Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

istu stvar samo je drugacije zovemo i drugacije interpretiramo,

 

Kako to misliš da je drugačije zovemo?

 

Zovemo je isto, pokajanje, međutim doživljaj pokajanja su nama suštinski različiti.

 

Neko te kažnjava ako mu se ne prikloniš?  Ti niti si razumeo pravoslavlje niti želiš da ga osetiš.

 

Doduše to su dve iste stvari koje se prožimaju. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ta prica  o slobodi je tek neodrziva. "Imas slobodu da radis sta oces ali ako slobodu iskoristis na nacin koji se meni ne svidja samo da znas da ces biti kaznjen"... vec smo pricali na tu temu i za mene to nije nikakva sloboda vec cisto ropstvo potcinjenoscu..

Ko te kažnjava?

 

 

Evo i ja tebi dajem slobodu. Ili ces da se potpisujes sa "cloudking" je najveci car" ili cu da te ubijem...    Niko te ne sili da izaberes i jedno od ta dva, izbor je u potpunosti tvoj i predstavlja neizmernu slobodu koju ti pruzam u svoj svojoj velicini..
 

 

Koga je Bog ubio?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ko te kažnjava?

 

 

 

 

 

 

Koga je Bog ubio?

 

Pa na primer, skoro su neki SPC svestenici govorili o tome da je cunami koji je pobio Japance zapravo rezultat njegovog gneva... Da su poplave koje  su odnele desetina zivoa u Srbiji "Bozija opomena"....

 

Jel Bog taj koji ubija ili svestenici lazu... ja ne vidim trecu mogucu opciju (?)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa na primer, skoro su neki SPC svestenici govorili o tome da je cunami koji je pobio Japance zapravo rezultat njegovog gneva... Da su poplave koje  su odnele desetina zivoa u Srbiji "Bozija opomena"....

 

Jel Bog taj koji ubija ili svestenici lazu... ja ne vidim trecu mogucu opciju (?)

Mogu da potpišem, da ti je sve to bilo objašnjeno na veliki broj tema ovde, koje su postavljane, zbog takvih izjava. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mogu da potpišem, da ti je sve to bilo objašnjeno na veliki broj tema ovde, koje su postavljane, zbog takvih izjava. 

 

Nije objasnjeno samo su se desili neki bledi pokusaji opravdavanja... znas ono kad oces nesto da odbranis a nemas dovoljno argumenata pa onda krenes malo slobodnije da interpertiras?

 

Moja ( a verujem i svakog normalnog coveka) deviza je da svako govori ono sto misli. Nema potrebe da neki tamo clanovi forma dodatno i dopunski objasnjavaju znacenje reci nekih ljudi koji su savresno sposobni i mentalno i fizicki da sami govore  za sebe.

 

 

Osim toga, da se vratimo par poruka... ako "taj moj izbor" bude zivot bez Boga cemu ono bese mogu da se nadam u zagrobnom zivotu? Tesko da mi se mese cvetne livade eshatona, jel tako? ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, da, propustila sam ovo: 

 

У чему је разлика између овакве религиознoсти и психотерапије? 

 

Psiholoterapeuti ne daju blagodat Duha, niti poseduju nestvorene energije.  :))) Primer: razbojnik na krstu. Nije imao vremena da primenjuje neke tehnike, ko'lko se secam.  :)

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

(o 'dokinsizmu' čiji je izdanak nižeg reda 'peđanstvo')

 

 

Meni svi njihovi argumenti polako počinju da liče na jedan ogroman strawman: svesti sve religije na gomilu praznoverja, nepoznavanja prirodnih zakona i straha od smrti, uz obavezno navođenje isključivo najnegativnijih i najgorih stvari koje su proizašle iz njih. I onda napadati takvu sliku religija, uz redovno totalno nepoznavanje (a često i otvoren prezir) što filozofije što teologije, i obavezno koketiranje sa pozitivizmom ('nauka je objasnila ovo/ono...'). Tačno je da imaju i pametnih misli, ali nešto mi se čini da ih je sve manje.

