Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Пре сат времена, Плаво Небо рече
WWW.CRKVAUB.RS

Blud i greh rukobluda se mogu pobediti. Odgovor daje otac Milan Ristivojcevic u rubrici Pitajte Duhovnika sajt Crkve Ub

 

Нису нарочито корисни савети, просто јер не функционишу. Тј. функционишу одређено време, али после више не, јер тело тражи своје. Приде то захтева пуно уложене енергије и труда, а на крају ипак испаднеш лузер. Искрено, не треба ни покушавати борити се против онаније, нити осећати кривицу због исте (што не значи да човек треба да човек постане некакав зависник, дркаџија). Шта мислиш како долази до ледених тушева и ужареног гвожђа и зашто су се горепоменути Јосиф Исихаста и Софроније Сахаров ударали мочугом док не падну у несвест од бола (а и то је питање да ли их је прошло од толиког бола, или једноставно природно, временом, од старости)? Сад ћу ти пренети само моје искуство са леденом водом и ужареним гвожђем. Вода ич не фунцкионише, а гвожђе само докле пржи, чим престане пржење, нагон се брзо враћа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Ако ти очи падну на какву саблажњиву слику која у теби буди похоту, постарај се да што је могуће пре скренеш свој поглед. Бог зна да ти ниси крив што се такав призор нашао пред твојим очима, и ако види да ти истог трена скрећеш поглед и не желиш да даље гледаш, онда се у дубини твог срца утврђује жеља да савладаш похоту. Бог који то види, помагаће ти још више, те ће ти борба бити све лакша. Ако се пак заинтересујеш за такав призор, те не скренеш поглед, него станеш да се наслађујеш посматрањем, тиме у дубину свог срца усађујеш жељу за похотом. Бог кад види такво твоје унутарње расположење, неће више веровати твојим речима кад будеш вапио за помоћ у борби против похоте, него ће те препустити тој жељи''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Плаво Небо рече
WWW.TVHRAM.RS

ПИТАЊЕ: Поштовани,какав став црква има о греху рукоблуда.Нажалост он погађа све млађе генерације и...

Волео бих да знам како се и колико ови духовници што све ово проповедају боре с тим. Након свега што сам прошао то ме подсећа на оне Ромејске приче из средњег века. Има она једна о игуману који је све болести (не грехе, већ обичне болести) својих монаха лечио постом и молитвом, а кад се он разболео, тражио најбоље лекаре по Константинопољу. Или ти у преводу лако је туђим глогиње млатити. Мислим ако је то био толики проблем оним подвижницима који су зрели људи и притом одвојени од света, да ли се ико пита колико је онда то терет младима приде окруженим Содомом и Гомором.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Плаво Небо рече

''Ако ти очи падну на какву саблажњиву слику која у теби буди похоту, постарај се да што је могуће пре скренеш свој поглед. Бог зна да ти ниси крив што се такав призор нашао пред твојим очима, и ако види да ти истог трена скрећеш поглед и не желиш да даље гледаш, онда се у дубини твог срца утврђује жеља да савладаш похоту. Бог који то види, помагаће ти још више, те ће ти борба бити све лакша. Ако се пак заинтересујеш за такав призор, те не скренеш поглед, него станеш да се наслађујеш посматрањем, тиме у дубину свог срца усађујеш жељу за похотом. Бог кад види такво твоје унутарње расположење, неће више веровати твојим речима кад будеш вапио за помоћ у борби против похоте, него ће те препустити тој жељи''.

Па да, увек је твоја кривица. Ако си пао значи да си нешто погрешно урадио. Јер да си радио како треба било би лако, а не тешко. Сјајан рецепт, нема шта! Него, шта можемо закључити из овога ако је то стварно тако? Закључујемо да су се они подвижници наслађивали, па им је зато борба падала тако тешко, јербо да нису Бог би им помогао па би им било лако и све лакше и лакше (и не би морали да се батинају до несвести)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, mirko1929 рече

Тешко, антинатализам је очигледно сулуд.

 

Niti je sulud, niti je očigledno bilo šta.

Štaviše, antinatalizam je kao etička pozicija: besprekoran.

Ukoliko želiš možemo nastaviti u tom pravcu razgovor.

kjt1w0fo2ia41.jpg.9dc846c87cc46a3d0702203b179e5f18.jpg

Nijedan veliki moderni filozof nije imao decu. 

Izričitu antinatalističku poziciju zauzimali su: Tales, Pitagora, Heraklit, Šopenhauer, Majnlander, Hartman, Sioran, Zapfe, , Tolstoj, Flober a danas Benatar, Kabrera, Ligoti..

