Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pedja će se probuditi onog trenutka kad počne da sumnja u svoj racio... nažalost, male su šanse za to. Ironično je što ateisti to isto traže od vernika a ne shvataju da deo, usudiću se da kažem - autentičnih vernika u stvari dolazi do Boga sumnjajući ne samo u svoj racio već u celokupan svoj sistem sagledavanja stvarnosti. To je ono što ateisti ne shvataju jer po tradiciji za dokaze koji im idu u prilog izvlače fanatike, vračare, vozni park, poštanske marke za Hram, mrs u vreme posta, seksualne skandale u redovima crkve itd.

 

Nije ovde poenta Pedja nego kako nekome ko se iskreno zanima za veru odgovori kad postavi ovakvo pitanje. Dakle imas coveka zanima se za veru i hriscansku duhovnosti postavi ti pitanje sta je razlika izmedju vere u vaskrsenje i vere u to da sazvezdja uticu na nase finansijske i ljubavne zavrzlame?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ovo sto pricas je o kompletnom epistemoloskom procesu to jest dobijanju modela svesta koji na najbolji moguci nacin oslikava stvarnost. A to nije bila moja poenta. Moja poenta je da kad ljudi u svakodnevnom govoru kazu logicnije mi  je uopste ne misle na logicnost nego na intiuciju, ne toliko misticni predosecaj koliko verovatnoca na osnovu do tada opazanog.

 

U drugom klipu je Pedja na pitanje o Svetom Ognju rekao da je to u stilu Dejvida Koperfilda. Ali to je za ovu temu nebitno, ne bi trebali u analizi razlike vere i praznoverja previse paznje davati takvim pojavnim stvarima.

Шта с' ти 'вод Aquilius Cratus мен' уопште 'тео да речеш? Што ли ово би? Узеле те стране речи&изрази, не знам ни ја, the палента is out there... Pedja је сlippers?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта с' ти 'вод Aquilius Cratus мен' уопште 'тео да речеш? Што ли ово би? Узеле те стране речи&изрази, не знам ни ја, the палента is out there... Pedja је сlippers?

 

To da se slazem sa onim sto si rekao ali nije to poenta onoga sto sam napisao Nidzoki. Pedja clippers? Ne znam, nebitan je on sam sa svojim stavovima za ovu temu klip sam postavio cisto da ne bude da je problem o kojem pokrecem diskusiju vestacki, to jest da niko ne zastupa takav stav.

 

Poenta teme nije dokazivanje necega ateistima kao sto je Pedja nego sta odgovorit nekom iskrenom duhovnom tragaocu koji se zaniam za hriscnasku duhovnosti postavi ovakvo pitanje kao Pedja u klipu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To da se slazem sa onim sto si rekao ali nije to poenta onoga sto sam napisao Nidzoki. Pedja clippers? Ne znam, nebitan je on sam sa svojim stavovima za ovu temu klip sam postavio cisto da ne bude da je problem o kojem pokrecem diskusiju vestacki, to jest da niko ne zastupa takav stav.

 

Poenta teme nije dokazivanje necega ateistima kao sto je Pedja nego sta odgovorit nekom iskrenom duhovnom tragaocu koji se zaniam za hriscnasku duhovnosti postavi ovakvo pitanje kao Pedja u klipu.

Не секирај се баш тол'ко, рече и ја да ће бидне комендија. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije ovde poenta Pedja nego kako nekome ko se iskreno zanima za veru odgovori kad postavi ovakvo pitanje. Dakle imas coveka zanima se za veru i hriscansku duhovnosti postavi ti pitanje sta je razlika izmedju vere u vaskrsenje i vere u to da sazvezdja uticu na nase finansijske i ljubavne zavrzlame?

 

nemoguće je odgovoriti mu odjednom... moguće je zaintrigirati ga dogadjajima iz novog zaveta i proceniti šta da mu se kaže tokom razgovora i obavezno bez penušanja i želje da se dotični preobrati. Treba mu u krajnjoj liniji  opisati Hrista kolko je to moguće i praviti paralele izmedju slepih sila i stihija koje su na drugoj strani

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poenta teme nije dokazivanje necega ateistima kao sto je Pedja nego sta odgovorit nekom iskrenom duhovnom tragaocu koji se zaniam za hriscnasku duhovnosti postavi ovakvo pitanje kao Pedja u klipu.