  

:bendoff:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Biću slobodna da postavim neka svoja razmišljanja ovde, iako nisu usko strogo odgovor na temu iz naslova ali jesu pokušaj odgovora na izraženbe predrasude prema pravoslavlju i pravoslavcima - tj. lomljenje na pitanju teodiceje i tobožnje naše voljne i moralne inferiornosti koje racionalizujemo vjerom i još dobijamo psihološke i moralne gratifikacije za to. dakle:

"Bog je zao - Bog je nemoćan" 

 

 

 

Ne znam što bismo hrišćanskom bogu spočitavali da prezire minimalističku pragmatističku etičku doktrinu. Malo je ta prizma Izvrnuta i iskrivljena kroz koju posmatraš. Raj jeste Njegov ali on ne brani nikom da uđe, naprotiv, sve poziva; ali raj je u nama (ili pakao) prvenstveno, u našem srcu i nastrojenju duše, sada i ovde. Tako nas kopka ako nam savjest nije čista što tamo ima neki raj koji je za nas zatvoren... Mi osjećamo to isto, samo se ne durimo zbog toga već se trudimo da se očistimo, jer znamo da je istina da treba da to uradimo, da će bolje biti za sve ako to uradimo.. Nikakve etičke doktrine nisu donijele mir na zemlji, i najtačnije je ono 'ako Boga nema, sve je dozvoljeno', ljudska vrsta to iznova i stalno dokazuje...Potreban je jak motivator da se čovjek bori protiv svoje sebične pa i zle prirode.. taj motivator ne može biti strah, nego želja, čežnja za savršenstvom, u nama, oko nas, nekad negdje, vječno; ljubav, nada, radost.. ponavljam nije nikakav strah ni zabrana u pitanju, jer čovjek racionalizuje strahove i ima ponos koji mu ne dozvoljava takav položaj.. mi to želimo da uradimo i osjećamo da možemo ili bar da pokušavamo da ispunimo zapovijesti.. Ja razumijem to osjećanje, jer sam prošla kroz nekakvu fazu bunta na Boga i ustrojstvo njegovog svijeta, ovde i onamo... Jedino je vjerovatno taj sud mnogo milostiviji nego što mi zamišljamo, i vjerovatno će i oni koji nisu drugima činili pakao moći da uđu, bez obzira šta su i kako ispovijedali.. ali možda neće ući oni koji su se izolovali u svom 'raju' ne brigajući za ostale.. ma šta znam... Kao i uvijek prave riječi izmiču, 'riječ ponizi misao'... sve bi to bilo tako kao što kažeš, da nije tog osjećaja koji si spomenuo na kraju ..  taj osjećaj to zrno vjere dovede do drugih drugačijih spoznaja i mijenja se čovjek polako...  ako je hrišćanstvo (tj. vjera, nauka, ideja) samo ideja i realna samo u našim umovima, čovjećanstvo nije proizvelo plemenitiju ideju... 

 

