Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Samo da ne bude jednog dana kad odete bogu na istinu da vas on pogleda i kaze "toliko lepih stvari sam vam dao a vi ste ih se svesno odrekli? Zasto pobogu?"

 

Да, нажалост биће тако за многе од нас . Има и прича у јеванђељу о томе : "Један човек зготови велику вечеру, и позва многе; И кад би време вечери, посла слугу свог да каже званима: Хајдете, јер је већ све готово. И почеше се изговарати сви редом; први му рече: Купих њиву, и ваља ми ићи да је видим; молим те изговори ме. И други рече: Купих пет јармова волова, и идем да их огледам; молим те, изговори ме. И трећи рече: Ожених се, и зато не могу доћи. И дошавши слуга тај каза ово господару свом. Тада се расрди домаћин и рече слузи свом: Иди брзо на раскршћа и улице градске, и доведи амо сиромахе, и кљасте, и богаљасте, и слепе. И рече слуга: Господару, учинио сам како си заповедио, и још места има. И рече господар слузи: Изиђи на путеве и међу ограде, те натерај да дођу да ми се напуни кућа. Јер вам кажем да ниједан од оних званих људи неће окусити моје вечере. Јер је много званих, али је мало изабраних."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И о томе може да се спори, јер неког су страсти спречиле, а неког посветиле ... наравно, не мислим да мастурбација посвећује, али не мислим ни да спречава. Расправљати о њој на тај начин је цедити комарце.

Dobro kako god ali nije ni svaka masturbacija "nevina" odnosno tu konkretno mislim na fantazije izvan svake realnosti. Ima i u vodjenju ljubavi bluda ili ja to nešto fantaziram?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je jako jako jako bitno reci,imati u svom umu, ovo je greh,ovo vrlina,ovo je zlo ovo dobro,ovo tama ovo svetlo.

Kada se to pravilno odredi onda se covek oslobadja korak po korak,I to uvek u odnosu na apsoluno dobro,apsolutnu svetlost,tj.Boga,a ovo oslobadjanje od greha raduje dusu I onih koji Boga ne poznaju,tako da znam dosta ljudi koji vode duhovni rat a da su ateisti ili agnostici,ali je vernicima potpuno jasno,samo ako zele da se priblizavaju Hristu.Kad se to odredi,onda se razmislja o tezini greha,ako neko ima odredjenu strast naravno da je pocetak borbe ne padati u najtezi oblik greha,pa sve do potpunog oslobadjanja.

 

I svaki novi greh u koji padnemo, doprinosi tami duse, a svaka nova sloboda od nekog greha I vrlina doprinose svetlu.Ako preovladava svetlo,covek je u raju  ovde I sada I u vecnosti. Ako preovladava tama, covek je u paklu ovde I sada,I u vecnosti.

Kada se kaze,ni samoubica,ni svadljivac,ni bludnik,ni narkomanan(recimo) nece uci u Carstvo Nebesko,to samo znaci da svi ovi gresi daju doprinos paklu,ali sve zavisi od celine covekovog zivota.

Ima primer onog monaha alkoholicara kako su svi verovali da je zavrsio u paklu, ali je neko imao vidjenje da je covek spasen, jer niko nije znao njegove tajne podvige,koji su prevladali njegov mrak. Dakle svaki greh doprinosi, uvodi u pakao,ali ne sam po sebi(cak je I ovde zajedno nabrojano mnostvo greha,ni bludnik,ni svadljivac).

 

Takodje isti greh nema ist tezinu kod svakog coveka,jer ga neko cini u znanju,a neko u neznanju. Nekome su okolnosti takve da mu gotovo “nameste” pad, a neko gresi iz  obesti,I svesno ne zeli biti bolji(Npr.preljuba ucinjena, pod okolnostima zabrane tel.odnosa od drugog supruznika, I preljuba iz ciste dosade, a I jedno I drugo je preljuba, otuda I u ovoj temi,otac kaze da nekome da,a nekome neda epitimiju) Ipak greh uvek treba nazvati svojim imenom,I nema opravdanje,ali postoji razumevanje za odredjene okolnosti ili neznanje.

 

Dakle ako hocmo da zivimo u raju I sada I u eshatonu, onda trebamo svaki greh nazvati svojim imenom,I razumeti zasto je nesto greh, I njegovu tezinu, ali I okolnosti pod kojima se desava.

I to je celomudrenost,kada covek zna sta je svetlo,a sta tama,a ne kada se oslobodi svih padanja u grehe,vec kada ima svest(I to ne spolja nametanje morala,vec iznutra iz savesti I dubljeg razumevanja…ko je nema neka je budi Bogom,neka trazi)

Nakon toga se bori,pada,ustaje I krece se ka Carstvu.Neceg se mozda nikad nece osloboditi,ali celina njegovog zivota ako je ispunjena dobrim,preovladace blagodat.Svetitelji su ljudi kod kojih je svetlost ne samo prevladala mrak,vec ga najcesce potpuno pobedila,mnogi doziveli potpuno bestrasce i zato oni najjace svelte.

