Jump to content

Blic:Vladika Filaret: Ne priznajem SPC, nije ono što je nekad bila

Оцени ову тему


Препоручена порука

granice moraju da postoje, mi smo ih davno probili...daleko sam ja od idealiste 

 

То се зове ред а не границе. У праву си што се тога тиче. Рече ми један руски епископ како је код нас ајдучија и ништа се не зна ни ко пије ни ко плаћа.

Ал то је већ ствар нашег народног менталитета...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То се зове ред а не границе. У праву си што се тога тиче. Рече ми један руски епископ како је код нас ајдучија и ништа се не зна ни ко пије ни ко плаћа.

Ал то је већ ствар нашег народног менталитета...

Kod nas ne postoji zlatna sredina, al mislim da se to polako menja, kako reče vladika Filaret, SPC nije više ono što je bila :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni ovo ne smeta, covek ima svoj stav. 
Cak mi i osvezava nekako sliku o crkvi koju imam u glavi, svidja mi se kad neko pomalo "izadje iz sablona".
Hocu reci, uvek vise postujem one sto govore ono sto iskreno misle, pa makar to bilo i ovako "tabloidno sokantno" nego one sto misle jedno a pricaju drugo, samo da ne bi ispali iz kalupa. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То се зове ред а не границе. У праву си што се тога тиче. Рече ми један руски епископ како је код нас ајдучија и ништа се не зна ни ко пије ни ко плаћа.

Ал то је већ ствар нашег народног менталитета...

Pa naravno da je ajducija ... Sada cemo mi po forumu da bistrimo valja li vladika ili ne ....

:))

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljudi u celom govoru samo je jedna recenica problematicna i to katastrofalno problematicna. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja ne vidim ove nista novo, ni sokatno. Covek je izneo svoj stav koji je cak i zdrav, kada je rec o politici. A sad sto kritikuje SPC... pa nije ni prvi ni poslednji...

 

Kritika SPC je jedna stvar a nepoznavanje eklisiologije, nemanje pojma o tome šta je Crkva, Sabor je sasvim druga stvar... žalosno što SPC u svojim redovima ima starine koje to nisu shvatile a neki od njih su i episkopi... ja kad čitam ovakve vesti prosto se pogordim jer vidim da mi je DATO ono što pojedinci celog života ne shvatiše a doživeše da budu ikone Hristove... naravno, onda uzmem bič pa se malo bičujem da bih se smirio

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene zanima kako se u idealnu sliku Crkve koja nam se nudi kroz literaturu, besede na liturgiji itd. (o tome da je Crkva episkopocentrična, o tome da je episkop ikona Hristova i da se bez njega ne može u Carstvo....) uklapa realnost koja kaže da episkop ne zna šta je Crkva. Čija ikona je takav episkop? p.s. Naravno, ne pozivam na bunt već na smirenje pred ovim jer drugog puta verovatno nema, gledano iz ovog ugla.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene zanima kako se u idealnu sliku Crkve koja nam se nudi kroz literaturu, besede na liturgiji itd. (o tome da je Crkva episkopocentrična, o tome da je episkop ikona Hristova i da se bez njega ne može u Carstvo....) uklapa realnost koja kaže da episkop ne zna šta je Crkva. Čija ikona je takav episkop? p.s. Naravno, ne pozivam na bunt već na smirenje pred ovim jer drugog puta verovatno nema, gledano iz ovog ugla.

 

Што рече један дуовник једном мом пријатељу пре 20 година кад је овај као интелектуалац покушавао нешто да утиче да се лакше у медијима пласира црквена прича: "Не требају нама паметни, него послушни".

 

И тако се лепо тад разиђоше да на једну страну одоше сви паметни а на другу сви "послушни" да не кажем глупави.

На крају нико ништа не уради...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mene zanima kako se u idealnu sliku Crkve koja nam se nudi kroz literaturu, besede na liturgiji itd. (o tome da je Crkva episkopocentrična, o tome da je episkop ikona Hristova i da se bez njega ne može u Carstvo....) uklapa realnost koja kaže da episkop ne zna šta je Crkva. Čija ikona je takav episkop? p.s. Naravno, ne pozivam na bunt već na smirenje pred ovim jer drugog puta verovatno nema, gledano iz ovog ugla.

Prijatelju moj uvek je u crkvi bilo takvih episkopa, Najveci broj jeresi i raskola stvarali su episkopi. ali je crkva i dalje ostajala i episkopocentricna i episkop je bio ikona Hristova i td. U vreme ikonoborstva bili su pohvaljeni oni koji su ostali poslusni episkopima koji su bili ikonoborci. Ti zaboravljas pravu prirodu crkve koja ne zavisi od nase gresnosti nego svoju prirodu nalazi u Bogocoveku Hristu. Na taj nacin ona je uvek bezgresna i sveta. Ja i ti kada se pricestimo postajemo deo tog bezgresnog tela i pred Bogom Ocem smo posmatrani kao Hristos jer smo telo Njegovo a isto tako i episkop pa makar on bio i vladika Filaret ili vladika Kacavenda ili koji god drugi. Zbog toga i apostol Pavle pise onaj cuveni tekst iz poslanice Korincanima kada kaze da nemoze prst da kaze oko ne trebas mi i obrnuto, Mene kada boli zub trcim kod lekara. Isto tako u telu Hristovom ako je neki ud bolestan svi se trudimo da ga izlecimo. Cak i takav episkop je ikona Hristova na Liturgiji jer njegova uloga na Liturgiji ne zavisi od njegovog moralnog stanja vec od prave prirode i strukture crkve koja je telo Hristovo. Znas zice koje provode elektricnu struju mogu biti i stare i zardjale i prljave i svasta mogu imati na sebi ali ipak provode elektricnu struju.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zbog toga i apostol Pavle pise onaj cuveni tekst iz poslanice Korincanima kada kaze da nemoze prst da kaze oko ne trebas mi i obrnuto, 

 

Слажем се са целим твојим текстом, али која ти је фора са овим константим цитатима из библије ко да си неки протестант ... 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са целим твојим текстом, али која ти је фора са овим константим цитатима из библије ко да си неки протестант ... 

Neznam od kada je zabranjeno citirati Bibliju. Citaj malo oce pa ces videti da ih oni jos vise citiraju Bibliju od mene pa ih niko ne zove protestantima.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neznam od kada je zabranjeno citirati Bibliju. Citaj malo oce pa ces videti da ih oni jos vise citiraju Bibliju od mene pa ih niko ne zove protestantima.

 

Што се љутиш одма. Нисам рекао да си протестант, него цитираш као протестант. 

  • Волим 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква, па и СПЦ, су остале исте, али:

1. свет се изменио

2. људи у Цркви су се променили, сломили, од, например п. Германа до данас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...