Ljudi i anđeli mogu da fejluju jer su misleća bića, ljiljan nije, pa ne može. Bog nije predvidio da će misleća bića da se okrenu protiv njega i da će stoga da nastane haos iz prvobitne harmonije gdje su svi pjevali aleluja i osana u zlatno-plavoj svjetlosti...  to je njegov fail.. jel' ti sad lakše? Anđeli su superiornija bića i to je pustio da rješavaju međusobno.. ali nešto mu je posebno bio drag materijalni svijet i njegov vladar čovjek pa je riješio da siđe on lično da popravi stvar... ako je svemoguć može i to da izvede da oplodi jajnu ćeliju svojom životodavnom silom bez muške ćelije (npr. neki ljudi su zajedno neplodni, a s drugim partnerima plodni, tj. u njihovoj kombinaciji izostane ta životodavna sila)...šta su fizički zakoni za tvorca materije i - zakona...  Da, nije fer da smo bačeni u tako nesavršen svijet, da patimo i da nam prijeti patnja i nakon smrti... (mada je toliko nesavršen najviše našom krivicom, jer smo zli, i zlo smo postupili s onim ko je htio da nas motiviše da ne budemo zli).. Ali mi sve zamišljamo po svojoj moći zamišljanja, pa su različite i predstave pakla... možda će to biti zaista kako pravoslavni oci kažu - biće jedno svima isto, samo će neki imati u sebi  sposobnost da se raduju i odgovore na ljubav, a neki nažalost ne... jer šta će mi nečija ljubav ako ja njega ne mogu da volim - samo mi dosađuje, uznemirava...svi se nešto vole i raduju se, a ja ne mogu da učestvujem, naravno da mi nije lijepo... I jedina je sigurna istina - da je pravi odgovor nedokučiv, nespoznatljiv razumu... racionalno tačan odgovor (bar približno) bi bila Paskalova opklada... i da je predmet vjere, ili njenog nedostatka/nesposobnosti.. Ali je sigurno da se mir kroz bunt na Boga ne može steći jer "ljudska priroda ne trpi bogohuljenja".. To su, po našem, darovi Duha Svetog... to može samo da se osjeti... mir, radost, ljubav koji izviru iz nekih svetih ljudi... neko olakšanje muke 'odnekud, niotkud, ...odozgo'.. ili tračak radosti, osjećaja smisla istog porijekla... da bi se povjerovalo potrebna je dječija otvorenost i bezazlenost, neki pokret srca.. ne ide tek tako, protiv nečije volje, svjesnog nastrojenja (osim za izabrane, kad Bog nekog prodrmusa ako sere puno, a ima drugi plan za njega).. Jednostavno, prestane se vjerovati u božanstvo svog razuma i onda se možda i vidi neko drugo božanstvo.. da, sve zvuči kao bajka, mit, priča - da nije tog osjećaja iznutra i iskustva, koje se, gle, poklapa sa iskustvom mnogih drugih... dotle, mi biramo da vjerujemo i usmjeravamo svoje biće u okviru izabrane religije.... vi birate da odgovorite negacijom na prirodni poriv 'homo religiosusa'.. dotle - deus aderit.. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Vjera pruža kompenzaciju za intelektualnu i/ili voljno-moralnu inferiornost" 

 

 

 

