Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Kako ti znas Arsenija da nijedan svetac nije masturbirao?! :)

Inace, meni su ovakvi tekstovi sasvim ok, samo sto ako njih uvazimo moramo da predjemo preko svih onih silnih pretnji masturbatorima od strane crkve da ce zbog svog uzasnog zlocina goreti u vecnim mukama ;)

Inace, sto se tice ovog gubitka raznih elemenata i slabljenja imuniteta...dajte ljudi, mogu volu rep da iscupam :D

A i kose ti ne fali. :)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo su veći greh sve one neuroze, depresivna stanja , koje su izazvane kod maldog sveta zbog raznoraznih pamfleta tipa Mladost i strasti i ostale katoličke teologije iz srednjeg veka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada sam razmišljao na ovu temu, razgovarao sam sa episkopom Lazarom Puhalom.

On mi je ovako rekao, ja sam svojim sveštenicima naložio da mladom svetu ne daju kritike zato što onanišu , već da ih pitaju kakve misli imaju tokom onanije, ukoliko se ispostavi da neko ima neke patološke primisli, odmah ga upućuju kod psihijatra.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je deo žitija svetog Mojsija Murina:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/avajustin/zitijasvetih/Lat_ZitijaSvetih0828.htm
 

Tako Mojsije provođaše vreme u podvizima pokajanja. Spočetka njega napadahu demoni bluda nečistim pomislima i pohotljivim raspaljivanjima, vukući ga na pređašnji bludni život, kao što kasnije sam kazivaše bratiji, govoreći: Ja sam podneo tolike muke boreći se sa telesnom požudom, da umalo ne naruših monaški zavet. - Otišavši k prezviteru avi Isidoru u Skit, on mu ispriča o svome mukovanju u borbi sa telesnom pohotom. I reče mu sveti Isidor: Ne smućuj se, brate! Ti si još početnik, pa te zbog toga demoni žestočije napadaju, ištući u tebi pređašnju naviku; da bi ih odagnao od sebe, savetujem ti da se latiš svakodnevnog pošćenja i u jedenju uzdržanja, da ne jedeš dosita. Jer kao što pas, koji je navikao da glođe kosti oko kasapnice, ne odlazi od kasapnice dok se ne zatvori; ali kad se ona zatvori i nema nikoga da mu što baci, on pošto ogladni odlazi; tako i demon bluda čuči oko čoveka koji jede dosita. Međutim, ako boraviš u postu i uzdržanju, umrtvljujući zemne udove svoje i zatvarajući vrata jedenja pošćenjem, ne dopuštajući da se stomak najede, jer najedanje rađa telesnu pohotu, tada će demon, kao pas izmučen glađu, otići od tebe utučen.

Sluga Božji Mojsije, otišavši u svoju keliju, zatvori se u njoj i provođaše u evakodnevnom pošćenju, jedući malo parče hleba uveče po zalasku sunca, i mnogo se trudeći u rukodelju, i pedeset puta u toku dana ustajući na molitvu, vršeći je klečeći. Ali, iako mučaše telo svoje radom i iznuravaše pošćenjem, ipak ne prestajaše u njemu požuda koja podstiče na greh. Stoga on ponovo otide k avi Isidoru i reče mu: Oče, ne mogu da budem u svojoj keliji, jer telesne strasti vojuju na me. - Blaženi Isidor ga uze i izvede na najviše odeljenje svoje kelije, pa mu reče: Pogledaj na zapad! - Pogledavši, Mojsije vide mnoštvo strašnih demona koji su grajali i pripremali se za borbu. Onda ava Isidor reče Mojsiju: Sada se okreni na istok i pogledaj! - Pogledavši na istok, Mojsije vide bezbrojno mnoštvo svetih svetlonosnih anđela koji su se takođe pripremali za borbu. I sveti Isidor reče Mojsiju: Oni što su na zapadu podižu borbu na svece Božje, a oni što su na istoku šalju se od Gospoda u pomoć dobrim podvižnicima. Gledaj, mnogo je više onih koji nam pomažu od onih koji ustaju na nas.

Okrepljen takvim viđenjem i starčevim rečima, Mojsije se vrati u svoju keliju, i ponovo stade upražnjavati svoje uobičajene trudove sa pošćenjem i molitvama. Međutim napadi ga i dalje ne ostavljahu, naročito mu vrag mnogo muka zadavaše u snu preko sablažljivih privida. Zato on ustade i ode k drugome svetome starcu, veoma iskusnome, i upita ga: Šta da radim, avo, jer mi snovi pomračuju um, raspaljujući telo, naslađujući strast i pobuđujući me prividima na raniji grehovni način života? - Starac mu odgovori: Ti zato patiš od te odvratne muke što ne čuvaš um svoj od sladostrasnih sanjarenja. Uradi ovo što ti preporučujem: odaj se bdeniju, i postepeno se navikavaj na njega, i moli se bodro, pa ćeš se izbaviti od te muke.

Dobivši ovakav dobri savet od iskusnog svetog nastavnika, Mojsije se vrati u keliju, i stade se obučavati svunoćnom bdeniju: on po svu noć stajaše usred kelije, ne preklanjajući kolena u molitvi, da bi izbegao dremanje, nego se moljaše stojeći pravo i ne sklapajući oči. I u takvom mučnom podvigu prepodobni provede šest godina; ali se ni na taj način ne mogaše izbaviti od telesne požude koja vojevaše protiv duha, pošto Bog beše tako dopustio, da bi prepodobni, bivši prekaljen kao zlato u topionici, dobio preslavni venac života sa ostalim stradalcima.