Може ли ми неко цитирати питање које је Пеђа поставио? Не могу да прегледам клип. Мада и не мора. :)

Разлику између вере и сујеверја не умем да објасним неким "својим" речима, али, ето, узевши за примере ово што сте наводили, могла бих рећи да је вера преузимање одговорности, а празноверје је одбацивање исте. Наиме, ако верујемо да мачке, мердевине и звезде "носе" нешто што се може (не)пријатељски одности према нашем постојању - нашли смо кривца/кадију/главног и одговорног.

За фенг шуи, остављање новчића по стану и алхемију ће неко можда рећи да је то управо преузимање одговорности (јер ту човек, ето, чини нешто за своју "судбину", одн. неки бољитак), међутим, то није одговорност већ се све своди на условљавање "духовних закона космоса" :"Ја радим/сам урадио то и то, по законима/правилима и сад чекам да ми "крене".

Вера је парадоксална: ослањајући се на Богочовека (дакле - ослањајући се, да се не прорумачи погрешно) ми преузимамо одговорност за себе и човек је тако "отворен" за ново, непознато... За разлику од сујеверја где човек све што ради - ради (буквално) гоњен страхом.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja na uvodnom klipu vidim i cujem samo prilicno neubjedljivu i svakome ko je iole filozofski i naucno obrazovan, a vjernik je (sic!) oborivu argumentaciju. Zao mi je, ali ne cujem nista izvan pozitivisticke paradigme (a to je otprilike 5% filozofije kao osnove nauka; e sad sto je ona jos uvijek dominantna u nauci, to je druga prica, ali promijenice se, vratice se deduktivno misljenje tj. filozofija u nauku).

Zaista ne znam da li nakon istorije filozofije kao predmeta bar u srednjoj skoli, ako ne na fakultetu, postoji osoba koja se nije zapitala postoji li Bog, sta je dusa tj.postoji li, sta je covjek i koji je njegov smisao zivota.

I zaista sumnjam u inteligenciju nekoga ko misli da je on otkrio nesto sto je mnogo uspjesnije davno ispricano. I ne znam sta ti samozvani geniji imaju da kazu na racun najvecih umova covjecanstva kao Hegel, Kant, Dostojevski, Jung, Tesla, koji su dakle iznosili nekakav credo koji nije bio materijalisticki, vec gnosticki ili teisticki (eto da kazemo intelektualnim jezikom pa da zvucimo pametnije, a ne da kazemo prostim rijecima - vjerovali u ono sto se arhaicnim jezikom zove duhovni svijet)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pps. Gde su sad Solomon, ignjatije, todor i kompanija da vide kako se misionari recju a ne psovkama...
 

 

Мисионарим ја речју ономе коме је мисионарење потребно. Не брини се ти за то. Мисионарење ми, хвала Богу, добро иде. Овде су махом скоро сви верници а оним другима је мисионарено одавно много пута. Ово место има много квалитетнијих мисионара од мене и зато се и не трудим да много мисионарим овде. Али интернет је много шири простор од једног форума и има Игњатија на разним местима где се осећа потребним. ;)

 

И немој да лажеш. Када сам ја то и кога псовао?  Има да одговориш иначе повуци ту изјаву и извини се јавно. Не знам ко је овде више пута банован због непримереног понашања. Ти или ја? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I sujevjerje i vjera i nauka nose jednu temeljnu crtu, a to je težnja da se razumije svijet. S jedne strane nauka polazi od materijalnih činjenica i isključivo oslanjajući se na njih, objašnjava svijet. Objasniti svijet znači razumjeti način njegovog postojanja ali ne i istinu ili smisao njegovog postojanja. Ovo drugo, pak, nastoji se dosegnuti vjerom polazeći od onoga što se ne može dokazivati, a preko čega se može odgovoriti na pitanje zašto svijeta, a ne kako svijeta.

Sujevjerje je nekakav primordijalni način razumjevanja svijeta i, zapravo je u isto vrijeme i kvazivjera i kvazinauka, jer nastoji odgovoriti na oba pitanja to jest i kako i zašto, kroz neraspletivi sistem vjerovanja u nedokazivo i nekakvih materijalnih činjenica koji su ništa drugo doli kvazi dokazi. Ako se pogleda i istorija nauke i istorija religija, može se uočiti istovjetna kontaminiranost sujevjerjem ali to je već antropološko pitanje.  :)

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nego da li smatras da bi prvenstveno ovde trebalo izvdojiti koji je to sadrzaj vere koji cini njenu sustinu a usput je nezavistan od bilo kakvih iskaza o svetu?

