Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

пре 10 минута, Bokisd рече

Ok, onda i ja mislim da je ipak besmisleno to sto pises, jer je opet opstepoznato, kao sto je opstepoznato da su mnogi pojmovi iz filozofije korisceni i u hriscanskoj veri i teologiji (jer su opste univerzalni pojmovi ljudske misli i uma i duha), dakle opstepoznato je da su svetitelji i crkva od pocetka hriscanstva svaki vid sustinskog spajanja i kohezije izmedju filozofije i vere ostro osudjivali i odlucivali svakoga u crkvi koji se tim bavio. Poznat je slucaj Origena koji je upravo i pao na tome sto je mislio da moze filozofiju da inkorporira u hriscanstvo..... "te Origena i Didima i Evagrija, koji su izmislili jelinske basne (=mitologije), i svojim sanjarijama i zastranjenjima uma izmudrijase nam..."..... ovo je iz osude Origena i slicnih koji su eto kako okvalifikovani od strane Trulskog Vaseljenskog sabora i crkve... secam se i kako je sv.Grigorije Bogoslov pisao sv.Grigoriju Niskom da se pazi i okane bavljenjem previse filozofijom jer postoji opasnost da se predje granica koja postoji izmedju vere i filozofije.

E, o tome pricam, iako postoji slicnost u mnogim stvarima izmedju vere i filozofije, opet mora se imati u vidu da postoji i sustinska razlika i zid izmedju vere i filozofije i da svako ko se bavi filozofijom (i ja licno volim filozofiju i citam pomalo) treba to da ima u vidu. 

I zato nije isto bestrasce i isihazam u filozofiji ili veri, iako su pojmovno slicni. Evo ti prost primer, dusa kao pojam i nezavisni entitet postoji i u veri i filozofiji, ali dok je u filozofiji dusa vecno postojeca i pre vremena i tvari, u hriscanstvu je vecno postojeca ali ne pre vremena i stvaranja Bozijeg, nego ima pocetak postojanja i dalje postoji kao vecno postojeca i besmrtna i to je ipak velika i sustinska razlika na kojoj je Origen i pao i osudjen i izopsten iz crkve....itd...

(hitno moram da idem u firmu, :takeoff:... ne mogu ni da proverim neke moguce greske....)

Проблем је у томе што ти благе везе немаш о чему се овде прича. Нимало чак не капираш шта ја причам. То видим по овоме што сад приговараш. Знаш, било би добро да не гураш главу тамо где јој место није. Ако нешто не разумеш, само игнориши, немој да се утрпаваш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, mirko1929 рече

Проблем је у томе што ти благе везе немаш о чему се овде прича. Нимало чак не капираш шта ја причам. То видим по овоме што сад приговараш. Знаш, било би добро да не гураш главу тамо где јој место није. Ако нешто не разумеш, само игнориши, немој да се утрпаваш.

Pa sto se kaze ne mogu da ti citam misli, ali sam stekao neki odredjeni utisak o tvojim stavovima i nazorima tako da mogu da predpostavim sta oces da kazes, i citam ono sto si napisao i na osnovu svega toga sam naveo konkretno sta mislim da je problem u nekim aspektima tvoje poruke, jer ima nekih stvari koje su po meni bas zanimljive i dobre.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.10.2021. at 22:37, mirko1929 рече

Моја истраживања историјата сексуалне етике су открила занимљиве ствари. Хришћани нису измислили ништа.

Тако је. Хришћани нису измислили ништа, јер је Христос једина Истина коју свједоче, а Њега нису измислили!!! Па ни то што даље наводиш нема никакве везе са хришћанима, већ само са разним идејама о Богу. Али Христос није идеја, нити је хришћанство идеологија, заснована на некој од тих идеја о Богу, те сваки који на основу њих (идеја) прокламује нешто, није ништа више од идеолога небића и свијета у којем се Бог није никад оваплотио.

