Jump to content

Авва Зоран: Деценија прође ал' постдипломски никад...

Оцени ову тему


Препоручена порука

slobodno kaži šta imaš, meni je ovo prva vest da me je neko javno prozivao da gnjavim i lažem, da vidimo o čemu je reč i koja je moja uloga tu i odgovornost?

 

Ja rekoh, ti ne poreče.

Kažem, ljudi u zdravlje, ovi drugi praštajte.

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja rekoh, ti ne poreče.

Kažem, ljudi u zdravlje, ovi drugi praštajte.

 

ti reče da sam bio javno prozivan, ja ti rekoh da to nisam video niti me je neko obavestio o tome, ovo mi je prva vest.

Nemam ja potrebu da se pravdam , samo želim da vidim o čemu je reč.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оби, опако се латинизујеш :)))

 

Sta cu kad mnogo volim da citam Asterixa...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedini ko u ovoj prici lici zaista na Jovana Krstitelja po karakteru, vjeri i zaru za spasenje svih,  je Mitropolit. Samo sto nije pustinjak i ima poziciju vlasti pa ne moze tako ocigledno da se vidi.

Simbolicki, i njega ubijaju.

Ne, ne idealizujem ga. Kad osine rijecju, bas ko Jovan, i mene potkaci, i to mi anti-'cesanje po usima' i ne prija bas.

 

Pa da,to je upravo njegov imidz,spolja gledano,ali na Sv.Jovana Krstitelja treba zaliciti iznutra.Biti cestit,dosledan,ponizan...Meni ne lici i stvarno mislim da je u zadnje vreme preterao i neka mu je Bog na pomoci,ko i svima nama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da,to je upravo njegov imidz,spolja gledano,ali na Sv.Jovana Krstitelja treba zaliciti iznutra.Biti cestit,dosledan,ponizan...Meni ne lici i stvarno mislim da je u zadnje vreme preterao i neka mu je Bog na pomoci,ko i svima nama.

 

Vladika je cestit i dosljedan, a ponizan nije bio ni Krstitelj, i upravo je zato platio glavom.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače, najgore ljude koja sam sreo u životu, licemre, patološke lažove i psihopte, a koji su šatro, mnogo fini, sreo sam ih ili u hramu ili ovde na sajtu.

 

dobio sam neopisivu želju da se samocitiram

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неколико опсервација:

Обраћање у трећем лицу је спрдање, самоиронија. Сви који су имали несрећу да читају моје текстове знају да и научне пишем у првом лицу. Има алузије и на обичај неких владика који тако о себи говоре: владици треба ово, оно... а човек пред тобом. И ласкава титула, коју ми више нико никада неће моћи отети, ава Зоран, настала је из спрдње. Елем, смучи ми се једног дана обичај да се цитирају бесмислице по фб и др. мрежама: овај ава рекао... - а каже бесмислицу типа: Будимо фини! Па шта да каже: Будимо зли? Или: После кише долази сунце; смиравај се, чадо... Зато настаде ава Зоран, присмрђеше га...

Роди се ава Зоран као Симеон НОВИ богослов. И та титула је настала из спрдње, од његових непријатеља (сигурно од оваквих као што је ава). Било је: Само ти изволи да нам причаш НОВУ теологију. Због те Нове и несмирене теологије смирени и богобојажљиви монаси покушаше да га затепају. То је оно што се овде у симболичком смислу и са веселим авом догађа (ето шлагворта за ове духовидце и најјаснијег доказа како је ава горд, ваљда гордији и од самог Луцифера; то сада јавно велим да бих их спасио од гордости, да не помисле како су били суптилни и обдарени даром распознавања духова. Ава је сам признао, дакле нема шта да се нагађа!). Слично прође и Бенедикт Нурсијски. Узеше смерни монаси да га отрују. Зашто све ово? - Због говора.