 

Да, сматрам да би требало, али не могу да видим који је то тачно садржај. :) Једино што ми пада напамет је да можда вера пружа слободу човеку, у смислу да га не ограничава у систем узрока и последица, попут астрологије у нумерологије и сл., већ сваки човек може да се развија у вери унапред неутврженим путем... Е сад не знам да ли сам близу тога на шта ти мислиш. :) 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam odusevljen ovim sto si napisao.

Jedan od najlepsih postova od kad sam na poukama i ako me je nekad neko zaintrigirao da zaista "dodjem i vidim" onda si to ti sad upravo...

Ps. Osecaj je brzo prosao ali i ovo je pravo malo cudo :-)

Srdjane respekt od mene, izvinte sto skrenuh temu...

 

Хахах, хвала, није ми била намера, какав си лик, на тебе више делује кад ненамерно "мисионарим" ја него кад стварно лепо пишу многи на форуму :D рекао бих да су чудни путеви Господњи али нећу да испадне да сам намирисао шансу па кренуо у лов. :D

 

сад без шале, никад нисам мисионарио, сем можда на почетку верске каријере и то баш блиским људима, резултати су били катастрофални, тако да сам одустао јер није то за мене... капирам ако ти Бог, коме је више стало до тебе и осталих него мени, не досађује да ишта мењаш, што бих ја то радио.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хахах, хвала, није ми била намера, какав си лик, на тебе више делује кад ненамерно "мисионарим" ја него кад стварно лепо пишу многи на форуму :D рекао бих да су чудни путеви Господњи али нећу да испадне да сам намирисао шансу па кренуо у лов. :D

сад без шале, никад нисам мисионарио, сем можда на почетку верске каријере и то баш блиским људима, резултати су били катастрофални, тако да сам одустао јер није то за мене... капирам ако ти Бог, коме је више стало до тебе и осталих него мени, не досађује да ишта мењаш, што бих ја то радио.

Ako misionaris, promasio si u startu... ako pruzas primer to je prava stvar ;)

Ovi nasi forumski agresivci jos nisu makli dalje od:

"Ne verujes? Ti si glup."

:)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако занемаримо Дорис Бизетић са почетног клипа и њен влог, много интересантна тема.

 

По мени, прва је разлика у томе што је сујеверје површно и створено за одређену сврху. Ако би се отишло у прошлост довољно далеко, верујем да многа сујеверја имају свој корен у неким реалним потребама. Људима се морало нешто ставити до знања или наметнути неки образац понашања, а нису били на нивоу да то могу да разумеју. Па су тако деци говорили да ни случајно не просипају со, која се довозила с мора, путевима пуним разбојника и свакаквих препрека, и била скупа, јер ће "да настане свађа у кући". Доносила се храна на гробове покојника, што се задржало до данас, не да би покојник јео, већ су људи у ранијим временима много дуже путовали и сигурно да огладне од толиког пута. И храна им се касније не даје да поједу "за душу" покојника, него да имају успут. Петак тринаести је баксузан дан од кад су спалили Жака де Молеа, па су његови следбеници ширећи те гласине хтели да у сећању одрже тај датум и тако се посредно освете папи и Филипу Лепом и слично. Дакле, сујеверја настају са једном одређеном сврхом, која се временом може и изгубити, али је постојала у време кад је сујеверје створено.

 

Друга је разлика у томе што су сујеверја неповезана, настају на махове, и не труде се да објасне било шта темељно, умиру са испуњењем своје сврхе, док су веровања повезана, чине целокупан систем схватања света и односа у свету. Разлике између веровања не утичу на њихову систематичност.

 

И треће, сујеверје не може да ти утиче на живот, нити претендује на то. Може, у најбољем случају, да утиче на један део твог живота (кад год видиш црну мачку, пљунеш три пута ил шта се већ тад ради), али религија има уређен систем унутрашњег узрастања и напредовања, како год тај систем изгледао.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...