пре 8 часа, mirko1929 рече

Ти брате верујеш у неку митолошку верзију хришћанства.

Ja nisam hrišćanski vernik. Smatram da je vera u teizam isto kao vera u četvorostranični trougao (pouzdano znamo da je nemoguće).

Hrišćanstvo tretiram kao kulturni fenomen of velikog značaja (doduše istorijskog) koji u sebi sadrži mnoga blaga (uz tonu đubreta).

пре 8 часа, mirko1929 рече

Не знам шта да ти кажем, немој да думујеш, већ би могао да и ти прочиташ нешто.

Čitam ja poprilično.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Tumaralo. рече

Niti je sulud, niti je očigledno bilo šta.

Štaviše, antinatalizam je kao etička pozicija: besprekoran.

Ukoliko želiš možemo nastaviti u tom pravcu razgovor.

kjt1w0fo2ia41.jpg.9dc846c87cc46a3d0702203b179e5f18.jpg

Nijedan veliki moderni filozof nije imao decu. 

Izričitu antinatalističku poziciju zauzimali su: Tales, Pitagora, Heraklit, Šopenhauer, Majnlander, Hartman, Sioran, Zapfe, , Tolstoj, Flober a danas Benatar, Kabrera, Ligoti..

Етика, шметика. Зар стварно мислиш да постоје објективна етика? Све зависи од твојих почетних позиција. За нпр. јевреје је антинатализам вероватно етички најнеисправнији став који постоји на овоме свету. Али нисам тренутно у стању за расправу. Од мене само оволико: антинатализам ће увек асимптотски тежити исчезнућу и бити небитан. Простим мисаоним експериментом се то да закључити. Ако ти нећеш да се размножаваш, има ко хоће. Ако би сутра цела Европа нестала у једној генерацији, има других људи који би је населили. То није аргумент о исправности неког става. Али свакако говори да интелектуална традиција може бити аутодеструктивна. Колико је таква етика корисна за било шта је питање.

 

Пре сат времена, Tumaralo. рече

Ja nisam hrišćanski vernik. Smatram da je vera u teizam isto kao vera u četvorostranični trougao (pouzdano znamo da je nemoguće).

Hrišćanstvo tretiram kao kulturni fenomen of velikog značaja (doduše istorijskog) koji u sebi sadrži mnoga blaga (uz tonu đubreta).

То није било намењено теби, већ Боксиду.

BTW зашто још увек ниси починио самоубиство?

 

Пре сат времена, Tumaralo. рече

Čitam ja poprilično.

Ово такође, ваљда видиш да су одговори испод његових цитата.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, mirko1929 рече

Постоји истина и постоји пропаганда. Мени је једино жао што сам ја насео на пропаганду. Али није то само у вери, ја сам био идеалиста и насео на сву пропаганду коју ми је друштво презентовало. Волео бих да ме је неко од малих ногу учио да је све лаж, и да треба гледати усе и у своје кљусе, а не бавити се превише тежњом ка савршенству и свеЦком правдом. Поука мог живота је: не будите наивни.

E, ovo se slazemo, sigurno postoji istina i objektivno gledanje na stvari u veri, ali postoji i propaganda, ili neznanje, ili u svakom slucaju neka prelest i slicno i nazalost mnogi i nasedaju i padaju na takvu propagandu.

I ja sam bio dosta puta pod uplivom te razne propagande i malo sam i ja postradao i vidjam i danas u crkvi ljude koji su pod tom propagandom i dosta stradaju ljudi od toga.

Imam neko svoje misljenje o svemu tome, ali ne bih skroz da pricam javno, mogu samo ako znam coveka licno i ako malo sednemo negde.... :pivo:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, mirko1929 рече

Зар стварно мислиш да постоје објективна етика?

Ne mislim. Moja meta-etička pozicija jeste emotivizam/kvazi-realizam.

Što me ne sprečava da zastupam i argumentujem svoje stanovište.

пре 19 часа, mirko1929 рече

Од мене само оволико: антинатализам ће увек асимптотски тежити исчезнућу и бити небитан. Простим мисаоним експериментом се то да закључити. Ако ти нећеш да се размножаваш, има ко хоће. Ако би сутра цела Европа нестала у једној генерацији, има других људи који би је населили.

