Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Džaba se trudiš da budeš pametan. Ta privilegija je ostavljena za klir, teologe i bogoslove.

Да сам био спречен да нешто урадим само због тога што сам глуп, никад ништа не бих урадио :)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тражите љубав свог живота. Мастурбација је глупост.

Мастурбатори се не би сложили са тобом. :)

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je kod svih seksualnih deformacija zajednicka crta to sto se zadovoljenje stavlja na tron i postaje neka vrsta idola.

 

Ово је тачно за људе који су опседнути одрећеном перверзијом, и још шире - чини ми се да је потребан посебан ниво опсесије било којим грехом да би човеку тај грех био битнији од Бога и ближњих, када једног дана сагледа Бога лицем у лице.

 

Али шта је са оним људима који греше, па и редовно греше, али тај грех у њиховом животу није попримио толике размере да им је битнији од породице, пријатеља итд например? Многи људи пуше, али колико од њих има такав однос према цигарама, да би био у пакленим мукама без њих, иако стоји наспрам вечности у Љубави...

 

Са друге стране, од многих ствари се може створити идол, али нису све те ствари окарактерисане као грех... Као што је дао Васке пример са храном, сам чин уношења хране није грех, преједање јесте,  док је сваки појединачни чин мастурбације грех, исто као и опсесивно самозадовољавање... (Само се, као и Васке, мучим око критеријума по којем је нешто грех, а иначе сматрам да мастурбација, све у свему, јесте грех.)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa gde si bre Oglo? Bas si mi nedostajao ovde. Volim j da citam tvoje postove.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U zadnjem paragrafu te nisam nista razumeo.

Šta mogu

 

Prvi paragraf jos gore ako imas zenu a to radis. To valjda i sam mozes da zakljucis. 

 

:)) Ma ne, to je bilo hipotetički, keo ta žena tek može biti moja, a kako to uopšte može postati ako me ne pali, kapiši :))

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Приликом сваке мастурбације, препуштамо се жељама и/ли хтењима који сами по себи не морају бити грешни (као што си поменуо, када неко замишља своју жену), али представљају пораз, односно немогућност трпљења услед реалне немогућности да на јави и оствариш своју фантазију (полазимо од идеалне ситуације, да је фантазија здрава и да није грех сама по себи). То даље имплицира да имаш рупу у себи и да ти је потребна замена за праву ствар и да ти недостаје и то мало вере колико ти је потребно, или и то мало одлучности колико ти је потребно. Мастурбацијом ту рупу не попуњаваш, напротив.

 

Mi smo bolesna bića sa masturbacijom i bez nje. Kapiram ja kuda sve može da odvede ali može, a ne vodi nužno. 50% muškaraca na forumu su oženjeni ljudi i pretpostavljam da većina njih vodi normalan seksualni život, a siguran sam da je sve i jedan redovno masturbirao tokoj jednog životnog perioda.

Ja nisam ovde, na tem,i stao u odbranu masturbacije i ne preporučujem je kao lijek na recept ali ne mislim da će nas učiniti bolesnijim nego što jesmo. Masturbacija je u svojoj suštini tričava pojava koja ne završava nužno u nekakvoj patologiji.  PO istom principu, ja rakiju ne pijem da ugasim žeđ ali to ne znači da sam alkoholičar i da me to udaljava od cilja ili kojom već formulacijom grijeha baratamo.

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi smo bolesna bića sa masturbacijom i bez nje. Kapiram ja kuda sve može da odvede ali može, a ne vodi nužno. 50% muškaraca na forumu su oženjeni ljudi i pretpostavljam da većina njih vodi normalan seksualni život, a siguran sam da je sve i jedan redovno masturbirao tokoj jednog životnog perioda.