Ja bih to posmatrala kao nekakve predrasude i s naše i s njihove (ateističke) strane. Da, može se reći da postoje i takvi ljudi kako je N.opisao, ali samo zlonamjerni mogu tvrditi da su većina pravoslavaca takvi. Većina naroda uopšte su prema vjeri ravnodušni, a manjina uopšte prilazi crkvi.  E sad u okviru te manjine koliko ima onih koji nešto razumiju kako treba ili osjećaju kako treba to samo Bog zna. Ja nikome ne zamjerim ograničenu sposobnost shvatanja, ali kad je udružena sa zlobom i zlonamjernošću, nepodnošljiva je. Npr. ako neko od ateista boravi ovde kod nas na forumu i dalje ne mijenja stav prema pravoslavlju ili bar pravoslavcima na osnovu nas ovde, onda nešto nije u redu vjerovatno s njegovim umom ili srcem ili oboje, jer će spremno nama naturati naš etički kodeks sam izmićući jer se to na njega ne odnosi (pa ima li onda drugog razloga za ateizam osim etičkog konformizma?). Ima dosta pravoslavaca koji ne znaju puno o vjeri i nisu nešto učeni ni možda sposobni ali imaju srce da usvoje suštinu i usvajaju je nepogrešivo. Takvima će se i dati spoznaje intuitivno.  A upravo radi toga što si spomenuo bitno je ovo što se ovde radi. Ovde sam 4 godine i svjedok sam kako su se 'rigidni pravo-pravoslavci' otopljavali, ili ateisti koji su otvorenijeg uma i (vjerovatno presudnije) osjetljivijeg srca priklanjali na našu stranu, tako da je veliki značaj bilo kakvog truda i zalaganja na obrazovanju, učenju, komunikaciji, zajedničarenju svake vrste. Jer filozofska pitanja mogu se shvatati ovako ili onako, ali usvojiti pravoslavlje znači usvojiti vrlo strog etički kodeks i to dobrovoljno, upravo slobodno, sviješću i razumom, upotrebljavajući voljnu silu na preobražaj nagona i svih manje vrijednih i po zajednicu štetnih poriva, praktikujući neki ideal vrlina još od antičkih filozofa; sve suprotno od predrasuda o našoj navodnoj intelektualnoj, voljnoj i osjećajnoj manjkavosti (nesposobnost da se pomirimo sa besmislom, neobjašnjivim, strah, ropske osobine). Intelekt i učenost nisu toliko bitni ali nisu određujući ni u kom smjeru (dokaz toliki učeni ljudi koji pravoslavlje prihvataju prvenstveno kroz filozofiju i preko filozofskog sistema,  dakle razumom). Međutim tu dolazimo do onog glavnog i najtežeg (čistota srca, milost, ljubav, preobražaj svojih niskih osobina, i sl.). Ja nekad stičem utisak da samo zato ljudi bježe od toga. 
Još psalmopevac (Stari zavjet) kaže 'čovjek, manji brat anđela'.  Hristova blaga vijest znači oslobođeni ste ropstva zla, grijeha i (vječne) smrti, nisu vam više zatvorena vrata raja, niste više sluge već sinovi, djeca Božija (po blagodati). To je bome suprotno od bezvrijedan, naprotiv, vrlo vrijedan, značajan.To je veliko dostojanstvo, djeca Božija. Taj ponos i značaj su u odnosu na Boga. Gordost je izvlačenje tog značaja iz samog sebe, ne u odnosu na Boga, bunt na Boga. Gordost je prvi grijeh - pobuna protiv Boga, njena je suprotnost smirenje, razumno poimanje svjoje mjere. Gordost je veoma različit pojam od pojma ponosa i dostojanstva. Uz gordost ide zavist, gnjev i mržnja prema drugome i uniženje drugog. Primjer ponosa i dostojanstva hrišćanina je stradanje episkopa banjalučkog Platona u II sv.ratu. Rekli su mu da ide u Srbiju, upozorili su ga. Odbio je. Mučili su ga najokrutnije i ubili. Njegovo odbijanje nije bilo gordost, već odgovornost i upravo ponos i dostojanstvo dobrog pastira. Dostojanstvo  je mjera poznavanja svog ponosa kao ikone Božije i ništavnosti spram veličanstva Božijeg (veličina ne po sebi, sobom, iz sebe,  što je gordost, već proishhodeći od Božje veličine, uniženje koje ne ponižava ako je spram Boga). Isto to dostojanstvo se priznaje svakom drugom ljudskom biću. Mi imamo svete ratnike (sv. Đorđe, Dimitrije, knez Lazar) koji su naravno oličenje muških vrlina (snage, promišljene agresivnosti, hrabrosti, ponosa, dostojanstva). Hrišćanstvo doduše naizgled potencira ženske vrline - ljubav, praštanje, trpljenje, ali i muške - hrabrost, dostojanstvo, snagu (za ljubav, praštanje i trpljenje je nekad potrebna snaga i hrabrost više nego šta drugo, to je smisao čojstva, zaštite drugih od sebe). Od zla, hrišćanin će prije zaštititi druge (slabe) nego sebe. "ne svetite se za sebe", to je smisao 'okreni drugi obraz', ali tu je 'nema veće ljubavi do one da neko položi život svoj za bližnje svoje', znači prije svega samopregor i junaštvo pred zlom, za druge, iz ljubavi. Hrišćanin radi, trudi se, odriče sebe, rizikuje sebe i svoje za dobro i za život (nasuprot ničeanske predrasude), što faktički predstavlja borbu protiv zla koje atakuje na život i dobrobit ljudskog bića. Npr.Nijemac (protestantski teolog) Bonhoefer, kome savjest ne dozvoljava da pobjegne u Ameriku, već ostaje u svojoj zemlji i priča protiv Hitlera - zatvaraju ga u logor i pobrinu se da ga ubiju par dana prije rasturanja logora; katolkinje Sendler i Budisavljević koje spasavaju hiljade djece i sl. Plus, hrišćanin je hrabar jer trpi progonjenje od početka, on voljno - i ponosno - trpi za Hrista. Zatim, potrebna je snaga volje (opet muška vrlina) za odricanje od prirodnih nagona i nižih psihičkih poriva. Hrišćanski ideal čovjeka je ideal potpunog čovjeka, internalizacijom i muškog i ženskog dijela ličnosti prirodno dolazi do smanjenja sile erosa (između ostalog) - manje je zavisan od druge ličnosti i svog nagonskog dijela, više psihičke energije je oslobođeno za emociju višeg reda (ljubav). Oslobađanje od onoga što prirodno determiniše (pritješnjuje, uslovljava) čovjeka (nagona i primitivnih duševnih poriva, tzv.strasti u hrišćanskom diskursu) je zaista oslobađanje, iako prividno izgleda kao poštovanje neke zapovijesti, tj. ograničenja slobode. Čovjek je slobodan da izabere da robuje svojoj prirodi, a slobodan je i da izabere da se kroz vjeru i  u ime vjere oslobodi toga (kao što inače često i filozofski etički koncepti podrazumijevaju odr. askezu i sticanje nezavisnosti od svega svana i iznutra što determiniše čovjeka, ukratko, vladanje sobom).  
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cini mi se da si lose citirala, to je Genius napisao. :)

