Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

I onda nakon tog usvajanja, moze se uzrastati u svakom pogledu, i umnom, i dusevnom, do najpotpunije i najljepse ostvarenosti potencijala ljudskog bica.

 

Да ли мислите да је усвајање полазних поставки које сте поменули дар од Бога или нешто о чему можемо одлучити? Пошто ми се чини да је вера више осећај, а како можемо да одлучимо да ли ћемо нешто осетити или не... Човек може увек да одлучи да живи у сладу са захтевима вере, као да осећа али да ли може да одлучи да поверује, да осети ? Или је довољно да се трудимо да живимо као да верујемо иако и нисмо уверени у постојање духовоног света у оној мери у којој смо уверени да ће сутра изаћи сунце например, да би се рекло да верујемо ? 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Svi su putevi dozvoljeni i dobri, Srdjo... moze putem razmisljanja, preko filozofije, to sam nesto pokusavala da objasnim u prethodnim postovima, ako bas mora da se razmislja, a moze precicom, dakle 'cistim srcem',  a to je dakako, intuiranje i osjecanje... Usvajanje aksioma to ako ne moze da se iskljuci svevideci i svekontrolisuci razum i dodje intuiranjem do toga, to sam mislila, ali ne znam da li uspijevam da prenesem. Ali nakon toga mora da dodje srce, a molitva tu pomaze...Vjera je svakako dar, i to je ono sto treba i moze se traziti i kucati 'jer ja stojim kraj vrata tvog srca i cekam da me pozoves' tako nekako. ima i molitva za dar vjere. Koja je zasluga nas koji smo taj dar dobili olako, a koja onog ko se pomucio da dodje do nje, pa makar i nakon 'rvanja s Bogom', buntovanja na Njega, itd. Mislim da je svaki napor u tom pravcu pozitivan i po covjeka spasonosan, i ako vjeruje, a ne pridrzava se 'zakona', ili ako se pridrzava moralnog kodeksa, tj.da zivi kao da vjeruje, sto si odlicno primijetio, dosta toga ima u nasoj okolini, mislim da Bog nece uskratiti sebe ni svoje milosti na svaki taj napor...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Дијана.,

 

Хвала, као и увек живе речи утехе! :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па не баш, вера би пре била наша истрајност да издржимо до краја кад благодати нема,плус што наша лична вера није ничим условљена,осим нашом слободном вољом...

Не бих се сложио. Све што имамо је дар од Бога, па и вера. Ненад је то лепо написао.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Дијана.,

 

Хвала, као и увек живе речи утехе! :)

Srdjo,..... hvala tebi....sto si tako divno bice.... Ali malkice pretjerujes. Ali ako je imalo tako, to mi je velika radost. A i Bogu hvala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих се сложио. Све што имамо је дар од Бога, па и вера. Ненад је то лепо написао.

Jeste, ali 'podviznici ga zadobijaju'. Akt tvoje slobode, tvog trazenja, izgaranja. Znaci samo rijetkima, odabranima, bas padne s neba...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не пада баш никоме све са неба Дијана ,јер за све треба да се потрудимо да би имали своје приносе , али без обзира на наш рад , неби имали приносе да то Господ не одобри .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Govorimo o istom, zapravo je oboje tacno, jer je povezano. Ima dar i ima covjekov odgovor na dar, zahvalnost i odgovornost. I ima i odsustvo blagodati, milosti, stradanje, covjekov odgovor trpljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Па не баш, вера би пре била наша истрајност да издржимо до краја кад благодати нема,плус што наша лична вера није ничим условљена,осим нашом слободном вољом...

Баш вера је највећа благодет . То је нада да све што добро урадимо за време живота бити адекватно награђено на крају.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Баш вера је највећа благодет . То је нада да све што добро урадимо за време живота бити адекватно награђено на крају.

Ja sam pre za to da se te nagrade kupe u hodu, delo-nagrada, delo-nagrada, a ne da ide na recku.

  • Волим 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam pre za to da se te nagrade kupe u hodu, delo-nagrada, delo-nagrada, a ne da ide na recku.

:)   e ....  mnogo hoćeš.       time bi bog onemogućio organizovanu religiju.   a on, kao što znamo, posebno voli one prave,  organizovane.  I to baš 'vako podeljene u tabore !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam pre za to da se te nagrade kupe u hodu, delo-nagrada, delo-nagrada, a ne da ide na recku.

Тако често и иде. А и скупља се. А и одузима се, и додаје се. Што би реко Цане, јелте.

 

Углавном, вазда буде како се неко трудио да му буде.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

on, kao što znamo, posebno voli one prave,  organizovane.  I to baš 'vako podeljene u tabore !

 

"On na isti način i potpuno voli čoveka, Bogorodicu, ali i đavola – bez da nekoga voli više, a drugog manje." - митрополит Атанасије Лемески. 

 

Не ускачем да бих ти контрирао, него само ми се свиђа мисао... :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam pre za to da se te nagrade kupe u hodu, delo-nagrada, delo-nagrada, a ne da ide na recku.

Ти би дрвце хтео да чим посејеш , одмах и да обереш . Тешко то иде.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...