to nije problem). 

 

Doso momak od 23 godina katolik koji se gadi kad ima nocna iztocenja, jer se gadi sperme, hteo bi decu ali ne zna kako zenu da pipne, jer za njeega je seks i sve sta ima veze za tim prljavo. Da ne pricam da curu ne moze da pogleda. Momak se tusira 5 sati posle tog dogadjaja i pere celi stan, jer je za nega sperma i seks zlo. I ljubav postoji samo platonski, njemu sperma kvari duh, kad ih pusti. 

 

To samo za one masturbiranje je zlo. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...