Nakon izvesnog vremena hrabri podvižnik izmisli nov teški podvig: izlažaše noću iz kelije svoje, obilažaše otšelničke kelije pustinjskih staraca, uzimaše prazne krčage ispred njihovih kelija, a da to oni nisu znali, i donošaše im vodu iz daleka. Jer nekim starcima kelije behu udaljene od vode dva potrkališta, a nekima tri, četiri pa i više; neki pak od njih behu već tako stari, da nisu bili u stanju donositi sebi vodu; ovima Mojsije svake noći punjaše krčage vodom. Ovakav podvig prepodobnog Mojsija beše mrzak đavolu. Po popuštenju Božjem đavo priredi svetome Mojsiju ovaku neprijatnost: Jedne noći, kada se ovaj blaženi trudoljubac beše sagao u studenac sa krčagom nekoga starca da zahvati vodu, silno ga udari đavo po leđima velikom motkom, te starac pade onesvešćen i ležaše kao mrtav.

Kada svanu, na studenac dođoše monasi po vodu i nađoše Mojsija gde polumrtav leži. Oni onda odoše i obavestiše o tome velikog skitskog avu Isidora; on ode sa bratijom, uze Mojsija i donese k crkvi. I bi Mojsije kao raslabljen, i toliko bolovaše, da jedva ozdravi telom posle godinu dana. Onda mu ava Isidor reče: Brate Mojsije, prestani već da se preko mere boriš sa besima, jer i u toj hrabrosti treba čuvati meru. - Na to nepobedivi vojnik Hristov odgovori: Neću prestati boriti se dok me ne ostave gadne sanjarije u snu. - Tada mu ava Isidor reče: U ime Gospoda našega Isusa Hrista, evo ovog časa te ostaviše te telesne požude, i od sada ćeš biti na miru; pristupi dakle slobodno i pričesti se Božanskim Tajnama Tela i Krvi Hristove. No ovo znaj, da takva teška telesna borba bi popuštena na tebe radi toga, da se ti ne bi pogordio u umu svome kako si tobož svojim pošćenjima i podvizima savladao strasti, i da, pogordivši se, ne bi propao.

Čuvši ovo, Mojsije se pričesti Božanskim Tajnama, ode u svoju keliju, i podvizavaše se na miru od ranijih telesnih borbi, provodeći strog isposnički život u pobožnom i molitvenom tihovanju. A posle nekoliko meseci Mojsije bi upitan, da li ga uznemiravaju strasti. On odgovori: "Otkako mi služitelj Hristov Isidor očita molitvu, više ne patim od telesne požude".
 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ti znas Arsenija da nijedan svetac nije masturbirao?! :)

Ne znam. Ali verujem .

Ja u to verujem. :)

Verujem !!!

E,sad,nemam ni znanje ni iskustvo da to i dokazem.

Zapravo,ja smatram da masturbacija vodi u depresiju,neurozu,samoubistvo,na neposredan nacin . Polako ali sigurno vodi u propast. 0703_read

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stvarno on na slici :)) ?

Da ja a sta je problem? Moja celavost? Pa cure moje ako niste znale cika je bio zenjen i ima iz tog braka sina od 21. Posto me vucete za jezik mogao bih da vam kazem zasto sam celav ali se bojim da bi vas rumenilo prekrilo preko lica pa mi je zao! A i ja sam dzentlmen. :bendoff:  8086.gif

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ja a sta je problem? Moja celavost? Pa cure moje ako niste znale cika je bio zenjen i ima iz tog braka sina od 21. Posto me vucete za jezik mogao bih da vam kazem zasto sam celav ali se bojim da bi vas rumenilo prekrilo preko lica pa mi je zao! A i ja sam dzentlmen. :bendoff:  8086.gif

smajli nije podrugljiv već simpatično smešan. Po pisanju sam mislila da je neko od 18-19 godina u pitanju :0222_shocked:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

smajli nije podrugljiv već simpatično smešan. Po pisanju sam mislila da je neko od 18-19 godina u pitanju :0222_shocked:

Zahvaljujem na komplimentu mlada damo! Moj naklon! 8086.gif  :bendoff:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam. Ali verujem .

Ja u to verujem. :)

Verujem !!!

E,sad,nemam ni znanje ni iskustvo da to i dokazem.

Zapravo,ja smatram da masturbacija vodi u depresiju,neurozu,samoubistvo,na neposredan nacin . Polako ali sigurno vodi u propast. 0703_read

Znaci, ti imas objasnjenje za ovo masovno ludilo sto vlada danas :D

Dobro Arsenija, ako ne tebi tako lakse, onda ok :)

Elem, pravda za Trifketa!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, ti imas objasnjenje za ovo masovno ludilo sto vlada danas :D Dobro Arsenija, ako ne tebi tako lakse, onda ok :) Elem, pravda za Trifketa!

Nemam ja nikakvo objasnjenje,ali ima ga Arhiepiskop Hrizostom. :)

О похоти и самозадовољавању (мастурбацији)

Архиепископ Хризостом 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...