Ja nisam ovde, na tem,i stao u odbranu masturbacije i ne preporučujem je kao lijek na recept ali ne mislim da će nas učiniti bolesnijim nego što jesmo. Masturbacija je u svojoj suštini tričava pojava koja ne završava nužno u nekakvoj patologiji.  PO istom principu, ja rakiju ne pijem da ugasim žeđ ali to ne znači da sam alkoholičar i da me to udaljava od cilja ili kojom već formulacijom grijeha baratamo.

Али је смисао ракије или дрогирања у тражењу благодати или утехе тамо где је нема, а корен у неверовању, ако пијеш да би се напио.

Тако је и сам смисао мастурбације у задовољењу нагона без контакта са другим бићем супротног пола и свођење и себе и замишљену особу на плотски ниво, плус све оне могуће психолошке последице дуготрајног мастурбирања. Постоје екстремно ретке ситуације када мастурбација има другу сврху, попут вештачке оплодње, али јој је основна сврха у старту супротна ономе чему као хришћани треба да тежимо.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тако је и сам смисао мастурбације у задовољењу нагона без контакта са другим бићем супротног пола

 

Nema takvog kontakta sa suprotnim polom, sve do zenidbe, to je stav crkve. 

Znaci, prosek za zenidbu danas nekad bude 25 godina (mada je i vise), do tad nema nikakvih seksualnih aktivnosti...
To je normalno, prirodno, ocekivano od svega suprotnog tome moze da se poludi, oslaabi imunitet, psihicki i fizicki oboli na razne nacine, izgube minerali i u krajnjem slucaju dobije rak. Eto, da rezimiramo za kraj. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али је смисао ракије или дрогирања у тражењу благодати или утехе тамо где је нема, а корен у неверовању, ако пијеш да би се напио.

Тако је и сам смисао мастурбације у задовољењу нагона без контакта са другим бићем супротног пола и свођење и себе и замишљену особу на плотски ниво, плус све оне могуће психолошке последице дуготрајног мастурбирања. Постоје екстремно ретке ситуације када мастурбација има другу сврху, попут вештачке оплодње, али јој је основна сврха у старту супротна ономе чему као хришћани треба да тежимо.

Pretpostavljam da pričamo o situaciji gde masturbacija postaje način života?

Neko pije da bi se napio a neko da bi nazdravio, tehnologija prerade alkohola je nastala i unapredjena u manastirima.

Svakako da je problem kada masturbacija postane nači života, ali je i problem kada se nameće ljudima patološka griža savesti, paklene muke i sl, što je kod nas najčešća pojava.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema takvog kontakta sa suprotnim polom, sve do zenidbe, to je stav crkve. 

Znaci, prosek za zenidbu danas nekad bude 25 godina (mada je i vise), do tad nema nikakvih seksualnih aktivnosti...

To je normalno, prirodno, ocekivano od svega suprotnog tome moze da se poludi, oslaabi imunitet, psihicki i fizicki oboli na razne nacine, izgube minerali i u krajnjem slucaju dobije rak. Eto, da rezimiramo za kraj. :)

što je svet nezreliji , nameću mu se sve veći podvizi :D

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али је смисао ракије или дрогирања у тражењу благодати или утехе тамо где је нема, а корен у неверовању, ако пијеш да би се напио. Тако је и сам смисао мастурбације у задовољењу нагона без контакта са другим бићем супротног пола и свођење и себе и замишљену особу на плотски ниво, плус све оне могуће психолошке последице дуготрајног мастурбирања. Постоје екстремно ретке ситуације када мастурбација има другу сврху, попут вештачке оплодње, али јој је основна сврха у старту супротна ономе чему као хришћани треба да тежимо.

 

Ma ja ne razumijem zašto se odmah skreće u patologije. Rakija se može popiti i iz gušta, bez namjere da se opija, masturbirati se može zato što se ne može upražnjavati normalan seksualni odnos , a nagon je veliki. Šta je samim činom grešno uradio? Mislim ništa. Znači masturbaciju kao čin ne vidim kao grijeh ali ne sporim da se sa njom može otići u pogrešnom pravcu u kojem može zadobiti grešnu podlogu.   

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...