Ovo je pogrešno iz više razloga:

1. Popularnost određenog etičkog stava ne govori o njegovoj valjanosti.

2. Ideje se ne reprodukuju genetski. Antinatalističke ideje opstaju milenijumima uprkos tome što zastupnici istih (najčešće) nemaju decu.
  Eto, Tolstoj je imao 13 dece (ko zna koliko vanbračnih) a onda je postao antinatalista i napisao "Krojcerovu sonatu" što je kao antinatalistički spis  ubedilo mnoge da je rađanje zločin i na taj način poštedeo nebrojene duše besmislene patnje.

3. Imaj u vidu da Evropa već nestaje (kao i svi prosvećeni narodi). Imati ispod 2.1 dece po ženi vodi u nestajanje. Dakle, prosvećeni narodi praktično postupaju kao antinatalisti i neznajući uopšte šta je to antinatalizam.

4. U vezi sa poslednjom stavkom je i istorijska činjenica da je mnogo rađanja bilo zahvaljajući silovanju (što u braku, što van braka, što kao način za  zasnivanje braka).

пре 19 часа, mirko1929 рече

То није било намењено теби, већ Боксиду.

 

Sori, nisam primetio. 

пре 19 часа, mirko1929 рече

BTW зашто још увек ниси починио самоубиство?

 

Trenutno mi nije loše a pri tome sam odgovoran za neke ljude.

Ali inače, to je jedna od najtežih stvari. Milionima i milijardama godina stara životna kiselina (DNK) se svom silom bori protiv toga.

Iracionalni monstruozno snažni nagon tera svaki organizam opstanku uprkos patnji, uprkos besmislu, samo da bi sebe iskopirao po svom bezumnom programu.

Legalizacija a potom liberalizacija Pomoći pri samoubistvu bi drastično olakšala proces i spasila nebrojene ljude patnje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече

Ovo je pogrešno iz više razloga:

Па није погрешно из више разлога.

 

пре 2 часа, Tumaralo. рече

1. Popularnost određenog etičkog stava ne govori o njegovoj valjanosti.

Па то сам нагласио.

 

пре 2 часа, Tumaralo. рече

2. Ideje se ne reprodukuju genetski. Antinatalističke ideje opstaju milenijumima uprkos tome što zastupnici istih (najčešće) nemaju decu.
  Eto, Tolstoj je imao 13 dece (ko zna koliko vanbračnih) a onda je postao antinatalista i napisao "Krojcerovu sonatu" što je kao antinatalistički spis  ubedilo mnoge da je rađanje zločin i na taj način poštedeo nebrojene duše besmislene patnje.

Маргинално постојање и није баш нешто битно. Етичко становиште којег се скоро нико не држи је небитно.

 

пре 2 часа, Tumaralo. рече

3. Imaj u vidu da Evropa već nestaje (kao i svi prosvećeni narodi). Imati ispod 2.1 dece po ženi vodi u nestajanje. Dakle, prosvećeni narodi praktično postupaju kao antinatalisti i neznajući uopšte šta je to antinatalizam.

Да и то је само по себи довољна казна за те "просвећене." Муслимани ће наследити Европу. У преводу ако ти нећеш има ко хоће.

 

пре 2 часа, Tumaralo. рече

4. U vezi sa poslednjom stavkom je i istorijska činjenica da je mnogo rađanja bilo zahvaljajući silovanju (što u braku, što van braka, što kao način za  zasnivanje braka).

С тим у вези, а то сам хтео поменути још као коментар на ону слику, ја могу да замислим етику где је силовање добро, назовимо је Џингис-Кан етика. Исто тако могу да замислим културу где је рат добар, назовимо је Лакодемонском етиком. Сиромаштво,  глад, робовласништво су многи сматрали добрим из различитих разлога (и обратно, богатство, изобиље, слободу злим и погубнима). Итд. итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Плаво Небо рече

''Ако ти очи падну на какву саблажњиву слику која у теби буди похоту, постарај се да што је могуће пре скренеш свој поглед. Бог зна да ти ниси крив што се такав призор нашао пред твојим очима, и ако види да ти истог трена скрећеш поглед и не желиш да даље гледаш, онда се у дубини твог срца утврђује жеља да савладаш похоту. Бог који то види, помагаће ти још више, те ће ти борба бити све лакша. Ако се пак заинтересујеш за такав призор, те не скренеш поглед, него станеш да се наслађујеш посматрањем, тиме у дубину свог срца усађујеш жељу за похотом. Бог кад види такво твоје унутарње расположење, неће више веровати твојим речима кад будеш вапио за помоћ у борби против похоте, него ће те препустити тој жељи''.

''Кад је набројао многе муке које ће задесити Његове следбенике, Он их најзад не оставља без утехе. Он даје смисао њиховом страдању, и не оставља их у тами. Он вели: али који претрпи до краја благо њему''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Ali inače, to je jedna od najtežih stvari. Milionima i milijardama godina stara životna kiselina (DNK) se svom silom bori protiv toga.

