Jump to content

Razlika izmedju vere i praznoverja - dijalog sa ateistima

Оцени ову тему


Препоручена порука

Da li si ti imao neki razgovor sa poznanicima prijateljima u kojem su ti rekli nesto tipa "ti veruje da vino postaje krv, toje isto besmisleno kao vera da raspored stvari u kuci donosi novac i dobru srecu.". Da li ste razgovarali na tu temu?

 

Да, искрено, нисам имао задовољавајући одговор на те њихове критике. Могао бих да кажем да хришћанство има одређену унутрашњу усклађеност, сложеност и доследност, за разлику од неких сујеверја... Такође, чини се да је боље повезано са неким суштинским питањима везаним за човека и живот, бави се битнијим стварима него што су например добра срећа и новац и то на начин који пружа логична и потпуна објашњења свих феномена (или бар готово свих) које људи доживљавају, само ако се прихвати предуслов - вера у тачност, стварност хришћанске поруке... Речју, хришћанство пружа одговор на сва питања о смислу људског постојања... Е сад, наравно, мој саговорник би могао да каже да је то само зато што су људи временом разрадили идеју која је исто толико банална и неистинита (из перспективе неверника) као и идеја о фенг-шуиу или црној мачки... На то немам одговор... Једино могу да кажем да је идеја хришћанства толико лепша од свих других мени познатих да јој вреди дати шансу, макар и постојао ризик да је све само прича...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 326
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Да, искрено, нисам имао задовољавајући одговор на те њихове критике. Могао бих да кажем да хришћанство има одређену унутрашњу усклађеност, сложеност и доследност, за разлику од неких сујеверја... Такође, чини се да је боље повезано са неким суштинским питањима везаним за човека и живот, бави се битнијим стварима него што су например добра срећа и новац и то на начин који пружа логична и потпуна објашњења свих феномена (или бар готово свих) које људи доживљавају, само ако се прихвати предуслов - вера у тачност, стварност хришћанске поруке... Речју, хришћанство пружа одговор на сва питања о смислу људског постојања... Е сад, наравно, мој саговорник би могао да каже да је то само зато што су људи временом разрадили идеју која је исто толико банална и неистинита (из перспективе неверника) као и идеја о фенг-шуиу или црној мачки... На то немам одговор... Једино могу да кажем да је идеја хришћанства толико лепша од свих других мени познатих да јој вреди дати шансу, макар и постојао ризик да је све само прича...

Ja sam odisevljen ov

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда не може да се увери саговорник да је хришћанство истинитије од било које друге вере или сујеверја, већ само да је веродостојније...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam odusevljen ovim sto si napisao.

Jedan od najlepsih postova od kad sam na poukama i ako me je nekad neko zaintrigirao da zaista "dodjem i vidim" onda si to ti sad upravo...

Ps. Osecaj je brzo prosao ali i ovo je pravo malo cudo :-)

Pps. Gde su sad Solomon, ignjatije, todor i kompanija da vide kako se misionari recju a ne psovkama...

Srdjane respekt od mene, izvinte sto skrenuh temu...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo je bez veze površno tumačenje vere i sujeverja, obe kategorije su suveše duboke za ovako površno tumačenje. Kako Vladeta Jerotić kaže:"Molim vas nemojte citirati bibliju, jer citate biblije možete okrenuti protvi nje." to je ono što i ateisti rade izvlače "citate" i tumače ih, a biblija se može tumačiti ispravno samo kao celina. Iz mog ugla ovako ateisti tumače hrišćanstvo:"Izbacimo Boga iz biblije i onda je čitamo i tumačimo kako hoćemo."

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo je bez veze površno tumačenje vere i sujeverja, obe kategorije su suveše duboke za ovako površno tumačenje. Kako Vladeta Jerotić kaže:"Molim vas nemojte citirati bibliju, jer citate biblije možete okrenuti protvi nje." to je ono što i ateisti rade izvlače "citate" i tumače ih, a biblija se može tumačiti ispravno samo kao celina. Iz mog ugla ovako ateisti tumače hrišćanstvo:"Izbacimo Boga iz biblije i onda je čitamo i tumačimo kako hoćemo."

 

 Nije bas tako. Oni u tim citatima traze nesto sto bi ukazalo ili dokazalo da je to zaista potvrde postojanje Boga.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вера има више логике. Осим тога сваки човек буде лично призван од Бога кад тад у свом животу.

 

 

 Ode cega vise logike? Tacno koji deo je logicniji? Kako to mislis tacno?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ode cega vise logike? Tacno koji deo je logicniji? Kako to mislis tacno? 

Више логике од рецимо веровања да ће ти се десити нешто лоше ако прођеш испод мердевина. Током хиљада година све је лепо образложено у православљу и има сву логику, наравно ако се поверује у оно основно. Ко не верује разумљиво је да му је то све исто.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To se i ja pitam???? Izkreno ne vidim neku veliku razliku. 

 

Doduse nikad ne bi mi doslo na pamet da sedim pred kamerom i da o takvim stvarima filozofisem.

 

 Ali zato nemas gledanost na YT. :)



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Више логике од рецимо веровања да ће ти се десити нешто лоше ако прођеш испод мердевина. Током хиљада година све је лепо образложено у православљу и има сву логику, наравно ако се поверује у оно основно. Ко не верује разумљиво је да му је то све исто.

 

 Mozes samo jedan primer kako je to logicnije od verovanja u nesrecu nakon prolaska ispod merdevina? Ako te ne mrzi da li bi mogao da kazes u kojim delima je obrazlagana logicnsot verovanja?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...