Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Pa sto kao vernik ne objasnis ti to???

 

Zato sto ne mislim da je to sto on ovde kaze tacno. On zapravo i ne misli na logiku nego na intuiciju. Kad svakodnenvo kazemo logicnije je zapravo mislimo verovatnije je ili meni se inutitivno cini da je veca verovatnoca za to. To sa logikom nema veze.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разлике између вере и сујеверја има смисла онима који себе сматрају верницима (пожељно је да тај подухват изводи надарени беседник који најпре сведочи веру својим животом). Што се тиче убеђивања са атеистима / иновернима мислим да се ту речима мало шта може постићи. Можда ако су истински заинтересовани за веру, без предрасуда и свађалачког расположења, можда...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разлике између вере и сујеверја има смисла онима који себе сматрају верницима (пожељно је да тај подухват изводи надарени беседник који најпре сведочи веру својим животом). Што се тиче убеђивања са атеистима / иновернима мислим да се ту речима мало шта може постићи. Можда ако су истински заинтересовани за веру, без предрасуда и свађалачког расположења, можда...

 

 A oni koji naprosto zele da saznaju sto vise o nekoj veri bez ubedjivanja?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Mozes samo jedan primer kako je to logicnije od verovanja u nesrecu nakon prolaska ispod merdevina? Ako te ne mrzi da li bi mogao da kazes u kojim delima je obrazlagana logicnsot verovanja?

Рецимо ако једемо Крв и Тело Христово онда је логично да канибализам није грех у екстремним ситуацијама. :) 

Нисам писао о логичности веровања као таквог већ о логичности у православљу.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 A oni koji naprosto zele da saznaju sto vise o nekoj veri bez ubedjivanja?

Да, они спадају у категорију заинтересованих. Њима вреди сведочити и речима, мада како један свештеник - мисионар недавно рече: "Тако се за пола сата може разрушити нешто што је грађено деценијама". Дакле, "прилазити човеку на голубијим ногама"...

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, они спадају у категорију заинтересованих. Њима вреди сведочити и речима, мада како један свештеник - мисионар недавно рече: "Тако се за пола сата може разрушити нешто што је грађено деценијама". Дакле, "прилазити човеку на голубијим ногама"...

 

O njima i govorim. Sta njima reci kad dodju sa ovim sto je Pedja izneo u klipu samo u drugom kontekstu?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рецимо ако једемо Крв и Тело Христово онда је логично да канибализам није грех у екстремним ситуацијама. :)

Нисам писао о логичности веровања као таквог већ о логичности у православљу.

 

Samo sto mi ne jedemo ljudsko tkivo i ne pijemo krvnu plazmu. Hleb je i dalje hleb a vino je i dalje vino ono sto ih cini istinskim Telom i Krvlju je sjedinjenost sa nestvorenim bozanskim energijama. Nema nikakvog kanibalizma.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Срђан Шијакињић,

 

Ti si blizi ideji da je legitimnije reci "ja ne znam kako da ti objasnim razliku izmedju moje vere i sujeverje/praznoverja."? 

 

Не знам како да објасним зашто је објективно већа шанса да су тврдње моје вере истините у односу на тврдње разних сујеверја. Али додао бих у таквом разговору да се интуитивно мени чини да је свет онакав каквих га вера представља пре него онакав како га разна празноверја објашњавају.

 

Онда ми пада напамет и да је религија свеобухватна за разлику од празноверја, јер не знам ни за једно празноверје које тежи да пружи одговор на свако питање људског живота, то је разлика исто... Све у свему чини ми се да се разликовање може направити не у томе колико је шта вероватно/ проверљиво/ истинито већ у томе колико је шта изграђено унутар себе самог. Религија тежи да обухвати својим учењем читаво постојање, одговара на питање "зашто" а празноверје то не чини и обично се концентрише на један или неколико аспеката живота, не одговарајући на питање о смислу самог постојања... Или ја нисам довољно упознат са празноверицама, можда постоје и неке које теже да објасне више. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sto ne mislim da je to sto on ovde kaze tacno. On zapravo i ne misli na logiku nego na intuiciju. Kad svakodnenvo kazemo logicnije je zapravo mislimo verovatnije je ili meni se inutitivno cini da je veca verovatnoca za to. To sa logikom nema veze.