Ако су те већ попови саблазнили, а јесу, зашто исповиједаш ту исту, њихову (не)вјеру? Тако и сам постајеш идеолог неке Цркве без Христа, којој су глава ти исти попови, чије би мјесто да заузмеш. И шта ћеш постићи тиме? Умјесто попова, ти ћеш бити тај кроз којег долази саблазан!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, slovoA рече

Тако је. Хришћани нису измислили ништа, јер је Христос једина Истина коју свједоче, а Њега нису измислили!!! Па ни то што даље наводиш нема никакве везе са хришћанима, већ само са разним идејама о Богу. Али Христос није идеја, нити је хришћанство идеологија, заснована на некој од тих идеја о Богу, те сваки који на основу њих (идеја) прокламује нешто, није ништа више од идеолога небића и свијета у којем се Бог није никад оваплотио.

Ако су те већ попови саблазнили, а јесу, зашто исповиједаш ту исту, њихову (не)вјеру? Тако и сам постајеш идеолог неке Цркве без Христа, којој су глава ти исти попови, чије би мјесто да заузмеш. И шта ћеш постићи тиме? Умјесто попова, ти ћеш бити тај кроз којег долази саблазан!

Гледај, какве то везе има с овим што сам окачио? Ја сам само окачио два рада о питагорејском прокреационизму. То је све. Оно што сам ја писао, је само кратак историјски преглед сексуалне етике од вајдака до сексуалне револуције, с кратким освртом на философске школе. Контра Холивуду, римљани нису били склони оргијама. Напротив, оптужба да практикујеш оргије (и инцест, и једење беба) је био уобичајени метод да покушаш да дискредитујеш одређену групу. За оргије су пагани оптуживали хришћане, хришћани гностике, итд. Вомиторијуми, у Холивудском смислу, као собе где идеш да се исповраћаш након преједења да би јео још, никада нису постојали. Вомиторијум је само реч за велики пролаз у амфитеатру. Ми данас имамо у глави потпуно погрешну представу о старом Риму, а израсли смо на његовим вредностима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, mirko1929 рече

Па жене немају семену течност.

traže "provajdera" za to 0703_read

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, mirko1929 рече

Гледај, какве то везе има с овим што сам окачио?

Причаш о хришћанима и хришћанству без Христа, као да је ријеч о некаквој идеологији која се само уклопила у постојеће идеологије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, slovoA рече

Причаш о хришћанима и хришћанству без Христа, као да је ријеч о некаквој идеологији која се само уклопила у постојеће идеологије.

Види. Не знам шта ти мислиш, зашто се Христос иконопише са дугачком косом и брадом? Мислиш ли да то има икакве везе с тиме како је Исус стварно изгледао? Ево, да ти одмах кажем, нема, нема никакве. На најстаријим представама је обичан младић.

christ_teacher.jpg.b7cc7d6b50e51e3356614ec5f28de201.jpg7-17.jpg.bad6e14bd8419da4454a46717ce5caa0.jpg

У хеленистичком свету, међутим, зна се како врховно божанство треба да изгледа. К'о Зевс.

sta_pudenziana_apse.jpg.23e6b7919585e321320b7928842bcea9.jpg

 

Зашто се Богородица иконопише са црвеним ципелама? Зашто епископи носе омофор? Mилион зашто и само једно зато...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, mirko1929 рече

Види. Не знам шта ти мислиш, зашто се Христос иконопише са дугачком косом и брадом? Мислиш ли да то има икакве везе с тиме како је Исус стварно изгледао? Ево, да ти одмах кажем, нема, нема никакве. На најстаријим представама је обичан младић.

То је само димна завјеса, што радиш, ниси ти ни ту ништа рекао о Христу. Исто као што у оној причи о хришћанима и хришћанству ни на једном мјесту не указујеш, нити упућујеш на Христа. То твоје хришћанство је обична идеологија. Али Христос није идеја Логоса - тј. идеологија о овоме или ономе, Он је оваплоћени Логос. А гдје ти је то оваплоћење кад све тумачиш из себе, а не из Њега?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...