Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Хтео бих да овој теми допринесем са учењем Отаца на ову тему.

 

 

"Постоје три облика блудне страсти: први се врши кроз мешање једног пола са другим; други настаје без мешања са женом, због кога је Господа поразио Онана, сина патријарха Јуде (Пост.38,9-10), и који се у Писму назива нечистотом; трећи се чини умом и срцем, и о њему Господ говори у Јеванђељу: Сваки који погледа на жену са жељом за њом, већ је учинио прељубу са њом у срцу свом (Мт.5,28). На ова три облика блажени апостол је указао у следећем стиху: Умртвите, дакле, удове своје који су на земљи:блуд, нечистоту, страст, и остало (Кол.3,5)". (Свети Јован Касијан, Општи опис страсти и борбе са њима)

 

"Рукоблуд вас чини кривим пред Богом... Нађите и прочитаје у посланици апостола Павла Коринћанима, гл.6, ст.9. Шта је овде названо "малакија" то јесте ваше дело. Оно лишава Царства, што следи да је у питању смртни грех. Блудна страст се ту налази у свој својој снази - и бива задовољена... Размислите о томе. И ставите крај на то дело. Рукоблуд исушује и превремену смрт изазива. Код неких се и способности раслабљују, здрава мисао и енегрија се смањује, бива узрок и силаска са ума. Пазите на себе! Ако сте већ одлучили да живите исправно, потрудите се да не развијате блудну похоту". (Свети Теофан Затворник, Писма,издање 5, писмо 814)

 

"Потпуно је лажно мишљење да је тобож апсолутна целомудреност штетна за здравље. Медицина уопште не познаје такве случајеве и сличну бесмислицу могу да тврде само шарлатани". (Свети Василије Кинешемски, Тумачење Јеванђеља по Марку, 10 гл.)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

односно детеложник

 

Па знаш како, философска хомосексуалност (да је тако назовем, тј. она о којој говори Платон и др.) је и била таква. У грчко-римском свету учитељи и аристократе су имале своје ученике или миљенике. То су били дечаци који би пуштали дуге косе, тако да им ниси могао разликовати пол (на први поглед). У служби миљеника би остајали док прве браде, односно док им лице не ода пол.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мада, мени је логичније да се "малакос" повеже са феминизираношћу (Кончита, на пример :) ).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда се мисли на појаву у Старој Грчкој (мада ми другар са историје каже да постоје историчари који сматрају да уопште нема толико поузданих доказа да је та појава била уобичајена) да одрасли мушкарци имају везе са адолесцентима/ дечацима? Па о томе пише апостол?

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2. еffeminate, of the passive partner in a same-sex relationship. 

 

Ово је врло вероватан смисао израза. Обзиром да одмах затим ставља и "мужеложнике" (активни мушкарци у хомосексуалном односу), изгледа да су та два израза упућена на хомосексуалце ( тзв. активне и пасивне).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда се мисли на појаву у Старој Грчкој (мада ми другар са историје каже да постоје историчари који сматрају да уопште нема толико поузданих доказа да је та појава била уобичајена) да одрасли мушкарци имају везе са адолесцентима/ дечацима? Па о томе пише апостол?

 

Па да, рекох томе горе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па да, рекох томе горе.

 

Извињавам се, промаче ми. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam decko gde ti zivis,al zene takodjer imaju ejakulaciju.Luce mlecne tecnosti.

Ovaj... jesi ti siguran da je to s cime si ti bio zensko? Ono, zna covek da se zezne ponekad, desava se svima...

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj... jesi ti siguran da je to s cime si ti bio zensko? Ono, zna covek da se zezne ponekad, desava se svima...

 

:))

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj... jesi ti siguran da je to s cime si ti bio zensko? Ono, zna covek da se zezne ponekad, desava se svima...

 

Voleo bih da mogu da ti dam dvajes amina :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, ако сам лепо испратио дискусију досад, једини разлог због кога је преведено са "рукоблудници" је што у савременом грчком та реч има такво значење?

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da nije to ovo sto se kod nas javlja, oni koji su smotani pa nisu ni za brak ni za manastir :)

Ovo je najbolji komentar na celoj diskusiji. :aplauz:  :aplauz:  :aplauz:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја увек свраћам позорност људи на "фундаменталистичко" читање текста. Ту не поддразумевам ништа лоше, него само да се текст мора прочитати. Буквално. Колико је могуће

 

ovo je jako lepo. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...