 

I ne treba nikog ovde terati da shvati da je masturbacija greh,jer je to opet spolja nametanje,moralisanje,ako ne moze to da shvati,to ce biti greh iz neznanja,ali je dobro da covek tezi da bude celomudren,tj.da poznaje vrlinu,I greh,Onog zbog koga se vredi truditi u ispravljanju,ali I vinovnika zla,tj.svog najveceg neprijatelja.Jednostavno receno,kada znamo sta je dobro,a sta zlo,ko su nam prijatelji,a ko neprijatelji,krecemo se putem spasenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немојте да вас мрзи да прочитате Наташин пост, онако без прескакања и са разумевањем. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немојте да вас мрзи да прочитате Наташин пост, онако без прескакања и са разумевањем. :)

Haha,sad sam stavljala cesce tacku,i pauzu posle tacke i zreza,i odvajala redove,potpuno streberski :)

Meni se jako svidelo kako si ti objasnila,a posebno "Окорели пушачи највише бране свој порок. Највише га мрзе избављени пушачи. Јер ствар јесте у принципу а не у чину..."To cu da pribelezim :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ali je vernicima potpuno jasno

 

Ево, да пробам овако да доведем у питање ово, на један фини начин:

 

Најпре мало исповести: већ 20 година сам "верник" (ово под знацима навода зато што мислим да нико није верник, то не може бити нека стална, такорећи природна и стечена категорија, па према томе може само условно; боље је рећи верник-у-покушају-вере) и није ми јасно ни сада, нити ми је икада било "потпуно јасно"; увек сам само донекле разумевао и видео, па чак и када сам се највише приближавао том познању, оно је увек имало своју границу; никада то није било "потпуно" ... такође, још нисам срео човека коме је "потпуно јасно" ... можда их има.

 

На једном месту, а наћићу данас где тачно, Лествничник (Јован Лествичник) каже: Нико не зна шта је грех! Нема везе што то каже свети човек, то ми је небитно. Битније ми је да то каже неко ко се је 40 и кусур година непрестано бавио познањем греха и покушајима да се са тим некако избори. И пазите, тако искусан човек каже: Нико не зна шта је грех ...

 

Моја сума је следећа: "поптуна јасност" греха је човекова фантазија (покушај да се има апослутно знање!) и нешто немогуће нама смртницима; као друго: мера вере није мера познања греха, већ је мера вере мера познања и љубави и препутштања напсрам Другог - Бога. Вера није ни у каквој вези са грехом, па веће познање греха може имати и потпуни неверник.

 

А верник је неко коме скоро ништа није јасно и ко се баца у празнину и амбис Божије љубави очекујући само пропаст и ништавило. Дакле, што је мање "јасноће" (тј. знања) то је више праве вере.

Наравно, не делим теолошке лекције, нити говорим у име теологије, већ ја тако лично видим ове ствари :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, нажалост биће тако за многе од нас . Има и прича у јеванђељу о томе : "Један човек зготови велику вечеру, и позва многе; И кад би време вечери, посла слугу свог да каже званима: Хајдете, јер је већ све готово. И почеше се изговарати сви редом; први му рече: Купих њиву, и ваља ми ићи да је видим; молим те изговори ме. И други рече: Купих пет јармова волова, и идем да их огледам; молим те, изговори ме. И трећи рече: Ожених се, и зато не могу доћи. И дошавши слуга тај каза ово господару свом. Тада се расрди домаћин и рече слузи свом: Иди брзо на раскршћа и улице градске, и доведи амо сиромахе, и кљасте, и богаљасте, и слепе. И рече слуга: Господару, учинио сам како си заповедио, и још места има. И рече господар слузи: Изиђи на путеве и међу ограде, те натерај да дођу да ми се напуни кућа. Јер вам кажем да ниједан од оних званих људи неће окусити моје вечере. Јер је много званих, али је мало изабраних."

 

Osvetoljubiv neki covek bez trunke razumevanja za ljude oko sebe. Ako ih je pozvao to znaci da mora da dodju odma  i sad(!) inace ce da nahrani siromahe... Vrlo egocentrican covek. Ako je siromasima pomogao samo iz besa onda bolje  i da im nije ni pomagao, jer ih je ponizio na vise nivoa ovakvim ponasanjam... 

Pitanje je sto nije odmah zvao siromahe na veceru? Ovo je skolski primer pasivne agresije... i takvih ljudi se generalno treba kloniti...

 

... ali svakako poucna pricica...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, да пробам овако да доведем у питање ово, на један фини начин:

Најпре мало исповести: већ 20 година сам "верник" (ово под знацима навода зато што мислим да нико није верник, то не може бити нека стална, такорећи природна и стечена категорија, па према томе може само условно; боље је рећи верник-у-покушају-вере) и није ми јасно ни сада, нити ми је икада било "потпуно јасно"; увек сам само донекле разумевао и видео, па чак и када сам се највише приближавао том познању, оно је увек имало своју границу; никада то није било "потпуно" ... такође, још нисам срео човека коме је "потпуно јасно" ... можда их има.

На једном месту, а наћићу данас где тачно, Лествничник (Јован Лествичник) каже: Нико не зна шта је грех! Нема везе што то каже свети човек, то ми је небитно. Битније ми је да то каже неко ко се је 40 и кусур година непрестано бавио познањем греха и покушајима да се са тим некако избори. И пазите, тако искусан човек каже: Нико не зна шта је грех ...

Моја сума је следећа: "поптуна јасност" греха је човекова фантазија (покушај да се има апослутно знање!) и нешто немогуће нама смртницима; као друго: мера вере није мера познања греха, већ је мера вере мера познања и љубави и препутштања напсрам Другог - Бога. Вера није ни у каквој вези са грехом, па веће познање греха може имати и потпуни неверник.

А верник је неко коме скоро ништа није јасно и ко се баца у празнину и амбис Божије љубави очекујући само пропаст и ништавило. Дакле, што је мање "јасноће" (тј. знања) то је више праве вере.

Наравно, не делим теолошке лекције, нити говорим у име теологије, већ ја тако лично видим ове ствари :)

Po običaju mrvice od tebe

Možeš sigurno konkretnije :rolleyes:, ali nekako mislim da nećeš B)

није битно ко сам ја, већ ко си ти !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...