Не улазећи сад шта је сlippers 'тео касти... има везе са логиком, а објаснићу ти како. Интуиција те заправо и уводи у размишљање о могућности вероватноће, мањој или већој, коју онда уклапаш у расположиве логичке шеме ( које опет доста зависе од менталитета ) и на крају долазиш до закључка који перцепираш као чињеницу. Тако уствари и функционише процес логичког расуђивања, кроз те узрочно последичне спреге, и на крају, врло једноставно питање за све скептике или атеисте: Сведите ми у логичку шему манифестацију енергије у јединици времена крштенима познатију као силазак Светог Огња у цркви Светог Гроба у Јерусалиму?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pedja će se probuditi onog trenutka kad počne da sumnja u svoj racio... nažalost, male su šanse za to. Ironično je što ateisti to isto traže od vernika a ne shvataju da deo, usudiću se da kažem - autentičnih vernika u stvari dolazi do Boga sumnjajući ne samo u svoj racio već u celokupan svoj sistem sagledavanja stvarnosti. To je ono što ateisti ne shvataju jer po tradiciji za dokaze koji im idu u prilog izvlače fanatike, vračare, vozni park, poštanske marke za Hram, mrs u vreme posta, seksualne skandale u redovima crkve itd.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

pozdrav za ekipu koja čita jutarnje molitve :bendoff:   :)))

 

 Agnostik, Срђан Шијакињић, Vaske

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не улазећи сад шта је сlippers 'тео касти... има везе са логиком, а објаснићу ти како. Интуиција те заправо и уводи у размишљање о могућности вероватноће, мањој или већој, коју онда уклапаш у расположиве логичке шеме ( које опет доста зависе од менталитета ) и на крају долазиш до закључка који перцепираш као чињеницу. Тако уствари и функционише процес логичког расуђивања, кроз те узрочно последичне спреге, и на крају, врло једноставно питање за све скептике или атеисте: Сведите ми у логичку шему манифестацију енергије у јединици времена крштенима познатију као силазак Светог Огња у цркви Светог Гроба у Јерусалиму?

 

Ovo sto pricas je o kompletnom epistemoloskom procesu to jest dobijanju modela svesta koji na najbolji moguci nacin oslikava stvarnost. A to nije bila moja poenta. Moja poenta je da kad ljudi u svakodnevnom govoru kazu logicnije mi  je uopste ne misle na logicnost nego na intiuciju, ne toliko misticni predosecaj koliko verovatnoca na osnovu do tada opazanog.

 

U drugom klipu je Pedja na pitanje o Svetom Ognju rekao da je to u stilu Dejvida Koperfilda. Ali to je za ovu temu nebitno, ne bi trebali u analizi razlike vere i praznoverja previse paznje davati takvim pojavnim stvarima.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам како да објасним зашто је објективно већа шанса да су тврдње моје вере истините у односу на тврдње разних сујеверја. Али додао бих у таквом разговору да се интуитивно мени чини да је свет онакав каквих га вера представља пре него онакав како га разна празноверја објашњавају.

 

Онда ми пада напамет и да је религија свеобухватна за разлику од празноверја, јер не знам ни за једно празноверје које тежи да пружи одговор на свако питање људског живота, то је разлика исто... Све у свему чини ми се да се разликовање може направити не у томе колико је шта вероватно/ проверљиво/ истинито већ у томе колико је шта изграђено унутар себе самог. Религија тежи да обухвати својим учењем читаво постојање, одговара на питање "зашто" а празноверје то не чини и обично се концентрише на један или неколико аспеката живота, не одговарајући на питање о смислу самог постојања... Или ја нисам довољно упознат са празноверицама, можда постоје и неке које теже да објасне више. :)

 

Ima mnogo praznoverja koja su sveobuhvatna astrologija, numerologija, feng shui i stariji mu brat vastu, ona grana alhemije sto bukvalno veruje u pretvaranje metala etc. Nego da li smatras da bi prvenstveno ovde trebalo izvdojiti koji je to sadrzaj vere koji cini njenu sustinu a usput je nezavistan od bilo kakvih iskaza o svetu? Ja sam vec pisao o tome relativno ospirno na drugim  temam i napisacu i ovde samo bih hteo i ostale da nateram na misljenje.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...