Ава је већ причао о својој гордости када је код владике Атанасија упоредио себе са Златоустим: како рече Златоустов непријатељ, Северијан Габелски, "да не стоји ниједна од оптужби против њега, треба га рашчинити јер је хвалисавац"! Ја не схватам ту храброст кад и поред јасне забране: ми кринете, људи у овом сегменту узму мртви ладни да себи згрћу на главу ужарено угљевље. То је максимално непознавање и непоштовање Писма. Нема код мене, ако се чита са разумевањем, метода ад хоминем. Не, објасни се ствар, покаже се шта не стоји или, као у случају текста који је некима послужио за душевне мастурбације, недоследност. Вучић, слава му и милост, вели да би се убио кад би отишао у Немачку, а сада тамо оде. Амфилохије је подржавао култ Слобе, слава му и милост и да се устанем, а и онај који чита ове редове, да би га назвао безбожником када је изгубио рат, а сада у новој ситуацији, светитељем! Ја при пуној свести тврдим, то је била порука текста који је изашао из мрачних дубина перверзне душе аве Зорана, да недоследни људи не могу да нас воде! Немају права на то. Но такви нас воде, а докле смо стигли видимо и сами (ава пати од дисторзије па некако катастрофично посматра српску стварност, не поводите се за њиме).

Не видите голе цареве? Узе на ручку мали Слоба да се смеје Амфилохију: Владико, ниси ме добро опевао чим ја васкрснух! - Неко ће рећи: То је његова брука. Ја велим, није него и наша. Црква смо, руга нам се комуниста због једног очигледног пропливавања. После се нешто и вл. Атанасије немушто чупао, као: Није он то тако мислио...

Ја вам пак кажем: органски не подносим комунисте, Милошевић, коме Амфилохије плете венац, нас је сахранио, ови лажни четници ће на гробљу само траву да нам посаде. А ви се бавите схоластичким суптилностима шта је то ава Зоран заиста хтео да вам каже...

Још нешто "духознанцима": Будите савршени као Отац, угледајте се на Христа. И Павле се "триповао". Не, ко је хришћанин, мора да сведочи. Онда се и уклапа у неки од светитељских ликова. Нужно ћеш бити горд; ако си "смирен" немој да се причестиш. Ја се само Богу молим да не будем мученик, јер су православни талибани ми већ неколико пута рекли како би да ме гурну у календарче. Дакле, једном за свагда, да закључимо ово поглавље: горд сам, а ни не кајем се због тога; хвала вам што сте ме разобличили.

Ако се, на крају, оставимо ових глупачки дискурса, желео бих да одговорим у најкраћем Сину Божијем (тако некако му је име):

Попови нису дилеје, све капирају, само што немају механизме који би им омогућили достојанствено живљење. Многи уживају као бубрег у лоју у таквој ситуацији јер имају таленат за пливање у баруштини, а многи и страдају. Судбина свештеника је у доброј мери одређена квалитетом владике као особе. Има добрих владика. То не кажем тек уопштено. Познајем многе добре владике, али има много и оних за које бих рекао: Ни не слушај шта ти каже, а камо ли да радиш то што он ради. Мени драги Григорије Богослов (ој, гордости, када ће овај ава више да замукне!), плакао је што је црква остала без пастира. То је било одувек, трајаће и даље.

Јако је тешко наћи један ефикасан механизам који ће променити услове који би побољшали међуљудску ситуацију у цркви. Ја као главни проблем видим економску уцењеност. Други начин финансирања би сигурно брзо много побољшао ситуацију. Но, спори смо, немамо католичку или протестантску агилност, мада се и они њоме не могу похвалити на свим пољима. Зато папу Франциска многи католици доживљавају као Антихриста.

Мени је драго што свештеници у Србији, када ме упознају: А, ти си тај Зоран Ђуровић, одмах ме зову у дом или у кафану да ме часте. То, наравно, само подгрева моју гордост и учвршћује ме у богоотступништву. Верујем пак да ће за десетак година неке ствари се побољшати. Улаз свет и у цркву. Не могу старине да очекују да ће до века држати векелу.

На крају, мени је мало смешно, ако не гротескно, када чујем да професори на БФ дилују моје текстове, кажу конспиративно: Јеси ли видео оно ново што је написао?, па ме зову, шаљу мејлове и честитају на храбрости. Ја ово не доживљавам као неки храбри чин. Једноставно радим мој посао. Ако би ово била храброст, онда би то говорили колико смо заиста угасили.