A ja se duboko naklonila takvom pravilnom i objektivnom mišljenju od strane ateiste! mea culpa :).

u zadnje vrijeme tražim neku vrijednu misao s njihove strane, osim predrasuda i manje-više prikrivene zlonamjernosti i od onih od kojih nisam očekivala, (drvce) i držim svoje monologe - radi lutajućih, zapravo...

Geniusu dupli naklon!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U hrišćanstvu je dominantan subjektivni/introvertni pristup, dakle iznutra, misao, osjećanje, predstava, unutarnje biće, sposobnost djelanja, u odnosu na samo djelanje, dakle kvalitet više nego kvantitet. (korisna je i spoznaja o prelasku jednog u drugo).   Nego htjela sam odgovoriti na nešto drugo što si rekao/pitao  - o tome kako je Bog stvorio svijet lošim, nesavršenim, pa i čovjeka, a sva krivica za pad (nesavršenost) vaseljene ostala na čovjeku, kojom opet samo on ispašta, itd. Ako te zaista zanima odgovor na to pitanje - čak se i u tom pogubnom uticaju čovjeka ogleda moć čovjeka, koju mu je dao Bog. Moć da misaono biće utiče na tok prirode.  Nego, suština hrišćanske vjere i jeste u tome da je Bog preuzeo odgovornost za to i da se ovaplotio da ponese sa ljudskom prirodom i sve ljudske muke, pritom ostajući Bog i čudesno preobražavajući prirodu i čovjeka vraćajući ga u svoju prvobitnu zamisao o njemu. Ali tu još traži čovjekov slobodan pristanak jer ne poništava svoj dar njemu svijesti i misli. Elem, Bog čini sve, a zasluga i dobrobit ostaje nama. Lijepo.. Onome naravno ko može da vjeruje u to. Jer usvojivši prvi aksiom - da je Bogu sve moguće, pa i ono što je po našem poznavanju prirode nemoguće, onda sve ostalo postaje smisleno. Jer mora se priznati da je svaka vjera čudna i paradoksalna, a hrišćanska najčudnija i najparadoksalnija. Jer moramo dati nekakav odgovor na pitanje smisla i uloge svjesnog crva i trske koja misli (čovjeka) u sveopštem poretku. A mi hrišćani smo i veoma umišljeni da mislimo da je nama data neka velika uloga u tome... Mi bi da preuzmemo odgovornost, ne samo da traćimo dane i da tjelesnim i osjećajnim senzacijama ubijamo vrijeme i paklene misli i pitanja kao odraz nesavršenog svijeta punog zla i stradanja koja se neminovno javljaju svakome koji gleda, misli i osjeća.  Tako da sam odgovorila na ono što sam mislila da si (se) pitao.. pitanje je koliko sam razumjela pitanje i koliko sam u stanju odgovoriti. Ali što kažu filozofi, dobro pitanje vrijedi više od odgovora. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...