Веруј ми, није уопште тешко. Ја бих се досад одавно убио да нисам хришћанин. Али, с друге стране ја сам човек који је имао снаге воље да себе прљи ужареним металом.

 

пре 1 сат, Плаво Небо рече

''Кад је набројао многе муке које ће задесити Његове следбенике, Он их најзад не оставља без утехе. Он даје смисао њиховом страдању, и не оставља их у тами. Он вели: али који претрпи до краја благо њему''.

Изабери брдо на којем ћеш погинути. Својевремено сам себи говорио, како би прошао мучеништво да те комунисти ухвате ако не можеш ово да прођеш? Али, не можеш да прођеш оно што је немогуће да прођеш. И тако онда посегнеш хемијској кастрацији мислећи да су те ствари безазлене. Не бацајте људе у очајање и непотребну муку мислећи да су недостојни што не могу да изврше оно што је немогуће извршити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, mirko1929 рече

Не бацајте људе у очајање и непотребну муку мислећи да су недостојни што не могу да изврше оно што је немогуће извршити.

Знам брата у Христу који има сасвим супротно искуство од тебе тако да.. Ништа од овога не писах, а да претходно није поткрепљено истинитим доживљајима. Што је људима немогуће, Богу је све могуће. Да ти Бог помогне како год.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Плаво Небо рече

Знам брата у Христу који има сасвим супротно искуство од тебе тако да.. Ништа од овога не писах, а да претходно није поткрепљено истинитим доживљајима. Што је људима немогуће, Богу је све могуће. Да ти Бог помогне како год.

А ја ти кажем да је немогуће. Ако си физички здрав и телесно исправан у најмању руку имаћеш влажне снове. Увек ће доћи до пражњења. А ако устајеш рано, и тиме спречаваш улазак у ту фазу сна, а самим тим и ноћна истечења добићеш хиперплазију простате и онда ће доћи до простатореје кад вршиш нужду, или до невољне ејакулације на најмањи вид стимулације. Све сам ти ја то прошао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 17.3.2021. at 15:25, Tumaralo. рече

3. Imaj u vidu da Evropa već nestaje (kao i svi prosvećeni narodi). Imati ispod 2.1 dece po ženi vodi u nestajanje. Dakle, prosvećeni narodi praktično postupaju kao antinatalisti i neznajući uopšte šta je to antinatalizam.

 

Само да се надовежем на ово. Наводно се на ефикаснији начин репродукује нација са двоје деце по породици, ако су породице младе, него и са троје деце ако се чека. На пример, пар м. 23 год. и ж. 21. год. који је већ добио двоје деце, него пар м. 42 год. и ж. 38 год. са троје деце, који су прво дете добили око 30. године.

Нисам направио симулацију, али је неко једном говорио о томе, па ми је остало у сећању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тражитељ рече

Само да се надовежем на ово. Наводно се на ефикаснији начин репродукује нација са двоје деце по породици, ако су породице младе, него и са троје деце ако се чека. На пример, пар м. 23 год. и ж. 21. год. који је већ добио двоје деце, него пар м. 42 год. и ж. 38 год. са троје деце, који су прво дете добили око 30. године.

Нисам направио симулацију, али је неко једном говорио о томе, па ми је остало у сећању.

Pa možda zato što u prvom slučaju ima više reproduktivnih ciklusa.

Npr. ako rodiš sa dvoje dece u 20tim onda u 40tim postaješ deda (ako je na nivou populacije konstantna stopa tj ako i tvoja deca isto postupe) a ovi što rode u 40tim troje oni imaju smao to troje i 0 unuka.

Takođe, kvaliet ljudskog materijala opada što se duže čeka na rođenje (najviše zbog akumulacije mutacija u muškim polnim ćelijama). Muškarci posle 30 godina koji postaju očevi treba da su svesni da njihova deca imaju veće šanse za autizam, šizofreniju, kancer itd. 

Danas većina rađa posle 30 što objašnjava porast duševnih bolesti kod dece, i mnoge socijalne patologije kojima smo svedoci.

Ima tu još faktora npr. neutralizacija prirodne selekcije kroz modernu medicinu, hemikalije u hrani, vodi i vazduhu, život u sredini za koju nismo adaptirani, autodomestifikacija .....

Mislim, svako rađanje predstavlja biološki eksperiment za mogućim užasnim posledicama, a neki faktori mogu da umnože verovatnoće u pravcu patnje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...