Видим да се и држава "оправославила": немој нешто да кажеш против Господара... остаћеш без посла; уђи у странку да би имао место, да се запослиш... Јад и беда Србаља! У једном и ја могу да се сложим са Нејаким Павлом, блаженопочившим патријархом српским: Ако смо нељуди, боље да нас нема!

                 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika je cestit i dosljedan, a ponizan nije bio ni Krstitelj, i upravo je zato platio glavom.

 

Tvoj ugao..ja se ne slazem sa tobom,kao sto rekoh,ne moze biti dosledan neko ko te gleda u oci i izmislja stvari(ovaj primer oca Zorana za stipendiju) ili taj "dosledni" govor Milosevicu,ne nabraja mi se..o opelu nad politicarima,tek je to u duhu Jevandjela,cist veliki brat,ali vec sam rekla meni ne lici na Sv.Jovana i pao mi je u ocima kao autoritet,cenim ga zbog nekih stvari i o njima zelim da mislim...Rekla sam(sto se mene tice),tu je ostao jos samo prorocki imidz,i galamljenje o pravednosti i doslednosti i cojstvu,pa ko se upeca.Ali ne moramo svi jednako da vidimo,zelim dobro vladici Amfilohiju,deo je Tela Hristovog,pa je moj,a svoja se krv voli,ma kako cenila njegovo episkopstvo(i sve se odnosi na neko polsednje vreme,te mozda je sve to neka njegova faza,ali necu da se pravim slepa pored ociju).Postoje druge vladike u kojima ja vidim olicenje Hrista i Sv.Jovana,i nadahnuce.Svako ima svoju stazu u carstvu pravoslavlja.

A sto se Sv.Jovana pretece tice,i te kako je bio ponizan,ponizan pred Bogom(Gospod treba da se uzvisava,a ja da se unizavam,veli,nisam dostojan da ...,itd),bio je ponizan pred Bogom,a znaci da je i pred ljudima(jedni druge cinite vecima od sebe),ali nije dao Boziju Istinu ni zasto.E zato je stradao,a ponizan je i te kako bio.Kaze Blum,u svojoj misiji se poistovecivao sa porukom,glasom vapijuceg,toliko je sebe znao da stavi u zagradu,radi dela Boijeg.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неоргинално, већ 2-3 пута ми то рекли...

 

Верујем, али на овој теми нисам приметио. 

Онда овако: ''Докон ум, ђавоље игралиште''. Овога се, гарант, нико није сетио. Ништа лично. 

Морамо да поштујемо достојанство, туђе и своје, када критикујемо. Ово је ниско. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rekla sam(sto se mene tice),tu je ostao jos samo prorocki imidz,i galamljenje o pravednosti i doslednosti i cojstvu,pa ko se upeca.Ali ne moramo svi jednako da vidimo,zelim dobro vladici Amfilohiju,deo je Tela Hristovog,pa je moj,a svoja se krv voli,ma kako cenila njegovo episkopstvo(i sve se odnosi na neko polsednje vreme,te mozda je sve to neka njegova faza,ali necu da se pravim slepa pored ociju).Postoje druge vladike u kojima ja vidim olicenje Hrista i Sv.Jovana,i nadahnuce.Svako ima svoju stazu u carstvu pravoslavlja.

 

Само бих хтео да се захвалим Наташи. Заиста су ме обрадовале твоје опсервације. Ја сам помало катастрофиста (утриповани пророк), али ме увек овакви увиди охрабре и убеде да вреди борити се. Заиста често помислим да не губим време што се посвећујем Србима... Када ходам по српским улицама, када се тамо појавим, видим намрачене фаце, после читам или чујем талибане, џигерице ми се стегну. Кажем, за ове се не вреди борити. Опет, српска крвца и православни наноси проговоре у мени, и ја наставим да грешим... докле ћу? "Прозорљивци" са овог форума би пожелели да не падам у искушење, него да се посветим само католицима, да њих "спасавам", да ми далеко буде лепа кућа...

Нека ми опрости твоја побожност на језичкој бруталности која се нађе у другим мојим коментарима, али би ми било драго да и према мени задржиш критички став као према Амфилохију па да ме ин тото не одбациш. То је зрело, то је здраво.

Свако добро од Господа!, хвала још једанпут.      

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...